WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONENKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.55 uur. De Bilt, 9 April 1912. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Horta, laagste 725.8 te Wisby. Verwachting tot den avond van 10 April 1912. Stormachtige Noord-Westelijke later afnemende wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt met regen of hagelbuien, later tijde lijk opklarend. Temperatuur: Mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 752 m M. Vorige stand te 12 uur 753 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 56 Laagste hedennachtF. 41 Hedenmiddag 12 uurF. 45 talrijke gezinnen, die na de aanneming in de Tweede Kamer voorschotten in geld en goederen hadden opgenomen met de be doeling deze schuld te vereffenen, na ont vangst van de f 20. Het „Standaard"-Jubileum. Gisteren had te Utrecht de huldiging plaats van dr. A. Kuyper, bij de herden king van diens veertigjarigen arbeid aan en door ,De Standaard." Tegenwoordig waren o.a. de ministers Colijn en Talma. De jubilaris werd toegesproken door den heer dr. H. Visscher, die hem een fonds, ten behoeve van „De Standaard" aanbood. Voorts werden toespraken gehouden door vertegenwoordigers van verschillende or ganisaties. Nederland's Rijkdom. Het totale belastbaar vermogen in Neder land werd in 1903|4 becijferd op 6091 mil- lioen, welk cijfer geleidelijk is gestegen in 1910|11 tot 7142 mill. In dit totaal zijn begrepen 1903|4 1910]11 Amsterdam met 777 mill. 850 mill. Rotterdam 450 n 510 n Den Haag 342 7) 1115 9 Utrecht V 223 n 222 V Arnhem 7) 1S7 n 203 7) Groningen 9 98 103 9 Wij vinden dus dat de aanwas voor het geheele Rijk was 17°|0, voor Amsterdam 10 1|6 °|0 voor Rotterdam 14 2|3 *|0 en voor Den Haag 32 9|10 °|0. „Was in 1903J04 het vermogen van Den Haag 13.82°j0 tegenover Amsterdam 12.75 °|0 en Rotterdam 7.39 °|t. ia 1910[11 komt Den Haag tot 15.61 °|0, Amsterdam tot 11.98 'jo, Rotterdam tot 7.22 °|0 van het totale vermogen in het Rijk. Het S.D.A.P. Congres. Evenals vorige jaren werd ook thans weder gedurende de Paaschdagen het S. D. A. P. congres gehouden, ditmaal tt Leiden. Volgens mededeeling van den voorzitter, den heer Vliegen, die de openingsrede hield, is het ledental 6inds 31 Dec. jl. ge stegen van 12.713 tot 13.827; het aantal socialistische raadszetels bedraagt 175. Na uitvoerige discussies werd let verslag der werkzaamheden van het Partij bestuur, waaronder ook de houding tegen over de zeeliedenstaking, goedgekeurd. Besloten werd wederom op den 3en Dinsdag in September in den Haag te manifesteeren voor het kiesrecht. Alg. Nederl. Werkliedenverbond. net jaarlijksche Congres van het Alg. Ned. Werkl.verbond is Zondag en Maan dag te Rotterdam gehouden. Uit het ver slag van den secretaris bleek, dat het le dental stationnair bleef. Na eenige discussies werd de volgende motie aangenomen: „Hot Algemeen Nederlandech Werklie denverbond, enz. is van oordeel, dat de trago gang der sociale wetgeving een ge rechtvaardigde ontevredenheid bij de ar beidende klasse meer en meer doet winnen, overtuigd, dat het meer dan tijd wordt, dat aan het politieke geknoei, waarvan de arbeidersf sters) steeds de dupe zjjn, een einde moet komen; meent dat de verkie zingen voor de Tweede Kamer in 1913 behooren te gaan