WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.37 unr. De Bilt, 19 Maait 1912. Hoogste barometerstand 772.8 m.M. te Horta, laagste 733.5 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 20 Maart 1912. Meest krachtige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt, waarschijnlijk regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 745 m M. Vorige stand te 12 uur 741 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 52 Laagste hedennachtF. 45 Hedenmiddag 12 uurF. 49 loosheid van veertien dagen in zulk een slechten staat zullen verkeeren, dat zij weer twee weken noodig zullen hebben om op orde te komen. Is dat zoo, dan wacht Engeland nog onaangename tjjd. Tegenover het argument van conservatieve zijde, dat de staat de loonen niet heeft vast te - stellen, vooren de liberale bladen aan, dat dit wellicht opgaat voor een ge woon bedrijf, maar niet voor het mijnwezen, welks geregelde voortgang, evenals die der spoorwegen, onmisbaar is voor het land. Intusschen hebben er reeds ernstige on geregeldheden Zaterdagavond plaats gehad in de mijnplaatsjes Belishill en Blantyre in Lanarkshire. Een paar honderd niet geor- ganiseerdt mijnwerkers hervatten den ar beid. De menigto wierp met steenen naar de politie-agenten, die de mijnwerkers naar hun werk geleidde, en wierp eenige ruiten in. Een aantal mijnwerkors werden gearres teerd, onder wie vele Polen, die de groote meerderheid der mijnwerkers in dit district uitmaken. In andere districten kwamen soortgelijke tooneelen voor en ernstige ongeregeldheden worden in de volgende week gevreesd, daar vele niet-georganiseerde mijnwerkers, die geen ondersteuning krijgen en daardoor groote ellende lijden, het voornemen uit spraken weder aan don arbeid te gaan. Ongeveer 20.000 staalbewerkers in de omliggende districten Coatbridge en Mother well zijn werkloos en lijden groote armoede. Duizenden arbeiders zjjn gisteren te Glas gow ontslagen, en duizenden anderen kre gen de aanzegging, dat er binnen enkele dagen voor hen geen werk meer zal zijn. Terwijl aan die mijnen in Duitschland, waar sinds eenige dagen door een deel der mijnwerkers wordt gestaakt, een met den dag toenemend aantal arbeiders het werk hervat, komen uit andere deelen van het rijk berichten omtrent nieuwe stakingen, bijv. uit Saksen en uit Schaumburg-Lippe. Omtrent het aantal stakers aldaar zijn echter nog geen berichten ontvangen. De Silesische mijnwerkers hebben, zoo als wij in hot avondbad mededeelden, be sloten voorloopig nog niet tot staking over te gaan. Voorgangsters en volgelingen. Zaterdag hebben een aantal leerlingen van de machinisten-school te Glasgow alle ruilen ingegooid van het gebouw der Wo men's Social and Political Union, de strijd bare vrouwenkiesrecht vereeniging, wier leden in Londen op het gebied van ruiten-inwerpen den laatsten tijd zooveel hebben gepresteerd. De suffragettes kunnen natuurlijk niet anders dan verheugd zijn, dat hun taktiek navolging blijkt te vinden. De aanslag op koning Victor Enaküel. Volgens de Deutsche Tagezeitung is de dokter in de scheikunde Nicolaas Tavit gearesteord, verdacht van de aanstichting tot den aanslag op den Koning van Italië Tavit, die Turk is of Rumenier, is uit Genève gekomen, waar hij zich bewogen zou hebben in anarchistische kringen. Een vervlogen illusie. Men zegt dat President Taft, nu de Senaat de arbitrage-verdragon van Engeland en Fraukrijk dermate heeft gekortwiekt, dat deze geheel en al hun karakter hebben verloren, de verdragen zal laten valleu. Ziedaar dau hel eind van den schoonen droom der verdragen tot scheidsrechtcrijke beslissing over allo quaesties zonder uitzon dering, waardoor de oorlog