WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.47 unr. De Bilt, 15 Maart 1912. Hoogste barometerstand 773.5 m.M. te Horta, laagste 737.6 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 16 Maart 1912. Meest matige Zuideljjke tot Zuid- Westelijke, later weer krimpende wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken met regen, later tijdelijk opklarend. Temperatuur: Vooral des ochtends iets (risscher. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 ui.M. Vorige stand te 12 uur 703 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 53 Laagste hedennachtF. 49 Hedenmiddag 12 uurF. 58 Mon hoopt den patient echter in het leven te houden. De Koning en de Koningin waren vol strekt niet onder den indruk van den aan slag. De koningin had, toen zij Dalba op het rjjtuig zag afkomen, zich direct op den ko ning geworpen om hem met haar lichaam te beschermen. Bij een huiszoeking ten huize van den dader, de metselaar Dalba, werd niets bij zonders gevonden. Dalba staat in een sleohten roep, is reeds wegens mishandeling van zijn ouders ver oordeeld. Bij het verhoor verklaarde hij, dat hij den aanslag gepleegd had om de slacht offers van den oorlog te wreken. Hij stelde den koning verantwoordelijk voor den noodlottigen oorlog. Het Rijn-Noordzeekanaal. Volgens de TSgliscbe Rundschau heeft het plan, don Rijn te verbinden met de Noordzee door een kanaal, vasteren vorm aangenomen. Een comité, bestaande uit den Raad van Einden de Kamers van Koop handel te Keulen, Hamburg en Altona, heeft een project gemaakt, dat eerstdaags gezonden zal worden aan de Regeering en den Rijksdag. De kosten, die 235 mil- lioen mark bedragen, zouden gedeeltelijk goedgemaakt worden door de exploitatie van het Boertanger veen. Het kanaal zou loopen van Wezel naar de Nederlandsche grens en van daar naar Leer. Prinses Louise van Belgiö. Prinses Louise van België heeft Reuter verzocht mede te deelen, dat noch by de rechtbank van de Seine noch bij een andere een verzoek is ingediend om haar onder curateele te stellen. Bevloeiïng van Egypte. De Egyptische Ministerraad heeft het bevloeiings-plan voor Beneden- Egypte, waardoor 390.000 H A. tot bouwland zal worden gemaakt, goedgekeurd. De kosten bedragen 2' 2 millioen p.s. Roosevelt. Om Roosevelt' ontrouw aan zijn belofte te bewijzen, citeeren de Amerikaansche bladen de volgende drie ziuneD uit zijD redevoeringen. Den 8en November 1904 sprak R.: .Onder geen omstandigheden zal ik can- didaat voor een volgdende verkiezing zijn of een candidaatschap aanvaarden.'' Den lleu December 1907 herhaalde hij: „Ik heb mijn beBluit niet gcwyzigd en zal het ook nooit wijzigen." Maar den 24en Februari 1912: „Ik zal de candidatuur voor het presidentschap aannemen, indien zij mij wordt aangeboden en blijf bij dat besluit, tot de beslissing der conventie gevallen is" Dreigende Staking in Amerika. De mijneigenaars in de V. S. hebben geweigerd, de door de arbeiders gevraagde loonsverhooging toe te staan, op grond, dat hun productie-kosten daardoor met een gulden per ton verhoogd zoudeu worden. Alleen wanneer hun wordt toegestaan de kolenprijzon overeenkomstig te verhoogen kunneu zij den eisch der mijnwerkers inwilligen. Men acht een mijnstaking thans onvermijdelijk. TWEEDE KAMER. Hot ontwerp tot wijziging der Indische Comptabiliteitswet is afgehandeld, twee amendementen werden door den Minister overgenomen: hot eene van den heer Bo- gaardt, dat nog eens uitdrukkelijk vaststelt, dat „de eigendommen, baten en lasten" van Indië gescheiden zijn van