WEERBERICHT. Thermometerstand ALLERLEI, ME DEDEELINGEN VAN HET KONmKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.41 uur. De Bilt, 16 Maart 1912. Hoogste barometerstand 770.9 in.M. te Riga, laagste 744.2 te Vestmauoer. Verwachting tot den avond van 17 Maart 1912. Meest matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken met regen, later wellicht opklarend Temperatuur: Dezelfde. Baroiaeterstanu te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 59 Laagste hedennachtF. 45 Hedenmiddag 12 uurF. 43 opgesteld, waarvan de steun aan do bur gerlijke candidaten afhankelijk was. In Hannover is het dan ook gebeurd, dat tegenover een nationaalliberaal de soc.- democraten zich hebben onthouden. In Duitschland ging men ten strijde met de negatieve leuze: neer met het zwart-blauwe blok. Maar toen de soc.-dem. met 4' a millioen stemmen uit de bus kwam, zgn de nationaal-liberalen dadelijk gaan kon- kelen met bet zwart blauwo blok, oui het getal zetels der soc.-dem. niet te groot te doen worden. In Westfalen zijn dan ook zetels verloren gegaan omdat nat.-lib. en centrum een handel hadden aangegaan tegen do sociaal-democraten. De heer Sneevliet bestrijdt verder de nat. liberale politiek in Duitschland en ver dedigt de opvatting van de Duitsche soc. dem. party, die van geen bondgenootschap wil weten. Daarna zet hij uiteen, waarom de soc. dem. de vrijzinnige concentratie niet willen steunen. Wat geeft gij ons voor positiefs? zoo vraagt hij. Wat stelt ge ons in het uitzicht, geeft ge iets anders, dan het na- gatieve anti clericalisruo? Daartegenover moeten de soc. dem. hun beginselen stel len. De vrijzinnige ooncentratie gaat hun voorbij. Zij vragen niet, met wat voor ver kiezingsprogram komt ge in het vuur, maar wat zijn de daden der kamerleden, die in herstemming komen? Het liberalisme mist alle9, wat geestdrift kan wekkea en komt mot woorden alleen. Wat de heer Rood- huijzon zegt van het clericale ministerie, geldt voor alle liberale kabinetten. De soc. dem. willen niet mee in den strijd tegen don persoon van Dr. Euyper, die nog beginselen heeft, terwijl het liberalisme staat naakt, afgeleefd, afgekloven, met woor den die alleen in het verledene waarde hadden. f De heer Sneevliet haalt dan verschillende stemmingen aan uit Tweede en Eerste Kamer, waaruit blgkt, dat ook Unie libe ralen wel eens stemmen tegen maatregelen van socialen aard. Spr. geeft verder toe, dat het cardinale punt, dat oplossing vraagt het kiesrecht is. De vrijzinnige concentratie van 1913 nu zal verbonden zijn in het teeken van alge meenkiesrecht. Het verdrietige pleisterwerk, om zulke ongelgksoortige elementen te verbinden is vroegtijdig begonnen en als men dan luistert, naar wat gezegd wordt over het alg. kiesrecht, dan vinden wc er bjj de vrijzinnigen geen geestdrift voor. Vrouwenkiesrecht wordt slechts lepelgewgs gegeven. De vrijzinnige concentratie is ook op dit punt onbetrouwbaar. Spr. bestrijdt verder de concentratie, die z.i.gedoemd zal zijn tot machteloosheid. Men concentreert slechts om de regeermacht in handen te krijgen. Vooral in tijden als tegenwoordig, nu de verhouding tusschen kapitaal en arbeid steeds scherper wordt, hebben de soc. dem. minder reden dan ooit om de liberalen te steunen op grond van hun woorden alleen. Do heer Roodhuijzen diende hierna van repliek, en bestreed den heer Sneevliet