Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 9 Maart 1912. WEERBERICHT. "stadsnieuws. ingezonden Thermometerstand BUITENLAND. MEDEDEELINGEN VAN [IET KONINKL. NEP. MET INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.13 uur. Do Bilt, 9 Maart 1912. lloogate barometersta id 768.1 m.M. te Horta, laagste :745.0 te Malinhead. Verwachting tot den avond tan 10 Maart 1912. Meeat matige Zuidelijke tot Zuid oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Kans op nachtvorst, over dag zachter. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 7 60 m M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 39 Hedenmiddag 12 uurF. 50 Dk Oorlog Volgens een telegiam bij het Turk6che ministerie van oorlog ontvangeu, hebben de Turkscho en Arabische troepen Herg- hob hernomen, na een aanval in den nacht van 5 op 6 dezer. Uit Rome wordt dit bericht in ee,n offi cieuze nota tegengesproken. De Enqelsche Mi.inwerkersstaking. Er is meent Reuter, een belanrijke wen ding gekomen iu de mijncrisis. Do regee ring heeft nl. beide partijen uitgenoodigd tot een gemeenschappelijke conferentie. Het uitvoerend comité van de mijnwerkers heeft beloofd zoo spoedig mogelijk een nationale conferentie bijeen te roepen om dit voorstel te bespreken, hot verklaarde echter deze de aanneming niet te kunnen aar raden, tenzij het beginsel van het mi nimumloon buiten bespreking zou blijven. In een officieele mededeeling wordt ge zegd, dat de regoeriug van ineening is, dat zy de door aan de beide partijen gedane voorstellen beschouwt als hot beste middel om tot een schikking te geraken, dat zij echter wegens de moeilijkheid om zonder wederzijdsche besprokingen tot een resul taat te komen, tot dezen stap is overge gaan. De nationale conferentie van gedelegeer den der mijnwerkers zal Maandagavond bijeenkomen. Men gelooft dat eenigo mijn eigenaars de uitnoodiging der regeering reeds hebben aangenomen. Zoo heel belangryk, als Reutor meent schijnt ons die urendag toch niet toe, voor al omdat het uitvoerend comité der mijn werkers deze conferentie niet dan onder bepaalde voorwaarden zal aanraden. De toestand in het Vereenigd Koninkrijk wordt steeds treuriger. In de haven van Glasgow alleen zijn roud 10.000 dokwer kers en spoorwegbeambten werkloos. De gisting in het Ruhrgebied. Nu de mijndirecties in het Roergebied de looneischen van den „Driebond" hebben afgewezen, omdat volgens hen deze eischen niet door de besturen der arbeidersveree- uigingen maar door de officieele arbeiders- commissie moeten zijn ingediend welke commissies echter juist in loonquaeeties niet competent zijn! wordt algemeen de toestand in het Roergebied als zeer ernstig beschouwd, en wordt een staking tegen Maandag voor onvermijdelijk gehou den. In het geheel ziju er in 't Roerge bied ongeveer 360.000 mijnwerkers, geor ganiseerd in de sociaal-democratische, de Pool8che, de (onzijdige) Hirsch-Duncker- sche en de Christelijke vakvoreenigingen. Door de leiders der laatste is herhaaldelijk met klem verzekerd dat de Christelijke arbeiders niet in stakiog zullen gaan,doch naar alle waarschijnlijkheid zal een groot deel dezer het parool der leiders niet opvol gen en aan dealgomeene loopbeweging deel nemen. En dit te eer, waar van sociaal democratische zijde do toezegging schijnt te zijn gedaan, dat ook de Christelijke stakerB ondersteuning (uit de s.-d. voreeni- gingskas) zullen ontvangen. Het Rijksdag Presidium. IIoi piesidium van den Rijdsdag bestaat thans uit twen vrijzinnigen en een nationaal liberaal. Gekozen zijn: tot voorzitter Kaerupfï, vrijzinnig en tot le vice-voorzitter niet de Centrum-leider Spahn, zooals eerst abuzie- veljjk was vermeld, maar Paasche, nat.-lib- cn tot 2e vice-voorzitter Dove, vrijzinnig. Er i3 dus deze verandering gekomen, dat de sociaal-democraat Scheidemann plaats moest maken voor de nationaal-liberalen die hem hun stem niet meer wilden geven, na het incident BebelJunck in den Rijksdag, toen Bebel eindelijk pertinent verklaarde, dat geen sociaal-democratische vicc-presi- dent naar het hof zou gaan. Bij de verkie zing van Kaempf ging het zuiver links tegen rechts; bij die van Paasche tusschen con servatieven, centrum en natiooaal-liberalen tegen sociaal-democraten en vrijzinnigen, evenals bij die van Dove. De conservatieven en het centrum is het er eveneens om te doen geweest, nadat voor hen het presidium verloren ging, don sociaal-democraat bui- het presidium te houden. Zeer consequent traden de vrijzinnigen op, die Scheidemann bleven