WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.54 uur. De Bilt, 22 April 1912. Hoog9te barometerstand 780.0 m.M. te Stockholm, laagsto 763.4 to Nice. Verwachting tot den avond van 23 April 1912. Zwakke tot matige Oostelijke tot N.-Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Helder tot lichtbewolkt, droog weer. Temperatuur: Iets koeler. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 65 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF. 64 Grond wetsherziening. De staatscommissie van de grondwets herziening, die heden bijeenkomt, hoopt in die week met haar rapport gereed te ko men, ter aanbieding aan H.M. de Koningin. Behoefte aan een vlootdomiene. Nu te Helder, met zjjn vier Protestant sche kerken, naast den orthodoxen ook nog een vrijzinnige vlootpredikant werk zaam zal zijn, is het van beteekenis kennis te nemen van een goval waaruit blijkt, hoe weinig behoefte er bij het marinepersoneel bestaat aan godsdienst oefeningen. Men schrijft nl. uit Soerabaja aan Het Volk, dat, op een oogenblik dat daar drie groote schepen benevens de noodige tor pedojagers en de torpedodienst, met te zamen ongeveer 1000 man personeel, aan wezig waren, de predikant Griethuisen in het wachtlokaal van het hoofdbureau der marinewerf, voor ieder schepeling in vijf minuten te bereiken, een preek hield, die te voren officieel op de schepen was aangokondigd- Er was echter, behalve éèn burgerbaas van de werf met twee zijner zoons, slechts één schepeling opgekomen, om naar do preek te luisteren, en deze ééne deelde nog mede, dat h(j vrijdenker was en slechts uit belangstelling kwam. Voor het viertal hield de predidant niet temin een preek. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Eaillissemknts-statistiek over het jaar 1910. Aan de inleiding tot bovengenoemde statistiek is het volgende ontleend. In de laatste 10 jaar bedroeg het aantal failliet verklaringen per 10.000 der gemiddelde bevolking achtereenvolgens: 23.8, 25.9, 28.0, 29.4, 27.5, 29.5, 33.8, 35.3, 31.1 en 31.8. Deze cyfers vertoonen dus in de jaren 1900 t m. 1904, 1906 t|m. 1908 en 1910 een stijging, welk in de jaren 1905 en 1909 door een daling wordt onderbroken. Vooral in de beide crisisjaren 1907 en 1908 zijn deze cijfers hoog. Groot, in verhouding tot de bevolking, is het aantal faillissementen vooral in de arrondissementen Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Arnhem en Haarlem; gering daarentegen vooral in het ressort van het hof te Leeuwarden. Bij vergelijking van de drie grootste steden vindt men voor Rotter dam de gunstigste, voor den Haag de on gunstigste cijfers. Overigens bljjkt bij ver- dcelingvan de gémeenten in groepen vol gens de grootte, dat de frequentie der fail lissementen in die groepen met de grootte van de gemeenten afneemt. Van de 1872 in 1910 uitgesproken fail lissementen werden er 659 of 35 pet uit gesproken op eigen aangifte, 1211 of 65 pet. op aangifte van schuldeischers en 2 pet. op vordering van het Openbaar mini sterie. De 1680 afgedane faillissementen hadden betrekking op 1646 bijzondere personen, 22 nalatenschappen, 8 vennootschappon on der firma, 26 naamlooze vennootschappen en 15 andere maatschappen of vennoot schappen Reeds vroeger failliet of in staat van kennelijk onvermogen verklaard waren 117 personen (waarvan 73 iu de uitoefening van hetzelfde beroep, als waarin ze in 1910 failliet gingen) of 7 pet. van het totaal aantal bijzondere personen, waarop de