iu vrijzinnig-democratische richting, draagt het centraal-bestuur op, voor zoover het invloed kan uitoefenen op de politieke partijen, in die richting werk zaam te zijn." Bij acclamatie werd 'n voorstel van het Centr. Bestuur aangenomen om aan de 2e Kamer 'n adres te zendee met het dringend verzoek het aauhangig ontwerp tot herziening van het tarief der invoer rechten niet aan te nemen. Aan het Centr. Best. werd opgedragen 'n adres aan de 2e Kamer te ontwerpen, waarin aangedrongen wordt op verbetering van de verzekerings-wetsontwerpen. Adhaesie zal betuigd worden aan de motie-Troelstra. Worden Vloot-Predikanten en Yloot-Pastoors gewenscht. In het „Correspondentieblad" van den Bond vau Minder Marinepersoneel wordt hot resultaat medegedeeld van een enquête, die dezen bond onder de schepelingen dei- marine gehouden heeft, ten einde haar meenig te vernemen over de wijze, waarop het marinebestuur meent het geestelijke leven der bemanningen te moeten ver zorgen. Ei namen 1943 schepelingen aan de omvraag deel. De antwoorden waren aldus: I. Acht gij in het algemeen het kerk- houdon aan boord nuttig of noodzakelijk'? Antwoord: 1927, neen, 2 twijfelachtig, 2 niet geantwoord en 3 ja. II. Bestaat er volgens u behoefte aan kerk gaan bij het scheepsvolk? Antwoord: 1656 neen, 2 twijfelachtig, 275 niet ge antwoord, 1 ja. III. Hebt gij voor u zelf ooit behoefte gevoelt aan een specialen vlootpredikant of het gemis ervan vroeger bemerkt in uw diensttijd? Antwoord: 5 ja, 1913 neen, 14 niet geantwoord, '2 twijfelachtig. IV. Hoe is uw oordeel over de instelling van den vlootpredikant? Antwoord: 8 slecht, 1774 overbodig, 152 niet geantwoord. V. Tot welk kerkgenootschap behoort gij? Antwoord: 963 Ned. Hervormd, 413 R. Kath., 335 Prote6tandt, 157 Luthersch, 55 ander kerkgenootschap, 11 geen kerk genootschap. VI. Rekent gij u principieel nog tot de richting van uw kerkgenootschap? Ant woord: 263 ja, 1680 neen, 91 blanco, VIL Waarom rekent gij u niot meer tot uw kerkgenootschap? Hebt gij afstand van uw geloof gedaan of ziji gij er on verschillig voor? Antwoord: 1571 onver schillig, 66 afstand gedaan. Er blijkt dus wel, dat er onder de schepelingen al zeer weinig behoefte aan den van rijkswege gesubsidieerden vloot predikant bestaat Men houde in het oog dat de bond van Minder Marinepersoneel een zeer hoog percentage der scheepsbemanning ver- eenigt. (Het Volk.) NIMMERDOR. Morgen zal voor don Raad van State vafdeeling geschillen van bestuur) worden behandeld het beroep van den Gemeente raad van Amersfoort op de Kroon, inzake den aankoop van het Landgoed „Nimmer- dor". De gemeente zal worden vertegen woordigd door de Wethouders Kam en Rijkens. Naar aanleiding van het Ingezonden stuk in ons nummer van Zaterdag j.l. ver zoekt men ons mede te deelen, dat niet de Inspecteur maar de Hoofdinspecteur van politie bij het blusschingswerk in de Ko ningsstraat op zoo loffelijke wijze assisteerde. We vestigen de aandacht op de in dit num mer voorkomende advertentie van do bios coop„De Arend'.Deze week woidt weer een zeer interessant programma op het doek gebracht, waarop o. a. voorkomt.