WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.44 uur. De Bilt, S Maart 1912. Hoogste barometerstand 767.9 m.H. te Horta, laagste 745.2 te Valentia. Verwachting tot den avond van 9 Maart 1912. Krachtige, later tijdelijk afnemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken met regen, later tijdelijk opklarend. Temperatuur: Dezelfde. Baronuterstar.il AMEHSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 rn.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 48 wet nu een half jaar in werking is, nauwe lyks de helft van de verzekeringsplichtigen de bepalingen der wet hebben opgevolgd De regeering wacht geduldig af tot de an dere helft ook zal komen, want de macht om de uitvoering der wet af te dwingen ontbreekt naar het schijnt. Bebggeschüt yook Zwitserland. De Zwitsersche Bondsraad heeft een crediet van 8 millioen gulden voor den aankoop van mitrailleuses, berggeschut enz., goedgekeurd. In Juni komt het ontwerp voor den Nationalen Raad. De Zuidpool bereikt. Met bijzondere vergunning van de Daily Express is de Exhange Tel. Cy., te Londen gemachtigd te publiceeren dat volgens eon telegram uit Wellington, Nieuw-Zceland, Ammundsen mededeelt, dat Scott de Zuid- Pool heeft bereikt. Het Bouwwetteke. Mot 46 rechtsche tegen 36 linkscbe stem men is het bouwwetje binnengehaald. Eeu poging van de heeren Ter Laau, Ketelaar en Smeeoge oai althans de gelijke verhou ding der Rijksuitkeeriug tusschen bijzonder en openbaar onderwijs te herstellen, heeft natuurlijk geen genade kunnen vinden in het oog der coalitie. Het amendement zou den gemeenten gelijke vergoediog voor de bouwkosten geven als thans het ontwerp de bijzondere scholeo toewerpt, met do restrictie, dat het de reeds bestaande open bare scholen geheel buiten rekening laat, terwijl het ontwerp en het werd als struikrooverpoliiiek door den heer Ter Laan gekenschetst den reed6 lang bestaanden bijzouderen scholen toch het subsidie ver zekert, De kamer verwierp dit Jamendement met 49 togen 35 stemmmen. Kath. Sociale week. Naar De Tyd meldt, zal met goedkeu ring van den bisschop van Breda, dit jaar de Sociale Week gehouden worden te Bre da. In overleg met het bestuur van het Diocesaan comité is als tijd vastgesteld 1 tot 8 September en als algemeen onder werp: „Rechtvaardigheiden Naastenliefde". Malversation te Doornspijk. Op een door het Kamerlid Duys schrifte lijk gedane vraag naar den aard van de beweerde malversatiën te Doornspijk heeft de Minister van Justitie schriftelijk geant woord, dat hij aanvankelijk na het eerst ingestelde gerechtelijk onderzoek geen aan leiding had om rechtsingang met last tot instructie te bevorderen. Inmiddels is na een nieuwe tegen den burgemeester van Doornspijk ingekomen klacht het inwinnen van voorlcopige infor- inatiën gerequireerd. In afwachting van den uitslag van dit onderzoek kan de Minister den adressanten, die zich tot hem wendden, nog niet ant woorden. Uit den Utrechtschex Raad. De gisterenmiddag gehouden gemeente raadszitting te Utrecht heeft zich geken merkt door een voortdnreude obstructie der sociaal-deinocratischc raadsleden, de heeren dr. J. van Leeuwen en O. de Weerd. De reden van deze obstructie moet vermoede lijk beschouwd worden eeu gevolg te zijn van de gehouden besprekingen ovor en van den afloop van het voorstel van den heer Yan Leeuwen in zake de rusttijden van het trampersoneel, toen de raad met op 2 na (die vau de beide sociaal-democratische leden) algemeene stemmen diens voorstel verwierp. Over alles wetd door beide hee ren hoofdelijke stemming gevraagd, zelfs ovei de notulen. Alle voorstellen weiden door hen breedvoerig besproken, zelfs de ingekomen stukken. De Zondagswet. Op last vao den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch is door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Eindhoven cassatie aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij van rechtsvervolging werden ontslagen eenige werklieden, die bekeurd waren, daar zij op den 2en Kerstdag openbaren arbeid hadden verricht. WAARSCHUWING. Ten eindo onaangenaamheden te voor komen, brengt ondergeteekende ter kennis van het publiek, dat bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 4 Maart 1912 is uitgemaakt dat het straf baar is, buitcu noodzaak, o.a. met een rijwiel op de voetpaden en trottoirs in de gemeente Amersfoort te rijden. Amersfoort, 8 Maart 1912. De Commissaris van Politie A. NIJHOFF. Openbare Leeszaal. Wij herinneren de lezers aan de verga dering, hedenavond om half 9 precies in bet Yalkje te houden, tot vaststellen van de Statuten en het Huishoudelijk Regle ment der Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Cheque- en Girodienst. Gisterenavond hield do vereeniging Han del en Nijverheid een openbare vergadering in het Valkje, waarin als spreker optrad de heer J. Frijda van Utrecht, met het onderwerp: De cheque- en girodienst, een belang voor den handeldrijvendcn en in- dustrieelen middenstand. De vergadering,welke dooreen 40tal per sonen was bezocht, werd geop9nd door den heer J. v. d. M e i d e n, die er op wees, dat op een modern kantoor de zaken zoo snel mogelijk tot een goed einde moeten wor den gebracht. Modern verkeeren en con currentie stellen de eisch: snel en goed. Wat daar niet aan beantwoordt, blijft staan of gaat ten onder. Hiermee in verband is een goed cheque,en giroverkeer vangroot belang. Daarom is hij dankbaar dat de heer Frijda dit onderwerp hier wil bespreken, omdat het ook voor deD Middenstand van groot belang is. De heer F r ij da, bierma het woord krijgen de, wijst op het actueele vaD het onder werp. Het is volstrekt niet nieuw, hier te lande houdt men zich daarmede van re- geeringswege dan ook reeds eenige jaren bezig, teiwijl financieele lichamen het sy steem reeds sedert jaren toepassen. Met opzet wordt do cheque het eerst genoemd, daar zonder chèque-invoeiing geen girodienst denkbaar zal ziju. Chèque nu is afkomstig van het Engelsche woord „Exchèquer" hetwelk „schatkist" betee- kent. Een chèque is een mandaat tot be taling, gericht tot een bankier of tot een bankhuis, om aao den houder der chèque een bepaald bedrag te doen uitbetalen. Voor dat de cbèques bekend waren, be stonden er reeds quitanties, welke Duitsche en Poolscbe landheeren ten behoeve van hun schuldeischers afgaven op reeds ver vallen belastingen en dergelijke rechten. Voorts kende men in de 13de en 14de eeuw de aanwijzingen van de Engelsche Koningin op den Lord of Exchequer, den Koninklijken Schatkistbewaarder.De eigen lijke cbèques zijn sedert 1650 in Japan in gebruik. Worden deze cbèques gequitteerd, niet door uitbetaling, maar door overboeking, dan heeft men girobehandeling; 't is be- talen met gesloten beurs. Het giroverkeer beoogt in hoofdzaak het verleenen barer bemiddeliug voor betalingen met de cliën ten der bankiustellir.gen, bij wijze en door middel van af- en bijschrijvingen in de boekeu dior instellingen, dus in het alge- meeu om betalingen tusschen de clientele der kasier8 te vergemakkelijken. Hebben nu de trekker en de betrokkene een rekening bij een zelfden bankier of bankhuis, zoo volstaat deze laatste met een bloote overschiijving van de rekening van hem die gelden moet ontvangen; dit noemt men giro-overschrijving. De naam „giro" toont reeds duidelijk aan zijn Ita- liaanschen oorsprong. Het werd overgeno men uit Italië in den tijd, dat men ook daar omzag naar andere hulpmiddelen om geldsbhaarschte te voorkomen, om geld circulatie, om den omloop van geld, van betaalmiddelen, dus geldmiddelen in het algemeen te beperken. Zooals het in deD huidigen tijd