WBS DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 58. VRIJDAG 8 MAART 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hooldredacteur: Mr. 1». J. vau Srlmardeiihurg. Burenii: KLEINF. HaAO.'U. Telet. latere. 18». Abonnementsprijs Prijs «Ier Adyertentiën: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0,08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing- van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam HET RADIUM, die geheimzin nige stof, die warmte en electri- sche kracht uitzendt zonder dat zij aan energie verliest, die verschil lende stoffen op een afstand kan beinvloedeu, werd en wordt ook voor geneeskundige doeleinden ge bezigd. In ons land vond het radium in de geneeskunst aanvan kelijk slechts hier en daar toepas- siüg. Doch thans kan voor verschil lende ziekten baat gevonden wor den in eene inrichting waar eene speciale geneeswijze met radium wordt toegepast. Het is het eerste Nederlandsche Radium-Inhalatori- um te den Haag onder leiding van den specialist dr. Baèza en dient tot de behandeling ?an aandoeningen dor ademha lingsorganen, hart en stofwisselingsziekten. Onze foto geeft te zien de kamer waar de dampkring met de radium emanatie ver zadigd wordt, die tot in de ademhalingsorganen doordringt en daar zijn gunstigen in vloed uitoefent. De te behandelen persoon kan rustig blijven zitten en zich onledig houden met lozen. Het apparaat hetgeen men op onze voorstelling ziet is zeer gecompliceerd. Op het toestel op den grond bevindeu zich 4 torentjes met radium die voor onge veer f 10.000 aan waarde bevatteu, daaronder een glazen flesch gedeeltelijk gevuld met pijnboomolie in oplossing, waar doorheen de radium-emanatie gedreven wordt. De groote bus geheel onder bevat het toestel, dat electrisch gedreven wordt en binnen tien minuten de radiumomanatie door de geheele kamer verspreidt. Raast het radium- toestel links cylinders met gecomprimeerde zuurstof. Als eigenaardig feit dient dat deze foto door het raam gemaakt is om den storenden invloed van het radium op de plaat te ontgaan. De Oorlog. 'Volgens de Sabah, een te Constantiuo- pel verschijnend blad, heeft Saïd Mcheined ben Abdoellah al zijn stammen opgeroepen tot een inval in het Italiaansche gebied van Erythrea. liet heet, dat de inval al heden begonnen is. Het beeft alom in Italië grooten indruk gemaakt, dat na een tusschenpoos van bijna drie maanden in de laatste dagen plotseling weer cenige groote gevechten plaats gehad nebben en vooral dat bij Derna de vijand in het eerst meteen overmacht de Italianen heeft aangevallen Daarom vinden de bladen met name de officleuse .Popoio Romano" het noodig, om in Afrika zelf den oorlog nog nadrukkelijker dan tot dusver te voeren en om daartoe een uiouwe divisie naar het oorlogsterrein te zenden. De Engelsche Mijnwekkkrsstaking. In den stand der mijnwerksstakiug in Engeland is tot dusverre nog geen veran dering gekomen. De Woensdag gehouden conferenties tusschen de ministers en de vertegenwoordigers der arbeiders hebben tot geen resultaat geleid en omtrent het geen de commissie van mijneigenaars, die eveneens Woensdag te Londen heeft ver gaderd, besloten hoeft, is niets uitgelekt. Gisteren echter zijn, zooals het ministerie van handol officieel mededeelt, de onder handelingen met beide partijen hervat. Ook hebben de mijnwerkers weder ver gaderd en de mijneigenaren uit Wales heb ben eveneens wederom besprekingen ge houden. Uit dit laatste valt met eenigen goeden wil af te leiden, dat zij toch eenigs- zins tot toegeven beginnen over te hellen, ofschoon do jonaste vorklariog van Thomas den