„Kleine Moritz jaagt op wilde beesten". Van 8 tot 22 April wordt in den doek- en kunsthandel van G. G. Veenen- baal een tentoonstelling gehouden van een collectie van isographieën Van Meurs. In de uitnoodiging lozen we o.a. het volgende: Wat zijn Isographieën Van Meurs'? Reproducties van teekeningen, houtsneden, etsen langs fotografischen weg, zóó mooi en gevoelig en nauwkeurig gemaakt, dat ze geheel de waaiden, de tonen, de bekoring hebben van de oorspronkelijke werken. En door het formaat daaraan geheel gelijk. Er zijn veel kunstenaars, die juist in zwart en wit het beste wat zij in zich had den, hebben uitgedrukt. En nu is het duidelijk, dat fotografische reproducties van zwart en wit werk dit vóór hebben boven die aan schilderijen, dat er geen kleur waardon verloren gaau. Verkrijgt men dan die zuiverheid en gevoeligheid van weder- gaaf als de heer Van Meurs heeft weten te bereiken, dan komt een dusdanige re productie het oorspronkelijke zoo nabij als eenige reproductie dat doen kan. En in deze Isographieën, waarbij elke afdruk een zelfstandig werk is, is een houtskool- of krijtteeking, een penschets, een houtsneê, een ets, geheel in haar eigen kracht en karakter bowaard. De bizondere waarde wordt nog ver hoogd door een fijne keus, en in menig geval door het vertrouwen den heer Van Meurs door bezitters van kostbare origineelen geschonken, die hem deze wel tijdelijk ter reproductie hebben willen afstaan. Zoo zijn er onder de 165 nummers vele nooit op andere was gereproduceerde wei ken van eerste meesters. De le luit.-kwartiermeestor II. J. Scheller, van het korps r(jdende-art. te Arn hem, wordt tegen 1 Mei bevorderd tot ka- pitein-kwartierm. en toegevoegd aan den controleur van de inwendige administratio (2e bureau) te Amersfoort. Zondagmiddag speelde op Birkhoven R. A. P. van Amsterdam tegen Quick. Mooi spel werd niet bepaald te zien gegeven en de Amsterdammers, die wel vrij fanatiek speelden, misten te veel samenspel om heel gevaarlijk te zgn. Voor rust wist Quick met 20 do leiding te nemen, terwijl daarna nog tweemaal gedoelpunt werd. R. A. P. vond slecht eenmaal bet net, zoodat Quick met 41 won. Morgenavond wordt in de Zwaan een vergadering gehouden, bijeengeroepen door „Handel en Nijverheid", ter bespreking van het in 1913 te vieren onafhankelijk- heidsfeest. Uitgenoodigd tot bijwoning dezer vergadering zijn de besturen van Kamer van Koophandel, Oranjevereeniging, Vreemde lingenverkeer en de Oranjecommissio van de Kroningsfeesten. Ook de Oranjevereeniging had het plan een dergelijke vergadering te houden, terwijl de heer P. J. Frederiks, lid van een vroegere OraDjecommissie even eens een circulaire, betreffende deze feest viering heeft rondgezonden. De kapitein V. A. J. Bloem, van het le regiment veld artillerie te Amersfoort, wordt 6 Mei gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek tot het volgen van een schiet- cursus bij de oefeningsbatterij. Bij Kon. besluit van 2 dezer is be noemd hij het wapen der infanterie, bij het 3de regiment, tot kapitein, de eerste-luite- nant H. C. J. M. Berkeljon, van het 5de regiment, die te Bergen op Zoom in gar nizoen komt. AGENDA Dagelijks: Bioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 27 Maart tot en uiet den 2 April 1912. GEVESTIGD. Caroline Elisabeth Verdook, v. Baarn n. Schimmelnenninckstraat 19. "Wolter Veldhuijsen, van Hoevelaken naar Westerstraat 99. Dirk Cornelis Niemann, v. Baarn n, Lan- gestr. 