DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 79. DINSDAG 2 APRIL 1912. 9e JAARGANG, BUITENLAND. ~BÏNN EN LANDT Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. m Bureau: KL.KIME HiAU fi. Telef. Inter*-. 183. Abonnementsprijs post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f.1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Prijs der Ad verten tién: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangryke korting). Tot plaatsing; van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Simien-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam De Oorlog. De Matin verneemt uit Rome dat de ItalianeD hot voornemen koestereu, om van de eilanden Lemuos en Mytileuc uit een actie tegeu de Dardauelleu te beginneu, door middel van zee en luchtschepen. Of schoon de taktiek voor het bedriegen van Constantinouel zeer voorzichtig gevoerd moet worden, gelooven de deskundigen aldus de Matin-correspondent aan het succes, hoewel Lemnos op vrij grooten afstand van den ingang der Dardanellen ligt, en dus een luchtschip reis daarheen en terug, zonder te landen, geen kleinig heid is. Enver-bey meldt, dat hij don loop van de rivier Derna, die de Italianen in Derna van water voorziet, veranderd heeft. De Italianen beproeven tevergeefs dit te voor komen. Sinds 6 dagen liggeu zij achter hun verschansing geheel werkeloos. De Mijnwerkersstaking. Algemeen is men in Groot Britannië van meeuing, dat de staking weldra zal zyn geëindigd. Nog enkele stemmen verneemt men, wel is waar, die dou strijd tot het uiterste willen doorzetten, doch over het geheel schijnt de aandraug, om weer aan het werk te gaan, grooter te zyn, on de leiders raden steeds m grootei getale den arbeiJers om het werk weer op te vatten. De cijfers van den uitslag der stemming die biuneukomeu bevestigen grootendeels dit optimisme. Wel is op enkele plaatsen een meerderheid tegen hervatting van het werk en houden op andere de voor- en tegenstemmers elkander in evenwicht, maar in de meeste districten, waarvan de uitslag bekend is, verklaarde zich de meerderheid vóór hervatting van den arbeid. In Zuid- Wales, de streek waarom in hoofdzaak de staking is begouneu, wijl daar de mijnen het slechtst zijn en het stukloon dus het minst opbrengt, is het aantal voorstemmers het dubbele van dat dor tegenstanders der hervatting van het werk. Heden en morgen zal nog gestemd wor den en Woensdag komt de eind-beslissing. Is die ongunstig voor de staking, dan zal na de Paaschdagen het werk weer alom worden opgenomen. Intusschen breidt zich het aantal werkwilligen nu reeds aanmerkelijk uit: geen wonder, wanneet men ziet aankomen dat het toch gedaan is met staken, waarom dan nog een week langer te wachten, als er toch reeds een maand vacantie is geweest? De Crisis in dkDonau-Monarchie. Het schijnt den grijzen Keizer Frans Jozef, die zoo weiug vreugde en zooveel moeiten in zijn regeeriug heeft gekend, één oogenblik te machtig te zijn geworden en hij heeft gedreigd de regeering te zullen neerleggen. We hebben onlangs deque6tie waar het om gaat, in ons blad meegedeeld. De meerderheid in het Hougaarscho par lement verlangt een resolutie aan te nemen waardoor het recht vau den souverein om iu geval van nood de reserve en de aan vullende reserve op te roepen zonder goed keuring van het parlement miskend wordt. De Keizer-Koning houdt vol dat dit recht hem gewaarborgd is bij de grondwet. Hij wil daarom het ontslag der Hongaarsche ministers, die geen kans hebbeu gezien de i meerderheid tot andere gedachten te bren gen, niet aanvaarden, maar schrijft hun een brief zie ons vorig nummer waarin bij tegenover hot Hongaarsche parlement er met nadruk op wijst dat hij handhaving van de rechten des volks als zijn eeisten plicht beschouwt en altijd beschouwd heeft, maar dat het daarnaast evenzeer zijn plicht is zijn eigen bij de Grondwet gewaarborgde recht te handhaven, en dat hy daarom een beroep op de natie doet hem hierbij te steunen, bij gebreke waarvan De