DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. "Buitenland" No. 76. VRIJDAG 29 MAART 1912. Uit de Pers. DE EEMLANDER. Ifooidredacteur: Mr. D. J. van K<-ha:ir<le»l>urg. Abonnementsprijs: for jaar4.Franco pei post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fjl.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KbKINK 1IaA«J Telef. luiere. I.N!t. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg- Binnen- en Baitenlaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7b. 78 Amsterdam Overlading. De Nieuwe Crt. schrijft: Zal de Tweede Kamer nog deze woek met de openbare behandeling san de Bak kerswet beginnen Dat zij dio voor Paschen tot een einde zal brengen, is uitgesloten. Nietteminschyot men het er op aan te leggen een begin met de beraadslaging te maken, opdat deze terstond na bet Paasch-reces kunne wor den hei vat en over het lot der Bakkerswet de beslissing, voorzoo per van de Tweede Kamer afhangt, althans in dit zittingjaar moge vallen. Begint de Kamer echter wat even zeer mogelijk is van de week met de Bakkerswet niet, dan is deze vermoedelijk voor langen tijd van de baan. Over den tijd van het loopeude (zitting jaar, die na het Paaschroces nog rest, is feitelijk reeds ten volle beschikt. Alleen reeds om politieke redenen zal de Ziekte verzekeringswet daarvan eeu ^aanzienlijk) deel in beslag nemeo. Reeds voor het Kerstreces achtte de minister Wentholt het uitstel van zijn pantsorscheepjes met het oog op de veiligheid des lands hoogst bedenkelijk. De auteurswet zal niet kunnen worden verschoven. Do overneming der Haasconcessies, waarbij het geheele vraag stuk van overheerschendo staats-exploitatio der Limburgsche komenmijnen ter sprake moet komen, is aan den fatalen termijn van 1 Augustus gebonden. Voor de ver dediging van de militaire strafrechtspraak werd verleden week een regeerings-com- missaris benoemd, hetgeen op de urgente behandeling van dit omvangrijke onder werp wijst. Zelfs dan dus, wanneer de Kamer dit jaar tot voel dieper in den zomer zal willen arbeideD dan zij gewoon is, zal zij het werk niet de Bakkerswet niet af kunnen. Eu dan te bedenken dat dr. Kuyper dezer dagen in De Standaard al6 aansangs- dag der openbare behandeling van minis ter Talma's Invaliditeitswet den 8sten Oc tober heeft vastgesteld! Geen dag later anders branden de fakkels voor 1913 niet. Men weet, op dit punt laat de onde heer niet met zich spotten; in December j.l. kwam het bijna tot een ultimatum aan het bevriende Kabinet De Taricfwet in het voorjaar van 1913. Verder zal er ook nog een kleinigheid als de generale grond wetsherziening in eerste, leziug af te doen zijn. Om van de financieele wetten niet te spreken, op welker opbrengst Minister Kolkman, nu reeds sedert een paar begroo- tingen telken jare met een ernstig gezicht rekent tot dokking van de geraamde te korten Van de afwerking van dit program ie natuurlijk geen sprake. a En dat is ook niet erg. Ergerlijk is alleen dat de Regeering en een groot deel harer meerderheid nog al tijd doen alsof zij eraan gelooven. De Oorlog. Uit Londen wordt gemeld, dat door de mogendheden de onderhandelingen over een gemeenschappelijk optreden te Con- 8tantinopel, zooals zy ook te Rome hebben gedaan, worden voortgezet. De Temps ziet verband tusschen dit bericht en de opwiu- ding in Italië, waar men steeds sterker op een vloot-actie in de Dardauellen aandringt. TT- TT- Uit Kon8fantinopel werd aan het „Betl. Tagebl." geseind, dat de leden van het kabinet gister vergaderd hebben ten huize vau den grootvizier om de rapporten over den oorlog van de Turksche gezanten bij de Europee8chc mogendheden te bespreken. De telegrammen van deze gezanten luid den zeer geruststellend en constateerden, dat de mogendheden gunstig jegens Tur kije gestemd zyo. Sedert twee dagen be staat er in leidende kringen hoop, dat er vredesvoorstellen gedaan zullen worden, die in de termen vallen om besproken te wor den. