DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 95. DINSDAG 23 APRIL 1912. 9e JAARGANG» BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur; Mr. I). J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. Ij 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.EISE H.l iO'6. Telel. Intero. ISJt. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (B;j abonnement belangrijke kortiug). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten hel kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen- en Buiteniaudsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam PRACTISCHE POLITIEK. Afkeer van opportuniteits-politiek, welke slechts materieel partij-voordeel zoekt, bo hoeft nog niet te leiden tot verwerping van alle taktiek. Er zjjn zekere eischen van taktiek, welke slechts onverantwoorde lijke Prinzipienreiterei verbiedt te volgen. Tegenover 'n goed-georgauiseerden en streng-gediciplineerden vijand Btaat het dapperste leger machteloos, zoo goede tak tiek ontbreekt. Over het algemeen mnnt de linkerzijde niet uit door kooge veldheerskunst. En de minste reputatie op dit punt hebben wel de vrijzinnig-democraten. Onder dezen schijnen er nog altijd te zijn, die de neder laag verkiezen boven de overwinning, door stembus-taktiek en met anderer hulp ver kregen. Nobel is hot voor zijn eigen beginselen te willen sneven, maar hoogere belangen aan party-chauv'misme op te oflcreD, heeft niets heldhaftigs in zich. Het weekblad „de Wereld" is een van die vrijzinnig-democraten, die de vervulling van hun eigen wenschen in den weg staan. Torwijl maDnen als dr. Bos en Prof. Treub klaar inzien, dat wy van het ministerie- Heemskerk slechts verlost kunnon worden, indien alle vrijzinnigen bij do verkiezingen van 1913 schouder aan schouder optrekken, schijnt do Wereld in eigen isolement heil te willen zoeken. Terwijl dus Bos en Treub zich in het strijdgewoel zullen werpen om het clericale kamp te overmeestoren, wenscht de Wereld aan dergelijke „beginselver loochening" niet mede te doen en wil slechts 'n parade houden rondom de vijan delijke verschansingen. Eigen beginselen hoog te houden, siert den mensch; maar beginselen zoo hoog te houden, dat zij aan het oog onttrokken, worden, kan gevaarlijk zijn. Indien wij vryzinnig-democraat wareD, zouden wij ons gaarne het verwijt van „beginselverloochening" getroosten, zoo wij daardoor konden verhinderen, dat nooden die om voorziening roepen, schreeuwen, bestendigd blyven; dat wenschen, die reeds lang vervuld moesten en konden zijn, geen gehoor vinden; dat het schip van staat nog langer tegen den stroom van den voor uitgang opgeroeid wordt. Iu 'n artikel in de Wereld, onderteekend „democraat", wordt Amersfoort genoemd als een der plaatsen, waar „met verlooche ning van eigen beginselen gecoaliseerd is van haast christelijk-historisch tot drie kwart socialist". Nederland is het land, waar de secte- geest het weligst riert, niet alleen op gods dienstig gebied maar ook op staatkundig terrein. Wg willen niet zeggen, dat in Amers foort Jdie sectcgeest overwonnen is, maar wij zjjn toch zoover gevorderd, dat alle particularistische wenschjes vereenigd zijn tot èén hoogere eenheid. De kiosvereooiging „Gemeentebelang" heeft 'n program, dat, ja niet iedereen ge heel en al bevredigen zal ieder den kend mensch heeft immers 'n politiek pro gram voor zich zelf maar waarin toch opgenomen zijn die wenschen, welken door het meerendeel der kiezers beschouwd worden in de eerste plaats voor verwezen lijking in aanmerking te moeten komeD. Dank zij de aldus verkregen samenwer king en het daarop volgend stembussucces is er reeds veel tot stand gekomen en nog meer in voorbereiding, wel maalt de de gemeentelijke molen langzaam, uiterst langzaam van datgene wat niet de