Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 13 April 1912. Uit de Pers. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI, De opvoloef aan „De Standaard." De N. Arnh. Crt. schrijft: Dr. Kuyper heeft op het huldigingsfeest te Utrecht o.m. de hoop uitgesproken, dat hem nog eeuige jaren levens gegund mogen worden, om zijn opvolger aan De Stan daard te vinden. „Hij is er wel, doch ik heb hem nog niet gevonden. Maar mocht ik De Standaard, zeido spr., onder uwe voogdijschap moeten stellen, laat dan nooit het beginsel van het blad vervallen, laat dan nooit hot blad zijn vader verloochenen." Dat die opvolger nog niet gevonden is, pleit voor de antirevolutionaire partij. De Standaard toch heeft zich gedurende haar 40-jarig bestaan de reputatie verworven van te zijn het minst eerlijke en meest onbe trouwbare blad, zoodat het ten gunste der partij pleit, dat er tot nu toe niemand haror leden bereid bevonden is de zaak op den ouden voet voort te zetten. Al meermalen is beweerd, dat het volstrekt niet noodig is, hier de vroege groente, waai aan teler en wederverkooper ook iets verdienen, van elders te laten ko men en dat het zeer wel mogelyk is, die te telen in de onmiddellijke omgeving der stad zelve. Dat beweren is thans zonneklaar bewe zen door een lid der jeugdige tuinbouw- vereenigiug „Amersfoort", die gister dus onmiddellijk na den aan Bneeuw en hagel en ijskouden wind zoo rijken Novemberdag van 11 April - den heer Oosterveen ver zocht, ter voorlichting van anderen, eens een paar kroppen salade te willen ten toon stellen. Het spreekt wel vanzelf, dat dit hier ongewoon resultaat slechts kon worden be reikt door toepassing van de nieuwste aan wijzingen. Docb het ten toon gestelde strekt als overtuigend bewijs, dat het kin. En hiermee is voor de tuinders rond Amersfoort een goed voorbeeld gegeven. Laten ze nu ook zorgen, er hun voor deel mee te doen. Is het nu geen zaak voor vaklieden zoo wel als liefhebbers om toe te treden tot de Tuinbouw-vereeniging? Haar Secretariaat is gevestigd aan de Schimmelpenninckstraat no. 41. Naar we vernemen zal de Heer Hijlkema, zuivelconsulect voor dg Provincie Utrecht, de lessen in kaasbereiding aan den hier op te richten cursu9 voor boeren vrouwen en dochters geven. We mogen ons gelukkig achten, dat voor dit belang rijke vak een zoo bekwaam leeraar zich heeft beschikbaar gesteld. De hier binnenkort beginneode cursus voor boerenvrouwen en dochters verkeort onder buitengewoon gunstige omstandig heden, daar gobruik kan gemaakt woiden van het gebouw en de leermiddelen der In dustrie en huishoudschool. Waar elders de deelneemsters b.v. geen gelegenheid hebben om zelf te koken enz. en dus vrij wel geen practische lessen ontvangen, zal dat bier wol het geval zijn. We twijfelen niet of dit zal door hen ten zeerste wor den gewaardeerd. Reeds lang openbaarde zich bij onze St. Vincentiusvereeniging de behoefte aan een centraal magazijn, aan een algemeen depót waar de goederen, aan haar af te dragen ter voorziening in de vele en veler lei behoeften onzer armen, konden wor den bewaard en uitgedeeld. Dank zij de medewerking van het Par. Armbestuur kon nu in die behoefte worden voorzien. En zoo werd dan Donderdag een in de Valkestraat gelegen perceel voor genoemd doel in gebruik genomen in tegenwoordigheid van den Bijz. Raad der St. Vincentiusvereeniging te dezer stede en vertegenwoordigers