con- scquontie ligt voor de hand: èf afstand doen óf een conflict uitlokken met het par lement. Blijkbuar kiest de Koizer het eeiste, in de hoop dat hierdoor parlement en volk tot rede gebracht zullen worden. Gister heeft de ministerpresident Khuen Hedarvary hot Kabinet opnieuw aan de Kamer voorgesteld. Hij zeide: „Het was onze plicht het geweten van den koning gerust te stellen en complicaties, die on berekenbare gevolgen konden hebben, te verhinderen. Wij hebben de leiding der zaken weder op ons genomen om ons te verzekeren van de welwillendheid van den koning en om den arbeid te kuunen voortzetten, die wij iu het belang van het land op ons hebben genomen. Ik verzoek daarom de Kamer ons haar vertrouwen te schcnkeo." (Uit roepen: „Leve de Koning.") Kossuth stelde voor een commissie te be noemen, die een adres zal richten tot den koning, om dezen te overtuigen, dat art. 18 van de wet van 1888 geen inbreuk maakt op zijn rechten. Hollo verklaarde uit naam van de Justh-party: Aan de crisis zal slechts definitief een einde kuenen komen door kiesrechthervorming Andras6y verklaarde het optreden van Khuen Hedarvary goed te keuren. De eigenhandige brief van den koniDg bewyst, dat minister Khuen gesteld werd voor een opvatting, waarmede hy beslist rekening moest houdeD. Do regcering heeft haar eigen opvatting niet opgegeven, maar heeft slechts plan voor het oogenblik om redenen van opportuniteit en loyalisme het geschil te laten rusten. Zielvy verklaarde, dat de r.katholieke volkspartij zwicht voor de argumenten van den brief van den koning en zich aansluit bij het voorstel van Kossuth. De vraag blijft nu maar of het ministerie de macht heeft den tegenstand van de op positie te breken, want deze wil blijkbaar van geen toegeven weten. éRuSlaNd en Perziö. Een telegram uit Teheran meldt, dat de Russen in Mesjed een moskee beschoten hebben, waarin zich talrijke gewapenden bevondeu, van wie men aaonam, dat zij tot de aanhangers van don voormaligen sjah behooren. Marokko onder Protectoraat. De sultan van Marokko hoeft het ver drag, waarby hij zich onder protectoraat van Frankrijk steldt, Vrijdag j.l. onder teekend. Het eens zoo machtige Sjerifijnsche rijk heeft daarmeo opgehouden te bestaan als zelfstandige staat, en het Marokkaansche rijk zal in do nieuwe atlassen aangegeven staan met de kleuren van Frankryk, Een Vorst in Ballingschap. De ei-Sjah van Perzië zal zich, blijkens een Zaterdag verschonen Engelsch blauw- boek in Engeland metterwoon vestigen Hij zal de eerste afgezette Aziatische despoot zijn, die in dit land zijn verdere levensda gen als „Koning in Ballingschap" komt slyten. Voor de Perzische regeering is het overigens een rustig idéé te weten, dat Mo hammed Ali niet meer in Rusland verblijf houdt De versterking van het Panama-Kanaal. Kolonel Goethals, de bekende Ameri- kaansche ingenieur, onder wiens leiding het Panama-kanaal woidt aangelegd, kwam Donderdag j.l. uit Berlijn te New-York aan en deelde toen aan eenige journalisten mede, dat de Keizer, die hen: een audiëntie had verleend, do meening had uitgesproken, dat het kanaal behoorlijk versterkt moest wor den. In de zitting van de Senaatscommissie, die te adviseeren heeft, over het toestaau van de nog benoodigde gelden, bevestigde hij nogmaals, dat do Keizer de fortificatie van het kanaal voor dringond noodig had verklaard. Daarop verscheen echter iu de „Norddeuteche Allgemeine Zeitung" een besliste tegenspraak van de bewering van den kolonel. Maar Goethals blijft desondanks beslist volhouden dat de Keizer heeft verklaard, dat het kanaal versterkt moest worden en beveiligd tegen aanvallen zoowel vau de zee als van de landzijde. Men is er in Amerika natuurlijk zeor benieuwd naar boe dit misverstand zal wor den opgelost. Auteurswet. De commissie, ingesteld door het Ver bond van Nederlandsche KunatenaarBver- eenigiügen, om het' ontwerp-Auteursrecht te bestudeoren, heeft thans een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden, houdende