WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. INGEZONDEN. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.48 uur. De Bilt, 2 April 1912. Hoogste barometerstand 774.6 m.M. te St.Mathiqp, laagste 747.4 te Riga. Verwachting tot den avond van 3 April 1912. Afnemende Noord- Westelyke tot Zuid-WeBtelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltolijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Mogelijk nachtvorst, over dag zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 42 week vergaderen om te beraadslagen wat haar te doen staat nu de Tweede Kamer het besluit genomen heeft om het ontwerp- Bakkerswet nog niet te behandelen. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Amers foort waarschuwt het publiek en in 't bij zonder de opkoopers geene ledige bier- en mineraalwaterflesscben voor zoover deze althans geen eigendom zyn te vorkoo- pen en op te koopen, daar bij gebleken verduistering en heling onvoorwaardelijk proces verbaal zal worden opgemaakt. Amersfoort, 2 April 1912 De Commissaris van Politie A. NIJHOFF. Hedenmorgen brak brand uit in de droogkamer der tapijtfabriek van de firma Hamers en van Beek. De brandweer, die spoedig met de Wilhelminaspuit ter plaatse was, slaagde er in het vuur tot de droog kamer, die geheel uitbrandde, te beperken Do maandvergadering van de Vereeni- giug „Handel en Nijverheid" zal deze maand gehouden worden op Maandag 15 April. Wij herinneren er aan dat op die vergadering de jaarlijksche verkiezing van bestuursleden moet plaats hebben en dat de leden 10 dagen te voren een aanbevo- liog van candidaten bij den Secretaris kun nen indienen. Periodiek treden af de heoren v. d. Mei den, v. d. Wal en Nieuwendijk, wegens bedanken de heer van Duinen. Tot deskundigen in de Commissie, die ia de maanden April, Mei en Juni te Utrecht het examen zal afnemen voor onderwijzer(es) zijn benoemd: Voor Lezen en Ned. Taal: L. Akkcr- huys ('8-Gravenhage), C. J. F. Prins (Amersfoort), A. Waasdorp (Utrecht), S. van der Weyde (Rhenen); Voor Schrijven en Rekenen: D. Heineke (Utrecht), W. Verburg (Utrecht). Voor Handteckenen C. W. Hoenkamp (Utrecht), G. Kuneken (Utrecht); Voor Aardrijkskunde: S Hulst (Utrecht), F. W. Visser (Utrecht). Voor Geschiedenis: K.Beversluis(Utrecht), A. A. Kleijn (Driebergen). Voor Kennis der Natuur: L P. Akkers- dijk (Rotterdam), A. C. deu Bosten (Utrecht\ P. Mieóema (Utrecht), J. M. Prins ('s-Gra- venhage). Voor Zingen: M. J. van Dam (Utrecht), H. Hoestra (Utrecht). Voor Onderwijs eu OpvoediügJ. C. van Rietschoten (Amsterdam), H. W. Wa genvoort (Utrecht). Voor Vrjje- en Ordeoefeningen der Gymnastiek: H. A. D. Paris (Utrecht), K. Ramkema (Utrecht). Voor Nuttige Handwerken: Mej. II. J. de Kroon (Utrecht), Mej. W. E A. Ouwe jan (Utrecht). De Haagsche Gemeenteraad be noemde tot tijdelijk leeraar in de Neder- landsche taal en letterkunde aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus, onzen vroegeron stadgenoot den heer J. A. Roetert Fredc- rikse te Roermond. Bij Kou. besluit van 1 dezer is be noemd mot ingang van heden, tot militio- eer8te-luitenant, de militio-twcede-luitenaut C. J. E. Bosch van het 5e reg. infanterie. De kapitein D. Overdiep van het 5e reg. inf. zal deelnemen aan de van 9 tot 26 dezer te houden kadermanoouvres in Gelderland, Limburg en Noord-Brabant. Door den milicien-soldaat J., van het 5e reg. Infanterie is dezer dagen een ernstig vergrijp tegen de krijgstucht ge pleegd, doordat hij een superieur een slag iu het gelaat gaf, omdat deze hem een bemerking maakte. De rechtbank te Utrecht veroordeolde heden A. v. D. en W. v. B. te Amers- toort ter zake van strooperij