in zwaug is kan men er van gebruik maken door middel vaD giro bil jetten en giro-briefkaarten. Na vervolgens in deD breede uiteengezet te hebben hoe in 't buitenland en in 't be zonder in Duitschland het chèque en giro verkeer een hoogen trap van ontwikkeling heeft bereikt, waarby spr. gelegenheid vond de aandacht te vestigen op het uit Enge land stammende claeriDg (verrekeD) wezen ging hij Da hoe in ons laod de betalingen in den regel geschieden. Namelijk in het algemeen met contant geld. Id spreker's vak, het bankbedrijf, wordt echter nimmer geld in natura verzondeD, of het moet een zeer luttel bedrag zijD, besteatd voor dor pen en vlekken. Waar bijkans iedere geld mao er een rekening op nahoudt bij de Nederlandsche Bank, welke bank het giro stelsel zeer doelmatig en op practische wijze bezigt, kan deze elk bedrag in re kening-courant kosteloos doeo overschrijven op rekening van een anderen rekening houder, waar deze ook gezeteld is. Hij kan op zyn rekening zelf, of door wien ook, al is deze volstrekt geen rekening houder, doen storten of per cheque, mits terzelfder plaatse disponeeren. Dit en andere voordeden kan iedereen deelachtig worden. Door algeheele deelname werkt een ieder er bovendien toemede, dat de geld8chaarschte beperkt wordt en het disconto op een laag niveau blijft. Ook de contante betaling zou bij alge heele deelname of zelfs bij meerdere deel name aan het chèque- en giro-verkeer zoo zeer kunnen bevorderd worden en in die richting althans kunnen geleid worden, waardoor men contante betaling méér dan ooit zal kunnen bereiken, zonder klanten erdoor te behoeven te verliezen. Indien men er eens toe kon besluiten zich een bankrekening te doen openen, desnoods later by de Postspaarbank als, deze er toe geraakt ook een post-chèquo- en giro-verkeer daar te stellen, dan komt men ongetwijfeld een geheel eind in do goede richting. Aanvankelijk zal zulks een weinig last en vreemdigheid met zich medebrengen, misschien kost het aanvankelijk zelfs wat geld en moeite, maar dan zal oak de over winning des te roemrijker en zegenrijker zijn en de geplanto boom zal spoedig vruchten gaan dragen! Ten slotte zette spr. uiteen, hoe het staat met de plannen tot invoering van een chè que- en giro dicn6t bij onze Rijkspostspaar bank. Bij ministerieel schrijven van 19 Maart 1906 werd bereids aan verschilleode handelslichamen om advies gevraagd. De Kamer van Koophandel te Utrecht achtte de rentevergoediug gelijk de minister zich die dacht, (I1/, pet. 'sjaars voor elke 6om van f 100 welke gedurende een geheele kalender-maand op een rekening tegoed staat met een maximum van f 10.000) aan bezwarende bepalingen onderworpen en la ger dan bij de bestaande banken en andere geldkantoren, welke derhalve voor posten van eenigen omvang ongetwijfeld de voor keur zullen blijven genieten en geen ernstige mededinging van den Postgirodienst te vreezen zullen hebbeD,doch dat deze dienst daarentegen voor het kleinere geldverkeer het niet te miskennen voordeel zal ver schaffen van groote vereenvoudiging, dèor- dien het deponeeren en opnemen van gel den niet in specie maar grootendeels een voudig door blobte overschrijving zal ge schieden, ter zelfder plaatse reeds thans in onmiddellijk verband met het postverkeer de inname en uitgifte dier gelden plaats vindt, dus op het aan een ieder bekende en op bijna alle uren van den dag geopende postkantoor, hetwelk te dier oorzaken aan het groote publiek ook als bankinstelling zeer groote diensten zal kunnen bewijzen en als populair geldinstituut zeer ten ge rieve van particulieren, kleinhandelaren en nijveren, wier geldzaken van te geringen omvang zijn om zich biervoor van eenig speciaal geldkantoor te bedienen De Ka mer van Koophandel conoludeert verder: ook is daarbij van zeer groote