fail lissementen betrekking hadden. In de bij akkoord en bij insolventie af gedane faillissementen bedroeg het totaal van de baten f 3.965.904.51 en dat der schulden f 16.458.972.301 '2, waarvan f 2.157.244.871 of 13 pet. preferent was, tegen 9'/a pet. in 1909 en 20'/3 pet. in 1908. Voorzooverde uitkeeringen bekend waren, beliepen deze f 1.597.705.68'/] aan pre ferente en f 1.799.556.75l/s aan concurrente crediteuren of, de faillissementen, waarin do uitkeeringen niet volledig bekend waren, buiten rekening gelaten achtereenvolgens 73 pet. en 13 pet. van bun vorderingen. De faillis6ementskosten bedroegen, voor zoover bekend f 419'297.83 of pet. van het actief tegen 12 pet. in 1909 en 8'/, pet. in 1908. Een 6aldo van f9252.521,, kon na afloop der faillissementen aan een ztker aantal gefailleerden worden ter hand ge steld. Eindelijk worde nog medegedeeld, dat in 1910 in 20 gevallen de gefailleerde zich in gjjzeling bevond tijdens de faillietver klaring; dat 10 personen tijdens het fail lissement in verzekerde bewaring werden ge steld; dat een gerechtelijke tenuitvoerleg ging op eenig deel van het vermogen reeds een aanvaDg geuomen had in 150 gevallen, dat art. 34 van de Failhssementswet 12 maal werd toegepast; dat 3 maal een ver volging wegens eenvoudige en 11 maal wegens bedriegelijke bankbreuk plaats had. Bioscoop „De Arend". Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft de Directeur van de bovengenoemde Bios- cooponderucming, de eerst gevestigde hier ter stede, een opname gemaakt vau een jachtrit gehuuden door Hoeren Officieren 7an de Amersfoortsche Rijschool dato 12 April j.l, te Maarsbergen. Deze voor Amersfoort zoo actueele film bevat zeer spannende momenten en is prachtig ge slaagd. Het zal voor het Amersfoortsche publiek een eigenaardige sensatie wezen bekende persoonlijkbeden, kennissen of vrienden op het doek afgebeeld te zien, niet als koude, doode portretten maar vol leven, juist zoo als de werkelijkheid het te zien geeft. Deze sensatie nu kan het pu bliek a.s. Woensdag 24 April en volgende avonden in Do Arend ondervinden en zal zeer zeker veel van het uitgaande publiek trekken, 'tls daarom een goed idéé van de Directie dat zij de plaatsbewijzen reeds over dag verkrijgbaar stelt en dan de genomen plaatsen kosteloos reserveert. Wij wenschen de Directie sneces met haar durf zich groote financieele opofferingen te getroosten om ook op bioscopisch gebied Amersfoort gelijken tred te doen houden met steden als Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Op het Amersfoortsche publiek rust nu de plicht dien durf niet te beschamen. Zaterdag slaagden te Utrecht voor het examen voor ondctwjjzeres de dames M. J. C. Bruens en J. Helderink. Het derde elftal van Quick speelde gisterenmiddag op het terrein van 't Vijf de tegen het vierde elftal van Allen Weer baar uit Bus&um. Het spel der jongere Quick-menschen viel over het geheel niet tegen. De voorlinie was vrij goed, vooral de linkervleugel werkte meermalen uitste kend. Ook de verdediging weerde zich dapper, jammer dat de middeDlmie niet steeds voor het goede verband zorgde. Maar ook A. W. speelde niet kwaad, vooral wat vlugheid aangaat, won Bussum het van Amersfoort. Geruimen tjjd ging het spel op en neer en verplaatste het zich vlug, zoodat beide doelverdedigers nog al eens handelend moesten optreden. Zoowel bij A. W. als bjj Quick werkte de doelman echter goed weg, zoodat doelpunten uitbleef. Rust ging