van boom- stekken tot f0.50 boete subs. 1 dag hech tenis. De derde beklaagde H.jjv. d. II. werd vrijgesproken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Amersfoort, 30 Maart 1912. Meer Licht. Mijnheer de Redacteur! Als ouder, als inwoner van Amersfoort, als lid van „Gemeentebelang", wenschte ik eenige vragen te stellen. Als ouder, omdat de onrust die in den laataton tijd merkbaar is in de opperste leiding van het middelbaar onderwijs, velen doet vermoeden dat die leiding bij den tegenwoordigen Wethouder van Onderwijs niet in goede banden is. Wat is in korten tijd geschied? De Directeur der H.B.S. treedt af en de nieuwe Directeur wordt uit het leeraarspersoneel van een andere H.B.S. gekozen. Een leeraar solliciteert naar elders, vertrekt en komt kort daatop weer terug. Twee leeraren dingen naar een betrekking aan een andere H.B.S.; een ervan vertrekt. De leeraar in Natuur kunde, door allen om zijn onderwijs ge roemd, vei trekt nu eveneens. De beide laatsten verklaren openlijk dat zij zijn heen gegaan, omdat hen hier geen recht ge schiedt. En men fluistert dat nog meer deren zullen volgen. Is het te verwonderen dat de ouders zich afvragen: waar moet dat heen? Moet van onze tot nu toe gunstig bekende H.B.S. met haar uituemend leeraarspersoneel een tweede rangs inrichting worden gemaakt? Wij vragen, want een oordeel kan men zich niet vormen omdat alles met de grootste geheimzinnigheid wordt omgeven en in geheime vergaderingen wordt bedisseld. En konden wij nu maar vertrouwen op de bezadigheid van onze vroedschap, maar ook dat vertrouwen is bij ons aan het wankelen gebracht. De uitlatingen van den Heer R. H. en den Wethouder van Onderwijs toch doen met grond vermoeden dat in de H.B.S. kwestie niet met de zoo noodige bezadigdheid door het Gemeentebestuur wordt gehandeld. Als ouder en als inwoner vraag ik dus: is de toestand aan de H. B. S. van dien aard, dat het noodig is om zoodanige be sluiten te nemen, dat uitstekende leeraren als die thans hun ontslag reeds hebben ge nomen, van de school verdreven worden Het onderwijs toch wordt door een voort durende wisseling van leeraren in hooge mate geschaad en daarvan ondervinden onze kinderen de gevolgen; de naam van de H. B. S. naar buiten wordt geschaad en daarmede is een groot gemeentebelang gemoeid. Als lid van „Gemeentebelang" vraag ik: is de vrijzinnigheid dor door „Gemeente belang" voor een Raadszetel uitverkoronen zoo weggedoezeld, dat bij hen de gedachte aan een oneervol ontslag van een leeraar kan opkomen, omdat deze op vol komen gepaste wijze uitspreekt dat de be langen der leeraren en dus van h,et onderwijs niet naar behooren worden behartigd en zij hier geen recht kunnen verkrijgen? Zijn de vrijzinnige Amersfoort- sche raadsleden dan Mecklenburgsche broodheeren geworden? Mijnheer de Redacteur!, er is veel duis ters in de geheele H. B. S. kwestie. Wie brengt ons licht? Yau den Gemeenteraad schijnt dit niet te zullen komen en ook de ingezonden stukken brengen ons niets tot klaarheid. Wij ouders vragen: wat wordt hier nu voor ons verborgen gehouden? Wij eischcn licht in het belang onzer kinderen. Hoogachtend, heb ik de eer te zijn Uw dienstwillige, W. DE TOURTON BRUYNS. Onderschrift van dc Redarlic. Wij hebben het ingezonden stuk van den heer de Tourton Bruyns niet willen weige ren maar wenschen er toch dadelijk eenige korte opmerkingen aan toe te voegen. De geheimzinnigheid, waarinde H.B.S.