WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.46 unr. De Bilt, 14 Maart 1912. Hoogste barometerstand 773.5 m.M. te Ilorta, laagste 731.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 15 Maart 1912. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot zwaarbewolkt, een weinig regen. Temperatuur: Zacht weer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 mM. Vorigo stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 51 Laagste hedennachtF. 4S Hedenmiddag 12 uurF. 52 terpellatie plaats hebben gehad, over de staking in het Roergebied. De behandeling dezer interpellatie is evenwel uitgesteld moeten worden, daar de regeering nog niet over voldoende inlichtingen beschikte om op de interpellatie te kunnen antwoorden. De behandeling dezer interpellatie zal heden of uiterlijk morgen plaatB hebben. Een Regeeringsstaking. In den Hessischen Landdag had gisteren een opzienbarend incident plaats. De socia listische afgevaardigde dr. Fulda had in een lange rede den minister van binnenland- sche zaken v. Hombergh zu Bach voortdu rend gehoond en beleedigd, zonder dat de w.d. president, de onder-voorzitter Korell hem hiervoor tot de orde had geroepen. Toen nu dr. Fulda zijn rede had geëindigd verlieten, bij wijze van protest, alle regee- ringsvertegenwoordigers tegelijk de zaal. Na langdurig debat werd daarop besloten den Landdag een half uur te verdagen, om het bureau gelegenheid te geven, met de regeering te onderhandelen over de voor waarden waarop do samenwerking van re geering en Landdag weer hersteld kon worden. Een uur later verschenen de ministers weer, kreeg dr. Fulda twee tot-de-orde-roe- pingen en verKlaarde Korell namens het bureau dat, wanneer afgevaardigden zich zóó vergrepen aan de iu den Landdag ge bruikelijke vormen, het presidium onmoge lijk de orde en de waardigheid van den Landdag kon handhaven. De voorzitters der verschillende burgerlijke fracties legden daarop nog een verklaring af, waarin zij het gebeurde betreurden, en de minister van binnenlandsche zaken een verklaring, waarin hij de burgerlijko partijen bedankte en levens mededeelde, dat hij zich nooit meer met dr. Fulda in een discussie zou inlaten of dazen eenig antwoord zou geven. Daarmede was het incident uit de wereld. Half Licht. Het Berlijnschc gemeentebestuur heeft besloten de gemeentelijke gasverlichting met het oog op de kolenstakiugen in En geland en in Duitschland tot op de helft te verminderen. Stettin was eergisterenavond reeds in het halfduister gehuld. Roosevelt. Roosevelt, die alles behalve aangenaam getroffen moet zijn over den weinigen steun, dien zijn caudidatuur vindt, gaat thans een propaganda-reis maken om zijn kansen te verbetereu. Hara-Kiri. De Japansche Prof. Yamakawa, voorz. der Universiteit te Kioesoe, heeft ontslag uit zijn ambt genomen onder zeer merk waardige omstandigheden. In November jl. had do trein, waarmede de Keizer zich naar de miliiaire manoeuvres begaf, door een toeval, 40 minuten oponthoud. De stationchef pleegde hierop zelfmoord, uit wroeging over dit oponthoud, dat niet eens zijn schuld was. De Keizer was door deze toepassing van het Hari-Kiri zoo getroffen, dat hij een som geld zond voor de begrafenis. Ook werd het plan geopperd om een standbeeld op te richten voor den stationschef, als een hulde aan ziju plichtsbetrachting. Maar uu kwam prof. Jaraakawa tusschen beide. Hij schreef een artikel, waarin hij het plan tot stichting van een gedenkteeken ten sterkste afkeurde. In even afkeurende zin besprak hij het geen onlangs gebeurd was bij den brand van een schoolgebouw. Toen waren namelijk een aantal onderwijzers omgekomen of met ernstige brandwonden overdekt, terwijl zij poogden om een portret van den Keizer uit de vlammen te redden. Yamakawa betoogde, dat zelfs een Kei zerlijk portret niet het leven van een mensch waard was. De Japansche pers noemde het artikel zeer oneerbiedig en onbescheiden, en eischte dat Yamakawa zou worden ontslagen. Deze wachtte niet tot dat het ontslag hem werd gegeven, doch ging vrijwillig heen. Het geval gaf weer eens aanleiding tot een uitvoerige bespreking van het nara- Kiri. Tariefwet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht heeft gisteren besloten instem ming te betuigen met het adres van de Nederl. Kamer van Koophandel te Londen tot niet-aanneming van het ontwerp-tarief- wet. De Kolennood. Te beginnen met gisteravond is te den Helder voorloopig do straatverlichting in deze gemeente beperkt en wordt alleen de z.g. nachtverlichting gebezigd. Den ingeze tenen wordt zuinig gebruik van gas aange raden. De kolenvoorraad aan de gasfabriek, zou in gewone omstandigheden nog voor ruim een maand toereikende