WEERBERICHT. Thermometerstand MEDEDEELIN(JEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.28 uur. De Bilt, 29 April 1912. Hoogsto barometerstand 770.9 m.M. te Vestmanoer laagsto 750.2 te Biarritz. VorwaohtiDg tot den avond van 30 April 1912. Moest matige Noordelijke totN.-Oos- telijke wind. Gostoldheid; van de lucht: Afnemende bewolking, waar9chijulijk droog weer. Temperatuur: Koele nacht, overdag zacht. Barometerstand l. AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 ai M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laagste hedennachtF. 45 Hedenmiddag 12 uurF. 53 Teu bate van hetzelfde dienstjaar komen de volgende buitengewone ontvungsten: soldo vorige dienst 13134.77 ontvangst van grondrente 39.90 tijdelijke leening kasgeld 45000. bijdrage O.L. Vrouwetoren 712.64 f 58887.31 Een bedrag van f 102620.03 - f 58887.31 f 43732.72 kan derhalve door eene loe- ning gedekt worden. Aangezien het wenschelijk is de tijdelyke leeningen, dienst 1909, 1910 en 1911 in de definitieve leening op te nemen, welke noodig zal zijn voor de betaling van bui tengewone uitgavee, dienst 1912, en deze laatste uitgaven nog niet voldoende vast staan, om ïeeds thans te kunnen besluiten tot het aangaan eener difinitieve leening, komt het B. en W. het meest geraden voor de tijdelijke leeningen 1909 en 1910, voor- zoover deze nog niet afgelost zijn, af te lossen, door het aangaan van eene tijdelijke leening, te verantwoorden op den dienst 1911. Deze tijdelijke leening zal dan bevatten f64450 plus f 12982.25 plus f 43732.72, en zal dan afgelost kuuneu worden in 1912 of 1913 ter gelegenheid van het 9luiten van eene definitieve leening, waarin ook de nog in 1912 te bewerkstelligen uitgaven opge nomen zullen worden B. en W verzoeken den Raad dus hen te machtigen tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van f 121164.97. Blijkens overlegd schrijven van de Ge deputeerde Staten van Utrecht van 9 April 1912 heeft dit college eenige beden kingen tegen de op 20 Februari vastge stelde verordeningen tot heffing en invor dering van schoolgeld Naar aanleiding van die bedenkingen merken B. en W. o.a. hot volgende op. Ie. Het komt Gedeputeerde Staten in beginsel niet wenschelijk voor, dat, gelijk bij de verordenig geschiedt, in de eene belastingverordenig verwezen wordt naar eene andere belastingverordening, aange zien bij mogelijke wegvalling van de ver ordening waarnaar verwezen wordt, of bjj vernummering van de artikelen van eene dergelijke verordening, ook de anderover- ordening den noodigen grondslag zal mis sen. Gedeputeerde Staten geven daarom in overweging, in plaats van de verwijzing naar art. 5 van de verordening op de heffing van een plaatselijke directe belas- tins naar het inkomen, te spreken van „zuiver inkomen" In het genoemde art. 5 wordt eene uitvoerige beschrijving gegeven van het „inkomen" en worden tevens opgesomd uitgaven, welke afgetrokken mogen wor den. De verwyziging naar dit artikel te vervangen door eenvoudig te sproken van „zuiver inkomen," zal een bron van tal- loozo moeilijkheden en onaangenaamheden veroorzaken bij de vaststelling van de 6choolgeldkohieren, Ook verdient het aanbeveling, het in komen voor de schoolgeidheffiug op de zelde wijze te beroken alB voor de inkom stenbelasting. Het opnemen van de uitdrukking „zui ver inkomen" in de ouderwerpelyke belas tingverordeningen moeten wij U derhalve ontraden. Bovendien acht ons college er geen be zwaar aan verbonden, in de eene vororde- ning te verwijzen naar de andere, ook al is daarvan het gevolg, dat bij verandering van de verordening naar welke verwezen wordt, de undere verordening gewijzigd zal moeten worden. In tal van wetten vindt men volkomen soort gelijke verwijzingen als in de ge meentelijke verordening is opgenomen. Tenzij men de dikwijls uitvoerige bepalin gen, naar welke verwezen wordt, in de verordening of wet zelve opneemt 't geen een zeer omslachtige redactie ten gevolge heeft zijn dergelijke verwijzin- geu moeilijk te vermijden. Wij meenen derhalve op dit punt U niet te moeten voorstellen overeenkomstig de opmerkingen van Gedeputeerde Staten de verordening te wgzigen. 