dan ook in met 00. Daarna kwam A. W., dat nu met den wind meespeelde iets in de meerderheid. Quick ondernam nog herhaaldelijk gevaar lijke doorbraken, zonder succes echter. Toch kregeu de Amersfoorters met 10 de leiding, toen een der A. W.'ers binnen het strafschopgebied den bal met z(jn han den aanraakte. Bussum werkte vrij hard door en wist eindelijk den gelijkmaker in het net te deponeeren, bijna oogenblikke- lijk gevolgd door het winnende punt. Met 21 voor A. W. kwam het einde. Gisterenavond gaf de zangvereeni- ging .De Blauwe Vaan" een uitvoering in Amicitia, met medewerking van mevrouw ZeijlerDijk (declamatrice), den heer J. A. Lentz (violist), het dubbel-Mannenkwartet „Inter Nos" en het kiuderzangkoor „De Kleine Stem". Do verschillende nummers vielen zeer in den smaak en werden luide toegejuicht. Vooral de vioolnummers verwierven veel succes, terwijl ook de zang van „Inter Nos" uitstekend voldeed. Het Amersfoortsche kinderkoor „De Kleine Stem" zong het eerste gedeelte van Worp's kinder-cantate „Een Lentedag" en bewees onder leiding van den heer van Rhoonen heel goede vorderingen te maken. De piano-begeleiding was b(j mej. T. Jans in goede handen. De declamatrice had wel wat te zware nummers voor zoo'n avond, terwijl men een volgend maal zal moeten bedenken de kindertjes wat vroeger naar huis te laten gaao. De heer J. G. Prins, Rijksklerk ter Griffie van het Kantongerecht alhier, is benoemd tot Plaatsvervangend Griffier bij dat College. Gisterenmiddag ontstond brand in het boschje hakhout, gelegen tusschen den Ouden Utrechtschenweg en de Koninginne- laan, achter de voetbalvelden. Een groot aantal jongens trok aan den arbeid om door trappen en slaan met bremstruiken het vuur te dooven. Eenige padvinders gingen in hun ijver zoover, dat ze takken afrukten van de sparren langs de Konin- gmnelaan, zoodoende mogelijk zelf meer schade aanrichtende, dan het brandje in dit geïsoleerd gelegen stukje bosch kon veroorzaken. Na geruimen tijd was men het vuur meester. Zaterdagavond jl. werd een propa- ganda-vergadering gehouden in „Ons Huis" georganiseerd door de kweekelingen van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond, met het doel ook in Amersfoort een afdeeling van dien bond op richten. Na door denVoorz. te zijn ingeleid, was het woord aan den Hilversumscheu spreker, de heerE.de Vries. Deze wist door een mooie voordracht de aandacht van do aanwezigen te boeien en het gelukte hein volkomen hen van het doel en het nut vaD den bond te overtuigen, tengovolge waarvan zich 33 leden opgaven, alsmede 4 donateurs. Door den Minister van Oorlog zijn wijzigingen aaugebracht in het voorschrift nopens het hoefbeslag bjj de bereden wapens. Onder leiding van den luit. generaal C. J. Snijders, chef van den gen. staf. zal van 5 tot en met 14 Juni een stafoefe- ningsreis worden gemaakt in Utrecht, Gel derland en Overijsel. Hieraan zullen deel nemen 3 hoofdofficieren en 7 kapiteins van den gen. staf, zoomede 5 bij dien staf ge detacheerde officieren. Gesloten tijd voor den hengel. In verband met de vele te dien opzichte tot de Visscherij-inspectie gerichte vragen, vestigt deze er de aandacht van de henge laars op, dat ingevolge de bepalingen van het Binnenvisscherij-reglement in de ri vieren en de binnenwateren met den ge wonen hengel niet mag worden gevischt van 23 April tot en met 31 Mei, dooh dat met de loop- of sleephengel in de maand Mei mag worden gevischt op baars en snoek. Het visschen met dit laatste visch- tnig is verboden van 16 Maart tot 31 April. AGENDA Dagelijks: Bioscoop, Laugestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 26 April. Concert Hruby gezelschap, Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. 