verlanglijst van 'n zekere fractie vormt, maar inderdaad in breedc kringen nood zakelijke geacht wordt. Dat is practische politiek; op die wijze wordt tea minste iets bereikt. Het moge waar ziju, dat l et verkregen is door samen werking van „haast chr. hist, tot drie kwart socialist", het voornaamste is toch, dat het bereikt is. En het stemt juist tot grooten voldoeniog, en wekt groot vertrouwen, zoo goede dingen voortkomen uit samen werking van verschillende groepen. Wat wordt echter bereikt, indien aller lei kleine groepjes zich afzonderen eu pro gramma's opstellen, welker verwezenlijking onze stad tot 'u waar paradys zouden maken, maar die helaas thans, nu alle kans op verwezenlijking uitgesloten is, slechts wenschen op papier blijven en niet meer dan 'n paradijs op papier kunnen beloven? Neen, dan maar liever door samenwer king „van haast chr. bist. tot drie kwart socialist" één wenscb vervuld, dan 10 para- de-wenschen op papier. Da Oorlog. De vredes-bemoeiïngen der mogendheden zijn weer op niets uitgeloopcn. De Parte heeft namelijk haaar antwoord opgesteld eu hoewel het nog niet iu zijn geheel bekend is, blijkt er toch genoeg uit dat de kansen voor den viede zeer 6lecht staan. De Porte schijnt 't niet eens do moeite waard te achten om haar eigen vredes voorwaarden op te noemeo, maar volstaat met de weigering vaü die der Italianen en voorts met de uitvoerige motiveeriog dier weigeriug. Naar men zegt zal het stuk een lange beschouwing over de gaiisclie Tripolitaansche quaestie bevatten en een betoog over de onrechtmatigheid van hot optreden der Italianen, culmiceerend in do verzekering dat de regeering van het Turlc- scbe ryk de feitelijk ea volledige souverei- niteit over Tripolitanië en Cyrenaïca niet kan opgeven zonder haar waardigheid le schenden. Dat de pogingen der mogend heden zouden falen, was Diet anders te vcrwichten geweest: daar juist thans de Italianen een aanslag op de Dardanelleu hebben gedaan, kon de Porte toch moeilijk zich verzoenlijk toonen, daar nu eerst extra vredelievendheid zou aangezien zijn voor zwakheid. Over do plaats waar de Italiaansche vloot zich thans bevindt, heeft men nog geen zekere berichten. Men is echter algemeen de meenig toegcdauD, dat do vloot voor- I eerst nog niet terugkeert, doch haar po- giogen om Turkije te verontrusten Dog ceuigon tijd voortzetten zal. Volgens een correspondentiebureau te Weenen, kruist de Iialiaansche vloot voort durend in de Archipel, in 't byzonder in de omgeving van Chios on Tsjesme. Twee Italiaansche oorlogsschepen bom bardeerden gisteren Alatsater bij Tsjesme. Er word slechts onbeduidende schade aan gericht. Niemand weid gewond. Ook bet radiographisch station te Marki, is door de Italianen gebombardeerd. De Leger- kn Vloot voorstellen in den Rijksdag. In den Duitscheo Rijksdag zyn gisteren onder buitengewoone belangstelling de al- gemeene beraadslagingen geopend over do leger- en vlootvoorstellingen. De Rijkskauselicr leidde de algemeene beraadslagingen in. Hy betoogt, dat het zwaartepunt van het ontwerp gezocht moest worden in de nieuwe organisatorischs maatregelen, die door de ressort-ministers nader toegelicht zouden worden. Het ont werp is niet ingediend met het oog op een onmiddellijk dreigend gevaar. De Euro- peesche situatie vao het oogenbhk geeft geen reden tot bezorgdheid. Doch leger on vloot moeten op de hoogte gehouden worden, anders zyn alle vroegere uitgaven nutteloos geweest. Dit bogrypt het volk zelf. Nadat deze woordcu door de sociaal democraten met hoongelach waren ontvan gen, zegt do Rijkskanselier met nadruk erder: „Dnitschland is klaar voor den oorlog, wanneer het die oorlog opgedron gen wordt. Twist zoekt Duitschland echter niet. Een sterke weermacht is uoodig, wil len wij ons doel