DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. DONDERDAG 28 MAART 1912. Het Kind in Zwitserland. BUITENLAND. BINNENLAND. Hooftli-etlaeteur: Mr. D. J. van Hrliaartleiiliurg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per poet id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fjl-40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINK Telef. luiere. 18S. Prijs der AdvertentiPn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedereu regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseli Advert.- bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam II. Met onze Kinderwetten zijn wij Zwitser land vooruit geweest maar door het nieuwe Zwitsersche wetboek heeft de republiek ons niet alleeu ingehaald maar is ons zelfs verre voorbijgestreefd. Om te beginnen is het verbod van het onderzoek naar hot vaderschap afgeschaft. En heel wat radicaler dan bjj ons is ge schied. Bij ons kan de ongehuwde moeder slechts 'n zoogenaamde aliineutatie-actie instellen tegen den vader van haar kind. Iu Zwitserland kan de rechterlijke vaststel ling van het vaderschap gevorderd worden, behalve door vrouwen van slechten levens wandel. Niet alleeu de moeder, ook het kind kan deze actie instellen, welke al naar de om standigheden kan leiden èf tot „erkenning mot Standesfolge", waarbij het kind Jen naam, het burgerrecht en erfrecht van den vader krijgt öf tot erkenning met schade loosstelling van moeder en kind. liet eerste geschiedt indien de man 'n huwelijk voorgespiegeld had of de vrouw mishandeld oi misbruik van z'n macht als voogd, chef, werkgever gemaakt had Een uitzondering wordt hier gemaakt voor ge huwde manncu, die 'n onwettig kind niet behoeven, zelfs niet mogen erkennen. Dit dient natuurlijk tot bescherming van het familieleven maar is uit moreel oogpunt niet bevredigend, daar 'n gehuwd man zich ouwaardiger gedragen heeft dan 'n ongehuwde en de gevolgen voor gene ook ernstiger moesten zijn dan voor deze. Bij vrijwillige erkenning of erkenning met Standesfolge komt het kind tegenover den vader en bloedverwanten in dezelfde •verhouding als 'n wettig kind, gelijk de vader dan ook verplicht is voor het kind te zorgen als voor 'n wettig kind. Bij uiet-vrijwillige erkenning, evenwel niet gepaard gaande met Standesfolge draagt het kind den naam van de moeder en treedt alleen tegenover de familie van de moeder in de rechten van wettig kind. De moeder is verplicht voor het kind te zorgen maar de vader moet 'n jaarlijksche bijdrage voor de opvoeding geven, waarbij rekening gehouden wordt met den stand van de moeder en dien van den va- de iDe moeder heeft verder recht op vergoeding van kosten en onderhoud ge durende 4 weken voor co 4 weken na de geboorte van het kind. De erkenning van 'n kind kau ook ge schieden door den grootvader, indien de vader overleden is of ongeschikt tot oor doelen. Indien de ouders het voornemen hadden te huwen maar door den dood van de eene partij, of huwelijksbeletselen daarin verhin derd zijn, kan op verlangen van do andere partij of van het kind de vaststelling van het vaderschap alsnog geschieden. Zelfs na den dood van hot kind, kuuuen diens na komelingen, het verzuim van hun vader of moeder inhalen, zoo zij kunnen bewijzen, dat het voornemen tot het huwelijk bestaan heeft. Ziehier de belangrijkste bepalingen, 'n stuk moderne wetgeving ten opzichto van gehuwde vrouwen en onwettige kinderen, beiden in de wetgevingen der 19e eeuw zoo misdeeld. Wanneer, zoo vragen wij ons af, zal ook do Noderlandsche wetgever tijd kunnen vinden ons verouderd Burgelijk Wetboek weer op de hoogte van den tijd te bren gen en aan de toestanden der 20e eeuw te doen aanpassen? Zoolang in ons land de maatschappelijko achterblijvers de teugels iu handen hebben, zoolang onze wetgeving voor 's lands wel zijn bouw wettekes en pansterschepen het meest noodzakelijke achten, zoolang het be sef dat wij reeds met beide voeten in de 20e eeuw staan, niet alom doorgedrongen is, zoolung vreezen wij. De Oorlog. De „Central News" correspondent seint uit Dehibat, dat de Turksche aanvoerder te Benghasi mededeeling doet van