4 Mei, Cabaret avond in Amicitia. Offpr» van da Yereénjging .HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zioh in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 10 tot en met den 17 April 1912. GEVESTIGD. FranciscM Adrianus Tettero, v. Hilversum n. Krommestr. 44. Margaretha Duijn, v. Castricum n. St.An- driesstr. 15. Dr. Pieter Oerlof Tiddens, v. Breda naar Prinses Mariel. 8a. HeDdrikns Pranciscus Poelstra, v. A'dam n. Kortegr. 13. Johanna Margaretha Vergouw, wed. Hart man, v. Utrecht n. Havik 2. Gertruida Hendrika Grau, v. Egm. aan Z. n. Hend.v.Y.atr. 34. Anne Hopman, v. Deventer n. Oliest. 3. Cornelia Bast, v. Njjkerk n. Hoogew. 49. Charles Louis Pollée, v. Arnhem n. Ko- ningstr. 115. Jacob van der Sluis, v. Duitschland n. Stel- lingw.str. 19. Albertus Wilhelm Frederik Eduard Adolf Tenguagell, v. Ooltgesnplaat n. Alde- gondestr. 4. Joh. Wilh. Immens, van Weerselo naar Langegr. 4. Wilhelm van Hoorn, v. Utrecht n. Regen- tesseol. 7. Jacoba Marcus, v. Njjkerk n. Langegr. 28. Adrianus Petrus van Vliet, v. Heerlen n. Puntenb.l. 2. Aruolda Baronds, v. Leuaden n. Groenm. 9. Adr. Joh. Vlezenbeek, v. Groningen naar Stationsstr. 5. HeDri Martin Antoon Klardie, v. 's-Boach n. Langestr. 76. Elisabeth Visser, v. A'dam n. Utr.weg 43. Joh. Petrus Haanscboten, v. Arnhem naar Utr.weg 93. Uermiua Arnolds Crum, v. 's-Hage naar Utr.weg 93. Theodorus Hermanus Kilsdonk, 's-Hage n. P.Bothstr. 25. Eibert Morren, v. Nijkerk n. Groenest. 1. Dirkje van Bennekom, v. Zeist n. Vlas- akkerweg 28. Jan Mol, v. Leiden n. Kampstr. 14. Johannes van Sjjl, van Dordrecht naar LangeBtr. 76. Maria Hendrika JooBten, v. Apeldoorn n. Hof 46. Hendrikus Rebergen, v. Veenendaal naar Krankeledenstr. 1. Catrina van don Hoek, van 's-Hage naar Beukenl. 5. Maria Jacoba Alberta Onnekes, v. Zaandam n. Schimmelpstraat 52. VERTROKKEN. Dorothea Sophia Henriette Gorlacli, van Schpstraat 94 c. A'dam. Laurens Koets, v. Noordatr. 15 n. Duit6chl. Elisabeth Cornelia van Hoogevest, v. Kam- perb.p. 5 n. Amsterdam. Willem Engelenburg, v. Aldegondestr 68 n. Ilarlingen. Maaike Visser, v. Utr.weg 72 n. Utrecht. Jacob Bouwmeester, v. Leusderw. 166 n. Leusden. Maria Louisa Grau, v. H.v.V.str. 34 naar Muiden. Simon Zwanenburg, van Leusderw. 32 u. Udenhout. Marcus Leendert Otto Verkerk, v. Heilbw. 13 n. Harderwijk. Cornelis Holtman, v. Oliest. 6 u. Franoker. Hubrecht Dingenes Schrijver, v. Utrweg IS n. Leusden. Krjjn de Bruiju, van Utrweg 121 naar Veenendaal, JosephuB Wilhelmus Meijreink, r. Laaglweg 5 u. Njjmegen. Teunis van den Hoek, v. Soesterw. 298 n. Hoevelaken. Peter van den Berg, v. Krommnstr. 29 n. Utrecht. Johannes Bijl, v. Bolderstr. 23 naar Dor drecht. Hendrik Adam, van Monnikenp. 64 naar Nijmegen. Johanna van Eldert, v. P.Bothstr. 7 naar Baarn, Hendrik Wolfswinkel, v. Muurhuizen 3 n. Canada. Baron Rengers Eduard Hendrik Juckema van Burmania, van Arnhweg 2. naar Haarlem' Alexander v. Willigen v. G.Koppel 8 n. Hoorn. Hendrikus Carolus Berkeljon, v. Utrweg 89 n. Vlissingen. Ida Liesrinck, v. Utrweg 89 n. Vlissingen. JaDtje Dijkstra, van Utrweg 89 naar Vlissingen. Cornelia Anna Hesta, v, Z.singel 43 naar Utrecht.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2