2. De bepaling, dat voor de leerlingen, die hun werkelyk verblijf niet in de Ge meente hebben, het schoolgeld naar het maximum vau de bij verordening voor de school welke zij bezoeken, vastgesteld be drag, berekeud wordt achten Gedepu teerde Staten in strijd met art 52 le lid der genoemde wet. Dit artikel bepaalt, dat tenzij by eene regeling krachtens het laatste lid van art. 16 der wet anders is bepaald, het school geld voor kinderen uit andere gemeenten niet meer mag bedragen dan dat voor kinderen uit de heffende gemeente. Vol gens de U vastgestelde verordening isdeze bepaling van de wet aldus verstaan, dat kinderen, die hun werkelijk verblijf niet in de gemeente hebben, niet meer dan, maar ook steeds het maximum van de in aanmerking komende tabel zullen betalen. Voor dergelijke leerlingen zal dns het schoolgeld niet hooger zijn dan voor die leerlingen welke in de Gemeente werke lijke woonplaats hebben en volgens het inkomen van hun ouders of van henzelf het maximum-schoolgeld betalen. Gedeputeerde Staten daarentegen leggen art. 52 in dien zin uit, dat voor ieder kind dat alhier geen werkelijk verblijf heeft, het Bchoolgeld berekeud moet wor den naar het inkomeu van zijn ouders of naar zijn eigen inkomen. Een dergelijke regeling achteD wij voor de gemeente financieel zeer bezwarend en schijnt ons door do bepaling van art. 52 der wet geenszins geboden. Wij merken hierbij op, dat eene soortgelijke regeling als thans door U is vastgesteld te Zaandam en te Delft geldt en dat deze regelingen bij Koninklijk besluit zijn goedgekeurd. Let tende ook op het financieel belang, dat de Gemeeute heeft bij onveranderde goedkeu ring van de oorspronkelijke redactie vin den wij geen vrijheid U eene wijzigiug voor te stellen overeenkomstig de ziens wijze van Gedeputeerde Staten. Verder stellen B. en W. voor naar aanbieding van de opmerking van Ged. St. nog eenige wijzigingen van niet ingrij penden aard aard aan te brengen. Tuinbouwverekniging. Vrijdagavond hield de tuinbouwvereeni ging „Amersfoort" een algomeone leden vergadering in de Zwaan, onder Voorzit terschap van den heer A. M. Tromp van Holst. Nadat de voorzitter de aanwezigen wol kom had geheeten, sprak hij do hoop uit, dat men gezamenlijk nuttig werkzaam zal kunnen zyn, om de belangen van den Amersfoort8chen tuinbouw te behartigen, welke wel wat vooruit gebracht mag wor den. De groenten worden hier meest uit andere plaatsen aangebracht, terwijl de gronden hier voor den tuinbouw uitstekend zijn. Verder deelt de voorzitter mede, dat de vereenigiging reeds 23 aandeelhouders en 15 leden telt. Als de zaak eenmaal werkt en men ziet hoe hot algemeen be lang er door bevorderd wordt, zal het ledontal zeker stijgen. De vereeniging heeft reeds een uit stekend terrein op het oog, gelegen aan den Hoogeweg. Dit behoort aan het ge sticht „De armen de Poth", dat genegen is den grond voor 30 jaar te verhuren. Op dien grond zit ongeveer 40 cM. teel aarde, zoodai hij in alle opzichten gesohikt is. De grootte bedraagt 3 H. A. maar voor- loopig zal de vereeniging maar 1 H. A. noodig hebben. Ten slotte dankt de voorzitter den secre taris, den heer C. J. A. v. d- Linden, die een uitstekend propagandablaadje heeft rondgezonden. Hierna komt het huishoudelijke regle ment in behandeling De statuten zijn reeds in een