bereiken, willen wij onze positie handhaven, onze welvaart verze keren. Door vredescongressen en overeen komsten tusschen staten onderling wordt de vredesmogelijkheid grooter. Doch de concurrentiestrijd voor de materieele be langen veroorzaakt nieuwo stof voor con- flioten. Geen regeering wenscht thans een oor log met ons, doch bet gevaar bestaat, dat een oorlog geprovoceerd wordt door een lawaaimakende, fanatieke minderheid in den laode. Eu dan mag de weermacht geen fouteu hebben. Hoe de toekomst zal zijn weet niemand. De vorige zomer heeft bewezen, dat voorspellingen niet mogelijk zyn. Alle volkoren om ons handelen zooals wy thans doen. Hierover wilde de Rijks kanselier in de commissie-beraadslagingen bijzonderheden mededeelen. Deze algemeene beschouwingen vonden, behalve bij de sociaal-democraten, algemeen goedkeuring. Dit kou echter niet gezegd worden van de motiveoring, dio de heer von Bethmann Hollwog gaf by do voorstel len tot dekking van de uitgaven. Die wer den alleen tor rechterzijde en door het centrum soms met toestemming begroet, terwijl de hoeren der linkerzijde dikwyls te kenifen gaven, dat deze voorstellen niet naar hun genoegen waren. De soc.-dcin. Haazc, de Centrumleider Spahn spraken reps, tegen en voor do plannen. Iloden voortzetting der behandeling. Evenredige Vertegenwoordiging. By referendum is in bet Kanton Geoéve beslist, met 700 BtenimeD meerderheid, de gemeentelijke verkiezingen voor gemeen ten van meer dan 3080 inwoners (dus ook voor Gonève) volgeDS het stelsel der even redige vertegenwoordiging zullen plaats hebben. Een Bom. Zondagmiddag werd in den stedelijken schouwburg to Sevilla een bom te midden van 't publiek van den eersten rang ge worpen. Eén man werd op slag gedood, twintig andore personen werden zwaar gewond. Er ontstond een hevige paniek, alle bezoekers snelden in wilde haast naar de uitgangen en daarbij geraakten velen onder den voet en werden meer of minder ernstig gewond De bommenwerper werd gearresteerd. Hij verklaarde anarchist te zijn. Monopolie voor den Graanhandel. Twee-en-tachtig loden van de Russische Doema, behoorende tot verschillende frac ties, hebben een wetsontwerp ingediend tot het instellen van een staatsmonopolie voor den Rusëischen graaabandel. De be doeling is, dat elk jaar, nadat voldoende voorraad voor het geval van misgewas en van oorlog zou zijn verzameld, de hoe veelheid graan voor den uitvoer bestemd en do prijs er vao bij de wet zullen wor den vastgesteld. Dk Toestand in Marokko. Het Fransche ministerie van Oorlog heeft gisteren een telegram van generaal Moinier uit Tanger ontvangen meldende, dat do ïust te Fez is hersteld. De Fran sche verliezen tijdens de muiterij en de gevechten, die daarop volgden, om de orde te horstellen, bedragen: vijftien officieren en 40 man gedood, 4 officieren en 70 man gewond, en 13 civiele personen, allen Franschen gedood. De strijd om het Presidentschap. President Taft is Roosevelt rog altijd ver vooruit iu den strijd om bet President schap. Hij beschikt namelijk over 364 supporters ter republikeinsche presidente- confereDlic en Roosevelt over 201. Daar er evenwel nog circa 500 gekozeo moeten worden, kan t nog verkeercu, al beweren Taft's managets dat zy voor 1 Mei de meerdorheid reeds zouden hebbeD behaald. Niettemin zijn zij begrijpelijkcrwys baDg voor Roosevelt's succes, want Roosevelt heeft in deze week weer ver schillende districten in Missouri, Michigan, Nebraska en Oregon gewonnen. Dat heeft zijn part dan ook op 201 gebracht. Ook zijn Tafi's mannen hoogst verbolgen over het bericht, dat vijf gedelegeerden uit hot zuiden, die voor Taft gekozen waren, zich nu aanhangers van Roosevelt hebben ver klaard. Alles bij elkaar genomen rijzen Roosevelt's papieren

De Eemlander | 1912 | | pagina 1