Johs. Knoppers WEERBERICHT. Thermometerstand INGEZONDEN. Advertentie n. publiek verkoopen Heerenhuis n. Twee Heerenhuizen Een Heerenhuis Grond Twee Woonhuizen MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.51 uur. De Bilt, 23 Maart 1912. Hoogste barometerstand 768.6 m.M. te Coruna, laagste 746.5 te Skagen. Verwachting tot den avond van 24 Maart 1912. Toenemende tot krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 745 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 51 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 50 heeft min goede boekou te weren. Voorts meende Spr. dat er geen aanleiding en dus ook geen ontwikkeling kan wezen, voorts dat 't goede dat aanwezig is, 't kwade niet zal kunnen neutraliseercn. Deze en meer andere bezwaren moeten ons aan sporen tot 't oprichten van een Chr. open bare leeszaal, welker voordcelen zijn o.m. eon hooge mate van volledigheid en 't beheerschen van de opvoeding der Chris telijke jeugd. Aan 't debat namen deel de heereu mr. L. Stadig. H. Gordean, B. Kerkhoff, J. W. Eggink, Boender, J. Rens e a. die allen betuigden, dat de openbare leeszaal een zaak is, waar allen moeten saamwer- ken, om tot 't goede, de ontwikkeling van ons volk te geraken. En indien men strikt neutraal blijft, zooals 't te dezer stede thans is, is dit voor niemand een bezwaar. Na een repliek van den inleider ging de vergadering om elf uur uiteen. Tot een bepaald resultaat kwam 't niet. Door de Vereeniging van Amers- foortsche drukkerspatroons is het navolgend adres verzonden: A an den Raad der gemeente Amersfoort, Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, de Vereeniging van Amersfoortsche Drukkerspatroons, goedgekeurd bij Kon. Besluit, d. 17 SeDtember 1907 no. 47, dat het haar wil voorkomen, dat de wijze waarop het door de gemeente benoodigde drukwerk wordt aanbesteed niet is in het belang der gemeente, dat toch sedert eenigen barer leden ver zochten de aan elke aanbesteding nood wendig verbonden kosten vergoed te krijgen, deze leden niet meer in de gelegenheid worden gesteld voor gemeentedrukwerk in te schrijven, dat daardoor dat drukwerk grootendeels wordt toevertrouwd aan firma's, zelfs buiten de gemeente, bij wie de door den A.N.T. B. vastgestelde loonregeling niet is inge voerd, dat de gemeente dus feitelijk voordeel trekt uit het aan de werklieden onthouden loon, redenen waarom zij Uwe vorgadering eerbiedig doch dringend verzoekt een re geling te willen vaststellen, waarbij het door de gemeente beuoodigde drukwerk, tegen vooraf vastgestelde prijzen, worde verdeeld onder die hier ter stede gevestigde firma's bij wie bovenbedoelde loonregeling wel is ingevoerd. Hetwelk doende, namens de Vereeniging van Amerfs. drukkerspatloons, G. J SLOTHOUWER, Voorz. Door den Nederlandschen Bond van Boekdrukkergen is een adhaesieadres daaraan toegevoegd. De Gemeenteraad ran Baarn besloot gietoren een subsidie te verleenen van f 275 aan de vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken." Bij Kon. besluit van 21 dezer is be noemd tot kapitein by het 10 de regiment infanterie, de 1ste luitenant A. van Willigen van het 5de regiment. Kapt. van Willigen komt te Hoorn in garnizoen. Bij Kon. besluit van 22 dezer is aan den dirigeerend-militair-apothekor, met raug van majoor, K. Verlaau, van het personeel van deu geneeskundigen dienst der land macht, op zijn aanvrage ter zake van lang- durigen dienst onder toekenning van per- sioen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Het 12de Landweerbataljon, ter sterkte van plm. 700 man, komt van 2530 Maart alhier in garnizoen. Dit Bataljon wordt in de Infanterie kazernes onderge bracht. De manschappen, die aan de strengere krijgstucht onderworpen ziju worden inge deeld bij 2e Compagnie 3 Bataljon kapitein J. W. vou Heuning. Hot is overbekend, dat de etalages van den heer B. Levy, immer uitmunten, niet alleen door de fraaie stoffen, maar ook door veel goeden smaak. Thans is in zijn mode magazijn echter aleun bijzonder fijn staaltje van etaleerkunst te zien. De nieuwe raan- telcostumes, chique en keurig passend de modellen kleedend, doen zion, hoe de heer R. Levy steeds het nieuwste weet te geven op modegebied. Men verzuime niet dezer dagen er eens een kijkje te gaan nemen. Naar wg met zekerheid kunnen mei den, besraan er plannen tot oprichting van een derde Bioscope Theater te dezer stede, en wel in het perceel Langestraat no. 20. Het bestuur der Amersfoortsche Yer. tot bestrijding der tuberculose verzoekt ons mede te deelen dat het Consultatie bureau voortaan zitting houdt iederen Maandag en Donderdag, des namiddags 4 uur, in het St, Elizabeth's gasthuis. AIb leider treedt op Dr. J. J. Snel. Voor deugdelijk gewoon- en meer kost baar huisschilderwerk Arnhem6chestraat 14-18 Telefoon Interc. 