DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 87. ZATERDAG 13 APRIL 1912. 9e JAARGANG, Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. HAAST U LANGZAAM. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hootdretlacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar14.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. i 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers fO.05. Bureau: KLEING Ha AG 16. Telef. latere. IS». Prijs der AdvertentiCn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en ree!, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteniandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Wnrmoesstr. 76-78 Amsterdam Een eigenaardige trek van den Neder lander is en blijft, dat hij „bezint, eer hij begint", in tegenstelling met do bewoners van zuidelijker landen, wier bloed misschien vlugger stroomt. „Bezint, eer gij begint". Goed zoo, denk eerst na, overweeg het voor en tegen en als gij, na rijp boraad, tot de overtui ging zijt gekomen, dat een u voorgestelde taak ten uitvoer gebracht kan worden, welnu dan Maar, zie je, „langzaam a a n", roept uw buurman u toe. De eigenaardige trek verloochent zich niet. Natuurlijk do degelijkheid mag niet onder het spoedig afmaken, lijden. Hollandsch, degelyk Met den Franschen slag, wel foei! dat gaat niet, wel neen. „Haast u langzaam" zegt het spreekwoord. Beste vriend, haast u langzaam, maar leg nu toch niet altyd den nadruk op dat langzaam Haast u langzaam, goed, maar ten minste haast u, anders is een ander u voor, anders heeft een ander u do kaas van de boterham weggenomen en ge kijkt op uw boterham, die alleen maar wat boter heeft. Uw boterham zal er u wel om smaken, maar uw buurmans boterham is beter, hij heeft de kaas, het vleesch of iets beters nog er op en gij kunt toezien. Dat hebt ge van uw „laogzaam, lang zaam aan". Langzaam aan, dan breekt het lijntje Diet. Ja wel! maar die voorzichtigheid maakt, dat de beste plaats door een ander wordt ingenomen en er eeo Jan Saliegeest over u komt. „Kom ik er vandaag niet, dan kom ik er morgen!" Jan Salie! Hoor maar, wat Potgieter van hem zegt en hoe hij hom toekent terwijl, dunkt me, zijn vingers jeuken, om hom als basterd de deur uit te gooien, hoe moeder Jan netje ook naar haar jongsten heen blikt en schreiend zucht over de plaats, die hij on der aan do tafel krijgt, „voor 't laatst, wijl Jan, hem morgen op een holje uit besteedt. „Gluur met mij dien hoek in, daar zit den slungel, die slemp schenkt en slemp lept, welke dotfe oogen, welk een meel- gezicht, welk een houding van slieri6larie, de patroon aller slaapmutsen, aller soep jurken". Is 't wonder, dat de vader uitroept: „Ik schaam mij dat ik zijn vader ben". Welnu, wij ook, wij kinderen van Jan eu Jannetje, wij, die broers hebben, als Jan Cordaat en Jan Stavast, wij willen ons van nu af aan schamen voor Jan Salie en zijn geest, die ons zoo dikwijls bezield heeft. Laat de voorzichtigheid niet leiden tot zoodanig langzaam handeleD, dat do kans verkeken, de prijs der overwinning weg gehaald is. Daarom, haast u langzaam, tnaar ten minste „haast u"! B. De Oorlog. De ItaliaocD hebben gebruik gemaakt van een krijgslist, zooals nader blijkt, by de landing te Zoeara. Een aantal oorlogsschepen, een smaldeel transportsbodems escorteerend, deed alsof het troepeD aan land wilde zetten en toen de Turken en Arabieren al hun macht op dat puot concentreerden, teu einde de lan ding te beletten, brachten tezelfdertijd an dere schepen op een andere plaats troepen aan land. Op de plaats waar