DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 98 VRIJDAG 26 APRIL 1912, 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Honldreilarteur: Mr. D. J. wan Schaardenburg.] Bureau: KLEINE H i tli tt. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlgke nummers f 0.05. Prijs der Adyertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg-Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Vrouweubewegiiig in het buitenland. Aan de mededecliugen van het Persbu reau der Vereeniging voor Vrouwenkies- recht^ontleeocn wij het volgende: De clericale partij in België bemoeit zich thans meer dan ooit met hot vrouwenkies recht. De Christelijke Vrouwenbond, Fémi- nisme Chrétien, heeft een sectie ingesteld tor verkrijging van het kiesrecht voor de vrouw aan wier hoofd de bekende r. katho lieke féministe Louise van den Plas staat. Op de jaarvergadering, gehouden te Brussel op 3 Maart werd, op voorstel van den beer Cyrille van Overbergli, directeur géoéral de l'Eoseignement Supériour, aan de nieuwe afdecling tot taak gegevtn de goede werking van het vrouwenkiesrecht te doen kennen, de sympathie der Belgische katho lieken er voor te winnen, do vrouw poli tiek op te voeden tot goed gebruik van hot kiesbiljet. Onlangs heeft de Italiaansche staatscom missie, die het wetsontwerp op het gemeen- tckiesrecht der vrouwen moet onderzoeken, vergaderd en na lange beraadslaging besloot zij aan de Kamer voor te stellen het kies recht toe te kennen aan vrouwen boven de *25 jaar, die bepaalde scholen hebben door- oopen, of wel directe belastiug en gemeen tebelasting betalen tot een bedrag van niet minder dan 100 Lire. De Senaat van den staat Kentucky heeft met 24 tegen 11 stemmen een wet aangeno men, die den vrouwen het kiesrecht voor schoolcommissies geeft. In Ohio heeft de commissie tot herziening der Grondwet het verzoek dei voorstanders van het vrouwenkiesrecht toegestaan en be sloten de kiezers ovor daze quaestie uit spraak te laten doen; 76 stemmen waren or voor en 34 tegen. Na langen strijd tusschen do verschillen de nationaliteiten hebben zich op 17 Maart de vrouwenkiesrechtvereenigingen der kroon lauden van Oostenrijk, Galicië, Moravië en de Krain verstaan omtrent gemeenschap pelijke actie, eerst ter afschaffing van hot verbod voor vrouwen om politieke verga deringen bij te wouen en daarna ter ver krijging van het kiesrecht voor de vrou wen voor de Landdagen der verschillende kroonlanden. Óp 17 Maart hebben de sociaal-demo cratische vrouwen in Wocnen en Praag groote meetings gehouden voor de afschaf fing vau paragr- 30 der wet op het ver- ecnigingsrecht die aan vrouwen de deel neming aan politieke vergaderingeu ver biedt] en ten gunste van het kiesrecht voor de vrouwen. Ook zijn in vele kroon landen en groote steden nieuwe kieswetten aaugenomen of voorgesteld, die alle actief direct kiesrecht voor vrouwen hetzij alge meen hetzij beperkt, willen invoeren. Voor do aanstaande verkiezingen voor den ge meenteraad van Weenor. heeft zich een comité van vrouwen gevormd, dat de vooruitstrevende candidaten zal steunen, De sociaal- democratische vrouwenkies- rechtdag in Duitschland heeft plaats op 12 Mei, evenals in Nederland en Denemarken; Zwitserland en Oostenrijk hebben dezen op 17 Maart gehouden. Openbare vergadering en de uitgave van extra propaganda-num- mers van de bladen en manifesten ken merken dien vrouwendag. In hoeverre de verontwaardiging, opge wekt door het ingooien vau spiegelruiten te Londen op aanstoken der Women's Social and Political Union, van invloed is geweest op de verwerping van het vrou- wenkiesrechtoutwerp op 2S Maart, dat is niet gemakkelijk uit te maken. Zeker is het, dat de steeds op wettige wgze wer kende Nationale B-md van Vrouwenkies rechtvereenigingen een lichaam bestaande uit 120 plaatselgke en districtsvereenigin- gen en do Womens