DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEf No. 83. DINSDAG 9 APRIL 1912. =kil» Uit de Pers. BINNENLAND. 9e JAARGANG, BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Burean: KI.KISTE Telel. latere. IS». Prijs der Ailvertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 0.10. (By abonnement belangrijke korting). 1 o! plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bniteulandsch Advert.- burean D. Y. ALTA, Warmoosstr. 76.78 Amsterdam t'arouj, «le gesnapte auto-bandiet. Bevriend Oordeel. Naar aanleiding van de behandeling der Armenwet schryft de antirov. boogleeraar aan de Vrije Universiteit, prof. mr. D.P. D. Fa'oius in zijn „Studiëu en Schetsen" o.a. „Dit Ministerie heeft principieel de open bare armenzorg aanvaard; zelfs den grond slag daarvan verbreed. „Het wil millioenen beschikbaar stellen om invalide arbeiders te onderhouden. „Het bedoelde een half millioen uit te deelen aan personen in openbaren dienst des Rijks om etenswaren te koopen. „Voorts handhaaft en verdedigt het de Staatsloterij. „Eilieve, wat moet een Kabinet meer ver richten om mot recht als een Ministerie van pauis et circeuses, van brood en spelen, te worden gestempeld?" De Mijnwerkersstaking in Engeland GKëlNDIGD. Met 440 tegen 125 stemmen heeft de vergadering van de vertegenwoordigers der mijnwerkers den raad van het Bestuur tot opheffing van de staking bekrachtigd. Ook de vertegenwoordigers van de Schotsche mijnwerkers, die zich velleden week nog zoo onverzoenlijk toonden, hebben thans voor de hervatting van het werk gestemd. Ongetwijfeld zal wel van iuvloed geweest zijn het feit, dat de weerstandskassen, welke voor de staking twee millioen pond rijk waren, thans na de wekenlange uitbetaling aan de stakers, ternauwernood nog 800.000 pond bevatten,terwijl tal van mijndistricten zelfs reeds geheel zonder eigen middelen waren. De kosten van de staking. De Daily Eipress berekent, dat de sta king der mijnwerkers in Engeland die thans is opgeheven, den mijnwerkers op een verlies van 9.7 millioen pond, het land op een verlies van 30 millioen pond te staan komt. De slaking was op 29 Februari begonnen. Stakingsonlusten. Hoowel de mijnwerkersstaking zich door bijzondere kalmte heeft gekenmerkt, komen er zoo nu en dan toch berichten over on geregeldheden Zoo zijn er in het laatst van de vorige week opstootjes geweest te Dumferline (Schotland) waar de stakers ruilen ingooi den en den opstal van een mijn beschadig den. Bij 'n botsing tusschen politie en stakers, behielden de laatsten het terrein. Kolennood in Engeland. Hot Noordelijk Hospitaal te Londen is wegens gebrek aan steenkolen gesloten. Zioken en verpleegsters zijn overgebracht naar het Zuidelijk hospitaal. Statistiek van straatongelukken. In 1911 hebben er in Engeland 35.210 straatODgelukken waarvan 1557 met doo- delijken afloop, plaats gehad. Voor 1910 bedroegen deze cijfers 31.077 en 1327. Motorbussen veroorzaakten 117 doodelijke en 2027 andere ongevallen, electrische trams 125 en 5623, andere voertuigen 633 en 12676. Te Londen veroorzaakten de motorbussen 107, de electrische trams 26, auto's 155 en door paarden voortgetrokken voertuigen 122 ongelukken met doodelijken afloop, te zaïuen 410, Men kan dus zeggen, dat te Londen iedere week ongeveer 8 menschen door 'n straatongeluk aan hun eind komen. Schermutselingen in Barka. Thans weer 'n bericht uit Turkschebron. Do Turksche troepen om Deins zouden do Italiaansche voorposten aangevallen en den vijand uit de verschansingen verdreven hebben. Krijgsverrichtingen op til? Soedert Woensdag is de telegraphische verbinding met Tripoli uitsluitend voor de i regeering bcslcuid, en worden ook geen i pers-telegrammen toegelaten. Men conclu deert hieruit, dat belangrijke gebeurtenissen I op ui zijn. i De Italianen en de Intekpaklemen- I taire Uniic. i 'n Reuter telegram meldt: De piesideut van do Intciparlementaiie Unie heeft van de Italiaansche groep de niededeeliug outvangen, dat zij ophoudt deel uit to niakeu van de Unie, zoolang in do statuien geen artikel is opgenomen, waarbij nitdi ukkelijk wordt verboden, dat de raad en de groepen, vooral in geval van ge wapende conflicten, geen meeningen en oordeelvellingen, zelfs indirecte, te kennen geven, die betrekking Kunnen hebben op het optreden van dezen of genen staat, daar de beoordeeling daarvan uitsluitend aan de groep van dien