230. Op het terrein achter Rustoord speelt morgenmiddag het tweede elftal van H.V.C. tegen Vitesse uit Hilversum. Het Vijfde speelt morgen een voet balwedstrijd tegen C. B. W, op het terrein aan den Leusderweg- Do op 22 Maart 1912 vastgestelde Kiezerslijst bevat 2844 kiezers tegen 2822 in 1911. We verwijzen naar de in dit num mer voorkomende advertentie van de Oranje- vereeniging. De belangrijke agenda vraagt drukke opkomst. AGENDA. DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag eu Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 28 Maart. Ver. v. Vrouwenkiesr. Prop. avond in het Valkje. 28 Maart Nutsavond Amicitia. Dr. P. K. Drossaart Lulofs. 30 Maart Frvsk Selskip „Ut en Thüs" Café Otte. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. 1Buiten verantwoordelijkheid der redactieJ M. d. R. Mag ik naar aanleiding van de lezing van Dr. Toxopeüs, Dinsdag 1.1. een klein plaatsje in uw geacht blad? Bij voorbaat mijn hartelijken dank. De geachte spreker beeft m.i. een fout begaan. TelkenB heeft bij gezegd: het Pro testantisme, alsof overal ter wereld het Pro testantisme gelijkvormig zou zijn. Inzon derheid waar het hier over gaat, n.l. den eeredienst. Heeft Z.Ew. in het vuur van zijn profetie: dat het Protestantisme ten onder zal gaan, als het niet meer mystiek in zich opneemt, vergeten, dat in Duitsche en Engelsche protestantsche kerkgenoot schappen een overvloed van die reddende? Mystiek is? Hoogstens had Z.Ew. mogen spreken van een déél van het Protestantisme dunkt mij. Niettemin, hoezeer ik het leven van het. Protestantisme ook op prijs stel, hoop ik van harte, dat de proef van ik meen Ds. Gerretsen of Cramer in den Haag, om „zingende diensten, enz. enz. tot red ding van ons Protestuntisme in te voeren, deerlijk mislukken mag. En ik hbb goeden moed. De behoefte aan deze Katholiceerende mystiek is onder ons volk zeer klein, zoo ze er al is. Wat het door Sektenaat verscheurde Protestantisme betreft: een geluk, dat in het Protestantisme zoo'n veelheid van meenin gen kan bestaan. Ware er slecht plaats in voor één, zoo zou het er medegaan, als met het Roomsch Katholicisme, dat ten spijt van een uit den treure herhaalde eenheid, in werkelijkheid het beeld toont (Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal, België ten voorbeeld genomen), van een schip op een klip. Ous oen baken in zee. Niet het Protestantisme, met zijn personen kweekend vermogen, maar het Roomsch Katholi cisme dat hieitoe te arm is, zit m.i. voor een groot te kort. Uw. dw. X. Landgenooten! Tot de vele nuttige instellingen van ons land behoort ook de Kwart-gulden Ver eeniging voor neide-Ontginning, welke in 1894 door Mej. B. L. W. van der Hucht te 's-Gravenhage opgericht is. Het doel van deze vereeniging is: leden werven tegon eene jaarlijksche bijdrage van één of meer kwartjes om met den gezamelijken opbrengst daarvan het werk van den Oranjebond van Orde te Utrecht te steunen. Verbetering te brengen in den materi- ëelen toestand van de plattelandsbevolking, is het streven van den Bond. Door aankoop van heidegrond en door 't ontginnen daarvan tot vruchtbaar bouw land, weiland en bosschen, hoopt de Oran jebond den bewoners van het platteland werk te verschaffen en hen terug te hou den van hun trek naar de groote steden. Wij zijn er van overtuigd, dat ieder die zich op de hoogte stelt van onzen arbeid, erkennen moet, dat de Kwartguldenveree- niging voor Heide Ontginning eene zeer nnttige instelling is. Wat er met behulp van die kwartjes reeds tot stand gebracht is, is