Freedom League, onmiddelijk na de bekende oogeregeld- hebcn door vergaderingen en ingezonden stukkon in alle bladen hebben geprotes teerd tegen de oproeren van 1 en 4 Maart De voorzitsters mra Facwott en mrs. Des- pard dedou vooral uitkomen, dat hetgeen een 200 vrouwen deden, niet kan geweten worden aan de gehoele vrouwenkiesrecht beweging. De Oorlog. Een Engelsch schip trachtte gister dooi de Dardanellen te varen, niettegenstaande dit verboden was. Dit heeft de Turksche overheid aanleiding gegeven alle schepen te waarschuwen, dat, indien zij een poging tot doorvaren waagden, ze in den grond zouden worden geboord Toch schijnt de Turksche ministerraad de heropening der Dardanellen te overwe gen. Het „vriendscbappelgk" verzoek van Éusland, dat echter elk oogenblik in een barschen eisch kan veranderen, zal daartoe wel het zijne hebben bijgedragen. De Italianen maken het den Turken echter niet gemakkelijk om .Rusland en andere naties hierin ter wille te zijn, want de Italiaansche vloot is weer in de Egeïsche zee gesignaleerd en kan dus elk oogenblik weer trachten de Dardanellen te forceeren. En het eiland Astropalia zal toch ook wel niet voor niets bezet zijn. Het is een goede basis voor vlootoperaties. Tegen het Duel. Wg hebben gister reeds bericht over de stormachtige verontwaardiging die er in den Duitschen Rijksdag heerschte over de verklaring van den minister van Oorlog in zake het duelleeren. Z E. werd door som mige sprekers behandeld als een soort minderwaardige. Dr. Paasche heeft een afrekening met den minister in 't vooruitzicht gestold. Daarvoor was, zeide deze nat. lib. leider, meer tijd noodig, dan hij op 't oogenblik tot zijn beschikking had. De Centrumlei der Dr. Spahn las namens zijn partijleden oen verklaring voor, waarin verzet wordt aangeteekend tegen de bechouwingen door den Minister van oorlog over het duel- vraagstuk gegeven, op grond van de daarin medegedeelde opvatting van godsdienst en recht, en waarbij de Minister van Oorlog zich en den officiersstand buiten de wet stelt. Vrijmaking der Kerk in Wales. De Britsche Regeering ia overgegaan tot het wetsvoorstel op de vrijmaking dor kerk in Wales. Het Hoogerhuis hield deze wet principieel tegen, doch nu het veto-recht der Lords is gebroken, dient de Regeering het voorstel opnieuw in. Door de vrijmaking der kerk dat is: de afschaffing dor staats kerk, in Wales, komt er geld vrij, hetgeen gebruikt zal worden voor zaken van alge meen belang in Wales. De oppositie in het Parlement doet een beroep op de omstandigheid, dat in deze tgd van oplevend religieus gevoel een wet op schoidiug van Kerk en Staat tegen den tgdgeest strijdt, doch de verdedigers van het wetsvoorstel antwoorden hierop, dat religieus gevoel nog niet tengevolge be hoeft te hebben verbinding van Kerk en Staat ou dat in Wa'es slechts een derde deel dor bevolking tot do Staats Kerk be hoort. Het ontwerp is gisteren in eerste lezing aangenomen met 331 tegen 253 stemmen. De uitbreiding der vertegenwoordigers in Bbloie. De Belgische Kamer heeft met 1*25 togeu 9 stemmen en 4 onthoudingen het ontwerp aangenomen, waarbij het aantal Kamerleden met 20 en dat der Senatoren met 10 wordt vermeerderd. Het aantal Kamerleden is dus op 186, dat der Sena toren op 93 gebracht. Vorstelijk bezit onder den hamer. Men is in Lissabon begonnen met den openbaren verkoop van goederen, die toe behoord hebben aan wijlen Koningin Ma ia Pia. De meubels eo snuisterden behaalden flinke piijzen. De juweeleu van de Koningin zijn reeds door haar zoon, den hertog van Oporto, onder familieleden en personeel verdeeld. Uit de opbrengst vau den ver koop zullen de schulden worden betaald. Stakingsonlusten in Oporto. Uit Oporto komen berichten over een erustigo botsing in de proviucie, te Nova de Gaya tusschen stakende textiel arbei ders en militairen. De textielarbeiders