DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 68. WOENSDAG 20 MAART 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. IÜ Bureau: KMÜINE If vAC tl. Telef. Intere. IS». Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. fö.GO. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eii reel, van buiten het kantor. Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam Majoor Lang. Dalba. De Aanslag op den Koning van Italië. Het Italiaanscbe Koningspaar is gelukkig aan den aanslag van den anarchist Dalba ontkomen, doch werd een officier der oiederijdende Kurassiers, Majoor Lang, ernstig gekwetst. Beidei portretten geven wij hier weer. Dalba een mau van nog jeugdigen leeftijd neemt beurtelings eeD cynieche en deemoedige houdiDg aan, al naai de gedachte aan de heui wachtende straf zich duidelijker aan hem opdringt. EeB ge neeskundig onderzoek bracht uit dat de aanslagpleger wel is waar geestelijk minder waardig is doch wel toerekenbaar geacht kan worden. Alarm. Er schijnt iets gaande te zijn in de Europcesche politiek. Er broeit iets De Daily Telegraph bevat het volgende raadselachtige en alartneerende bericht: „In politieke kringen is men van oordeel, dat de politieke toestand in Europa aanleiding geeft tot belangrijke bezorgdheid. Men meent te weten, dat do mogelijkheid eener ernstige crisis reeds de aandacht heeft go- trokken eener groote mogendheid." Dit zonderlinge bericht wordt eenigszins verklaard door de Westminster Gazette, vol gons welk blad het slaat op den toestand in Turkije en het Balkan-schiereiland, en de Matin beweert, dat het verband houdt met de mogelijke mislukking der bemidde lingspogingen inzake den oorlog. Doch aan den anderen kant kan het ook wel zijn oorzaak vinden in de politieke crisis in Duitschland. Het avondblad van den „Bert. Lok. Anz." deelt mede, dat gistermiddag om twee uur den hofmaarschalk opgedragen werd voor- bereidseles te treffen, opdat de reis dooi den keizer toch Vrijdagavond aanvaard zou kunnen worden. Wat er tusschen 's morgens 10 uur en 's middags twee uur geschied kan zijn, dat de bezwaren tegen het oorsponkelijkeplan zijn verdwenen, is niet bekend. De Nat. Ztg. houdt vol, dat de reis uit gesteld is eu wel om redenen van binnen- iaudsche politiek. Deze courant schrijft: „In parlementaire kringen werd heden de binnenlandsche politieke toestand zeer pes simistisch beoordeeld. Algemeen was men overtuigd, dat een minister-crisis aanstaan de is, en dat de verandering in de hoogste regeeriühsfuncties mot het aftreden van minister Wermuth niet geëindigd zoude zijn. Ernstig werd verzekerd, dat de positie van den rijkskanselier hachelijk was en dat ook de staatssecretaris van buiteulandsche zuken niet lang meer op zijn post zou blijven. In de wandelgangen van den Rijksdag, in alle politieke en militaire kringen, werd gisteren opgewonden gesproken over de bin nenlandsche en buiteulandsche politiek. De rede van den Britschen minister van Marine izie elders in ons blad) schijnt ook vreemd te zijn aan de opwinding. Enkele üuitsche bladen schijnen naar aanleiding daarvan scherp woorden. Zoo zegt de Vosa. Zeit: „In beide landen is sedeit maanden meer dan ooit hot bewustzijn levendig geworden, dat de Duitsch-Engelsche rivaliteit tot een quaestie van leven eu dood voor elk van de heide Daties geworden is. De tijden van verstoppertje spelen zjjn voorbij." De Britsche Vloot. De Britsche mioister van Marine, Chur chill, heeft bij het in dienen der begrooting een uiterst gewichtige ledevoering gehouden. Hg heeft duidelijk