- kweslie ontegenzeggelijk voor oningewyden gehuld is, heeft bij den geachten inzender'o onrust verwekt,welke hem zelfs beducht doet worden voor de reputatie van onze H.B S. Maar wij zouden willen vragen, of de re putatie niet evenzeer geschaad en do on rust met recht ontketend wordt door inge zonden stukken als bovenstaand? Niemand kan dc onaangenaamheden, welke zich nu reedB zoo lang aan de H. B. S. voordoen meer betreuren dan wij en het heengaan van goede leeraren noe men wij inderdaad 'u zeer groot verlies, maar met het vertrek van 2 leeraren valt toch onze H. B. 8. niet, noch wordt zij verlaagd tot 'n 2e rangs inrichting, 'n ver onderstelling, die allerminst vleiend is voor de opvolgers der vertrokkenen. Op de woorden door den Wethouder van Onderwys in de jongste raadszitting ge sproken nogmaals in te gaan, achten wij ten oenen male nutteloos, zoolang niet verschenen is het Officieole Verslag, dat zeer spoedig te verwachten is en waaruit zal moeten blijken of het Dagelyksch Be stuur de „zoo noodige bezadigheid" mist, dan wel of wij slechts met 'n storm in 'n glas water te doen hebben. Maar duidelij ker nog zou dit blijken en volkomener zou de geruststelling van de burgerij zijn, zoo het gemeentebestuur mocht besluiten aan alle geheimzinnigheid 'n eind te maken en den toestand tot algeheele klaarheid te brengen. Het andere ingezonden stuk, dat wij gisteren aankondigden, is door den schrijver teruggenomen. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u eenige ruimte voor het volgende, waarvoor beleefd mijn dank. Met veel belangstelling las ik de inge zonden stukken van den heer H. P. van Hasolen van Dinsdag en Donderdag j.l., over het verharden van den Ouden SoeB- terweg. Ik onderschrijf geheel zijn weerleggingen en wil hier enkele onbillyke feiten aan toevoegen, waarvoor bytijds werd gewaar schuwd en er nu weer een moer is te boeken. Door mij is altijd beweerd, dat te Amers foort alles kan, wat in verschillende andore plaatsen niet zou gebeuren. Men zou ver schillende voorbeelden kunnen aanhalen van daden door de Gemeenre verricht, waarvan dc bezittende klasse de voordeelen trekt, doch de midden- en de werkmausstand verstoken blijven. De heer Van Haselen merkte zoo teiecht op, dat de Raad zou hebben te beslissen, of zij billijk wilde zijn tegenover andere grondeigenaren. De lezer oordpele slechts. Uit de verschillende discussies is geble ken, dat van de zijde der grondeigenaais zeer weinig medewerking bestaat; ja, dat men zelfs den grond niet wil missen als door onteigening; toch nam de Raad het voorstel der minderheid van B. en W. aan, zonder dat de bepaling gemaakt is: dat de eigenaars van de in de naaste toekomst te bouwen perceelen een zekere som in de kosten van den weg zullen hebben te be talen. Door het aannemen van dit Raadsbesluit heeft men het weigerings-systeem inge voord; namelijk, wanneer men iets derge lijks wil hebben van de Gemeente dan be gint men te vragen om een voetpad. (Men weet, dat meer niet is gevraagd). Doch men weigert direct, in do kosten bij te dragen en den grond aan de Gemeente af te staan, want de gemeente komt tóch (het is algemeen belang) en men krijgt niet het gevraagde voejpad, maar een ggheele bestrating met gas en rioleering voor niet; den grond koopt de Gemeente desnoods óok nog wel. Gaan wij nu even terug naar 1909, toen werd aangevraagd het verharden van Bis- schopsweg en Achter Luiaard; dus nu 3 jaar geleden. Aan mij werd toen door alle eigenaars opgedragen om met B. en W. te onderhan delen, zoodat ik recht had voor afstand van al den grond, voor die wegen benoodigd op breedte zooals door B. en W, zou zijn vastgesteld n.m. S Meter. ik begaf mij met deze volmacht ter plaatse waar men te Amersfoort zulke zaken het eerst bespreekt vóór dat deze worden doorgezonden. „Ik kreeg ten antwoord: „Als we u noodig hebben, zullen