een groote overwinning op de Italianen, die '27 officieren verloren, terwijl 3500 man werden gedood of gewond. Het kamp der Italianen werd overmeesterd, de Turken verloren 150 man. Tevoren wareu de Ita lianen reeds verslagen op den 12en en den 13en waarbij zijn 47 officieren en 1700 man verloren. Eerst afwachten wat de Italiaanscbe be richten zeggen. De Mijnwerkersstaking. Met alleen de stemmen der arbeiders- loden tegen, is de wet op het minimum loon voor de mijnwerkers door het Engel- sche Lagerhuis aangenomen. Gelijk vanzelf spreekt, maakt niemand zich thans nog eenige illusies over haar werking: zij was ingediend om de patroons te dwingen tot verleening van een billijk minimumloon en in de hoop, dat als dit beginsel wettelijk was vastgelegd de arbeiders zouden afstand doen van hun eiechen omtrent de vaststel ling der grootte van dit minimumloon. En nu is dat laats-e weliswaar gedeeltelijk ge schied, in zoover namelijk dat de arbeiders hun lijst van miuimum-loonen lieten vallen maar huu daarvoor in de plaats getreden eisch van een algemeen minimum-loon in de wet vastgelegd van vijf en van twee shilling werd door de regeering geweigerd en nu de wet zonder dat in het staatsblad komt, is de kans dat als gevolg hiervan het werk hervat zal worden uitermate gering. "Wal er thans geschieden zal, men kan er slechts naar gissen. Blijkbaar koestert de regeering nog hoop dat de arbeiders nog wel in zoover zich naar dc nieuwe wet zullen schikkeu, dat zij zullen willen mee werken om te pogen, volgens het in haar vastgelegde stelsel de minimum-loonen voor de verschillende districten te doen vaststel len. "Vallen die minimum-loonen dan naar hun zin uit, waarom zouden zy het werk dan niet hervatten? Doch indien de werk lui ook hiertoe niet bereid zijn, maar zij hardnekkig weigeren afgevaardigden te zenden naar de districtsraden, welke de minimum-loonen moeten vaststellen volgens de wet, verwachtend derhalve, dat door huu onverzoenlijke houding ten slotte het algemeeue minimum-loon van vijf en twee shilling zal worden verleend, welke houding dan de regeering zal aannemen, is niet te zeggen. Misschien dat zij dan overgaat tot het wanhoopsmiddel van een proclamatie ora „werkwilligen" te kweeken, ten einde aldus de staking te laten verloopen. Mis schien zal ze een ander middel bedenken, maar iets zal ze toch in elk geval moeten beginnen, om een einde te maken aan den 1 wauhopigen toestand waarin de staking in de mijnen dc Bntsche industrie heeft ge bracht en het dagelijksch leven begint te brengen. i Want eiken dag komen er nieuwe be- richten over fabrieken die sluiten, omdat I de kolenvoorraad op is, en zóó sterk grijpt I de staking reeds in het dagelijksch leven der Engelschen in, dat er voetbal-wedstrij den om worden uitgesteld! En dat wil wat zeggen! De Koning zelf heeft zijn voorge nomen bezoek aan den grootcn Dationalen paardenwedren afgezegd wegens de staking. De mijnwerkersfederatie besloot een re ferendum uit te schrijven over de vraag of het work iu de mijnen hervat zal worden, vóór do districtscommissies, die overeen komstig de minimumloon-wet zullen aange steld worden, de minimum-loonen voor de verschillende districten hebben vastgeateld. Deze stemming zal Woensdag a.s. plaats hebben; de fedrMatie besloot geen enkele aaubeveling tot de mijnwerkers te richten, hoe te stemmen In de gister te Londen gehouden bij eenkomst van spoorwegbesturen weid be sloten tot stillegging van het geheele goederenvervoer tusschen 3 en 9 April met uitzondering van de aan bederf onder heiige waren en van het graanvervoer. Twee regimenten zijn in de kazernes geconsigneerd; ^en infanterie detachement verlaat hedenavond Shrewsbury met be stemming naai Chirk in Noord-Wales, ten eindo voor de bescherming vail mijnwerkers te dienen, die het werk willen hervatten. OoSTENRIJKSCHE MIJNWERKERS. In het 0o8tenrijksche Iluis van Afgevaar digden werd een motie aangenomen, waar bij de uitbetaling der mijnwerkersloonen om dc 14 dagen en zonder korting, wordt vastgesteld. Een voorstel, waarbij de re geering uitgenoodigd wordt een wetsont werp betreffende de