on onomwonden gezegd, welke politiek Engeland zal volgen bij den aanbouw van zijn oorlogsschepen, een politiek die den belastingbetalers de l aren te berge mag doen rijzen, want er volgt uit, dat in den eersten tijd bet vooruitzicht op een verlichting der drukkend zware lasten voor de vloot lang niet gunstig is. Churchill's rede onderscheidde zich reeds door den aanhef van alle vroegere officieele redevoeringen over hetzelfde onderwerp, in zóö ver dat Churchill onomwonden er kende dat do* aaubouw van Eugelsclie oor logsschepen bijna uitsluitend afhankelijk zal wezen van het tempo waarin Duitschland zijn vloot versterkt. Engelaud zal zor gen altijd circa zestig percent sterker te wezen dan de Duitscho vloot voor zoovoel Dreadnoughts eu kruisers van hetzelfde type aangaat. Daarvoor zal voorloopig nog niet noodig wezen dat er in Engeland voor elk niewe Duitsch schip twee zeekastcelen op stapel gezet worden, maar misschien zal het wel eens ooit zoover koinon. Op deze wijze behoudt Engeland altijd zulk een overwicht over de Duitscho vloot, dat in een zeeoorlog, aangenomen dat een ge lijk aantal Engelsche en DuitBche schepen elkaar stukschieten, Engeland ten 9lotte overblijft met zulk een groote macht aan Dreadnoughts, dat het de zee blijft boheer- schen. Terecht noemde de minister het behalen van de overwinning op deze wjjze een „schrikkelijke weg." Zal nu Duitschland den wenk van minis ter Churchill opvolgen en de voornemens tot verdere vloot-uitbrcidiDg, dio het naar alle waarschijnlijkheid koestert, laten varenP De kans schijnt niet gering, dat Duitsch- laud op allerlei mauieren zal pogen dat overwicht geringer te maken en dat zal dan natuurlijk tot gevolg hebben dat de wedloop in vloot-uitgaven steeds angstwek kender wordt en de last die op de volkeren drukt, voortdurend ondragelijker. De Mi.inwerkersstaking. Minister Asquilh diende gister in het Eogelsche Lagerhuis het aangekondigde wetsoutwerp in. Het huis was stampvol. De minister verklaarde het ontwerp met grooten en ongeveinsden tegenzin in te dienen; het is echter in het belang van het land, dat hot zoo spoedig mogelijk wordt aangenomen. De regeering is eerst over gegaan tot de indiening, toen allo hoop, dat het geBchil door oudeiling overleg kon worden bijgelegd, geweken was. Nadat de eerste minister de houding der regeering bjj de onderhandelingen had ver dedigd, gaf hij een overzicht van de ver schillende artikelen van het ontwerp. Dit bepaalt, dat aan de arbeiders onder den grond een miuimumloon zal worden be taald en wel van het oogenblik af, dat de mijnwerkers den arbeid hervatten eu dat dit zal worden vastgesteld door distrits- commissies. Deze commisssie8 zullen ook bepalingen vaststellen ter verzekering, dat geregeld en behoorlijk gewerkt wordt. De arbeider zal het recht ,hebben den werkgever ge rechtelijk te dwingen tot uitbetaling van het loon, maar alleen daD wanneer hij zich houdt aan de gestelde bepalingen. Het ontwerp bevat geenerlei strafbepa lingen. Do werkgever is gehouden den arbeider onder den grond een loon uit te betalen, dat niet lager is dan het loon, dat over eenkomstig de bepaliögen van het ontwerp zal worden vastgesteld, het onlwem nood zaakt den eigenaar echter niet zijn mijn open te stellen en den arbeider evenmin om in de mijn af te dalen. Het wetsont werp legt aan geen van heide partijen dwang op. Het is ook slechts een lijde lijke maatregel, die slechts drio jaren van kracht blijft. Asquith verklaarde te hopen en te ge- looven, dat het de verwachten uitwerking