uitvoerig met uitlatingen van vooraanstaande soc. dem. als Troelstra, Vliegen en Men- dels. Verder kwam hij scherp op, tegen het demagogische optreden van den heer Sneevliet en verdedigde hij nog nader de vrijzinnige concentratie. Na het antwoord van den heer Rood- hugzen, sprak de heer Rijkens het volgende: Het spijt me te moeten zeggen, wat ik nu ga zeggen. In de vorige openbare vergadering der Kiesvereeniging Gemeente belang heb ik én spreker én debater volle gelegenheid gegeven tot repliek en dupliek. Toen onderwierp de debater zich echter onvoorwaardelijk aan de leiding der verga- deriug. De heer Sneevliet heeft dit echter niet gedaan; hij heeft de grenzen van het debat overschreden en zich niet willen neerleggen bg de leiding doch een beroep gedaan op de vergadering. En nu zie men mij niet aan voor iemand, die zich de lei ding der vergaderin uit de hand laat nemen. Derhalve dank ik den heer Roodhuijzen voor zijn schoone woorden, die ik hoop dat de vrijzinnigen die zullen behartigen; ik dank het publiek voor de opkomst en sluit de vergadering. Hierna ging de vergadering zeer ordelijk uiteen. Een zetfout heeft ons doen vermelden, dat '.ot tijdelijk onderwijzer aan de school in de Konningstraat is benoemd de heer van Lingen; dit moet zijn van Ingen. De bladen die zeer toevalligerwijze dezelfde zetfout maakten, kunnen die thans rectificeeren. Voor deugdelgk gewoon- en meer kost baar huisschilderwerk Arnhem8chestraat 14-18 Telefoon Interc. 230. - Het Hoofdbostunr van de onder- officiersvereeniging „Ons Belang" geeft de afdeelingen in overweging, den tegenwoor- digen president, zoodra mogelijk door een militair als president te doen opvolgen en hem daarna de functie van alg. veitegen woordiger op te dragen en te belasten met de leiding en het toezicht op de instel lingen. A. s. Maandag komen 600 land weermannen van het Xe Landweerdistrict alhier voor 8 dagen in garnizoen. De le luit. A. van Willigen, van het 5e reg. inf., wordt eerstdaags bevorderd tot kapitein. De mil. apotheker le kl. (kapitein) L. J. Röhnor wordt I Mei a.s. overge plaatst van het hospitaal te Bergen op Zoom bij dat te Amersfoort. - Morgen is er te Amersfoort een wedstrijd van den Nederlandschen Schaak bond. De reeds door ons aangekondigde lezing van Dr. P. K. Drossaart Lulofs voor het plaatselijke Nutsdepartement wordt Donderdag 28 Maart a.s. gehouden. Te Groningen slaagden gisteren voor het examen nuttige baudwerken, onze stad- genooten, de dames A. J. Mulder en M. C. A. Sporry. We herineren aan de uitvoering morgenavond in Amiciiia te geven voorde afdeeling Amersfoort van de Ned. Vor. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Men deelt ons mede, dat het Bios cooptheater op de Langestraat des Zondags van half vier tot half zes nog een extra voorstelling zal ge ven. De verbazende toeloop voor de avond voorstellingen heeft do Directie genoopt, voor deze middagvoorstellingen verguuning aan te vragen, welke is verleend. Op initiatief van de vereeniging „Volks onderwijs* zal een onderzoek ingesteld worden op de Openbare Scholen alhier, naar dc gehoorsterkte der kinderen. Dit onderzoek zal geleid worden door de be kende specialiteit op dat gebied hier ter stede, Dr. de Rochemont. Het streven van VolkBonderwgs verdient zonder twijfel aanbeveling en steun. Het aantal zwakhoorenden schijnt onder kinderen