vorige vergadering vastgesteld, Als doel der vereeniging wordt aangegeven de verbetering en uitbreidig van den tuin bouw in Amersfoort en omgeving, welk doel men vooroaamlijk zal trachten te bereiken door het aanleggen van een proeftuin. Het aandeelenkapitaal daarvoor bedraagt f3000 verdeeld in 30 aandeden van f100. Het huishoudelijk reglement wordt vast gesteld zooals het door het bestuur ont worpen is, evenals het reglement op den proeftuin. Daarna doet de secretaris eenige mede- deelingen over de begrooting van den proeftuin voor het najaar 1912 en het jaar 1913. Het plan is zoo mogelgk reeds dit najaar den tuin aan te leggen. De beplanting zal ongeveer f400 kosten ter. wijl f 1000 is uitgetrokken voor een warenhuis, waarin alles op den tuinbouw betrekking hebbende aanwezig is. Vooral de glascultuur is hier Gen eerste behoefte zoodat daar meer speciaal de aandacht op gevestigd is. Subsidies zullen gevraagd worden aan het Rijk f 500, aan den Provincie f 250 en aan do Gemeente f 350. In 1913 wordt de opbrengst geraamd op f300, terwijl do kosten,zonder oprichtings kosten, f 1400 zullen bedragen. Voor 't volgend jaar wordt de opbrengst reeds f 300 hooger geraamd. Nadat nog een en nader is besproken, omtrent den verkoop van de geteolde groenten, brengt de heer P. J. F rederiks een woord van dank aan het Bestuur, dat zich zooveel moeite heeft gegeven om iets tot stand te brengen, waaraan Amersfoort zoo'n groote behoefte heeft. Hij spreekt verder den wonsch uit, dat de vereeniging zal groeien en dat niet alleen de tuinbou wers, maar de menschen in het algemeen er van overtuigd zullen worden van hoe groot belang het is, dat ze uit deze streek de benoodigde groenten kunnen krijgen. De Voorzitter dankt voor deze woorden en sluit daarna de vergadering. De begrafenis van den heer Krudop zal morgen om 12 plaats hebben op de nieuwe Begraafplaats aan den Soesterweg. Dinsdag 30 April zal door de Arners- foortsche muziekvereeuiging, directeur de heer J. A Jochems een. concert gegeven worden in het plantsoen, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. Aan vang 8 uur. Zatordagavond i6 hier ter stede overleden in den ouderdom van ruim 77 jaar, de heer J. J. Heerma vau Voss, oud bewaarder der hypotheken. Hij behoorde tot hen, die de vrijzinnige beginseleu met hart en ziel voorstaan en nam niettegen staande zijn hoogen leeftijd, nog ijverig deel aan het politieke en sociale leven. De overledene was ridder in de orde van deD Nederlondschen Leeuw en officier van de Orauje-Nassau orde. Do kolonel Huisken, die eonigen tijd door ziekte verhiuderd is geweest, het bevel over het Reg. waar te uemen, heeft van af hedon dit weder op zich genomen. Heden nam de majoor-kwartiermee ster l\0Bt, onder eenige hartelijke woorden, afscheid van de officieren en onderofficieren van het 5e Reg. Inf. Bij Kon. Besluit zijn benoemd ic de militieraad voor de lichting der militie van 1913 voor de provincie Utrecht: tot voorzitter J. H. Th. O. Kettlitz, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger mr. H. J H. baron van Bootzelaer, lid der Provinciale Staten; tot leden mr. Cb. de Wilde, lid van den gemeenteraad van Utrecht, en W. A. E. Matisfeldt, luitenant-kolonel provinciale ad judant in Utrecht; tot hunne plaatsvervangers G. Serton,lid van den gemeenteraad van Utrecht, en G. D. van do Kastcele, kapitein bij het 9e regement infanterie. Zaterdag slaagden te Utrecht voor het examen voor onderwijzeres onze stad- genooten, de dames A. W. Mentink enH. M. Pikkemaat. Op hei terrein aan de KÓDlnginnelaan speelde gisterenmiddag 't Vyfde tegen H.V.C. Foor dezen wedstrijd was door eenige voetbalenthusiasten een medaille beschik baar gesteld. Ofschoon de Koninklijke Militaire