de schijnlan- ding werd uitgevoerd, richtto het Italiaan- sche scheepsgesohut een ware slachting aan onder de Turken en Arabieren. Zoo moet Italië een nieuw punt bezetten op de kust van Lybië, dat reeds „inge lijfd" heette. V Italië schijnt nu toch werkelijk den af loop van don oorlog te willen bespoedigen, door een vlootactie in deD Archipel. Uit Koostantinopel wordt aan de National ZeitUDg geseind, dat de Porte van haar ambassadeurs te Parys en Londen de me- dedeeliDg heeft ontvangen, dat Italië den 25en April deze vlootactie zal beginnen. Hiermede in verband staat wellicht een bericht, eveneens uit Konstantinopel aan hetzelfde blad geseind, dat het Ëritsche eskader, uit veertien schepen bestaande, van Gibraltar binnen enkele weken in den Archipel zal aankomen. Het zal dus ook wel waar zijn, wat de Parijsche Temps schrijft, dat de bemiddelen de pogingen van de vijf mogendheden bij de Porte ten gunste van beëindiging der vij andelijkheden uitgesteld moesten worden. De Mijnwerkersstaking. Beter dan alle andere berichten bewijst thans het volgende feit, dat de mijnwerkers- staking zoo goed als geëindigd is. De ko- lenprijzen zijn namelyk gisteren twee shilling per ton lager geworden, zoodat zij thans al naar de qualiteit 30 tot 35 shil ling bedragen. Ondeugdelijk Kruit. Frankrijk is niet erg gelukkig met zijn kruit-fabricage. Uit een op last van minister Delcassé ingesteld onderzoek is nl. gebleken, dat ook de nieuwe kruitsoorten in veel opzichten gevaar opleveren. Dientengevolge is dan ook een groote hoeveelheid, in 1910 in de fabriek te Pont du Buis vervaardigd, kruit van het eskader te Toulon weder ontscheept en eveneens een groote voorraad ammunitie van de linieschepen „Jauréguibeuy" en „Bouvet" te Brest. Sociale Gkmeenteraadspolitiek. De Gemeenteraad van Parijs heeft met algemeene stemmen een voorstel aangeno men van den sociaal-democraat Brunet, waarbij besloten is 200 millioen francs be schikbaar te stellen voor het bouwen van 20.000 arbeiderswoningen. KLEERMAKERSSTAKING GEëlNDIGD. Ook te Berlijn is de kleermakerestaking thans geëindigd. Donderdag heeft een ver gadering van gezellen tot hervatting van den arbeid besloten. De „Textiel Woche" rekent uit, dat in de staking, die vier weken duurde ou ODgeveer 23,000 kleer makers omvatte, in het geheel l'/a mil lioen Mark uitkeering uit do vereeuigings- kassen is gegeven, en dat de loonderving dor gezellen in dien tijd nog iets meer heeft bedragen, zoodat de stakiog den ge zellen in totaal 33/, tot 4 millioen mark heeft gekost. Daarvoor hebben zij echter, zooals reeds gemeld is, de geëischte loonsverhooging grootendeel8 verkregeD. De doode hand in Oost-Vlaanderen. Het Belgisch soc. dem.blad „Le Peuple" gaat voort met de publikatie van kaartjes van Belgische provincies, met opgaaf van het aautal kloosiers, zools het is verdeeld over de verschillende gemeenten. Het kaartje geelt ditmaal do provincio Oost- Vlaanderen, welke provincie op zijn 250 gemeenten niet minder dan 534 kloosters tolt. Het sterkst zijn ze in aantal te Brug ge, een der z.g. doode Vlaamsche steden. Er zijn er uiet minder dan 62. In IJperen zijn er 26, Kortryk hoeft er 36, Oostende 16, Nieuwpoort 6, Thielt 9, enz. enz. Strijd tegen den Alcohol. Op het Noorweegsch sociaal-democratisch Coogrcs,dezer dagen te Stavanger gehouden, werd met 188 tegen 109 stemmen aange nomen een voorstel om propaganda te maken voor bestrijding van den drank handel door wetgeving, totdat ten slotte de drankhandel van Staatswege verboden wordt. v erkiezingszeden. De Kiezers