WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI, MEDEDEELINUEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.85 unr. Do Bilt, 26 April 1912. Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te Vestraaooer laagste 753.7 te Gaparanda. Verwachting tot don avond van 27 April 1912. Zwakke tot matige N.-Oostelijke tot Noordelyke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, weinig of geen regen. Temperatuur:Koeler. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 64 Laagste hedennachtF. 45 Hedenmiddag 12 uurF. 61 Vertrek van Parijs te 4 uur. Aankomst te Brussel te 8 uur, waar Z. M. de Koning der Belgen H. M. zal komen begroeten. Aankomst op Het Loo te 11 uur. Armenwet. De Armenwet word gisteren door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het Bouwwetje. De Eerste Kamer heeft gisteren het Bouw wetje aangenomen met 27 togen 16 stem men (Rechts tegen Links). Ziekte-Verzekering. Naar de Ned. verneemt, zal het verslag der Commissie van voorbereiding voor de Ziekteverzekeringswet nog aan het einde van deze maand gereed zijn. Duurte-toeslag. De gemeenteraad van Zaandam ver wierp Donderdag met 10 tegen 7 stem men het verzoek der gemeente werklieden, om den tijd, gedurende welke de dnurte- toeslag werd verleend, met eon paar maan den te verlengen. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Neemt de Tuberculose af Onder bovenstaanden titel schrijft B. A. in Moleschott o.m.: Blijkens een statistiek door wylen Fraen- kel met grooten yver opgemaakt, daalt in Pruisen bet sterftecijfer voor tubercu lose van jaar tot jaar en aangozien men dat beschouwt als een gunstig gevolg van de uitstekende wyze waarop deze ziekte tegenwoordig algemeen wordt betredeu, heeft reeds deze en gene de blijde ver wachting uitgesproken dat de tuberculose eenmaal van de aarde zou verdwynen. In de Berliner klin. Wochenschrift komt Julius Katz tegen deze verwachtingen op en wel omdat hij vreest dat deze rede neering aanleiding zal geven tot het ge vaar dat men zal inslapen met het be wustzijn dat deze vijand thans voldoende wordt bestreden en dat nieuwe strijdmid delen overbodig zijn geworden. Het komt, zeg Katz, bij de tuberculose voel meer aan op het aantal zieken dan op het aantal sterfgevallen. Het klimmen of dalen van het aantal sterfgevallen is van groot belang bij acute ziekten, maar hij tuberculose staat de zaak geheel anders; zonk daarbij 't sterftecijfer nagenoeg tot nul, bleven alle lijders aan tuuoroulose dus in leven tot dat zij door een andeie ziekte of door hoogen leeftijd worden weggenomen, dan zou de Bociale beteekenis van deze ziekte niet verminde ren, maar integedeel veel grooter worden. Bij deze ziekte komt het er niet alleen op aan hoeveel menschen er aan sterven, maar wel hoevelen er aan lijden en aan de maatschappij ten laste vallen. Want, hoe weinig het sterftecijfer eener ziekte wijst op de sociale beteekenis dier kwaal, leert ons bv. de pneumonie (de longont steking). In 190.8 zijn daaraan in Pruisen gestorven 56371, dus 1200 minder. En wordt er nu tegeuover deze beide ziekten gehandeld. Over hot feit, dat zoovelen sterven aan longontsteking, kikt bijna niemand; terwijl men het sterftecijfer bij longiuberculose zoo hoog acht dat men hemel en aarde tegen de laatste ziekte in het harnas jaagt en men juicht als 't sterftecijfer maar weer iets lager is geworden. Maar dat bewijst immers hoegenaamd niet dat het aantal lyders aao tuberculose ook maar iets ver minderd? Bij acute ziekten als pneunomie, typhus, pest, cholera waarbij het sterf tecijfer eenigermate in constante verhouding staat tot het aantal lijders wijst ver mindering der mortaliteit (sterfte) beslist op daling ook der morbiditoit (ziektegeval len), maar dat is niet het geval bij een chronische ziekte als de tuberculose, die jaren en jaren kau duren. De vermindering in sterfte kan daarby uitsluitend afhanke lijk zijn van den langen duur; m.a.w. het aantal sterfgevallen kan gedaald, het aan tal zieken vermeerderd zijn. En dat patiënten met t.b.c. tegenwoor dig veel langer leven dan vroeger is wel zeker. Sinds 1852 tot heden is de gemid delde levensduur van de meusch gestegen van 32 tot 42 jaren. Dat hebben we te danken aan den vooruitgang op velerlei gebied; aan de algemeene verhooging van den welstand, aan de ziekenfondsen, betere geneeskundige hulp, voortreffelijke verple ging en al wat dies meer zij. Maar nie mand zal ontkennen dat vooral in de laatste jaren al deze strijdmiddelen in bij zondere mate zijn ten goede gekomen aan de tuberculoselijders. Van 18781908 is het getal zieken huizen gestegen van 1145 tot plm. 3000; het aantal bedden daarin van 55 duizend op 245 duizend (500 pCt. dus) en het cijfer der tuberculoselijders