staat moet worden overgelaten. Relletjes in Portugal. Uit Santarem wordt gemeld, dat daar, op het oogenblik, waarop er een processie voorbij het gebouw van een vereeniging van republikeinen trok, een schermutseling ontstaan ie tusschen leden dier vereeniging, die op het balkon zaten en menschen, die den stoet volgden. Er werd met steenen gegooid en er vielen schoten. Er is één doode en er zijn tal van gewonden. Carlistkn-onlusten. Tusschen Carlisten en radicalen hebben te Eibar bloedige botsingen plaats gehad. De burgerwacht voerde verscheiden char ges uit om de strijdende partyen te schei den. Er zijn 13 gewonden en een doode. Geen staking in BELGië. Het congres van mijnwerkers uit de bek kens van Charleroi, het centrum en de Be- ueden-Sambre, heeft het voorstel tot uitroe ping van een algemeeoe staking vei worpeu, met het oog op de door de mijndirecties gedane beloften. Een obstructie voerende gemeenteraad. De burgemeester van Graz heeft aan den stadhouder verzocht den gemeenteraad te ontbinden. Sedert half Januari heeft de socialistische fractie, teneinde do verhooging der belastingen onmogelijk te maken, alle vergaderingen in de war gestuurd. Ofschoon slechts 15 van de 40 leden tellend, wisten de socialiston de zittingen tot in het on eindige te rokken sommigen duurden van 4 uur 's middags tot 's anderendaags twaalf uur 's middags en als de sprekers eindelyk uitgeput waren, brachten de par- tijgenooton reuzen-gramophonen in de ver gaderzaal, om de socialistische obstructie voor te zetten. Krasse maatregelen in Kroatiö. De met oubeperkte volmacht tot com missaris des konings van Kroatië en Sla- vonië benoemde ban van Kroatië, heeft gelyktydig met zijne benoeming, drie ver ordeningen in de Staatscourant doon op nemen, die doen zien in welken geest hij zal regeeren. De eerste verordouing trekt alle vrijhe den van de pers in; alle politieke bladen mooten cauties stellen en de namen van de verantwoordelijke redacteuren op geven, en voort 'n preventieve censuur in. De tweede helt het recht van vergaderen en vereeniging op. Do derde stelt de politie in het heele land onder staatstoezichl. Alom zjjn rijk- commissarissen van politie benoemd, onder wier bevelen ook de politie in de steden is gesteld. Jodenvervolging in Rusland. Uit het dorp Kirsanowa in Zuid Rusland zijn 200 Joodsche gezinnen, 1000 personen sterk door de overheid veidrevuu. Aan 450 gezinnen in hetzelfde gouvernement (Tam- bof) is aangezegd, dat zij binnen 14 dagen moet vertrekken. De reden die de regee ring tot motivecring van dezen maatregel opgeeft is, dot de Joden de landbouwbe volking door woekeren en afzetten uit zuigen. De overstrooming van de Mississippi. Uit het overstroomiugsgebied in Amerika komt dc verblijdende tjjding, dat het water valt. Het zal echter nog geruimen tijd du ren voor de laatste sporen van dc verwoes ting, door het water aangericht, verdwenen zijn. Niet minder dan 100,000 vk. mijlen immers staan nog blank en deze zullen als het water weggezakt is één groot slibveld vormen, dat de gezondheid van de omwo nenden ernstig zal bedreigen. Een twintig tal menschen zijn bij de ramp om het leven gekomen en meer dan 7000 zyn dakloos; de aangerichte schade wordt geraamd op 10 mill, dollar. 'n Chineesch Parlement. Ingevolge de voorloopige Chineesche grondwet heeft Joeansjikai bevolen, dat het voorloopige parlement zal bijeenkomen in Peking. Elke provincie moet onverwijld vijf afgevaardigden aanwijzen. De 18 Chinee sche provinciën, de beide deelen van Mon golië, de drie provincies van Mantsjoerije en verder Tibet zenden dus 120 afgevaar digden. Cbioeesch Toerkestau zal slechts een afgevaardigde mogen sturen cn het voorloopige Parlement zal alzoo 121 leden leden tellen. De gedelegeerden worden niet door do kiezers gekozen, maar dooi de locale parlementen aangewezen. De Duurte. Het Duurte-Comité uit den Algcmeenen Ncdorlandschen Rijkswerkliedeubond, den Algcmeenen Boud van Nederlaudsche Poet-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel en den AlgemeencD Nederlandschen Ambtonaars- bond heeft heden de in de openbare ver gadering aangenomen motie ter kennis van de Regeering gebracht en daarby tevens een adres verzonden, waarin opnieuw wordt aangedrongen op voorziening in den toe stand, die na de verwerping van den duur- te-toeslag aanmerkelijk is verergerd in

De Eemlander | 1912 | | pagina 1