tusschen de ver drag-sluitende mogendheden tot een onmoge lijkheid zou worden! Taft contra Roosevelt. Er is weer een kolossale overwinning te boeken voor Taft tegenover Roosevelt in den strijd om het presidentschap. Men weet dat op het oogenblik in de Staten de afgevaardigden verkozen worden voor de vergadering der republikeinsche partij, die zal uitmaken, of Taft dan wel Roosevelt candidaat zal wezen. Nu zijn er reeds een groot aantal van die vertegenwoordigers gekozen, van wie ongeveer 99 percent Taft steunen zullen en slechts één perceut Roosevelt. Zaterdag zijn er opnieuw 144 gekozen en daarvan zjjn weer 136 aan hangers van den tegenwoordige president en slechts 8 zijn van den „kolonel.'' Het schijnt dat Roosevelt's „managers" wauhopige pogingen doen om voor hun principaal stemmen te garen, maar tever geefs. Roosevelt zelf begint, naar do bladen melden, den moed te verliezen en den hoop op oen „stampede" voor zijn candi- datuur, die de vergadering der partjj ten slotte in zijn voordeel zou keeren, verflauwt meer en meer. Teddy's papieren voor November staan laag zeer laag! Een Begrafenis. Naar men weet is er jaren gewerkt aan het weder te voorschijn brengen van de Maine, het Amerikaansche slagschip, welks vernieling in de haven van Havanna aan leiding he9lt gegeven tot den SpaanBch- Ameiikaanschen oorlog. Zaterdag j.l. nu is het opgehaalde schip buiten de haven gebracht en daar in diep water naar be neden gelaten, waar het rusten zal op den bodem der zee, zonder de vaart te belem meren. Het was een indrukwekkende plechtigheid: het schip was rijk versierd met bloemen en groen en de kanonnen aan de haven vuurden ccreschoten af. Een groote stoet jachten en andere particuliere vaartuigen volgden het wrak en de kust zag zwart van de menschen. net Panamakanaal bedreigd? De New-Yorsche bladen publiceeren op- zienbaiende berichten uit Colon, volgens welke het ten koste van zooveel arbeid, zooveel millioenen en zooveel menschen levens gebouwde Panamakanaal ernstig bedreigd zou worden. Volgens het rapport der geologische commissie, aldus deze berichten, bestaat de mogelijkheid, dat het Kanaal vernield zal worden door een vulkaan onder het kanaal, welke thans begint te werken. Er heerscht groote opwinding onder de arbei ders over de dichte dampwolken en den blauwen rook die opstijgt uit de meeste der diepe gegraven schachten. De hitte is hier en daar zoo fel, dat het hout erin korten tijd door wordt verkoold. In weer wil vaD alle officieele dementie's blijven dan ook de geruchten over een vulkaan Onder het Kanaal aanhouden, en de arbei ders hebben leeds geweigerd op enkele p,aatsen dynamiet te gebruiken uit vrees, d at hierdoor een uitbarsting van don vul kaan zou worden verwekt. Door deze weigering is reeds een ernstige vertraging in den bouw van het Kanaal ontstaan. Volgens sommige berichten uit Colon, zou er reeds aan geducht worden den geheelen verderen bouw van het Kanaal, met het oog op het vulcanisch gevaar, te staken De Paleis-Raadhuis quakstie. Eenige ingezetenen van Amsterdam hebben zich tot de Regeering gewend mot het verzoek, niet te voldoen aan den wensch, terzake van het Paleis op den Dam geuit door de meerderheid van den Gemeente raad en ondersteund door het bekende verzoekschrift der heereu Jhr. Backer c.s. Huldiging van Dr. Kuvper. Het comité, dat de Standaard zal hul digen bij haar 40-jarige bestaaD heeft een samenkomst op 8 April (tweeden Paaschdag) te Utrecht voorbereid, waarin het mogelijk zal zijn dr. A. Kuyper te begroeten. In deze samenkomst zal het woord worden gevoerd door den voorzitter van het comité, prof. dr. II. Visscher, hoog leeraar aan de Utrechtsche