zou hebben en daaraan mede te werken was al hetgeen thans op het oogenblik van het parlement wordt gevraagd. Het parlement zou zich zelf versterken door dezen maatregel en anders -de mi nister hoopte echter, dat de Hemel dit zou verhoeden zou liet genoodzaakt zijn andere maatregelen te nemen tot verdedi- giug van de industrieëen en het volk en tegen de verlamming van de bedrijven en hongersnood. In de eerste lezing is de wet met alge- meenc stemmen aangenomen. Volgens de algemeene gevoelens, zal het ontwerp tegen Zaterdag wet zgn ge worden. In Duitschland is de staking zoogoed als afgeloopeu. Ten minste de conferentie, te Bochum gehouden besloot dat het werk hervat zou worden, daar de staking toch tot niets zou leiden. In het besluit oui de staking op te hef fen wordt gezegd, dat alleen de strenge maatregelen tegen de uitoefening der staatsburgerlijke rechten en de stelselma tige ophitsing en misleiding van de open bare meening door de den arbeiders vij andig gezinde pers belet hebben, dat de strijdende arbeiders succes op hun pogen hadden. Ten slotte spoort de conferentie alle mijnwcrkeis aan om door versterking der medestrijdende organisaties ertoe bij te dragen, i'at de nijjcrtverkers zoo 9poedig mogelijk weder ten strjjde kunnen trekken. De Oorlog. De Aveniro d'Italia ontvangt uit Salo- niki bericht, dat bij Kassandra een eskader der Italiaansche vloot kruist bestaande uit 11 groote en kleine schepen. De bevolking is zeer opgewonden. Met koortsachtigen ijver wordt gewerkt aan de versterking van het schiereiland Chalcidicé, en aan die van de forten van Karabooroen. Koop vaardijschepen mogen slechts tot s' avonds 6 uur do haven in- of uit varen. Iu de Kölnische Zeitung wordt van blijk baar deskundige zijde de vraag besproken, wat de Italianen wanneer zij er werkelijk toe besluiten, om met hun vloot de| Dar- danellen binnen te yaren, er eigenlijk zouden doen. De Italianen kunnen in de eorste plaats den spoorweg, de kruitfabrieken van Mar- kikoï en nog eenige aodore kruit en ge- schutfabrieken door een bombardement vernielen. In dit geval zouden echor ook een groot gedeelte van de projectielen terecht komen in een paar dichtbewolkte wijkeu van Constantinopel. En een zooda nige slachting onder arme weerlooze tnen- schen zou een in hooge mate ergerlijk bedrijf zijn. Bovendien zou Turkije ook door een bombardement van Constantinopel niet ge dwongen kunnen worden om vrede te sluiten. Het kan twee provincies, welker bewonerB do wapenon voor den Islam voeren zoo maar niet in den steek laten. Mochten de Italianen echter aan land gaan, dan staat een uitnemend uitgerust Turksch leger gereed om hen te ontvan- geu. En dan zou zich voor hen wel eens de noodzakelijkheid kunnen voordoen om veel spoediger hun schepen weer op te zoeken, dan zij deze verlaten hebben. De I baksch-Spaansche Marokko Onderhandelingen. De Temps meent te weten, dat gisteren na afloop van den Ministerraad, door de regeering een telegram is gezonden naar den heer Geoffray, Fransch gezant te Madrid, waarin hem wordt opgedragen do SpaaDsche regeering inede te deelcn, dat bet Spaansche tegenvoorstel in zake Ma rokko in geen enkel opzicht beantwoordt aan de wettige eischen van Frankrjjk. Men hoopt nu, dat, zoodra de heer Cana- lpjas to Madrid terug is, het Spaansche Kabinet oen ander voorstel zal doen, dat voor de Fransche regeering aannemelijker zal zijn. Vrouwenkiesrecht in Italic. Een wetsontwerp, waarbij aan vrouwen het kierecht voor administratieTe lichamen

De Eemlander | 1912 | | pagina 1