sr. e Weg ren in DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. T vermeld, egings "tikelen No. 59. ZATERDAG 9 MAART 1912. 9e JAARGANG, ALLERLEI, Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelqen. GULDEN bij verlies van e)kon anderen vinger, arkt 16, Amsterdam Amersfoort. I N en e t ;ere 9 D f 1.25 f 1.50 f 0.60 1 0.30 f 0.60 1 0.25 zien, hoe men wekKeu, brak de Bn wendde zich prak met dezen eude zaken, wat jde en afgebro- Cenige minuten et politiebureau naar tiet kasteel wonderd hem te een vraag her- Op welke wijze mijnheer Luigi di?" vroeg her- Hij is bij mijn op het kasteel ;enheid dat mijn selachtige wijze •ief aan Cesiua. a heer nooit in a?" vroeg Gbi- heeft hem dus mer ontvangen? ïem daar geheel dt vervolgd). ieine ÖMg 6, DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Por 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KbGINIR HaAOi'6. Telef. In tere. 183. Prijs der Advertentién: Van 1 tot 5 regels (0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reet. van buiten tiet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- eo Buitenlaudsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterda. BK MIJXW'KBKEBSSTAKISiO. Een miliioen menschen d:e anders met het houweel in do ingewanden der aarde werken hebben den arbeid neergelegd. Wij hier in Holland kunnen ons geen goed denkbeeld vormen, welke een noodlottige toestand dit voor de Engelsche industrie en het spoorwezen is, nu de hartader van alle nijverheidsondernemingen, die met machine kracht werken huu geen nieuw bloed meer toevoeren. Het is te hopen dat er spoedig enne beslechting van het geschil volgt. Onze voorstelling geeft te zien een groep kolenwerkers die den arbeid neerleg gen, op den achtergrond den verlaten mijn, zoomede een reusachtigen voorraad kolen van een der Engelsche Spoorwegmaatschappijen. OPENBARE LEESZAAL. Hot gaat thans den goeden weg op met de Openbare Leeszaal Onder zeer groote belangstelling zijn gisteravond vastgesteld de statuten en het huis houdelijk reglement. Dank zij do krachtige leiding van den voorzitter gelukte het beide ontwerpen in veilige haven te loodsen. Er is vaart achter gezet. Amersfoort staat in het teeken der bioscopen en om in den stijl te blijven, zouden wij dus kun nen zeggen dat de bestuurs-ontwerpen cine matografisch vertoond en aangenomen zijn. Mon zag de beelden voorbijtrekken, maar om bij eenig punt, dat onze belangstelling bizonder mocht trekken, iets langer te blijven stilstaan, daarvoor ontbrak de gelegenheid; de film draait maar door. Maar er was één verschil met de bios cope; kier beeft men 'n program, van wat zien to zien zal krijgen, daar was alles 'n verrassing. Het was wel 'n handige zet van het bestuur om aldus al te uitvoerige discussies te verkorten maar haastige spoed is zelden goed, en of het opdeze wijze afsnijden van gedachtenwieseling te verkiezen is boven tweemaal vergaderen, daar plaatsen wij 2 vraagteeken8 achter Surprises worden in den regel moer ge waardeerd, dan cadeaux, welke men weet te zullen ontvangen; en surprises vindt men altijd mooi, men wacht zich wel cri- tiek uit te oefenen en te zeggen'k had 't liever zus of zoo gehad. Men zou dan ondankbaar heeten of tot antwoord krijgen 't is ook maar voor dc aardigheid, later krijg je wel wat mooiers. Zoo is het ook gisteren met onze sur- prises geven: we aanvaarddeu gretig de ge schenken, al bekenden wq ons zelf wel eens: „het is toch zaliger te geven dan te nemen"; we vonden alles o zoo mooi en we waren o zoo dankbaar omdat de voorzitter ons beloofde, dat het nu nog oraar voor do aardigheid was, maar later veel mooier zou worden. En dan ziet men gaarne de gebreken over het hoofd, in afwachting! De aaDvacg is er, de rest komt van zelf. In ééu opzicht heelt het esprit de clo- cher van het bestuur ons 'n poets gebak ken, toen het zich hardnekkig verzette tegen het voorstel om den rechtstoestand van de beambten der leeszaal vast te leg gen in de statuten. Nu dit opgenomeD is in het huishoudelijk reglement, laat het zich voorspellen, dat van zekere zijde hier telkens aan getornd zal worden: daarom was het verkieslijker geweest dezen twistappel op te bergen in de statuten. Ondanks de leemten in do statuten en het huishoudelijk reglement, ja vooral in het huishoudelijk reglement, hebben wij alle reden ons te verheugen over het succes van gisteravond. De voorbereidende werkzaamheden heb ben zoo langzamerhand hun beslag gekregen en thans wacht dus nog de opbouw; maar hiermede kan niet aaugevangeu worden, vóór dat het ééne uoodige is. Maar waar het bestuur zooveel ijver ontwikkelt en met zooveel voortvarendheid de zaak aanvat, terwijl aan den anderen kant de behoefte aan 'n Openbare Leeszaal zoo algemeen erkend wordt, is het ondenkbaar, dat de dubbeltjes quaestie do Bpoedige oprichting van de Leeszaal zou tegenhouden. De tien geboden voorde vrouw. Het tijdschrift Nieuw Vrouwenleven zot zijn enqête voort ovor de vraag naar den Nieuwen Man. Maar daarbij treft ons het meest, tusschen verschillende beharti genswaardige, soms opmerkelijke gezichts punten op den nieuwen man, het 10 gebo den-stel, dat Carmen Sylva indertijd voor de vrouw schreef aangaande den man: 1. Gij zult niet den eersten twist veroor zaken, maar zoo die onvermijdelijk is, hem dapper uitvechten. Als ge in don eersten huisclijken twist overwonnen hebt, zal dat missohien strekkeu, om Uw man te ver heffen. 