ongelooflijk; het is tooveren! Landgenooten, laat ik U eens in ge dachte geleiden naar de Rover'.sche Heide by Hilvarenbeek onder Tilburg. Go zult er een vriendelijke boschwachterswoning vinden, omringd door jonge boschaanplant, terreinafwatering, wegen en bouwland. Dan ^verder, op de heide by Apeldoorn, ziet gij de 5 boerenwoningen der Erica stichting, elk met een erf van 4 H. A oppervlakte, waarop de gezinnen een goed middel van bestaan hebben. Hun veestapel met één geit begonnen, heeft zich zelfs tot ecnigc koeien uitgebreid. Welk eer. verschil dus met den toestand in 1895, toen dat plekje van ons vaderland nog een moerassige heidegrond was! Tod Z. van do spoorlijn Apeldoorn Barnereld, strekt zich het 13(T H. A. grooie| Van der Hucbtbosch uit, zoo ge noemd naar de oprichtstor en presidente der kwartgulden-vereeniging voor Heide- Ontginniug. De dennen hebben er reeds eene aanzienlijke hoogte bereikt. Vanuit Meppel wil ik U ook eens ge leiden naar 't Westerzand onder Uffelte in de provincie Drente. Naast de eigen kweekerij strekken zich hectaren gronds uit, welke reed6 beplant of bebouwd zijn. Onzen grootsten vijand, de zandstuivin- gen zijn we op de 300 H. A. gioote heide bij Drouwen (Drenthe) nog niet geheel de baas, maar iedere nieuwe aanvoer van kwartjes doet als bij tooverslag denne- bosscben loofhout, tarwe- en aardappelvel den verrijzen. Menig buitenman vindt hier zijn brood; zijn daggeld wordt met opzet iets hooger gesteld dan de fabrieksloonen. Hoe tevreden wij ook zyn met de ver kregen resultaten, wij willen nog meer tooveren. Maar daarvoor, landgenooten, hebben we Uwe kwartjes noodig. Deze worden niet alleen bijeengegaard door het Hoofdbestuur te 's-Gravenhage, doch ook door de dames der 33 kring-comités en 67 correspondentschappen, welke over het heele land verspreid zijn. Het voorjaar is weldra daar! Helpt land genooten, opdat we ons werk kunnen voortzetten I Ieder lidmaatschap van één of meer kwartjes wordt met een vreugde vol hart begroet. Helpt ons, vrouwen van Nederland, kring-comités en correspondent schappen vormen en nieuwe leden winnen, opdat wg nog meer plattelands-bevolking kunnen steunen en den volkswelvaart kun nen verhoogen! Maakt dat wij met kracht ons toover- werk voort kunnen zetten; dan zult g(j over eenige jaren met voldoening torug- zien op dat kwartje, dat ons hielp hei en stuifzand in vruchtbare akkers en bosschen herscheppen; dat geluk en tevredenheid in de huizen der plattelands-bewoners brachi. Ieder die lid wenscht te worden wordt verzocht zich op te geven aan een der onderstaande dames bij wie ook verdere inlichtingen te bekomen zijn. Namens het Kring Comité Amersfoort. Mevr. v. REIGERSBERG VER8LUIJS Penningmeesteres Utr. weg 96 Baronnesse VAN ITTERSUM Pieter Bothstraat 1. Mevr. v. d. BERG Wilhelminastraat 5. BURGERLIJKE STAND. 23 Maart 1912. GEBOREN: Jacoba, d. v. Jan den Hartogh en Maasje Hofmam. PKEDIKBKIIBTEN. Op ZONDAG 24 MAA.RT. 1912. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10V2 uur, dr. II. J. Toiopeus. REMON8TRANTSCHE KERK. Voorm. iO't, uur Ds. I. Hooykaae. DOOPSGEZINDE KRING. 10'/, uur Ds. E. M. ten Cate (Doop- bediening. De Notaris te Amersfoort zal op Donderdag 4 April 1912 des avonds 7 uur in het hotel DE VERGULDE ZWAAN te Amers foort aaD de Utrechtschestraat Ia de gemeenten Amersfoort en Leusden. I. Een kapitaal met grooton tuin aun den Aruhemschen- weg nomiuer 15 groot 3 aren 10 centiaren. Verhuurd aan de dames Ruiter voor f 450 per jaar. met schuurtjes eu tuinen aan den Utrecht- schenweg noinuiers 117 en 119. Verhuurd als no. 117 voor f 16.67 en no. 119 voor t 15.17 per maand. III. met grooton tuin, aan den Leusdergrind- weg tegenover het Zwarte Bergje, groot 16 aren. Verhuurd aan den Heer Terpstra voor 21.66" per maand. IV. een perceel geschikt voor bouwterrein, gelegen aan de Oostzijde van de Pieter Bothstraat, groot 1,24 areo. V. met giond, en een perceel bouwterrein aan eu een woonhuis met bouwland Dabij den Soe8terweg, plaatselijk genommerd no. 323, 227 en 329, geheel groot ongeveer 85 aren. Verhuurd te zamen voor! 4.25 per week. Betaaldag 4 Juli 1912.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2