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlaudsche zaken in de Italiaansehe Kamer verklaarde do minister van buiten- landsche zaken, dat de rogeeriug liet hui dige oogeoblik niet geschikt acht om eeu mededeeling te doen en te antwoorden op de interpellaties en de redevoeringen over de belangrijkste quaesties van de interna tionale politiek, noch over het verloop van den oorlog. Redenen van hoog staatsbe lang hebben de rogeering aanleiding ge geven tot dit besluit. Verder verzocht hij namens de regeering, de sprekers in hunne redevoeringen over de begrooting slechts administratieve quaesties te behandelen. De Mijnwkrkersstaking. Men houdt zich in Engeland natuurlijk bezig met de vraag wat do uitslag van het referendum ouder de stakers zal zijn, zullen de arbeiders zelf even hardnekkig als hun vertegenwoordigers blijven staan op den eiech, dat in de wet vastgelegd moet worden het minimuui-loon van vijf shilling voor volwassen mannen en twee voor de jongens, of zullen zij vertrouwen, dat door het in de wet neergelegde stelsel van bepaling van het minimum-loon door districtsraden, bestaando uit arbeiders- en patroons-vertegenwoordigers en een voor zitter door de regeering benoemd, de laagste loooen billijk genoeg zullen wor den vastgesteld om, hierop bouwend, tot de hervatting van het werk te besluiten? De voorspellingen hieromtrent zijn ver schillend: sommigen verwachten een groote meerderheid voor hervatting van den ar beid, anderen vreezen dat de staking hier door nog niet zal eindigen. Ziehier de vraag, in het stembiljet aan de mijnwerkers gesteld: „Zijl ge er vóór. het werk te hervatten tijdens de beraad slagingen der districtsraden over het mini mum-loon, gelijk vastgesteld in de desbe treffende wet?" Die stemming onder de een millioen man sterke mijnwerkersbevolking is na tuurlijk geen zaak van enkele dagen: de biljetten zullen zoo spoedig mogelijk in zee gaan, maar eerst de volgende Woens dag is als nitorste termijn gesteld voor het uitbrengen der stemmen Aangenomen derhalve, dat de arbeiders tot hervatting van het werk mochten besluiteD, dan zal deze toch eerst na Paschen kunnen ge schieden. Dan zal dus de staking vyf en eenhalve week hebben geduurd! Helaas zijn er, terwyl de staking reeds zoolang geduurd heeftzonderordeverstoring, ten laatste toch ongeregeldheden voorgeko men: vechtpartijen als bij elke staking, ont staan door den overlast door stakers aan werkwilligen aaDgedaan. Tot dusver was daarvau geen sprake, omdat ergeon werk willigen waren, maar nu in sommige stre ken de arbeiders aan het werk gaan, zijn er anderen die hen willen verhioderen af te dalen, of, afgedaald zijode, weer naar boven te komen. De regeering die tot dus ver geen troepen gezonden heeft naar hot stakingsgebied, moet nu natuurlijk haar houding wijzigen, en de politie in die stre ken, die niet opgewassen blijkt te zijn tegen den toestand, versterken door soldaten. Het kamp bij Aldershott is daarom gereed om zoo uoodig naar alle streken waar kolen plachten te worden gedorven, manschappen te zonden. Dat kan dus hier en daar nog wel een geduchte kloppartij géven, 't Is een vroolijk Paasch-feest, dat Engeland tegemoet gaat Vijfhonderd man van het regiment West Yorkshire, garnizoen houdeüd te Lich field, zijn vol trokken naar Littleton mjju te Huntington en Staffordshire, waar io weev- wil van de verioogen van hun leiders, vele duizenden stakers steenen in de schacht wierpen om te beletten dat 80 man, die in de mijn waren gezonden om herstellingen te doen, weder boven kwamen. Het gepeu pel stak twee schuren in brand en wierp toDiien en vaten op den weg. De politie chargeerde met den wapenstok, doch was niet in staat aan de ongeregeldheden een einde te maken. De leiders der werkliedenpartij in het Parlement hebben een waarschuwing tot de stakers in de districten gericht, waar mijn werkers het werk hervat hebben, om wan ordelijkheden te voorkomen, daai anders de gunstige openbare meeniug zich van de stakers afwenden zal, hetgeen ten zeerste in stiyd met de belangen der mijnwerkers zou zyu. Intusschen heeft ook het Hoogerhuis in derde lezing, de wet goedgekeurd. Er wa ren geen amendementen op 't wetsontwerp ingediend. De wet zal heden de Koninklijke goedkeuring erlangen. De Suffragettes