van het R. K. Armbestuur. Iu zijn openingswoord heette de heer C. M. M. Vermoleu, de aanwezigen welkom- in 't huisje, dat een begin is van een nieuw aan te vangen liefdowork der St. Vincentiusvereeniging, het zoogenaamde „Brokkenwerk." Dank werd gebracht aan 't R, K. Par. Armbestuur voor zijn mede werking en aan de heeren A. T. R. Ver molen en Job. van Dijk, voor hun goede zorgen, waardoor alles in behoorlijken toestand kwam. (Eembóde.) Bioscoop Lanoestraat. Een extra mooi nummer staat deze week weer op het programma van het Bioscoop theater op de Langestraat. Hoewel er meer dere nummei'9 zijn, die 'n hooge mate boeien, spaDt toch de kroon de roman van een aviateur, een beeldenreeks, met zorg en nauwgezetheid geprojecteerd, gevende een zeer interessante geschiedenis. Hoewel het niets bijzonders is, dat het programma keu rig mooi is, mcenen wc toch speciaal de aandacht te moeten vestigen op dit avontuur uit de vliegwereld, dat zeker door velen met belangstelling zal worden gevolgd. Rijschool tb Amersfoort. Van een jachtrit die gisteren te Maarsber- gen is gehouden door Officieren van do Amersfoortscbe Rijschool is een prachtig geslaagde bioscopische opname gemaakt door de Directie van de N. V. Bioscoop Maatschappij Do Arend. De opgeuomen film is naar Parijs gozonden waar do wei bende firma Pathé deze zal ontwikkelen. Binnen een dag of acht kan de vertooning van deze voor Amersfoort zoo interessante film verwacht worden. Wijl alle afnemers zonder één uit zondering er zich vóór verklaarden, zal in de R K. Coöperatieve bakkerij, bij wijze van proef, de nachtarbeid der bakkers wor den afgeschaft, ingaande Dinsdag a.s. Donderdag 25 April a.s. zal van ge meentewege worden aanbesteed het uit diepen van de haven en de binnengrachten. Do landweermannen die op don 6 Mei a.s. zijn opgeroepen te Amersfoort, wor den herinnerd dat in den loop van de vol gende week de aanvrage om thuis te slapen en buiten de menage te mogen zijn, geslo ten wordt. De Minister van oorlog heeft bepaald dat dit jaar het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen voor den hoofdcur sus te Kampen op 4, 5 en 6 Juli zal wor den gehouden. In de examen Commissie is 0. a. benoemd do kapitein B. C. Ootmar vau het 5de reg. infanterie. Het 15o landweer bataljon, ter sterkte van ongeveer 550 Onderofficieren en min deren, komt alhier van 2227 April tot het houden van oefeningen, in garnizoen. De militie le Luitenant J. A. Gra- taiua, bestuurslid van den N. V. B. komt alhier van 9 Juli tot 3 Augustus, onder de wapenen. Het Vijfde verschijnt a.s. Zondag tegen H.V.C. met het volgende elftal in het veld: Bob, Karpershoek, de Boer, v. Dorssen, (voor), Bax, Hoorn, Botesz, (midden), Keetell, de Goede, (achter), Geis, (doel). Deze wedstrijd belooft spannend te wor den. AGENDA. DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 19 April. Bouwmeester in Amicitia. 21 April. Concert Zangvereeniging „De Blauwe Vaan" in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. SOESTDIJK. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voornemen in do eerste helft van Mei het paleis Soestdijk te betrekken voor haar zomerverblijf aldaar. ZEIST. Do afdeeling Zeist e. 0., van de Noderlandsche Maatschappij voor tuin bouw- en plantkunde, zal te Zeist met subsidie van Rijk en gemeente, een tuin- bouwproeftuin aanleggen, de eerste in de provincie Utrecht. Opgave van de Voreeniging .HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 4 tot en met den 10 April 1912. GEVESTIGD. Eva Huttinga, van Watergraafsmeer naar Kouingiunel. i. Antonius Franciscus Joh. Maria van Okhuij sen, v. Breda n. Laugestr. 