steunen, zelfs toen hun partijgenoot Dove gekozen moest worden. Het absurde in dit presidium is natuurlijk, dat de be trekkelijk zwakke en niet zeer invloedrijke vrijzinnige volkspartij dubbel vertegenwoor digd is. Dit resultaat werd rechts en bij het centrum dan ook met luid, doch sar castisch bedoeld, gejuich begroet. Openbare Leeszaal. Gisterenavond hield de vereeniging „Open bare Leeszaal en Bibliotheek" een druk bezochte ledenvergadering in het Valkje, onder voorzitterschap van den heer W. H. E. Vrijdag. Na opening der vergadering komen in behandeling de door hei bestuur ontworpen statuten,waaraan we het volgende ootleenen. Oai als lid toe te treden moet men den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, terwijl de minimum coutributie f 0.50 bedraagt. Leden kunnen ook zijn vereenigiugen, welke zelf rechtspersoonlijkheid bezitten en een minimum contributie betalee van fö. Alle leden en aangesloten vereenigingen hebben gelyk stemrecht. Het bestuur beBtaat uit minstens 9 leden, gekozen uit de natuur lijke ledeB, door alle leden. Aan dit artikel werd nog toegevoegd, dat bij besluit van de algemeene vergadering aan het gemeente bestuur het recht kan worden toegekend een of twee bestuursleden toe te voegen. Bij ontbinding der vereeniging worden de eigendommen mot in achtneming van art. 1702 Burg. Wetboek, aangeboden aan de Gemeente Amersfoort en bij uiet aanvaar ding aan het stedelijk lichaam door het bestuur aan te wyzen. Uitvoerige discussie werd uitgelokt door een voorstel om in de statuten een bepaling op te nemen, omtrent de rechts positie van eventueel aan te stellen personeel. De voor zitter maakte bezwaar een dergelijke in grijpende bepaling staande de vergadering nog in de statuten te voegen, terwijl hij bet veel beter vond.dezo zaak in liet huishou delijk reglement te regelen. Ten slotte werd het voorstel mot 39 togeü 26 st. verworpen. Daarna kwam het huishoudelijk reglement in behandeling. Hierbij bracht principieel debat een voorstel van den heer van Mechelen om het Dageljjksch Bestuur van vijf te stellen op zeven leden. De bedoeling was het bestuur door deze uitbreiding de ge legenheid te geven een sociaal democraat in het Dag. Bestuur op te nemen. Door verschillende leden werd voor dit voorstel gepleit. Do voorzitter en andere leden wezen daartegen er op, dat het Dag. Bestuur niet zoo veel zeggingsrecht heeft en een eerste verei8cbte om vlug te kunnen werken is een Diet te groot Dag Bestuur. Het moet ook niet de bedoeling ziju richtingen te doen uitkomen in het bestuur; het eigen aardige en aantrekkelijke dor openbare leeszaal is juist de aaneengesloten samen werking, terwijl de verschillen blijven be staan Maar de gpsch'lpU"' naar voren worden gebracht. Bij toegeven aan dezen drang der sociaal democraten zouden bovendien direct, en met hotzelfde recht, een groot aantal andere richtingen en fracties komen om haar vertegenwoor diger te hebben. Het voorstel weid tenslotte verworpen met 46 tegen 21 stemmen. Oni toegang tot de leeszaal te kiygeu is de leeftijd van 18 jaar vereiacht. Het bestuur heeft echter het voornemen, zoo liet geldelijk mogelijk is, om een aparte afdeeling in te richten voor den leeftijd van 16 tot 18 jaar. Hierbij is aanvraag der oudors verplicht. Aangedrongen werd, dat vooral Zondags (na den middag) de leeszaal open zal zijn, 'en behoeve van hen, die in de week geen vrijen tyd hebben. De formuleering van het artikel, omtrent aanstelling en ontslag van de eventueel te benoemen beambten, kwam nog niet tot stand, voor zoover betreft bet niet vrijwillig aangevraagd ontslag. Het algemeen gevoe len was, dat een onverkort recht moet be staan van beroep op de algemeene verga- 1 dering. Statuten en Huish. reglement zullen worden gedrukt en aan de leden worden toegezonden. Te elf uur werd de vergadering gesloten. De Passiespelen. Mot een enkel woord moeten we melding making van het buitengewoon mooie pro gramma, dat doze week io het bioscoop theater op de Langestraat wordt vertoond. Onze plaatsruimte gedoogt niet, dat we er heden uitvoerig over schrjjven en daarom volstaan we met de mededeeling, dat we zelden op bioscopiscb iets zagen, dat deze prachtige beelden, uil het leven en lijden van Jezus, overtreft. 