iu do Vereenigde Staten komen reeds op kookhitte en als het zoo door gaat, zal er stellig nog bloed vloeien. De verbittering die er heerscht tusscheu do aanhangers van Roosevelt en die van Taft is duidelijk aan het licht gekomen op de Rcpublikein8cho staatsconveutie te Bay City in Mickigau. De volgelingen van Taft hadden het eerst bezit genomen van de zaal, waarin de con ventie zou worden gehouden en weigerden hun politieke tegenstanders too te laten. De aanhangers van Roosevelt bestormden de toegangen en klommen door de ramen. De voorzitter van de Taft-partij poogde de vergadering tot de orde te roepeD, maar de leider van de Roosvelt-partij snelde naai de tribune en begon te spreken, waarop de aanhanger van Taft hem naar beneden wierp. Dit was het sein voor een algemeen gevecht onder do vergaderden. Ten slotte werd de politie en de staatsrnihtie geroepen om de orde te herstellen. Nadat de afgevaardigden van de Roose- velt-paitij voor de Nationale Conventie waren gekozen, verlieten do aanhangers van Roosevelt de zaal. De volgelingen van Taft kozen nu hun delegatie. De Nationale Conventie zal nu tusschen beide moeten beslissen. Gezondheidsattkst bij Huwelijk. De kerkelijke overheid te Chicago heolt thans haar zin gekregen, doordal deze week voor het eerBt een huwelijk is gesloten waarbij bruid en bruidegom een gezond heidsattest hadden overgelegd. Voortaan zal dit in dezelfde kerk, de Petrus ou Pauluskathcdraal te Chicago, altijd geëischt worden. Zoodra het besluit bekend word, heeft het in heel Amerika luide pro testen uitgelokt. Vele geestelykon houden staande, dat de kerk zich met den gezond heidstoestand niet heelt te homooien, maar dat do zorg daarvoor aan de burgerlijke overheid blijft opgedragen. Het bovenbe doelde bruidspaar, dat zich aanmeldde toen het besluit reeds was afgekondigd, een po- litieagont met een jong meisje, werd eerst afgewezen, omdat zij geon verklaring van den dokter bij zich hadden. Eau uur latei- kwamen zij terug met een attest waarin de dokter verklaarde, dat zy geestelijk en lichamelijk gezond waren en geen besmet telijke of andere ziekte onder de leden hadden. Na inlevering van dit papier werd het huwelijk gesloten. Het Pantserschip. Verschenen is de memorie van antwoord vau de minister van marine. Hoezeer het gevoelen van den minister onverandeid gebleven is, hoezeer hij ook het gedane voorstel ongerept wenscht te handhaven en aan de grondslagen waarop het is opgebouwd nog onveranderlijk vast houdt, toch acht hij het bij eene zoo klaarblijkelijk oojuiste meening als waarvan het Voorloopig Verslag blijkbaar gaf nuttig er hier met nadruk op te wijzen, dat het voorgesteldo pantserschip in niets praejudicieert op eene andere samenstelling onzer Indische scheeps macht dan hij zich tot heden steeds voor oogen heeft gesteld, wanneer men daartoe na nadere gezette overweging alsnog mocht besluiten. Breedvoerig bestrijdt de miuister dan op reeds herhaaldelijk door hem aaogevoerde gronden de voorstanders van een torpedo- vloot, betoogend, dat zy too onrechte hun standpunt baseeren op een veroveringsoor log. De minister blijft volhouden, dat de door hem gewenschte schepen den vijand zullen noodzaken, zijn hoofdmacht te gebruiken. Wel zouden grootere schepen beter aan het doel beantwoorden, doch hier, nl. bij het vaststellen van de grootte der pantser- De afdeellng „Broodfabriek'' levert prima brood, bescbnit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin werden als dividend uitgekeerd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1