daarin ver pleegd van 12 duizend op 96 duizend dat is alzoo met 800 pCt., terwijl de bevol king niet meer dan 50 pCt steeg. Ergo moet in ieder geval wol de mortaliteit belangrijk ziju gedaald al is de morbiditeit niet verminderd. Maar de langere dunr van de tubercu lose werkt nog op andere wijze in op de sterfte statistiek. Longlijders zijn zeer vat baar voor andere ziekten: meer zelfs dan anderen. Velen hunner sterven aan pneu monie, typhus, beroerte eet. en dat meer naarmate ze langer blijven leven. Wat ia nu het geval? Hoe langer de lijders aan tuberculose leven en betrekkelijk wel zijn, hoe meer kans er bestaat dat zij intus- schen to gronde zullen gaan aan een der genoemde ziekten of ook aan ongeval, daar een groot deel der lijders aan tuber culose tot den stand behoort die zeei aan ongelukken is blootgesteld. Zoo wordt door uitstel van executie zou men kunnen zeg gen het sterftecijfer aan tuberculose gedrukt. Om dus eon juist inzicht te krijgen iu het vraagstuk hoe het tegenwoordig met de uitgebreidheid der tuberculose staat, hebben we niet noodig een sterfte- maar een ziektcstatistiek en Katz meent dat deze voor een groote categorie van personen in Duitschland zeer wel kan gemaakt worden: bij een der ziekenfondsen in Berlijn bestaat er reeds een. Of dat voor geheel Nederland mogelijk zal zijn weet Referent niet; op een gegevon tijdstip zou ieder geneesheer dan moeten opgeven het aantal der hem bekende lijders, terwijl de namen van de lijders geheim moeten blijven, alleen bekend dus aar. den geneesheer. Misschien kan een dergelijke beweging uitgaan van de ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose. Een herhaalde telling zou dan na vijf jaren plaats kunnen hebb. n. Met eenigen goeden wil is hier dunkt hem wel een weg te vinden en waar do bestrijding van deze ziekte tegenwoordig heel wat geldt eischt, is het zeker wel van het allergrootst belang dat we op de vraag: gaan we inderdaad vooruit? niet wat het aantal dooden, maar vooral wat het aantal zieken betreft eeu af doend antwoord krijgen. Op de vergadering van de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging, afdeeling van den Vrijz. Dem. Bond alhier, gehouden op Woensdag 24 April, werd het bestuur al dus samengesteld Voorzitter: Dr. E. Kruisinga, Secretaris: Fr. Kater, H. v. \iandenstraat 30, Pen ningmeester: R. Smit, Mevr. J. van SlootenSpruit heeft ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de Meisjesschool in het Plantsoen. De Vereeniging „Openbaie Lees zaal en Bibliotheek te Amersfoort" beeft zich gericht tot den gemeenteraad met het verzoek om subsidie voor de op te richten Openbaie Leeszaal. Het tulpenbed langs den beekrand beneden Amicitia is deerlijk gehavend. Meermalen gebeurt het, dat het plantsoen wordt beschadigd door Kinderen die heel kalm het gras op loopen om bloementjes te plukkeD, zouder mogelijk te bedenken, dat ze iets doen, wat ze niet mogen. Hier zijn echter ware vernielzuchtigen aan den gang geweest. Het is te hopen, dat de daders de verdiende straf daarom niet zul len ontloopen. AGENDA Dagelijks: Bioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag- en DinsdagBi oscoop de Arend. -215 April. Concert Hrubv gezelsehap, Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonknnst. 4 Mei, Cabaret-avond in Amicitia. BAARN. Door den bouwkundige II. Ouvleo word namens de bierbrouwery De gekroonde Vlak aaobesleed: het af breken van bestaando perceelen en het bouwen van een café, woning met bier- bottelarij. Ingeschreven was als volgt: B. Bruinis6e f6450 te Baarn; J. Bogonaar te Utrecht f6190; M. Slof te Baarn (5689 en J. M. Smaling te Baarn f5638. Be grooting f5800. Op de verjaardag van PrinseB Ju liana, zal vanweeg de Oranjo-commissie een openlucht bioscoopvoorstelling op het Brinkplein gegeven worden. De schipbreuk van de Titanic. De Macky Bennett bericht, dat zij 205 lijken van opvarenden van de Titanic heeft opgevischt en ze mee naar Halifax brengt. Do kapitein is van meening, dat hot mee- rendeel der lijken nooit aan de oppervlakte van het water zal komen. Onder de herkende lijken aan boord van de Mackay Bennett moet dat van William Stead zijn. Lowe, de vijfde officier van de Titanic, heeft nog verklaard, dat ziju reddingboot zoo zwaar belast geweest is, dat het opne men van nog meer menschen haar in het hoogste gevaar gebracht zou hebben. Hij had daarom, toen zij gestreken werd en eenigo Italianen aanstalteu maakten om in de booten te springen, de revolver getrok ken en driemaal over de hoofden heen ge schoten. Lowe vertelde, hoe hij de inzit tenden van zijn boot later over vier andere verdeeld had om naar het tooneel van de rauip terug te kunnen varen. Daarmede had hij echter meer dan een uur