19. Aartje Versteeg, v. Nijkerk n. PaulusB.l. 10. Johao Marinus Brunnekreef, v. Hengelo(O) n. Kampstr. 82. Wilhelm Maats, van Hengelo (O) naar Kampstr. 82. Pieler Hoogendorf, v. Warffrum n. Beesten markt 12. Johannes Marinus Nitert, v. Hellersdoorn n. Hoogew. 14. Hillegien Dekkers, van Deventer naar Utr.straat 24. Karei Maassen, v. Leusden n. Arnhpwal 2. Gerrit van Kouwenhoven, van Leusden n. Arnhpwal 2. Abraham Coben, van Vlissingen naar Utr.straat 9. Willem Bouman, v. Leusden n. Leusderw. 98. Johannes Knijntjes v. Utrecht n. Utr.straat 1. Conrad Hess, v. Dusseldorffn Schimmelp.- straat 10. Charles Henri van Scherpenzeel, v. Nijme gen n. Regentessel. 1. Lamberta van den Broek, v. Hedel naar Gr.Koppel 8. Jan van de Kooij, v. Duitschland n. Noord straat 15. Diederik Gerhard Heineman, v.Barneveldu. Nieuweweg 5. Johanna Frings,v. Rotterdam n. Hoogew. 6. VERTROKKEN. Johannes Voskuilen, v. Appelmarkt 11 n. N.Loosdrecht. Evertje Renes, v. Langestr. 75 n. Leusden. Gerdina Martha Maria Zegelink, v. Utr.straat 30 n. Zutphen. Jacobus Gerardus Pabst, v. KBergstr. 17 n. Deventer. Anna Hof, van KBergstr. 17 n. Devonter. -Hendiua Johanna Bergstein, v. KBergstr. 17 n. Deventer. Jenlien Derks, v. KBergstr. 17 n. Deventer. Johannes Carolus de Froe, v. Muurhuizen 67 n. 's Hage. Johannus Wilhelmus Heudrikus Maria de Jong, van Beekensteinschelaan 16 naar Utrecht. Gerarda Jacoba van Gelder, v. Z.singel74 n. Erica. Hubertiua Jacoba Louisa de Wit, v. Ileilbw. 14 11. Arnhem. Cornelis Josephus de Wit, v. Heilbw. 14 n. Parjjs. Martinus Veddcr, v. Havik 26 n. de Bilt. Wouter Buis, v. Hellestr. 74 n. Amsterdam. Ilijmen van Surksum, v. Koningstr. 3 n. Noorddijk. Aaltje de Haan, weduwe K. de Vlies, v. Arnhweg 95 n. Utiecbt. Gerrit Zonneveld, van 't Zand 11 naar Duitschland. Gijsberta Johanna van den Bedem, v. Lien- dertschew. 2 n. Maastricht. Alijda van Nus, v. Hellestr. 93 n. \enlo. Catharina Reijna Flink, v. Muurhuizen 55 n. Woerden. Evertje Schuin, v. NicasiusMr. 11 n.Edam. Jan de Jonge, van Stationsstr. 23 naar Leusden. Allegonda Christina Pechtol, v. Koningstr. 8 n. Strjjp. Antonius Epskamp, v. St.Andriesstr. 10 n. Hillegom. Frans Veldhuizen v. Parallelweg 20 naar Amsterdam. De i 0 1 i e r s. Roijaards heeft per- 8ooulijk den burgemeester van 's Hertogen bosch bezocht om te trachten hem gunstiger te stemmen voor „de Violiers". 't Is hem echter niet gelukt den burgemeester te be wegen toestemming te geven tot opvoering van het stuk. De Wageningsche prent- briefkaarten. De minister van Justitie heeft geantwoord op het adres, dat de heer J. II. J. Elborg te Wageniugen tot hom richtte om zich te beklagen over het optreden der politie inzake het exposeeren der befaamde prentbriefkaarten. Namens den minister is rcquestrant medegedeeld, dat zyoo klacht omtrent de te zijnen huize verrichte inbe slagneming van prentbriefkaarten geen aan leiding geeft van eenige tusschenkomst van regeeringswege en dat, wat zijn grief be treft, omtrent de onzekerheid wat moet worden aangemerkt als de zinnelijkhoid der jeugd te prikkelen, de rechter iu elk voor komend geval daaromtrent een beslissing zal hebben te