zijn. Duurte-toeslag. De Gemeenteraad van Amsterdam ver wierp in de gistermiddag gehouden verga dering met 24 tegen 18 stemmen het voor stel der socialisten, om ook over Maarten April duurte-toeslag toe te kennen. Het Pantserschip. In Parlementaire kringen verluidt dat bij de behandeling van het ontwerp inzake bet pantserschip in de Tweede Kamer, door den heer Van Karnebeek een voor stel zal worden gedaan om over te gaan tot den bouw van een belangrijk grooter schip (n.l. van 14.000 ton) en om dit schip door Nederland en Indië ieder voor de helft te laten betalen. Tel. Adresbeweging PaleisStadhuis. Het comité, dat eenige honderdtallen Amsterdammers uitnoodigde tot ondertec- kening van een adres aan de Regeering, ten einde van Amsterdamss sympathie te doen blijken met het denkbeeld om, mét inrichting van een nieuw Koninklijk ver- blijf in de hoofdstad, het Paleis op den Dain weer voor zetel van het gemeente bestuur beschikbaar te stellen, publiceert de derde lijst van onderteekenaren. Hier mee meent het comité zijn taak, om te doen beseffen, hoe in verschillende kringen van Amsterdam's burgerij voor deze zaak wer kelijk wordt gevoeld en hoe de zin tot krachtige medewerking behalve bij het be stuur der gemeente, ook ondor de inge zetenen levendig is, als vervuld, en met succes vervuld te mogen beschouwen." Het adres draagt thans 350 handteekenin- geu van de aanzienlijkste Amsterdammers. Indische Leeningen. Het wetsontwerp heeft gisteren verschil lende sprekers uit hun tenten gelokt. Indië moet zelfstandig kunnen leenen, dit was, gelijk de minister van koloniën mocht con stateeren, de algemeon heerschende op vatting. De bevoegdheid den Gouverneur-Generaal gegeven uu komt hierop neer, dat hij op eigen gezag het initiatief kan nemen tot het uitgeven van Indische leoningen en dat aan het Parlement invloed op type van rente, aflossing, grootte der obligaties enz. onthou den blijft: het kan de besluiten goedkeuren dan wel verwerpen. De heer De Beaufort zag hierin eCD aan moediging voor Indië om leeningen te Blui ten, d.w.z. groote werken van blijvende waarde te ondernemen; de heer De Meester begroette het ontwerp als een poging om Indië afhankelijk te maken van het crediet van deu Staat en het de gelegenheid te openen zich een eigen crediet te scheppen, waardoor de belangstelling van het beleg gend publiek zou worden vehoogd en de koers der Indische obligatiën een maatstaf voor Indie's welvaart zou kunnen worden. Over het al of niet hebben van rechts persoonlijkheid van Indië kon men niet tot klaarheid komen; zooveel sprekers, zoo veel opvattingen, begrijpelijk omdat ieder onder rechtspersoonlijkheid iets anders ver stond. En het mag onlogisch heeten in het wotsontw. dezo privaatrechtelijke benaming van een publiekrechtelijk wezen te geven. Daarom zou de heer van Karnebeek voorstel len dit twist punt uit de wet te nemen en kortweg te zeggeo, dat Indië ten eigen name en voor eigen rekening leeuingen kan aangaan. De heer Boogaerdt en 10 anderen heb beneen amendement voorgesteld, om te be palen, dat de geldmiddelen van Iudië ge heel gescheiden van de Nederlandsche worden beheerd en verantwoord. Daarin ligt de clou van de quaestie, welke het ontwerp zoo kreupel met den term rechts persoonlijkheid heeft willen uitdrukken. De Rosenkayalier te Amsterdam. De voorstelling van „Der Rosenkavalier", welke op Yrijdag 29 Maart a.s. ondor pro tectoraat van „De Kunstkring" plaats vindt, zal gegeven worden door het operagezel schap uit Elberfeld, door Richard Strauss, die persoonlijk de voorbereidingen leidt, aanbevolen. Het mag overbodig heeten de lezers nog aan te sporen morgenavond de bijeenkomst in het Valkje te bezoeken, waar de heer Roodhuijzen het woord zal voeren. Een spreker als de heer Roodhuyzen trekt te volle zalen, dan dat hij nog 'n aanbeveling in de krant zou noodig hebben. Daarom slechts deze korte herinnering. Volkshuisvesting. Wij ontvingen het jaarverslag over 1911 der N. V. Volkshuisvesting, gevestigd te Amarsfoort. De overweging, dat aan goed- koope woningen mot niet hooger weekhuur dan f2 dringend behoefte is en dat deze woningen zeer bezwaarlijk gebouwd wor den van geld, dat aan do open markt verkregen wordt, omdat men daarvoor minstens 4 pCt. rente en 2 pCt. aflossing moet betalen, deed besluiten een stichting „Volkshuisvesting II" in het leven te roe pen met de bedoeling, dat deze stichting toelating zou vragen al uitsluitend werkzaam in het belang van de verbetering der Volks huisvesting. De kosten van exploitatie bedroegen f 1947.74';(1910: (1726.87", 1909: f 1691.87, 1908: f 1569.58), aan huren en pachten werd ontvangen f 7263.19s (1910: f 6249.02, 1909: 1 6116.96, 1908: f 