universiteit en door vertegenwoordigers van organisaties. Dr. Kuyper hoopt de sprekers te beant woorden. De heer Wijnkoop en S. D. A. P. vergaderingen Naar door den secretaris der Amsterdam- sche federatie der S. D. A. P., den heer G. II. Pieters in „Het Volk" wordt mee gedeeld, heeft die federatie besloten den heer D. Wijnkoop te weren van elke ver gadering te Amsterdam door de federatie of de afdeelingen der S. D. a. P., te houden. Het partijbestuur der S. D. A. P. wiens meeuing over deze kwestie was gevraagd, antwoordde geen aanleiding te vinden om een algemeene gedragslijn ten deze voor te schrijven. Onderlinge Hulp. Gisterenavond hield de werkliedenver- eeniging „Onderlinge Hulp" haar jaarver gadering in de Keizerskroon onder voor zitterschap van den heer D. Gerritsen. Deze sprak by de opening er zjjn vreugde over uit, dat zooveel leden waren opgekomen. Waar zooveel door het Bestuur gewerkt wordt, is het prottig, dat de belangstelling van de leden, zoo groot is. Het aantal leden is nog nimmer zoo groot geweest, het bedraagt thans ruim 300. Met het oog op de aanhangige Ziekte wet heeft het Bestuur verschillende maat regelen genomen en zal het nog audere moeten nemen. Zoo worden geen nieuwe leden meer aangenomen, dan onder voor waarde, dat zij geen aanspraak hebben op de groote reserve, door de oude leden bij eengebracht. In de tweede plaats worden geen ieden meer overgebracht van de eene klasse naar de andere. Wat ook in geen tijd gebeurd is, de vereeniging sluit dit jaar met een tekort. Op zich zelf is dat geen kwaad teelten, want er blijkt uit, dat er veel hulp is ver- leend, waarvoor de vereeniging dan ook is, De rekening over 1911 bedraagt f 90 min der, dan die van het vorig jaar. Dit zit echter niet alleen in do meerdere uitkee- ring, maar ook in de waardevermindering der effecten met f 100, dus de toestand is feitelijk gelijk gebleven. De voorzitter meent, dat ook onder de nieuwe wet „Onderlinge Hulp" zal kunnen blijven bestaan. Wel zal de vereeniging dan komen onder controle van het Ryk, maar ze zal ook een subsidie kiiigen van het Rijk, waardoor de toestand du6 vast niet slechter wordt. In de bestuursvergaderingen is verder afgesproken de wet af te wachten, met het oog op de oude leden. In het begin zijn alle leeftijden aangenomen. Nu zyn er on der de oude leden, die zijn gepen6ionneerd, anderen hebben geen werk, ook zijn er, die armlastig zijn. Met het oog op die leden heeft het bestuur nog geen maatri - gelen genomen, voor de wet tot stand komt. Dan zullen die ouden leden echter moeten verdwijnen, hetgeen wel hard is, maar anders is de vereeniging spoedig op. Het Bestuur hoeft nog een uitnoodiging gekregen van een groote Levensverzeke ringsmaatschappij, om „Onderlinge Huln" geheel over te nemen. Dat verzoek is echter ter zijde gelegd, omdat de voor waarden te mooi waren. Het Bestuur kon zich niet begrijpen, hoe dat mogelijk was. De heeren, die het voorstel deden, meen den, dat het zat in betere controle. Maar de voorzitter gelooft dat niet. Een enkele uiag eens simuleeren, maar zoo zijn onze arbeiders toch inderdaad niet. Ten slotte brengt de voorzitter een woord van dank aaD secretaris en penningmeester, voor al hetgeen ze in 1911 hebben gedaan en spreekt hij de hoop uit, dat zo nog lange jaren aan de vereeniging zullen ver bonden zijn. Hiorna brengt de penningmeester verslag uit. De inkomsten bedroegen: batig saldo f 913,20, contributiën f 1690.77, bijdragen begunstigers f 79.50, rente f 108.39, totaal f2791.86. De uitgaven warenuitkeeringen f1598 74, aankoop obligatie f 869.55, kleinere uitga ven f211.67, totaal f2679.96. Er is dus nog een batig saldo van f 111.90. In