Sport- vereeniging, op Birkhoven hare hip pische wedstrijden hield, was de belang stelling voor deze 2e plaatselijke ontmoe ting zeer groot. Om 2.30 trapte H.Y.C. af. Aanvanke lijk scheen het dat onze H.V.C.'ers dit maal gelukkiger uit het strijdperk zouden keeren, dan op den 14e j.l. Hoe hard er ook gewerkt werd, tot doelpunten mocht het niet komen, want de middenlicie en achterhoede van 't Vijfde was steeds op haar post en laten wij vooral den militairen doelverdediger Geis niet vergeten, deze was, zooals steeds, in goede conditie. Voor rust werd er niet gedoelpunt. Na rust pakten allen goed aan en wist H.V.C. door een mooie coinbinatio met een heel tam schot van rechts, Geis te ver schalken. (3.50) Toen kwam er spanning in bij de mili tairen, zij drongen kiachtig op en om 4.14 wist de onvermoeibare Boteszuiteen corner, den gelijkmaker in het vyandeljjke doel le deponeeren. Aan beide zijde werden nog goede door braken ondernomen, maar succes bleef uit en toen de scheidsrechter, de heer Knop pers einde aankondigde, was er geen winnaar. Er werd besloten 2X7:/j minuut te verlengen, H.V.C. kreeg de keuze, hoe zij het eerste wenschte te spelen. Na een paar minuten wisteD de militairen voor de 2e maal den doelman van de tegen partij te verschalken, na wisseling bleef doelpunten uit en zoo trad 't Vijfde voor de 2e maal als overwinnaar uit het strijd perk. Nadat de Heer van Drooge even in herinnering had gebracht, dat 't Vijfde 3e klasse Oostelijk, voor de 2e maal een 2e klasse Oostelijk had verslagen reikte hg onder eenige hartelijke woorden, de medaille aan den aauvoerder, den Heer Böbm uit. Naar ons gemeld wordt, biedt onze sympathieke Orkest vereeniging „Amers foort" den leden der Sociëteit Amicitia en hun dames in de groote zaal van genoemde Sociëteit een matinée musicale aan, tevens toegankelijke voor de begunstigers on dona teurs der orkest-vereeniging en hun htiisge- nooten. De datum is Zondag 5 Mei a.s., des namiddags van 2.303.30. Behalve eenige nummers, uit te voeren door het orkest zullen door Mej. Joh. Zegers de Beyl (Nij megen) eenige zangnummers gegeven wor den. Het ptogramma luidt als volgt: I. Symphonie no. 13 Haydn Adagio, Allegro, Largo, Mennetto. Allegretto, Finale,Allegro Con Spirito. 2. a. Air de Vonus Lully b. Plaisir d'amour Marteni c. La Brise C.Saint-Saëns d. Maman, dites-moi Weckerlin Liedereu met Piano-begeleiding 3. a. Mélodie religieuso J. A. Kwast. b. „Love" Introduction et Valse lente Rolandus Hagedoorn. 4. Ouverture „Rosamunde" Fr. Schubert. 5. Andante voor fluit met orkestbegelei ding Mozart. 6. a. „Irmelen Rose" Oskar C. Posa. b. „Itn Herbst" Robert Franz. c. „Schlummerlicd" Fr. Schubert. d. „Misterieuse geschiedenis Arnold Spoel. Liederen met Piano-begeleiding 7. „Donaubilder" Concert-Walzer D.Ertl. We herhalen onze opwekking van vroe ger onze wakkere orkest-vereeniging te steunen door toe te treden als begenstiger voor minstens f 10.per jaar of als dona teurs voor minstens f 2.50 per jaar. Men geve zich op bij den loco secretaris, den heer Louis Klein Hzn., Utrechtsohestraat. In de Bioscoop Langestr. zal morgen avond de film vertoond worden van de opname van het concours hipique gehou den op Birkboven. Dat ook dilettanten op het gebied der tooneolspeelkunst heel wat aandurven, bewees ons gisterenavond de Amerfoortsche Tooneelvereen. D. I. U. Zg toch gaf in de Keizerskroon het tooneelstuk „Mottige Janus", en het moet gezegd, met heel veel succes. Het stuk liep vlot van stapel en vooral de rollen van JanuB, Lena de Zwart, Henri Morel, moeder Grietje en Willem de Bruin, waren in zeer goede handen. Het hartelijke applaus, dat den spelers na ieder bedrijf ten deel viel, was dan ook

De Eemlander | 1912 | | pagina 2