vaststelling van een minimum loon in te dienen, werd verwor pen. Eveneens werd verworpen een voor stel, waarbij de regeeiing wordt uitgenoo digd tusschen beiden te treden ten einde de njijnwerkersstaking te doen beëindigen. De Duitsohe Rijkskanselier. Op het oogenblik spreken de Dnitsche bladen vooral van de hartelijke wijze, waarop keizer Wilhelm iu Oostenrijk en Italië is ontvangen en zij citeeren bij voorkeur Italiaanscbe bladen waaruit blijkt dat het Drievoudig Verbond meer aanhangers telt in Italië dan ooit te voren. Maar als de keizer terugkeerde! Dan zou men nieuwe dingen beleven in de binuenlandsche politiek. Daarop werd naar het schijnt vast gerekend. De dagen van den lieer von Bethmaun Hollweg waren geteld. Maar nu komen de Norddeutsche en de Köluische Zeitung tegelijk met een bericht, dat een einde moet maken aan pessimistische voorspellingen. Zij zeggen dat er geen sprake is van eene kanselierscrisis, dat de keizer zich geheel kan vereenigen met de staatkunde van den heer von Bethmann en dat deze de uitnoodiging beeft ontvan gen om ook te Korfoe tc komeu en het Acbilleion te bewonderen. Het heet dat hij de volgende week, met Paschen dus vertrekt Waaruit men opmakeu kan dat Duitsch- land nog eenigen tijd zal zyn gezegend met den heer von Bethmann Hollweg. Het geld voor de Duitsche Weermacht. Door een verklaring van den „Duitschen Bond van Belanghebbende bij den Alco- holhandel" wordt het vermoeden bevestigd, dat het voornemen der regeering om de uitgaven voor leger en vloot te dekken door afschaffing der „Liebesgaben" voor de brandewijnstokers allerminst een liberale maatregel is, waardoor de agrarische sto kers genoopt zullen zijn om de kosten voor de grootere bewapening op te brengen. Want men behoeft er volgens dit Ver bond niet aau te twijfelen, of de stokers zullen deze kosten geheel en al weten af te schuiven op de verbruikers, omdat zij de bepaling van den prijs in handen hebben, dank zij het bestaan van het spiritus syndicaat. Westkrsche Zeden. Hoezeer de Westersche geest ook inde gebruiken in het Turksche rijk begint door te dringen, bewijst de omstandigheid, dat nu reeds ten tweeden male de Sjeich oei Islam een verbod heeft uitgevaardigd aau Mohammedaan8che vrouwen om Europee- scho kleeding te dragen. Het komt name lijk meer en meer voor, dat de Moslim- sche schoonen op straat verschynen, ge kleed, niet in den door de heilige wet voorgeschreven, het gansche lichaam om hullenden en allerminst eleganten wijden mantel en dan het gelaat grootendeela bc- dekkenden sluier, maar ia Europeesche, Parijsche nieuw-modische „robes", met zeer nauwe rokken, en een sluiernu ja, het is nog een sluier, maar zóó dun, dat de aanminnige gelaatstrekken onbelemmerd te zien en te bewonderen zyn, terwyl zelfs velen zoo ver gaan van ook deze spinrag zoo nu cu dan terug te slaan. Dat alles is den opperpriester een gruwel en hij dreigt opuieuw met zware gerechtelijke straffen. Ook in de politiek speelt deze nieuwe ge woonte een rol: men gebruikt deze afwij king van de oudvaderlijke en door de religie voorgeschreven kleedij als een pro- paganda-middel tegen het Jong-Turksche comité. Een nieuw succes van Taft. Bij de Dinsdag gehouden voor-verkie zingen in den Staat New-York, voor de aanwijzing der gedelegeerden in dezen Staat naar de nationale conventie der republikein- sche partij (welke den officieelen candidaat der partij voor het presidentschap aan zal wijzen) werden feitelijk in alle districten waar aauhaugers van Roosevelt waren ge steld tegenover aanhangers van Taft, deze laatsteu gekozen. Na dezen uitslag is het vry wel zeker, dat Taft, en niet Roosevelt officieele candidaat der republikeinsche partij bij de o.a. pre- 8idcntsverkiog zal ziju. Ook de rep. conventie van den Staat Indiana heeft zich vóór Taft verklaard. De Onderwijzerssalarissbn. Het wettelijk minimum voor onderwijzers Tan 19 tot 24 jaar ia 500 gulden 'sjaara, verminderd van 7 procent pensioensbijdrage: blijft over 465 gulden, of f 8,95 in de week En dit salaris wordt thans nog in meer dan 300 gemeenten van ons land

De Eemlander | 1912 | | pagina 1