2. Gij zult niet vergeten, dat gij een man getrouwd hebt, niet een God. Ver wonder u dus niet over zijn zwakheden. 3. Gij zult met Uw man niet altijd over 't geld praten. Tracht liever rond te komen met het geld, dat hij U maandelijks uf wekelijks geeft. 4. Zoo gij somtijds meent, dat Uw echtge noot harteloos is, bedenk altijd, dat hij oen maag hoeft. Door voortdurend met welbe reide spijzen zijn maag te verzorgen, zult gij ten slotte misschien ook zijn hart treffen. 5. Een enkele maal in geruimen tijd, maar niet to dikwijls, zult gij hem, het laatste woord laten. Dat streelt hem en zal U geen kwaad doen. G. Gij zult de geheele courant en de geheele illustratie lezen, niet enkel de advertenties en de ongelukken. Uw echt' genoot zal aangenaam verrast zijn, als hjj ziet, dat hij met U nu en dan ook over onderworpen van algemeenen aard en zelfs over de politiek kan spreken. 7. Gij zult van tjjd tot tjjd goed vinden, dat Uw echtgenoot wat meer weet dan gijzelf, onder toegeven, dat gij volstrekt niet onfeilbaar zijt. 8. Gjj zult nooit ruw zijn, ook niet in een twist met Uw' echtgenoot. Vergeet niet, dat er een tijd in Uw leven geweest is, dat gij hem voor weinig minder dan een half god hebt gehouden. 9. Als Uw echtgenoot een schrandere man is, dan zult gij zijne viiendin zijn, als hij 't niet is, zult gij zoowel raadgeefster als viiendin voor hem wezen. 10. Gij zult de familie van uw man ach ten, vooral zijn moeder. Bedenk dat zij hom veel vroeger liefhad dan gjj. Een spoorwegongeluk in Amerika. Volgens een bericht uit Lafayette (Indiana) zijn bij een spoorwegongeluk op de Wabashbaan nabij West-Lebanon 30 reizigers gedood. Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzen van bijna alle onze voedings middelen, maar wij wensehen hierdoor eenige praktisch uitvoerbare wenken te geven, hoe men zich voor hetzelfde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaffen Hoewel men, door zijn geringe percentages aan eiwit eu vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks bovendien te eeutonig zou zijn, is 't door zijn boog gehalte aan koolhydraten, geschikt om, in 't bijzonder aardappels en vele soorten van groenten, boonen enz. te vervangen, daar brood, in verhouding tot zijn voedingswaarde en ztjiyerheid, veel goedkooper is. Het tekort aaq eiwit en vet. waarvan men per etmaal slechts eeu gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige keus voor zijn middageten eu de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aangevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zonder eenige schadelijke bij verking, zooals vooral voor kin deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vorige feuilleton-ad vertentie „omtrent ons dagelyk6ch brood" is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik) en niet voedzame ials kat) be'aanddeelen uit halen door een groot aantal automatisch werkende machines, elk voor eene andere noodige bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op: Melkbrood bereid met volle koemelk,), 9,13, en 18 cent. Moutbrood (geen gewoon meelmet een extract,) doch van gemoute tarwe in haar geheel) 10 cent. Gezondheidsbrood (luchtig) 7, 11, en 17 cent. Munitiebrood [vast militair-brood) 9 cent Verpakt Zoet Roggebrood [met rietsuiker) 10 cent. Roggebrood [alleen ongebuild roggemeel], verpakt 10 en onverpakt 30 cent. Verpakte Luxe Tafelbeschuit, 7 voor 5 cent. Fijne 8 voor 5 cent. Dessertbeschuit 12 voor 5 cent. Luxe Theebeschuit 14 voor 5 cent, Luxe Ontbijtkoek, 30 c.m. 20 cent, Délicieux 28 10 cent. Thorr.asvaer's 30 10 cent. Beschuit en koek zonder ons etiket, is niet van ons tabrikaat en gelieve men te weigeren; De eerste kruideniers- en comestibles-handelaars in geheel Nederland (alhier Oosterveen, Water schot, Duchalel, Stuurman, van der W erff, J. van poorn enz.] leveren onze beschuit, biscuits, gevulde fantasiewafels [prinsesse- boonen, sigaren, tarwearen enz., gevuld met zuivere frambozenjam. melk-choco- lade enz.) en andere artikelen. In minder waardige winkels mogen onze artikelen niet worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge thans kostbaarder zijn dan in enkele vroegere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, onze brood- prijzen toch ongeveer even laag waartoe wij in staat zijn door onzen veel vermeerderden omzet. Door groote voorraden en voorkoopen, kunnen wij aan onze geregelde afnemers garandeeren, dat gedurende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f50,— werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetgeen per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursiug's Machinale Fabriek van Gebak Amersfoort,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1