geven. Ernstig ongeluk. Donderdag had te Katwijk een ernstig ongeluk plaats. De ongeveer 10-jarige Corn. v. Rijn, was met meerdere jongens aan 't spelen. Hy wilde zich verstoppen achter een gierbak, doch terwijl hij daarachter stond, viel dozo om door den hevigen wind, met het nood lottig gevolg dat de bak hem op 't lijf viel. Bewusteloos door de toegeschoten bulp op genomen, bleek dat 't bloed hem uit neus en ooren was gespoton. Ziju toestand is ernstig. Een gegeven paard... Dezer dagen werd, zoo lezen we in do Res. bode, een predikant in een Zuid-Hollandscho ge meente door een zijner gemeenteleden een pot boter vereerd. De dominee proeft de boter en vindt ze niet lekker. Hy verzoekt een boertje die boter op de markt voor hem to verkoopen. Ons boertje neemt met dominoe's pot boter, gemerkt met „natuur boter", plaats in de rjj. De boter wordt aan oen keuring onderworpen en bevonden te zijn kunstboter. Proces-verbaal wordt opgemaakt en het boertje zegt in dienst te zijn van den dominee. De rechter zal nu uit te maken hebben, wie hier strafbaar is, de edele gever of de dominee-boterhandelaa r. Paashheioron. Een baas en zijn knecht te Vlachtweddc gingen, vertelt de N. Gr. Ct., Paaschmaandag een wedden schap aan om een kistje sigaren, wie van hou de meeste eieren kou verorberen. Lang zamerhand had men d'r ieder 20 naar bin nen gewerkt en het pellen ging nog maar door. Eindelijk dan, als ieder 26 had ver orberd, gaf de baas den stryd op: hij kon niet meer. De knecht sloeg zijn 27e naar binnen en won dus de sigaren. En 't is hem wonderbest bekomen: nog gain onmis- moal het d'r van had. Een „vadc r." Een boerenknecht vond by de nieuwe R. K. begraafplaats aan den Eikbosschcrweg te Hilversum een lykkistje staan. Hij waarschuwde de politie; bij opening bleek het kistje een kinderlijkje te bevatten, gewikkeld in een lijkwaadje en een kroontje op het hoofd. Het onderzoek bracht aan het licht dat de vader wonende in de Reestraat, na be hoorlijk alle formaliteiten te hebben ver vuld, op weg was geweest bet kindje te begraven. Hij had daartoe f 1.50 medege nomen, noodig voor begrafenisreebten. Onderweg had hij echter 'n vriend ont moet en vond hij het toen blijkbaar beter dien daalder aan drank te besteden. Het kistje hadden ze daarom maar op straat gedeponeerd. Voor de Fransche lucht vloot. Sarah Bcrnardt heeft aan den „Matin" 20,000 frs. afgedragen, door haar persoonlijk in haar schouwburg, in het kos tuum van l'Aiglon, opgehaald. Het geld ging vergezeld van een schrijven waarin de actrice verzocht, de voor het bedrag aan te koopon vliegmachine „l'Ai glon" te noemen. Socialistische afgevaar digden als onderkruipers. In het Volkshuis te Gotha staakten met Paschen de kellners het werk. Zij hadden tot dusver 50 pf. in het uur, maar ver langdon opslag wegens hun drukken dienst laat in don nacht en op feestdagen. Het bestuur weigerde hun eisch in te willigen. Daarop legde alle kellners het werk neer. Het bestuur liet ijlings groote plakkaten drukken, waarop het de bezoekers vrien delijk verzocht zich zoo lang de staking duurde zelf te bedienen. Niettemin liep het spaak, en daarom besloten de leden van het bestuur zeiven aan te pakken en voor kellner te spelen. Vooral Hildebrandt, de sociaal-democrati6che afgevaardigde in den Landdag van Gotha, ontwikkelde een groote bedrijvigheid bij het ronddienen

De Eemlander | 1912 | | pagina 5