het geheel bezit de vereeniging thans f 3286.90. De rekening wordt goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden herkozen de heeren: Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, dr. A. II. C. van Driel, fi. van Surksum en J. van Beek, en gekozen in plaats van den heer J. Cornelissen, die bedankt heeft, de heer B. v. d. Water. Tot gecommiteerden worden gekozen, de heeren: A. M. Tromp van Holst, M. Groene- steyn en A. W. v. d. Brink. Na eenige discussie over huishoudelijke zaken wordt de vergadering gesloten. Voor den Zondag alhier gehouden wedstrijd van den Nederlandschen Schaak bond hadden zich 34 spelers opgegeven, van wie er echter één niet opkwam. Te ongeveer kwart over 10 Dam het spel na een kort woord van den leider een aan- vaDg. Er waren gevormd 4én groep van 4 per sonen voor de hoofdklasse, twee groepen in de oersto klasse, drie in de tweede en twee groepen in do derdo klasse (hieron der de groep B uit 6 personen). De uitslag was in de hoofdklasse: Eerste prijs de heer P. van 't Yeer, te Bussum, met 2'/a p.; tweede prijs de hoer W. Kloos terboer, te Deventer, met 2 p. In de eerste klasse groep AEerste prijs de heer G. Ch. Smeekes, te Utrecht, met 3 p. en tweede prijs de heer G. H. van Dam, te Amersfoort, met l1/., p Id de eerste klasse groep B: Eerste prijs de heer J. Rintel, te Amersfoort, met 2' p. en tweede prijs de heer dr. W. F. Teu- nisse, te Naaiden, met 2 p. In de tweede klasse groep A: Eerste prijs de heer L. J. F. Riemsdyk, te Utrecht, met 3 p. en tweede prijs do heer R. C. de Lange, te Amsterdam, met 2 p. In de tweede klasse groep B: Eerste prijs de heer W. Tichelaar, te Utrecht, met 2'/j p. en tweede prijs de heer Faber, te Valburg, met 21/, p. (Na lotiDg, daar de beide heeren evenveel punten hadden behaald.) In de tweede klasse groep C hadden drie heeren elk 2 winstpunten en delotiogtrok de heer W. G. F. Hilkes, te 's Gravenhage, den eersten prijs en de heer Jac. Alving te Amersfoort den tweeden prijs. Id de derde klasse groep A: Eerste prjjs de heer Th. W. Bakker te Deventer met 2'U p- en tweede prijs de heer D. Kruimel te Amersfoort, met 2 p. In de derde klasse groep B (6 deel nemers) verkregen de hoeren mr. P. L. Baudet, te Amersfoort, J. Kool te A'foort en E. J. van Berkol te Utrecht elk 2 winst punten. Na loting verkreeg de heer J. van Berkel den eersten prijs, de heer J. Kool den tweeden en de heer mr. P. L. Baudet den derdeD prijs. De prijzeD bestonden naar keuze uit kunstvoorwerpen of medailles terwijl den eersten pryswinners bovendien een fraai uitgevoerd diploma werd uitgereikt. Door den Nederl. Schaakbond was boven dien nog voor elke groep beschikbaar een verguld zilveren medaille voor goed en krachtig gevoerd spel; denkelijk zal echter deze in geen enkele klasse worden toege kend, daar vooral de opening van het spel nog al voel feilen vertoonde. Voor een groot aantal gelangstellen- den, waaronder een tiental officieren, sprak gisteravond in do Arend de kapitein der infanterie G. C. A. Fabins over „Het leger als opvoediDgs instituut." In ons nummer van morgen hopen we een 7erelag van de rede op te nemen. Dezer dagen zal i d groote pers een oproep wordeu gedaan van Bollicitanteu voor de betrekking van Secretaris v/d. directie v d. weduwen en weezen kas voor de officieren v/d. landmacht, aan welke betrekking naar wij van wel ingelichte zijde vernemen een tractement van f 2500 is verbonden. De kapt. der inf. A. W. Groote wordt binnenkort bevorderd tot majoor de land weer. By eenige compagnieën van het leger komt dezer dagen de nieuwe uniform van grijsgroen laken in beproeving.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2