die van het Broederland, het andere van do com missie van Rapporteurs, dat het garandee ren van geldleeningen door Indië mogelyk maakt geheel onder dezelfde condities als het leenen zelf. De poging van deu heer Van Karnebeek om het woord rechtsper- sooulijkhtid uit het ontwerp te schrappen is verijdeld; wel vond niemand het woord noodig, maar nu het er stond diende het te blijven om misverstand te voorkomen. Nadat de Erfgooierswet tot regeling van den rechtstoestand der gemeene weiden en heiden van Gooiland eo de Armenwet zon- derstemmiDg waren aangenomen, kwam de Vogelenwet aan de orde. Het doel daar van is oen toetreding tot de niet zeer deugdelijke,verouderde conventie van Parijs, tot bescherming van in het wild levende vogeL, mogelijk te maken en ook ten on zent de vogels beter te behoeden tegen der menschen moord en eetlust dan onder de wet van 1880 het geval bleek te zijn. Takiefwet. De Stand, plaats een berichtje dat door verschillende handels- en industrieele kan toren bolangryke geldelijke steuu geschon ken en toegezegd is voor de te voeren actie tegen de Tariefwet, aan het Anti-Ta- riefwet-coinité. „Of men ook in rijke handelskringen benauwd is voor de dingen, die komen zullen!", zegt het blad erbij. Ja, inderdaad! en in niet rijke en niet handelskringen ook! Opbrengst der Middelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Febr. 1912, iu vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1911, door het departement van Financiën openbaar gemaakt. 1912 1911. Directe belast, f 1.188.386.f 904.081. Recht, op den invoer. f 1.353.184.— f 1.219.403.— Accijnzen f4.806.181.— 14.542.264. Waarb. en bel. der goud. en zilv. werken f 45.279.f 38.673. Indir. belast. f2.030.4Sl.— f 1.909.806.— Domeinen. f 47.977.f 55.280. Posterijen. f 1.271.502.f 1.202.831. Rijkstelegr. f 323.804.f 293,179.- Staatsloterij f 166.470.f S4.868. Akte v. Jacht en visscherij f 178.f 142. Loodsgelden f 257.311.-f 234.612. Totaal f 11.490.757,— f 10.485.143.— De opbrengst over de eerste twee maan den van 1912 bedroeg f 24.2S0.595. tegen f 23.015.562.over de eerste twee maanden van 1911. De obstructie in den Utrechtschen Gemeenteraad. In de gisteren te Utrecht gehouden raads zitting werd door dr. J. van Leeuwen een verklaring afgelegd, waarin hij meedeelde, dat hij en zjju medelid, de heer O. de Weerd, in de twee vorige vergaderingen obstructie hadden gevoerd, naar aanleiding van het uiet ten uitvoer leggen van het raadsbesluit, inzake de dienctregeling van het trampersoneel. Daartegenover hadden spi. en zijn paitij genoot 'n partijdaad ge steld en protest geuit, hetgeen reglemen tair niet in de notulen kon geschieden. Spr. achtte thans dat doel bereikt en verklaar de hiermede de obstructie voor geëindigd. Do voorzitter gaf een uitvoerige uiteen zetting van het verloop der zaak en meen de, dat de raad in deze volkomen correct gehandeld had. Spr. meende, dat de heer Van Leeuwen geen recht had om obstruc tie te voeren, daar obstiuctie een zeer be denkelijk wapen is in een wetgevende ver gadering en waardoor noodlottige gevolgen plnatB kunnen vinden in een besturend lichaam. Spr. deed het genoegen, dat de obstructie voor goëindigd werd verklaard en hoopt dat zooiets in de toekomst niet meer gebeuren zal. De invloed der Munwerkeksstakingen. Tengevolge van de Engelsche staking, zit Tiel, wat de straatverlichting betreft, 's avonds op half licht. Na negen uur wor den de lantaarns om de andere uitgedraaid. Naar de Hollandscbe plaatsen werden gis- steren de 200 last steenkolen