we u wel waar schuwen," Hoe dit verder is afgeloopen is mij nooit recht duidelijk gebleken, althans het adres is in den Raad nooit afgehandeld, ten minste den aanvragers is daaromtrent niets bekend. Ziehier dus een bevoordeeling van groote lichamen aan den eenen, en geen notitie scheuken aan een aan den Raad gericht adres, waarin word verzocht een ïotten toestand te verbeteren, aan de andere zijde, ten nadeele van de mindere klasse, welke dezo wegen bewonen. Te zelfder tijd, dus ongeveer 3 jaren ge leden, werd door een vijftigtal bewoners aangevraagd het gebruiken van muntgas. Zij wendden zich rechtstreeks, op hooger bevel, tot den Raad, waarbij zy zich ver plichten tot directe aansluiting; de kosten zouden enkele honderden guldens bedragen hebben voor het leggen van de hoofdbuis, waarvoor men direct 50 aansluitingen zou kunnen boeken. Het mocht niet6 baten; het adres, waaraan alle formaliteiten zijn ver vuld, is heden ten dage nog niet afgewerkt. Vermoedelijk is hier ook de oorzaak, dat deze straten worden bewoond door de minder gegoeden. Stellen wij hierhetvolgende feit tegenover. Baron Van H.... vroeg aan, een aan sluiting aan de Gemeente-gasbuis; hiervoor zou de Gemeente f 2000 uit haar huishou ding hebben bij te betalen. En hij kreeg direct een aansluiting. De aanvrage werd behandeld en binnen twee maanden was ook de hoofdbuis gelegd. In 1910 werd door bewoners en eigenaars van perceelen op den Leusderweg aange vraagd om gebruik te mogen maken van muntgas; deze perceelen stonden op Amers- foortsch grondgebied. Men moest circa 200 M. hoofdbuis leggen van geringe capaciteit. Stel hiervoor den prijs voor de Gemeente op f 350.Bij de behandeling kon zulks de meerderheid lang niet halen, zoodat het verzoek niet word ingewilligd. Stellen wij hier het volgende weder tegenover. Enkele Raadszittingen later vroegen twee heeren de gasleiding door te trekken over den Soesterweg. De kosten beliepen hier voor circa f 8000 en men kreeg direct twee aansluitingen. Hot vooistel kwam in den Raad en zonder discussie werd voor deze uitbreiding f 8000.nit de Gemeente-huis houding toegestaan. In 1909 werd een verordening in het leven geroepen, volgens welke het verbo den is, te bouwen aan wegen of straten welke particulier eigendom zyn. Door deze verordening werd in een oogenblik voor honderdduizenden guldens grond waardeloos gemaakt, waaronder ook was de (Judo Soesterweg. Nu, in de Raadsvergadering van 26 Maart, komt men even tegen het toen genomen besluit op; men geeft de eigenaars eene straat cadeau, zoodat voorheen hun waar- delooze grond stijgt met 500 A 600 pCt. ten koste van de overige belastingbetalers. Waar nu bij Achter Luiaard twee scholen cn een Evangelisatie-lokaal staan, heb ik nog alle verwachting, dat de adressen in 1909 aan den Raad gezonden ook nu wel zullen zullen worden afgehandeld. Ik wil over deze ongelijke rechtsbedeeliog niet verder doorgaan, doch myn leedwezen er over uitspreken, dat de Raad weigerde een zoo belangrijk verzoek als de aanvrage van de firma Jacobs Sc, Engels waarbij zij verzocht voor haar kosten een rioleering te leggen, waardoor ook de Leusderweg zou zijn gerioleerd. Op gronden waarvan men kan zien, dat dit geheel bestaat uit plagerij. Is het den Raad dan niet bekend, dat jaarlijks eenige duizenden guldeps worden uitgegeven voor onderhoud aan den Leus derweg, alleen omdat deze geen goede afwa tering bezit, zooals men deze zou verwachten op een zóo drukken, en voornamen toegangs weg tot de stad. Al het hemelwater, als anderszins moet voor het meerendeel ver zinken op don weg. Daar deze een onzer

De Eemlander | 1912 | | pagina 2