'Van het begin tot het eind is de film in hooge mate interessant er uitgevoerd in zachte tinten en kleuren, zoodat het een groot genot is deze hoogst belangwekkende beeldenreeks te volgen. Passend orgelmuziek werkt mede don indruk zoo volkomen mogelijk te doen zijn. Onder zeer groote belangstelling werd gisterenavond het Biljart-Concours in „Die Pforte von Cleve" gespeeld. Er werd zeldzaam prachtig gespeeld, zooals uit deze cijfers blijkt: Amersfoort. Utrecht. Maj. Heeren 101 Kusters 150 v. Eimcreu 108 v Houweningen 150 v. d. Berg 75 Hoogland 150 Kernkamp 150 v, Gelder 119 Pijpers 150 v. Duijkeren 56 Kielder 150 Vendnk 105 Totaal 734 Totaal 730 De vorige maal in Utrecht behaalde Utrecht 857 tegen Amersfoort 626, zoodat de totaal uitslag is: Utrecht S57 tegen Amersfoort 734 730 626 1607 1360 Hoogste serie (Amersfoort) Pijpers met 35 Hoogste moyenne Kusters Utrecht met 64 —Gisteren slaagden te Utrecht voor het examen nuttige handwerken onzo atadge- nootrn de dames: A. M. van Luntoren, C. J. M. Peutz, A. A, M. van Rbijn en M. B. J. Ronz. We herinneren aan do uitvoering, morgenavond in Amicitia to geven door het geheelonth. koor „Hot dagende licht." Deze zangvereening is door ernstig repe- teeren onder leiding van den nieuwen direc teur, den heer P. Kortland in den laatste maanden hart vooruitgegaan, zoodat onge twijfeld een goede uitvoering mag ver wacht worden. Bovendien staat het Ulrechtsche toneel gezelschap, dat een zeer mooi stuk zal opvoeren, ook heel gunstig bekend, zonda'. het spel der Utrechtenaren wel heel wat te genieten zal geven. Wij vernemen, dat de heer R. Boon tegen 1 April a.s. eervol is ontslagen uit ziju betrekking bij de ondoroff. vereeniging „Ons Belang." Met ingang van dien datum is bij be noemd tot redactour-administrateur van den Bond van Onderofficieren der Marine eu het corps mariniers te den Helder. „lleipt Eituudei hcufi uudei bare leden en afnemers een referendum uitgeschreven :n verbaud met 't plan tot afschaffing van «Ion nachtarbeid. De heer H. Bouwman, onderwijzer uan de openbare lagere school iu do Hel lostraat alhier, is benoemd tot ouderwijzer bij liet openbaar lager onderwijs to Utrecht. Van do plm. 46 ndspiranteu voor vrij willig sergeant zijn er 13 geslaagd, te wetenonze stadgeoooten Jochems,Klaassiog en v. Ooateu en voorst Van Buitenen, Post, de Joeg, de Goede, Wierde, de Lange, Bieekpot, Verheijen, Verhoeff enDelgeorge. De sergeant G. N. W. van der Made van het 5e Reg. Inf. is bevorderd tot ser geant le klasse. De sergeant le Klasse J. C. Haring wordt tot 31 Mei a.s. gedetacheerd bij de Normaal-Schiotsohool, tot het volgen van een cursus in Gymnastiek, Schermen en Zwemmen. Bij de examens einde Februari ge houden zijn de navolgende militairen ge slaagd voor: Meester geweer. Katerberg (verlenging) Oudendijk, De Vries, Koopman, Wierda, Gotjé, Feiten, Broek en Van Nes. Meester floret. Katerberg (verlenging) Ekkart, Kruijue en de Boer. Prevot gewoer. Groote Wolthaar, Wijk, Verhejjeu, van Denderon, Mars en Schaaf, Prevot floret. v. Oostrum en Russer. Voor deugdelijk gewoon- en meer kost baar huisschilderwork ArnhemBchestraat 14-18 Telefoon Interc. '230. Naar wjj uit betrouwbare bron ver nemen, wonscht de Minister van Oorlog,de bevordering der onderofficieren zoodanig te regelen, dat meer vastheid en rechtszeker heid daardoor worden verkregen. Wij maken er hen die briefkaartfor- muliercn uit den handel betrekken op attent, dat bij de posterijen tegenwoordig niet den millimeter wordt nagegaan of de kaarten de afmetingen van 14 by 9 centi meter overschrijden, in welk goval strafport wordt verlangd van den geadresseerde. Eenige lezers deelden ons mede reeds ver scheidene malen met strafport bezwaarde briefkaarten te hebben ontvangen. En ook wij mochten op een briefkaart uit West- Indië 15ct8. strafport betalen. (Nieuwe Ct.) AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. lOMaart. Bioscoop de Arend. 10 Maart. Uitvoering Geheelonth. koor „Hel dagende licht" in Amicitia. 13 Maart. Bioscoop de Arend. 14 Maart. Bioscoop de Arend. 15 Maart Kiesvereeniging „Gemeentebelang" Spr. de heer Roodhnyzen. 17 Maart. Bioscoop dc Arend. 17 Maart. Feestavond afd. Amersfoort Ned. Ver. tol afschaffing van alc. dranken in Amicitia. 19 Maait. Lozing Nederlandscbc Protestanten bond. 28 Maart. Ver. v. Vrouweukiesr. Prop. avond iu het Valkje. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.outh. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie Amersfoort, 8 Maart. AI. d. R. Naar aanleiding van het bericht voor komende in de Utrcchische Courant van Donderdag 8 M ">r' 1912 nopens de ern- o W\ - vorssiugel pltats had, neem ik de vrijheid hk'iu gèü evCu iu voizet te komen nopens enkele punten.

De Eemlander | 1912 | | pagina 5