grooter te zijn, dan men wel weet, zooals blgkt uit dergelijke onderzoekingen op andere plaatsen.Wie weet hoeveel kindereu voor hardleersch of zelfs achterlijk gehouden worden, terwijl de slechte vorderingen, die ze maken, te wijten zijn aan hun slecht gehoor. Voor die kinderen begint het thans te „dagen in het oosten", daar deze zaak, dank zij de vereeniging voor slechthoorende in den laatsten tgd meer en meer de aan dacht begint te trekken. Zooals uit de in dit nummer voor- komeudc advertentie blijkt zal Dr. H. J. Toxopeüs voor de afd. Amersfoort van deu Ned. Protestanten Boud Dinsdag a.s. zijn vroeger reeds aangekondigde lezing houden io de Remon9trantsche kerk. Donderdag a.s zullen Pisuisse en Blokzijl wederom in Amicitia op treden. AGENDA Dagelijks Bioscoop, Langestraat. - 15 Maart Kiesvereeniging „Gemeentebelang" Spr. de heer Roodhuyzen. 16 Manrt. Amicitia Sara Burgerhart. 17 Maart. Bioscoop dc Arend. 17 Maart. Feestavond afd. Amersfoort Ned. Ver. tot afschaffing van ale. dranken in Amicitia. 19 Maait. Lezing Nederlandscbe Protestanten bond. 20 Maart. Bioscoop de Arend. 21 Maart. Bioscoop de Arend. 28 Maart. Ver. v. Vrouwenkiesr. Prop. avond in het Valkje. 28 Maart Nutsavoud Amicitia. Dr. P. K. Drossaart Lulofs. 30 Maart Frvsk Selskip „Ut eu Thus" Café Otte. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. Opgave van de Vereeniging .HANDEL en N IJ V E R H E I D" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andero Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 6 tot en met den 12 Maart 1012. GEVESTIGD. Roeloffina Josina Maria Meger v. A'dam n. P, PijpetBstr. 11. Gerritje Worst v. Bussum n. Berg6tr. 9. Piet van Doorn v. Wilnis n. Muurh. 117 Willem Adrianus Hill van Rotterdam naar Stellingwstr. 36. Petrus Joachim Weijteuburg v. Leusden n. Bisschopsw. 13. Hendrik Roelof van Beek v. Enschede n. Aldegstr. 76. Gerardu9 Hendricus Albertus Marinus van Soest v. Utrecht n. Kroontjesm. 2. Elbertus Gerrit Middelman v. Diepenveen n. Soesterw. 112. Jean Pierre Dumont v. Bergen op Zoom n. Regentl. 3. Joh. Adriana Franken v. Bergen op Zoom n. Regentl. 3. Christina Cuypers v. Maastricht n. St. An- driesstr. 15. Cornelia Wilh. Philippus Roodestein van A'dam n. Stellingwstr. 20 Hinderkien de Vries, wed B. V. van de Sand van Utrecht n. Muurh. 117. Oscar Hendrik Wildt v. Roubaix (Fr.) n. Asch van Wijckstr. 11. Jeannette van Veen van N. O. Indië naar WgerBstr. 5. Francina Hendrika Bosman v. 's Hage n. Utrweg 123. Wilh. van den Tweel van Hoogland naar Birkt 3. Hendrik Hoksbergen v. Soest n. Birkt 3. Gerritje Staartjes v. Utrecht n. Bergstr. 13. Evertje Schuin v. Hilversum n. Nicasiu6- straat 11. Jacob Rgnsdorp v. Rotterdam n. Parallel weg 12. Maria Wilh. Winters v. Haarheeze n. Lan- gegracht 26' Gerritje van Dijkhuizen van Leusden naar Bergstr. 33. VERTROKKEN. Timotheus Krijneo van Langestr. 85 naar Hilversum. Everarda Maria Krijnen v. Langestr. 85 n. Utrecht. Johanna Steenbeek v. Krommestr. 37 n. Schoten. Jan Broekhuizen v. Achter de Pothk. 10 n. Kampen. Sophia de Jong van B. Wuytiersl. 12 naar Hilversum. Annekee Godvliet v. Zuids. 6 n. Woerden. Barend Fremouw v. Soestweg 216 n Win terswijk. Geurt van de Velden v. Krommestr. 32 n. Kaz. Ber. Wap. Evert Fopma v. Bisschopsw 47. n. Kampen. Geertruida Marchien Nijenhuis v. Kl. Haag 9 n. A'dam Alphons Elie Herman Eschanzier v. Arnh. weg 52 n. Weesp. Elisabeth Cornelia Hendrika Budding v. Dal8tr. 6 n. Soestdijk. Arie van der Velden van Muurh. 