verkocht, die daar ter stede door de handelaars gemist konden worden. Statistiek der Spaar- en Leenbanken 1909 10. Verschenen is No CLXVI der Bijdragen tot de Statistiek van Nederland, nieuwe volgreeks statistiek dor Spaar- eu Leen banken over het jaar }909 1910 Uit de opgaven voor de jaren 1908 en 1909 blijkt dat het saldo tegoed op het einde der beide jaren bedroeg: bij de particuliere 190S 1909 Spaarbanken f 94.667.121 f 103.777.325 bij de Rijkspost spaarbank f 151.638.335 f 160.423.090 bij de Boeren leenbanken f 16.385.182 f 24.8S9.745 Totaal f 262.6bO.631 f 289.090.160 alzoo eene vermeerdering van f 26.399.522. Aan de samenstelling van dezen jaargang is meegewerkt door 246 Spaarbanken, 582 Boerenleenbanken, 25 Spaarkassen. 69 Hulpbanken en 17 Banken van Leening, in het geheel dus door 939 instellingen. Uit de praktijk der subsidiejagers. Men meldt uit Schoonhoven aan het Volk: In het naburige Cabauw heeft de aanbe steding plaats gehad voor het bouwen van een R. K. school, niettegenstaande daar een bon katholiek aan het hoofd eener openbare school staat. Bij die aanbesteding mochten echter alleen R. K aannemers meedingen. Het geld komt dus uit de al- gemeeue kas voor het grootste gedeelte. De anti's mogen den huid helpen binnen halen, maar de voordeelen blijven strikt aan den kant van Rome. Wjj brengen nogmaals in herinnering, dat het Amersfoortsche publiek morgen avond het voorrecht zal hebben in Amici- tia do opvoering van Sara Burgerhart door het Neder], Tooneel te kunnen bijwonen. Men verzoekt ons, er op attent te maken dat de uitvoering om half acht zal aanvan gen. Na mogenmiddag 12 uur zullen geen kaarten tegen verminderden pry's meer worden verkocht. Ambachtsschool. Gisterenavond hield de vereeniging „Am bachtsschool voor Amersfoort en omtreken" haar 31ste algemeeno vergadering in het schoolgebouw, onder voorzitterschap van den heer H. J. Wolter. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 29 Sopt. 1911, welke worden goedgekeurd. Aan de orde is hierna het verslag van de Commissie tot nazien der rekening en verantwoording over 1911De beer Te engs brengt namens die commissie, bestaande uit de heeren Teengs, mr. dr. Stenfert Kroeze en Knoppers, verslag uit. De re kening is nagezien en vergeleken met alle bescheiden en sluitende met een batig saldo van f 39.15 accoord bevonden. De penningmeester werd gedechargeerd. De Voorzitter deelt een en ander mede uit het jaarverslag, dat met verschil lende bijlagen gedrukt en aan de leden zal worden toegezonden. Hot aantal leden bedroeg ultimo Dec. 1911 156 tegen 167 in 1910, alzoo een vermindering met 11. Het aantal donateurs bleef gelijk, nl. 4. Sinds 1 April 1911 is de nieuwe direc teur in functie Van 1 Jan. tot 1 April is het directoraat waargenomen door den heer van Ouwerkerk, wien een woord van lof niet mag onthouden worden. Het was juist een drukke tijd, aan het einde van den cursus, met overgang der leerlingen en toelating van nieuwe leerlingen.De heerv. Ouwerkerk heeft, naast het leeraarschap,het directoraat waargenomen op een wijze, welke niets dan lof verdient. De goede verwachtingen van den nieu wen directeur zijn in alle opzichten bewaar heid, voor zoover thans kan worden ge oordeeld. Een groot verlies leed de vereeniging, door aftreding als voorzitter en als lid van het Bestuur van den heer G. J. Buys. Aan zijn verdiensten is zoowel in bestuurs-als ledenvergadering alle recht wedervaren. Aan 34 leerlingen, die den geheelen cursus hadden doorloopen, word een go- tuigschrift