welbekenden mijneigenaar uit Wales, eer het tegendeel zou doen vpiwachten. Thomas zeide n.l. dezer dagen in een interview: ,De houding van de myn- eigenaars in Zuid-Wales is in geen enkel opzicht gewijzigd. De tusschenkomst van de Industrial Council heeft niet veel kans op succes. De huidige strijd vindt zijn oorzaak niet in een geschil omtrent de loonen, maar is uitsluitend het gevolg van de voortduren de socialistisch propagande gedurende do laatste vijf jaren, die nu in een soort schrikbewind is ontaard, tengevolge van het syndicalistische drijven naar een alge- meene staking. Overigens lijdt het land steeds sterker onder deu druk der staking, terwijl de stakers zelf hun vncantiedagen op het voct- baltertein of aan het zeestrand in de Iris— sche voorjaarslucht doorbrengen. Hun beurs is goed gevuld, dank zij het zware werk der laatste weken, en als het geld op is, dan wacht hog een stevige weerstandskas. Maar de arbeiders niet-mijnwerkers, die lot werkloosheid zijn gedoemd wegens den stilstand in de kolen-wiuniug, zijn er min der gelukkig aan toe. Hun weerstandskas- sen zijn minder goed gevuld en raken al zeer spoedig uitgeput door de uitkeeringen wegens werkloosheid, zoodat hen, vooral omdat de stakiDg ook prysstijging van al lerlei artikelen ten gevolge heeft, de ellende zeer spoedig wacht. Met don dag stijgt het aantal dezer tot werkloosheid gedwongenen, en men schat het thans reeds op ongeveer 500.000. Dat maakt das, met de over het uiillioen mijnwerkers, meer dan anderhalf- millioen werkloozen in het Vereenigd Koninkrijk! In enkele plaatsen is de wet op het voeden van kinderen reeds in wer king gesteld, omdat dnizendo kleintjes hon gerend op school kwamen. In' verschillende plaatsen begint men, teneinde het kolenverbruik te verminderen, de levering van gas en electrischen stroom in te krimpen. De stedeijke lichtfabriek te Sheffiold levert gedurende een groot gedeelte van den nacht geen stroom nreer, tot groot on- i gerief van de fabrieken, die tot dusverre I 's nachts doorwei kten. In eenige steden van Wales gaat men bezuinigen op de straatverhebtiug en boven dien wordt daar hot tramverkeer beperkt, terwijl vanwege de autoriteiteu op verschil lende plaatsen tot de winkeliers, eigenaars van concertzalen en het publiek in het al gemeen het verzoek is gericht zuinig om te gaan met gas en electi iciteit. Dergelijke maatregelen zijn genomen te Middlesbo- rougb, Glastonbury, Dover en Canterbury, enz., terwijl '.e Saffron Walden gedurende de twee laatste avonden en nachten de straten zelfs in het geheel niet meer ver licht waren. Iu het Lagerhuis heeft gisteren Churchill verklaard, dat wanneer de staking aanhield, de oplevering van alle op stapel gezotte Dreadnoughts vertraagd zou worden. De dreigende Staking in Oostenrijk. De te Innsbriickgcvectigdespoorwegdirec ties hebben een officieele mededeeling ge kregen, dat zij hun kolenvoorraden zooveel mogelijk moeten zien aan te vullen, daar de staking van mijnwerkers in Oostenryk onvermijdelijk wordt geacht. Het bestuur der Oostenrijksche mijnwer kersorganisatie heeft bjj de mijndirecties in de mijn-districten Bi iix, Komotou, en Teplitz de cischen der mijnwerkers ingediend, die hoofdzakelijk neerkomen op een loousver- hooging met 25 procent. Het antwoord der directies wordt tegen 14 dezer verwacht. De gisting in het Ruhrgebied. De toestand in het Ruhrgebied schijnt volgens de berichten, die binnenkomen, met den dag te Berlijn ernstiger te worden. Ofschoon het werk in Kaiserstuhl I en II hervat werd, gelooft men, dat dit alleen gebeurde, omdat de mijnwerkers toch ho pen op een algemeene werkstaking, die Maandag a.s. zou uitbreken. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Essen a d Ruhr, dat Crefelder huzaren in volle wapenrusting op de mijn Scharnhorst, bij Harne, gelegerd zijn. Dit, om de rust te bewaren. De „Vossische Zeitung" bericht, dat men te Bochum den toestand als buitengewoon kritiek aanziet. Iedereen rekent er op, dat de staking Maandag a.s. uitbreekt Uit Duis burg wordt geseind, dat de scheepvaart maatschappijen reeds de uoodige voorzorgs maatiegclcu getroffen hebben. Op de schip- persbeurs te Rnhrort wordt reeds in de contracten met Holland rekeuing gehouden met ecu mogelijke staking, om daardoor do betaling van ligdagen te vermijden. Reglementswijziging in den Rijksdag. Men weet dat het recht vau interpellatie in deu Duitsclieu Rijksdag lang niet zooveel te beduiden heeft als in andere parlemen ten, omdat het reglement van orde deu Rijksdag niet veroorlooft moties aan te no men tot besluit van de bespreking der in terpellatie. Nu beraadt de rijksdagcommissie over een wijzigiug van het reglement, zoodat dit wel mogelijk zal worden en men ver moedt wel dat de wijziging inderdaad zal worden aangebracht. idmiralAubiv Admiraal Aubry de opperbevelhebber vao de Italiaansche weermacht ter zee is aan boord van het voor Tarente liggende vlaggeschip „\ittoria Emanuel0 gestorven. De dood van den kundigen admiraal die in zijn vaderland een groote vereering ge noot heeft daar algemeene ontroering ge wekt. Kinematografen in Duitschland. Naar het Berl. Tageblatt verneemt, denkt de Duit8cbe regeering er sterk over de kine- matograaf-ondercemingen. evenale theaters enz. onder de „Reichsgewerbe-ordnung" te stellen, waardoor ook voor deze een concessie-aanvrage verplichtend zal zijn; men hoopt aldus paal en perk te kunnen stellen aan de schrikbarende toename vau 't aantal kino's die ook in Duitschland de theaters enz. geduchte concurrentie aandoen, en naar algemeene overtuiging op den kunstsmaak van het publiek ecu slechten invloed uitoefenen. Ook zou een centrale censuur voor alle films in het ryk over wogen worden. De Duurte. In de laatste zitting van het Oostenrijk sche Huis van Afgevaardigden kwamen de voorstellen ter sprake, ingediend door een commissie, die belast was met een onder zoek naar de duurte der levensmiddelen. De voorstelleu der commissie waren hoofd zakelijk gericht tegen den noodlottigen in vloed welke syndicaten, ka» tellen en derge lijke combinaties op de prijzen uitoefenden. De Minister van Koophandel verklaarde, dat hij accoord ging met het voorstel, dat een enquête zou worden ingesteld naar de mogelijkheid om den groothandel te mono- poliseereu in eenige voorname artikelen, waarvan de prijzen door de kartellen wer den gedrukt. Met een ander voorstel der commissie, dit namelijk, dat de regeering tegen den woeker der kartellen dezelfde maatregelen zou nemen als eertjjds tegen de petroleum- raffinaderijen te Dzieditz en Limanowa, kon de regeering niet meegaan. Bij de raffinaderijen te Dzieditz en Lima nowa toch, waar de regeering had inge grepen, gold het een deloyale buitenland- sche concurrentie. Het Niet-Uitvoeren van Wetten. De Fransche bladen wyzen er op, dat tal van wetten van den laatsten tijd niet, of zoo goed als niet, worden uitgevoerd, zoo b.v. de wet op den wekelykschen rustdag, die met zóóveel gejuich en in zóó korten tijd werd aangenomen, maar waarvan in do piactijk niets terechtkomt. Ook de wet op de arbeiderspensioenen dreigt een groot fiasco te worden: de minister van arbeid heeft onlangs medegedeeld, dat hoewel de

De Eemlander | 1912 | | pagina 1