bedenkingen tegen enkele bo- palingen van het ontwerp. De Vereeniging van Letterkundigen zoud eveneens een adre6 aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van dit ontwerp. Ciir. en R.K. Textielarbeiders. In verschillende R K. Kerken in Twenthe is Zondag oen aartsbisschoppelijk schrijven voorgelezen, waarin het den R K. Textiel arbeiders verboden werd lid van den Christ. Textielarbeiderebond Unitas te zijn eu het orgaan van dien boud te lezen. Als redenen hiervoor werden aangogeven: l et oog voort durend propaganda maken voor dien bond door R K. Textielarbeiders en de heftige aauvalle» van genoemd blad legen dc R K. geestelijkheid. Commiezen H.IJ.S.M. De Broederschap van commiezen in dienst der H.IJ.S.M. heeft gisteren te Amster dam een buitengewone leden-vergadering gehouden. Het bestuursvoorstel out in ver band met het bepaalde in de dienst-orders 5786 en 5787 N. S. thans geheel uccoord te gaan met het financieele gedeelte der regeling van het pensioenfonds werd aan- uomen. Bij de bespreking van de ontwerp-reglc- meuten voor het pensioenfonds bleek men van oordeel te zyn dat deze op verschil lende punten nog wyziging en aanvulling behoeven. De couclusio inzake het rapport van de commissie voor de loon-aotie om deze met onvermoeiden ijver voort te zet ten en van die voor het scheidsgerecht, om de werkzaamheden te staken, werden aan genomen. De S. D. A. P. en de Tariekwet. Het Partijbestuur stelt naar „Het Volk" meldt aan het aanstaand congres der S. D. A. P. voor inzake do „Tariefwet* de vol gende resolutie te nemen. Het congres der S. D. A. P.: gezien het ontwerp Taricfwet, strekkend tot verhooging der invoerrechten op allerlei verbruiksartikelen, halffabrikaten en zelfs grondstoffen; van oordeel dat invoerrechten op artikelen van algemeen gebruik, en als belasting on als bescherming van binnenlandsche nijver heid, de strekking hebbeu het levensonder houd duurder te maken, dat zij als verbruikbelasting de arbeiders klasse brandschatten om aldus de bezittende klasse te sparen door het tegenhouden van verhoogde heffingen van vermogen, inkomeu en erfenissen; dat zij als beschermende rechten geen enkel blijvend voordeel bieden tegenover de groole en noodzakelijk toenemende na deelen der duurdermaking van het levens onderhoud en van den zwaarderen belasting druk, feitelijk slechts eenige groepen onder nemers verrijken ten koste van de massa der bevolking; dat echter het stelsel van protektie overal waar het tot groote ontwikkeling is gekomen een der ergste middelen is gebleken tot uitplundering van bet volk; van oordeel dat aldus de ervaring van alle landen heeft geleerd dat do handels politiek van de arbeidersklasse moet zijn die van het vrije ruilverkeer; overwegende dat vooral voor ons land, dat door zijn ligging en zijn verleden is aangewezen op vrijheid van verkeer, elke stap is de richting van protektie ruw in grijpt in het bedrijfsleven, de natuurlyke economische ontwikkeling verstoort, en dus als schadelijk moet worden vetoordeeld. protesteert tegeu het ontwerp-Tartef, dat den economiscben druk op de arbeiders verzwaart en in deze tijden van hooge prijzen een brutale aanslag is op dearbeiders- klasse en een brutale bevoordeeling van eenige groepen ondernemers. stelt tegenover de bewering alsof ter be hartiging van sociale hervorming dit ont werp Doodig zou zijn deze waarheid: dat het vooral dc voortdurende verzwaring van militaire lasten is, die telkens nieuwe eischen aan de schatkist stelt protesteert tegen de vastkoppeling van sociale wetgeving aan dit hoogst schade lijke wetsontwerp; roept de Nederlandsche arbeidersklasse op tegenover de handelspolitiek van pro tectie te stellen die van volledig vrij ruil verkeer; en met alle kracht de totstandkoming van het ontweip-Tariefwet tegen te gaan. net Ontwerp-bakkerswet. Naar de Rotterd. uit de beste broD ver neemt, zal het Nationaal Comité tot afschaf fing van den Bakkersnachtarbeid nog deze

De Eemlander | 1912 | | pagina 1