6043.59s). Van de hypothecaire schuld werd afge daan f 1251.40, terwijl aan dividend werd betaald f 1736.25. Van de onroerende goederen werd afgeschreveu f 1470.83, waardoor de eigendommen nu een balans- waarde hebben van f 111.718.46. Het re servefonds bedraagt f 3905.76', non dividend van 3% kon worden uitgekeerd. De jaarvergadering zal gehouden worden Maandag 25 Maart. Punten van behande ling: Jaarverslag, rekening en verantwoor ding, vaststelling van balans- en verliesre kening, verkiezing van bestuursleden, vor- kiezing van commissieleden volgens art 11, Aau het jaarverslag van Volkshuisvesting II ontleenen wij: Het doel der stichting is, werkzaam te ziju in het belaüg der verbetering van de Volkshuisvesting te Amersfoort, met ge bruikmaking der bepalingen van de Wo ningwet en in het bijzonder door het ver krijgen van voorschot, zooals dit bij die wet is geregeld. Door het bestuur werd onderzoek inge steld naar verschillende terreinen binnen Amersfoort gelegen, die voor het bouwen van een complex arbeiderswoningen werden geschikt geacht. Een besluit dienaangaande is echter nog niet genomen kunnen worden. Aan den beer J. J. Schulte Nordholt te Amersfoort werd opgedragen het vervaar digen van een voorloopig bouwplan met bestek en begrooting. Een Rijkslandbouwwinterschool in de Provincie Utrecht. Onder voorzitterschap van den heer C. J. Kueppelhout van Sterkenburg beeft gisteren te Utrecht in het Landbouwhuis een commissie vergaderd, benoemd door het Genootschap voor Landbouw en Kruit- kunde, teneinde uitvoering te geven aan de wenschen der vergadering van 10 Ja nuari j.l. die zich zoo duidelyk uitsprak voor de vestiging eener landbouwwinter- echool in de Provincie Utrecht. De com missie was samengesteld uit vertegenwoor digers van verschillende Utrechtsche ver- eenigiogen en heeft haar taak aanvaard met zich de volgende vragen voor te leggen: a. Waar moet die school komen? b. Is er een gebouw beschikbaar? c. Zal de regeering tot stiohting overgaan, alB het gebouw beschikbaar is? Ten opzichte der eersto vraag gaf men de voorkeur aan Utrecht, hoewel ook voor Amersloort werd gepleit Aangezien de gemeente steeds verzocht wordt, bjj op richting van zulk een inrichting eeD ge bouw beschikbaar te willen stellen, richtte do commissio het verzoek aan het Genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde, dat zich tot B. en W. en den raad van Utrecht wendt met het verzoek, het gebouw van Nieuweroord, aldaar, dat binnenkort door de Ned. Heide Mij. wordt verlaten, nu voor dit doel af te staan, indien het zal blqken, dat de regeering de noodige gel den op de Staatsbegrooting wil brengen voor de school. Omtrent het op de school te verwachten bezoek was de stemming gunstig. Naar we vernemen beeft de Amers- foortsche Fietsclub „Juliana" haar feest- plannen officieel vastgesteld. De groote feestelijke tocht ter gelegen heid van 't 3-jarig bestaan gaat naar Apeldoorn, laugB de Staatsboschaanplantin- gen en Kootwijkszandstuivingen en heeft plaats 2en Paascbdag a.s. De inschrijving van deelnemers is zóó groot, dat waarschijn lijk in 2 groepen moet worden gereden. Zaterdag 13 April d.a.v. heeft de groote feestavond plaats, met medewerking van 't Amersfoorts Tooneel- en Operette Ensemble, in de Concertzaal „de Arend." Tot tijdelijk onderwijzer aan de school aan de Koningstraat is benoemd de heer J. G. van LiDgen te Tiel. Gisteren slaagden te te Utrecht voor het examen nuttige handwerken, de dames J. M. Schoff en A. E. Rashorn te Baarn, leerlingen van de Rijks Normaallessen, alhier. Van de 6 Adspiranten voor het ex amen van Sergeant-Majoor-Administrateur zijn er slechts 2 geslaagd t. w. de serge ants le klasse Tromp en Schaaf. Aangesteld tot sergt. le kl. de serge anten Gotjé en Aubel. Heden is een belangrijke inspectie gehouden over de kazerne lokaliteiten, wat ruimte betreft, in verband met de in September nieuw op te richten Ve en Vie Bataljons per Regiment. De minister van oorlog heeft be noemd in de commissie, door welke, in de maanden Juli en Augustus e k., het exa men voor ^toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar zal worden afgenomen: tot lid en voorzitter: den luitenant-kolonel D. W. de Jager, van het 5do regiment infanterie; tot lid: den eerste luitenant J. Busquet van het 5e regiment infanterie; tot plaatsvervangend lid en voorzitter: luit.-kolonel H. J. Indeweij van het 5 de regiment infanterie. In het 21e vordoringsdistrict voor paarden (Amersfoort) is benoemd tot taxa teur de heer A. van der Linden te Amers foort, ter vervanging van den uit die functie op verzoek eervol ontslagen heer J. van Hengel.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2