18. Jannetje Dijkgraaf, van Putten naar Lan- gestr. 16. Petru6 Johannes Maria Valkenhoef, v. Hoe velaken n. Havik 3. Maria Johanna Hartman, v. Leusden naar Langestr. 1. Maria Scheerder v. Rotterdam n. Achter Luiaard 55. Hubertina Josephina Bey, v. Amersfoort kt (Rijksgebouw Jjjverstraat) n. Langestr. 22. Geertje Karssen, v. Putten n. Utrecht- scheweg 105. Petionella Everhardina van den Berg, v. Groningen n. Lange Beekstr. 4. Jacomina Maria de Jager, v. Watergraaf- meer n. Paulus Buisl. 5. Jan Ploegsma, v Oldeboom n. Kampstr. 13. Jannigje Jansen, v. Driebergen n. Kamp straat 13. Hendrikus Gerardus Johannes Driessen, v. Ginneken n. Papcnbofst. 1. Margrietha van Zanten, van Ermelo naai Arnbweg 180. Gerrit Koppen, v. Weespn. Soesterw. 284, Geurlje van Zoeren v. Nijkerk n. Utrecht- scheweg 71. Janna Kug't, wed. v. Paul Wilhelm Kost, v. Duisburg (Duitschland) n, Eemstr. 6. Gerritje Vos, v. Nijkerk n. Gr.Spui 5. Hester Ilubenet, v. 's-Hage n. Bergstr. 15. Calrina van der Heijden, weduwe Klaren- beek, v. Leusden n. Leusderw. 19. Hendrikus Kluver, v. Leusden n. Leus derw. 19. Catharina Everarda Kool v. Leuaden naar Leusderw. 19. Willem Groot, v. Jisp n. Kl.Spui 46. Gerrit Hoelaavs, v. Amsterdam n. Alde- gondestr. 90. Antoine Dubois, v. Doorn n. Soesterw, 308. Jacobus Mebius, v. Alkmaar n. Utrechtsche- weg 145. Anna Zaal, wed. v. Harmon Jacobs Knol, v. Alkmaar n. Utrechtscheweg 145. Jo8ephiiB Arnoldus ter Veer van Groningen naar Scherbierstraat 12. Hugo Kaal van Oost-Indië naar Koning straat J35. Elisabeth de Groot van Utrecht (Krankzin nigengesticht) naar Hellestraat 10. Lubartha Barends van Leusden naar Lan gestraat 98. Hendrik Tammer, v. Soest n. Bloemen- dalscheetr. 5. Henrietta Petronella Maria Antoinette van Ewjjk v. Utrecht n. Muurh. 117. Bernard Gerard Frans Molle, v.Bussumn. Langestr. 79. Elisabeth Agatha Molle, v. Bussum naar Langestr. 79. Jacob van Putten, v. Putten n. Soesterw. 237. VERTROKKEN. Thomas Rijpstra, van W.singel 10 naar 's-Hage. Hendrik Hagen, v. Kampstr. 82 n. Steen- wijk. Hendrik Marinus Veger, v Kampstr. 82 n. Ruurlo. Johannes de Noord, v. Beestenm. 12 n. Ten Boer. Cornelis van Eeten, v. Parallelw. 26 n. 's-Hage. Hendrikus Johannes van Kolck, v. Oliest. 3 n. Leusden. Johannes Hendrik Helmerhorst v. Vijverstr 23 n. Amsterdam. Anno de Beer van Langestr. 131a naar Hilversum. Hendrika Voortman, van Valkestr 1 naar Hilversum. Jan van 't Slot, v. Schimmelpenninckstr, 35 n. Haarlem. Johannes Wilhelmus Teunissen, v. Schim melpenninckstr. 22 n. Zeist. Klaas Hagedoorn, van Westerstr. 79 naar Noord-Amerika. Hendrik Wessel v. Stellingwerfstr. 6S naar Noord-Amerika. Valdemar Niolau Wachtelbreuner, v. Sta- tionsstr. 33a n. Utrecht. Jan de Lang, v. Stellingwerfstr. 49 naar Rotterdam. Anna Maria Simmeren v. Wijerstr. 14 n. Maurik. Peter van der Heiden v. Zuidsingel 29 n. Leusden. Gijsbertus van Eeden, v. Kl.Gasthuisl. 27 n. Enschede. Dirkje van de Beek Oliesteeg 3 naar Barneveld. Jan Willem Ruijl van Appelweg 17 naar Amsterdam. Jan Boon van Bisschopsweg 51 n. Zeist. Johannes Proper van Lavendelstraat naar Leiden. Johannes Kuit van Puntenburgerlaan 35 naar Oberhausen (Duitschland). Hendrik Kunne van Appelweg 17 naar Amsterdam. Elisabeth Ilubenet van Bergstraat 15 naar 's Gravenhage

De Eemlander | 1912 | | pagina 2