uitgereikt. Aan hot toelatings examen namen deel 82 candidaten, van wie er 76 slaagden. Daarvan trokken er zich nog 9 terug, zoodat 67 nieuwe leer lingen de lessen volgden. Van andere am bachtsscholen kwamen er nog 2, teiwijl 10 leerlingen tusschentijds de school ver lieten. Op enkele uitzonderingen na gaf het gedrag der leerlingen geen reden tot klagen. Het jaarverslag wordt goedgekeurd. De Voorzitter deelt hierna mede, dat voor den nieuwen cursus zich hebben aangemeld 63 candidaten en wel: 37 voor machine-bankwerker, 8 voor meubelmaker, 16 voor timmerman en 2 voor schilder. Hoeveel daarvan nog afvallen is niet be kend. Wel is vorige week het examen afgenomen, maar de uitslag daarvan is nog niet bekend. Maar al valt er geen een af, dan toch is er voor allen plaats. By machice-bankwerken zal weer een parallelklasse mooten komen, maar daar is de school reeds op ingericht, 't Vorig jaar was dat ook het geval. Alleen zullen er gelden noodig zijn voor de inriohting van de nieuwe klasse en die kosten zullen wel te vinden zijn op een wjjze, niet be zwaarlijk voor de school. Dit jaar wordt een verloting gehouden, voorafgegaan door een tentoonstelling op 29, 30 en 31 Maart. De trekking zal dan plaats hebben op 1 April. Tevens zal een kleine tentoonstelling worden gehouden van het werk, door de jongens gemaakt in de klasse, dus niet voor de verloting bestemd. Dit zal op kleine schaal geschieden, om dat anders te veel tjjd er mee gemoeid zou zjjn. 't Is alleen te doen, om den gang van het onderwijs te doen zien. Aan den heer G. J. Buys is by zijn af treden een aandenken aangeboden. Dat is uitgegaan van het toenmalige bestuur, in samenwerking met de school. Door de meubolmakers is oen staande klok gemaakt, zoodat werkelijk iets is gegeven, dat den oud-voorzitter een beeld geeft, van hetgeen de jongens kunuen maken op de school, welke voornaamlijk door zijn initiatief is tot stand gebrackt. Do heer Teengs vraagt of de reden, dat minder jongens zich hebben aangemeld, ook bekend is, of dat het slechts van toe- valligen aard is. De Voorzitter antwoordt, dat geen bepaalde reden is aan te wijzon. Het aan tal timmerlieden is vrij wel in de minder heid, ntaar dat is geen verschijnsel van den laatsten tyd. De laatste jaren is dat steeds het geval. Ieder jaar is er meer vragen naar machine-bankwerken, omdat de jongens daarin een beterejpositie kunDen verwerven, in verband met den opbloei der industrie. De meubelmakers zjju niet min der in aantal Zelfs zal het moeite kosten ze allen te plaatsen. Mogelijk moeten er 2 afvallen, tenzij ze het eerste jaar in de timmermanswerkplaats willen zijn. Dat be hoeft geen bozwaar te zijn, daar ze aan vankelijk toch dezelfde opleiding krijgen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gisteravond werd in Ons Huis op gericht het arbeiders-gemengd koor „De Stem". Een fliok aantal personen, zoowel mannen als vrouwen, ga? zich als lid op. Tot secretaris werd gekozen de heer R. van Ooyen, Monnikenpad 41, terwijl met algemeene stemmen tot directeur werd be noemd, do heer P. Kortland, onderwyzer alhier. Dezelfde lezing, die dr. Toxopeüs Dinsdag a.s. hier zal houden, voor de afdee- ling v.d. Ned. Piot Bond zal hij op Maan dag 1 April in Amsterdam houden voor den Latherschen kring aldaar. Gisterenavond sprak te Baarn Jr. Toxopeüs over hetzelfde onderwerp als in November 1.1. hier, nl. over de verhouding van vryzinnig godsdienstigen en het Nieuwe Testament. Naar w|j vernemen, zullen op Palm-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2