gewacht, daar hij anders midden tusschen de in het wa ter op ontzottende wijze om hun leven vechtenden gekomen en zeker in de diepte getrokken zou zijn. Eerst nadat het aan doenlijke jammer- en hulpgeschreeuw wat verminderd was, roeide hij er heen en kwam nog juist bytijds om 20 mannen en 1 vrouw uit een zinkende, opvouwbare boot te red den. Ook had hij 4 verdrinkenden uit het water getrokken. Pitman, de 3e officier van de Titanic, verklaarde voor de commissie, dat hij Zon dagavond omtrent 11.50, vlak na de bot sing, uit zijn hut kwam. Het was maar eer. heel lichte schok geweest, en nog half slapende, dacht hij: waar ankeren wij nu? Hij stapte een paar minuten op dek heen en weer, stak zyn pijp op, en keerde naar zijn hut terug om zich verder aan te klee- den, want het werd tijd voor zyn wacht. Hij was net klaar, toen Boxall kwam zeg gen, dat de Titanic op een ijsberg was geloopen. Pitman erkende, dat, in slryd met de voorschriften, in de reddingsboot, waarin hy met 5 man van de bemanniDg en 40 reizigers zat, geen lichten aan boord had. Vlak nadat do Titanic was gezonken, hoor de hij, als kanonschoten uit de verte, vier ontploffingen, het breken van schotten, dacht bij. Hij geloofde niet, dat de keteL waren gesprongen. Ook Pitman was van oordeel, dat als dc le officier het roer niet had omgegooid, maar recht op den ijsberg was ingeloopen, het schip was blij ven drijven. Nu scheurde het ys aan stuur- boord den wand van het schip af. Toen de Titanic Southampton verlaten had, liep ze 20Vj knoop, dat vermeerderde lot 21, toen tot 21'/j- Met deze laatste, dat de snelste vaart was, is ze op den ijsberg geloopen. Getuige wist niets van een brand, die er na het vertrek uit Southampton, in het kolonruim was geweest. Fleet, de matroos, dio in het kraaien nest op den uitkijk stond, getuigde, dat hij daar nog een matroos by zich had. In de reddingboot waar hij zich in bevond, waren 3 mannelijke passagiers en ongeveer 25 vrouwen. Dit is de derde boot, waarvan getuigd wordt, dat zy niet vol was. LAATSTE BERICHTEN. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 30 April 1912, des naniidilags ten half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van reclames in- zake den aanslag in het vergunningsrecht. 2. Benoeming van 2 onderwijzers aan do openbare lagere school 3e soort aan dc Koningstraat (vacatures Kuiper en van 't Slot), en van een onderwijzer aan de openbaie lagere school 2e soort aan de Hellestraat. 3. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de open bare lagere school 2e soort aan de Helle straat (vacature Mej. Dekker) 4. Voorstel van Burgemeeiter en Wet houders tot het verleenen van verlof we gens ziekte aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2c soort aan de Hellestraat, Mej. M. A. M. Radersma. 5 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan do onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes Me vrouw van Slooten-Spruyt. 6. Nader voorstel van Burgemeester en Wtthouders betreffende de schoolgeld regeling voor het lager onderwijs. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toekennen eener gratifi catie aan den waarnemend Directeur der Hoogere Burgerschool 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de tijdelijke benoeming van Tj. Kielstra tot tijdelijk buitengewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal en let terkunde aan het Gymnasium. 9. Voorstel van Burgemeerster en Wet houders tot vaststelling van jaarwedden en pensiocnsgiondslagen van leeraren, verbon den aan Gymnasium en Hoogere Burger school. 10. Voorstel van Burgemeoster en Wet houders tot wijziging van de voorwaarden- den, verbonden aan de subsidie, toegekend aan de vereeniging Amersfoortsche Indu strie- en Huishoudschool. 11 Voorstel van Burgemeester eD Wet houders betreffende de behandeling van arnlastigc ooglijders. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de begrooting, dienst 1911. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan eener tijdelijke geldleening en tot wijziging van de be grooting, dienst 1911. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de begrooting, dieDSt 1912. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de verordening regelende het bebouwen van gronden in de gemeeDte Amersfoort, bestemd voor open bebouwing. 16. Voorstel van Burgemeestor en Wet houders tot aankoop van gronden van II. van Manen en E. J. Ruitenberg. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuring van het perceel, staande aan de Kampei-binnenpoort no 6. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verzoek van de Gymnastickvereeniging Ajax om subsidie. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet-r

De Eemlander | 1912 | | pagina 2