bcteekcDis, dat alle in Nederland gevestigde postkan toren, geen hulpkantoren, ruim 300 in getal, beschikbaar zullen worden gesteld voor het doen van stortingen, uitbetalingen en over schrijvingen, hetgeen beteekent, als bijvoor beeld een te Utrecht in girorekening staand koopman, die een tournée van meerdere dagen door het land maakt en van zijn klanten geldeu ontvangt, zich van de zorg daarvan, zonder formaliteiten zal kunnen vrij maken en wie betalingen te doen heeft, waai ook, vrijgesteld zal worden van het zoo tijdroovende opnemen, afpassen en uit betalen van veelvoudige bedragen en in de plaats daarvan zal kunnen afrekenen door afgifte van cbèques, betaalbaar op een harer 300 kantoren en dat wel oneindig goed- kooper dan bjj het tegenwoordige postwis selsysteem. De Utrechtsche conclusie spreekt zich dus ten slotte sterk voor invoering daar van uit. De Kamer van Koophandel te Amersfoort antwoordde den Minister, dat zij na ryp overleg, van meening is, dat dat verkeer meer aan het particulier initiatief behoort te worden overgelaten. Zjj zegt, dat bet giroverkeer hier te lande eigenlyk onbekend is en het chèque verkeer nog slechts een zeer kleinen omvang heeft. Naar hare meening zal de invoering van een post chèque- en girodienst van Rykswege, zooal niet voor den groothandel, tocb in een be hoefte van den tusschen- en kleinhandel voorzien. Een groot abuis maakt de Amersf. Kamer, waar ze verder beweert, dat naar haar meening de inrichting van ons Bank en Kassierswezen niet dusdanig zou zijn ingericht, dat het chèque- en giroverkeer by hen in de behoefte zal kunneu voorzien en er daarom alle aanleiding bestaat voor den Staat out deze zaak te bevorderen. Dat is onjuist, de bankeu zyn ter dege er op ingericht om het chèque- en giroverkeer in het algemeen te kunnen toepassen. Onderling passen ze het al jaren toe, met het prachtigste resultaat en dan zou het niet gaan voor de cliënten. Spr. kan dat niet snappen. Ten slotte reserveert ook deze Kamer hare conclusie teo aanzien der geringe rentevergoeding en acht zij ook aansluiting bet meest geweuscht. Sprekers conclusies zijn, dat voor een deel van den handel en voor particulieren niot dermate in de behoefte van het ver keer wordt voorzien, dat de invoering van post chèque- en giroverkeer ter dege wordt op prys gesteld en ten tweede, dat de voorgestelde regeling in beginsel in hot algemeen aannemelyk ie, doch dat de ge stelde voorwaarden niet tot genoegzame deelname zullen opwekken. Door eenige aanwezigen werden nog enkele vragen gesteld, welke door den heer Frijda werden beantwoord. In zijn slotwoord, wijst de beer v. d. Meiden er op, dat zelfs een Middenstands- vereeniging geweigerd beeft den heer Frijda als spreker toe te laten, waaruit blijkt, dat er gebrek aan kennis is. Hy wyst op de noodzakelijkheid van een Handelsschool voor de jeugd van den Middenstand, want er is nog schromelijke verwaarloozing van de meest elememaire handelskennis. Do tegenwerpingen omtrent chèque- en giro verkeer komen oveneens vooit uit gebrek aan kennis. De vereeniging „Handels school* nu heeft nog niet 't genoegen ge had met plannen tot oprichting te komen Waardeerende den steun van den Minister en den Gemeenteraad voor de subsidies van f 5000 en f 4000, moet echter met leedwezen worden bekend, dat men de f 2000 subsidie van de Pro vincie niet mocht verwerven, ondankB de vele pogingen daartoe aangewend. Natuur lijk zal echter de vereeniging „Handels school" niet rusten, maar blyven voortgaan. Na den Spreker dank te hebben ge bracht voor de leerzame wijze, waarop hij zijn onderwerp behandelde, eindigde de voorzitter met krachtigen steuu te vragen voor de Handelsschool. Wat er ook ge beuren moge, Amersfoort moet hebben haar Handelsschool!

De Eemlander | 1912 | | pagina 2