en het Parlement. In de zitting van gister van het Britscho Parlement werd, bij tweede lezing, het wetsontwerp waarbij aan vrouwen het stem recht voor het Parlement wordt toegekend verworpen met 222 sl. tegen 208 st. Hot wetsontwerp was door leden vau beide par tijen ingediend, en was verleden jaar bij tweede lezing, met een meerderheid van 167 st. aangenomen; het jongste militante optreden der suffragettes wordt voorname lijk als de rede voor do veranderiug in de meening van het Huis beschouwd. Asquitb en Harcourt stemden tegen het wetsoutwerp; Lloyd George en Grcy er vóór. Het debat had een gewoon verloop gehad en dit resul taat der stemming werd dan ook niet ver wacht. De tegeustandors van het vrouwen kiesrecht hieven toen de stemmencijfers bekend werden, luidruchtige toejuichingen aan. Uit de Duitsche Confectie Industrie. De werkgevers en werknemers iu de coufectie-indusirie zijn het eens geworden over do voorwaardpn ter beëindiging van het geschil. Aan de arbeiders zal 5 pCt. verhooging van het standaardloon worden gewaarborgd, terwijl de beslissing over die eischen der arbeiders, welke een verdere strekking hebben aan een scheidsgerecht is opgedragen, dat vanaf 2 April a.s. te Jena zitting zal hebben. Op deDzelfden datum zal het werk hervat worden. De vertegen woordigers der arbeiders hebben op zich genomen der aanneming van het voorstel tot beslechting van het geschil, in de eerst volgende vergadering van werknemers drin gend aan te bevelen. Duitsch Officier vermoord. Een gebeurtenis, dio sterk doet denken aan de Krosig-affaire te Gumbinen, heeft gistor plaats gehad te Osterode in Oost- Pruisen. Daar word, volgens een telegram aan het Berl. Tagebl., de kapitein Rcetsch op de binnenplaats van de kazerne door een musketier, behoorendo tot dezelfdo compagnie, doodgeschoten. De kapitein was vergezeld van eenige officieren. Voor deze van den schrik bekomen waren, knalde een tweede schot, de musketier had zelf moord gepleegd. Kapitoiu Rcetsch moet zeer stieng geweest zijn jegens zijn onder geschikten. Of hierin echter de oorzaak van het drama te zoeken is, is nog niet be kend. Zelfs daar niet. De Italiaansehe minister van justitie ver klaarde gisteren in de Kamer, dat het pauselijke motu proprio voor Italië niet geldig kan zyn. Roosevelt contra Tapt. Gisteren werd reeds geseind dat de verkiezingen voor de republikeinsche pre 8identsconventie in den staat New-York onverdeeld gunstig zijn geweest voor Taft en dat Roosevelt's candidaten geslagen zijn. Van de 90 candidaten zullen er 83 voor Taft zyn, 7 verdeeld. Volgens Roose velt's vrienden is deze ongehoorde neder laag eeu gevolg van verwarring en de on regelmatigheden, door Tafi's supporters gepleegd. Zij denken er over om nieuwe verkiezingen to eischen. Roosevelt is op reis Baar het westen om daar voor zijn verkiezing te werken. Het wordt meer en meer vechten voor een verloren zaak. Oude gebruiken in het nieuwe China. Hoezeer onder het moderne gedoe van den laatsten tijd het oude China nog leeft, blijkt wel uit do plechtigheid door Soen- jatseu onmiddellijk na de uitroeping der Republiek te Nanking verricht. Met de revolutionnaire troepen, geleid door hun officiereu in groot tenue en met muziek aan het hoofd, trok hy de stads poort uit, en deu weg op naar 't gebergte. Daar liggen, in een wyd dal. in plechtige afzondering, de graven van dertien Ohinee- zen-Keizers. Elf Keizers der Tsing-dynastie, de eerste Keizer de Woe dynastie en de grondvester der Ming dynastie, Keizer Hoeng Woe, hebben daar hun rustplaatsen die prachtig versierd zich met de gewroch ten der antieke Chiueesche kunst Op den langen straatweg, die naar het graf van Hoeng Woe voert, posteerden zich vijftienduizend republikeinsche soldaten in twee ryen. Op den heuvel waar het altaar staat ter eere van den in 139 i gestorven grond vester der Ming-dynastie, die over China heerschte, voordat de Mantsjoe dynastie zich van het Hemelsche Rijk moester maakte werd nu een levensgroot beeld van Hoeng Woe gebracht en op het altaar geplaatst.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1