zijn in die plaats se dert eenige weken in staking, zonder dat oen der beide partijen wil toegeven. Eergisteren wilde een klein deel der sta kers, onder wie groote ellende en hon gersnood heerschte weer aan het work gaan. Daarop besloot de meerdorheid dor sta kers eeu aanval te doen op de fabiieken, die onmiddellijk door infauterie en cavalerie werdeu bezet. De stakers wapenden zich nu met bom men en aanvaardden den strijd. Het ontploffen der tegen de soldaten geslingerde bommen, veroorzaakte een pa niek. Drio bommen ontploften binnen de muren der fabriekeu. In de bureaux der fabrieken waren talrijke meisjes aan het werk. Ondanks het smeeken hunner moe ders stoncen de soldaten hun niet toe, dat zij de fabrieken vorlieten. Onder de stakers waren vele vrouwen. Ten slotte slaagden de troepen, later ver sterkt met Republiekeinsche garden er in, om inet geweervuur en sabelhouwen de menigte uiteen te digven. De stakers trokken zich toon terug in openstaande huizeD, en begonnen vaudaar uit met geweren en rovolvcrs op de troepen te vuren. Daarop word door de troepen een gere geld vuur tegen de stakers geopend, waarna het vuur dezer laatsten tot zwggen werd gebracht. Aan beide zijden werden verliezen ge leden. Don Romolo Murri. De Italiaansche afgevaardigde Romolo Murri, voormalig priester en nu leider der modernisten, heeft zich eergisteren te Rome in den echt verbonden met mejuffrouw Baghild Lund. Het burgerlgk huweigk werd voltrokken door den tadicalon afge vaardigde Atnici. Brand in het Yaticaan. Naar uit Rome wordt gemeld is Woens dagnacht kort na halftwee in het Vaticaan brand uitgebroken. De brand brak uit in de gang van hot brevier secretariaat in de onmiddellijke nabghoid van het archief, waar al de brevieren on andere belangrgke documenten en besluiten worden bewaard. De brand greep snel om zich heen. Men zag er van af om de stedelgkc brandweer te alarmeereu, omdat men deze niet gaarne tot het Vscitaan toegang wilde verloenen. Het gelukte inmiddels aan de brandweer van 't \aticaan na een half uur den brand meester te wordon. Dit geschiedde in alle stilte, daar men den Paus, die reeds sliep niet wilde verontrusten. Eerst den volgenden morgen weid den Paus het gebeurde mede gedeeld. De schade is aanzienlijk. De Toestand in Marokko. Men is in Frankrgk nog niet gerust over den toestand in de hoofdstad van Marokko; dit blijkt duidelgk uit de telegrafische aan vraag aan de Frao6che Rogeering om Fez in staat van beleg te mogen verklaren. Er is dan ook uiemand, die niet inziet, dat de rust niet van duurzamen aard kan zijn. Men ziet thans in, dat Frankrijk zich slechts met de uiterste inspanning de heer schappij over dit land zal kunnen ver schaffen. Op verschillende plaatsen heeft men de telegraaflijnen doorgesneden. De „Alliance Israelite" in Frankrijk heeft 40.000 francs naar Fez gezonden voor de ongelukkige bewoners der Jood- sche wijk aldaar. Het bezoek van H. M. dk Koningin en Z. K. H. den Prins der Ne derlanden te Parijs, Volgens de Gazette de Ilollande ia het programma van het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Neder landen in hoofdzaak als volgt samengesteld: Zaterdag 1 Juni: Vertrek van Het Loo omstreeks 8 uur. Aankomst te Pargs via Luik, omstreeks uur. Bezoek aan president Falliètes op het Eiyaée. Outvangst van hel corps diploma tique. Gala-diner op het Elysée. Gala-voor- stclhng in de Opéta. ZoDdag 2 Juni: In den voormiddag gods dienstoefening in de Oratoire-kerk. Receptie op het Stadhuis. Déjeuner in de Neder- landsche Legatie. Rgtoer in het Bois de Boulogne. Gala-diner in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Maandag 3 Juni: Bezoek aan het paleis te Versailles. Revue der troepen in het kamp bg Satory. Déjeuner in het paleis te Versailles. Terug naar Pargs.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1