71 naar Wassenaar. Antonie Lokhorst v. Beeke6tl. 9 n. Schoon hoven. Ai ie Bouwmeester v. Breedestr. 44 n Ermelo. Willem Puyenbroek v. Soesterweg k03' n. Putten. Wilh. Arnolda Rijnders v. Langestr. 24 n. Woudrichem. Barend de Jong v. Groeum. 18 n. Arnhem. Barta Wilh. van Hattum v. Langestr. 23 Utrecht. Helena Langras v. Eemstr. 28 n. Bussum. Maria Marg. Joman v. 's Ilage n Utrweg 125 Gerrit Jagtenberg van Arnh.wal 14 naar Leusden. Fennetje Ouwendorp v. Langestr. 46 naar Barneveld. Gerardus Stockenbroek v. Arnhpoortw. 18 n. Leusden. Isak Goldsmit v. Stellingwst. 19 n. 's Hage. Vogeltje Roet van Stellingwstr. 19 naar Naaiden. Abraham Lion Bonefang v. Stellingwstr 19 n. Naaiden. Mabel Edith Scotts v. Utrweg 84 n. Londen. Jan do Voogd v. Varkensm. 5 n. Utrecht. Johanna van Laar v. Asch v. Wijckstr 21 n. Stoutenburg. Aaltje Dijkhorst v. Bergstr. 27 n. Baarn. Roelofje van 't Boveneind, wed II. Craanen v. Davidsbof 1 n. Utrecht. Teunis Dorresteijn v. Havik 26 n. Soest. Gerardus Hondticus van Driel v. Lange- gracht 4 n. Tubbergen. Mijndert van den Berg v. Bloklstr. 6 n. Duitschland. PREDIKBEURTEN. Op ZONDAG 17 MAART. 1912. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. HP/a uur, dr. H. J. Toxopeus. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. iO'/a uur Db. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRENG. Geen dienst. BURGERLIJKE STAND. 16 Maart 1912. GEBOREN: Wouter, z. van Jan Hen- driksen en Maria Adriana Rijkje van der Hilst. OVERLEDEN: Driesje Mulder 5 jaar. De schulden van Amund- s^e n. Te Christiania heeft zich een comité gevormd, dat lijsten laat rondgaan om een som van 70,000 kronen bijeen le krijgen voor Amundsen. Hg beeft n.l. door zijn expeditie naar de Zuidpool schulden ge maakt tot dit bedrag. Caruso's trouwbelofte. Door de Rechtbank te Milaan is gisteren uitspraak gedaan in een aanklacht, welke door een winkeljuffrouw, Gianelli genaamd, was ingediend tegen den beroemden tenor Caruso wegens verbreking van trouwbe lofte. De tenor bad het meisje leeren kennen in een winkel van heerenartikelen. Hij had haar toen overgehaald om haar bettek- king er aan te geven en vreemde talen en allerlei andere dingen te gaan leeren, ten einde algemeene ontwikkeling te krijgen; want hij wilde baar trouwen. Na een levendige briefwisseling en na dat het meisje hem met haar vader eens te Berlijn had bezocht, kreeg Caruso er genoeg van, en brak hg de betrekking met haar af. Het meisje eischte hierop 250.000 francs wegens verbreking van trouwbelofte. Deze eiech werd wel is waar door de Rechtbank afgewezen. Maar toch werd haar, met het oog op haar onbesproken levens wandel, een vergoeding toegewezen voor de door haar gemaakte kosten. Ook de proces kosten moesten door Caruso worden betaald. Valsche aangifte. Eenige dagen geleden deed de huishoudster Th. v. d. St. bij de politie te Barneveld aan gifte dat zij door een tiental, haar bg name bekende personen was aangerand, mishandeld en zelfs met den dood bedreigd. Na een streng verhoor heeft de huishoud ster nu echter bekend, dat zij het geheele verhaal verzonnen bad, zoodat thans we gens het doen van een valsche aangifte te gen baar zelf een aanklacht is ingediend-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2