DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. WOENSDAG 'I MEJ 1312. 9e JAARGANG. NABETRACHTING OVER DEN GEMEENTERAAD. BUITENLAND. No. 102. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fjl.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.EINE HaAGO. Telef. Interc. ÏS8. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. tBIj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bniteulandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.7» Amsterdam Staking aan boord van de „Olympic". Tengevolge van een uitgebroken staking aan boord van de „Olympic" moeat het zusterschip van de „Titanic" baar reis naar Amerika uitstellen. De „Olympic" is, nu de „Titanic" is vergaan hot grootste schip van de White Star Line. De stokers weigerden den arbeid te hervatten omdat or te weinig reddingsbooten aanwezig waren. Ondanks dat de White Star Lino 100 nieuwe stokers had aangenomen, kon de „Olym pic" haar reis niet vervolgen. Ook de passagiers weigeren zich aan boord te begeven voordat het gewenschte aantal reddingsmateriaal aanwezig is. Onze voorstelling toont het oogenblik aan, waarop do stakers de „Olympic" verlaten. 'n Raadszitting met slechts één belang rijk moment, maar dan ook een van het meest verrassende effect. Het was aan 't slot van de vergadering, nadat bij de rondvraag geen enkel lid het woord verlangd bad, dat de voorzitter, de mededeeling deed, dat hij besloten had, H. M. de Koningin eerbiedig te verzoeken hem met ingang van 1 Augus tus eervol ontslag te verleenen als burge meester der gemeente Amersfoort. In de elf jaren dat Jhr. Barchman Wuy- tiers aan het hoofd van deze gemeente staat, heeft hij den eerbeid der burgerij weten te verwerven, niet alleen door zijn toewijding voor Amersfoort's belangen en de nauwgezette plichtvervulling waarmede hij zjjn ambt waarnam, maar vooral door de groote onpartijdigheid, welke hij steeds in en buiten de Raadszaal betrachtte. Jhr. Barchman Wuytiers heeft juist eenige weken geleden z'n 35 jarige loopbaan als burgemeester herdacht, eerst van Wade- noyen daarna vau Vleuten oh sinds 26 September 1901 van Amersfoort. De mede deeling moge dus onverwacht gekomen zijn en de burgerij overvallen hebben, wij kunnen ons indenken dat de burgemeester zich na dat jubileum uit het Openbare leven wenscht terug te trekken en wij spreken de hoop uit, dat Jhr. Barchman Wuytiers nog vele jaren als ambteloos burger van zijn otium mag genieten. Het zal velen genoegen doen te vernemen, dat de burgemeester geen plannen heeft om zich na z'n aftre den elders te vestigen. De agenda vau deze raadsvergadering was meer uigebreid dan belangrijk. En ge lijk het meer gaat wanneer geon gewich tige punten de aandacht vragen, zoo lokte ook -ditmaal oen zaak van weinig belang althans van weinig belang voor hen, die er niet bij betrokken zjjn vrij uit voerige besprekingen uit. Totdat de heer Oosterveen opstond en de vergadering toe riep: nu is het genoeg. Het betrof hot beroep van den hoer Pot hoven betreffende 'u uitweg voor 'n nieuw gebouwd huis op den Bevksnwcg. Wij heb ber. de raadsstukken nitvomig medegedeeld. Zoudat de belangstellende lezer op de hoog te is en wij volstaan kunnen met do mede deeling, dat <le minderheid van het collego van B. en W., dio zich verzette tegen den niseh om öf do drooge sloot geheel te dem pen en te rioloeren óf af te zien van 'n uitweg op den Berktnweg, uit den heer Rijkens bestond, uit de vergadering ge steund door den heer Veis Heijn. Het krachtigste argument tegen het voorstel van de meerderheid was wel dit, dat men de bouwers liever ter wille moet ziju dan hen afschrikken. De heer van Duinen merkte echter o.i. terecht op, dat het volstrekt niet onbillijk is, dat de Gemeente, die 'n gunst bewijst, daaraan ook eenige voorwaarden verbindt, welke voorwaarden in dit geval zeer geringe onkosten medebrengeu. By de stemming werd ton slotte het voorstel van de meerderheid van do B. en W. met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. Belangrijker was het voorstel tot aan koop vau 'n complex gronden op de zuide lijke helling van den Berg, tot 'n gezamen lijk oppervlak van 16 H. A. voor de som van f44.441. Geljjk bekend, zjjn deze ter reinen bestemd voor onze nieuwe water leiding. En verder valt van deze vergadering al weinig mede te dcolcn. Of het moest zijn dat dit maal, waarschijnlijk ter afwisseling, de traditioneels geheime vergadering on middellijk na opeuing der zitting gehouden werd, zelfs vóór de mededeeling der inge komen stukken. De Oorlog. Uit Smyrna komen berichten van een scheepsramp, uitvloeisel vau den oorlog. Het Berliner Tageblatt geeft de volgende lezing vau het geval: „Gistermiddag te half zes is het Ameri- kaausche koopvaardijschip „Texas", 900 ton groot, met 300 passagiers aan boord, op weg naar Saloniki, onmiddellijk na het verlaten van de haven van Smyrna, op een mijn geloopen en gezonken. Tot nu toe zijn 220 dooden en 40 gowonden geteld." "Volgens de Berl. Lok. Anz. heet het schip Texas en behoorde het tot de maat schappij „Hadjidand", in Konstantinopc-l gevestigd. De kapitein wilde de sleepboot niet volgen, die hem, krachtens de wette lijke voorschriften ter beschikking gesteld moest worden en trachtte, niettegenstaan de hij door kauonscbooten gewaarschuwd was, te stoomen door den met mjjnen ver sperden weg. De Tanin deelt mee dat van de 152 pas sagiers er 92 gered werden, onder wie ver schillende gewonden. Reuter seint omtrent het geval: Gisteravond om 5.20 loste het geschut van het fort zeven kanonschoten op de Amorikaan8che stoomboot „Texas", van 550 ton, dat do haven wilde verlaten zon der loods. Het schip stopte na het zeven- do schot, raakte eeu mijn en vloog in de lucht. Er werdén 165 monschcn gedood, terwijl 56 gewonden naar het hospitaal vervoerd worden." Duitschland en Engeland. In hot Engebche Lagerhuis word de volgende vraag gesteld: „Wat is do tegen woordige stand van do onderhandelingen over een vriendschappelijke toenadering tot Duitschlaud. „Hierop heeft minister Asquith geautwoord dat de betrekkingen tusschcu beide regeeringeu van zulk een aard ziju, dat het mogelijk is, op vrije on vriendschappelijke wijze zakeD van weder- keerig belang te besproken. „Indien dit wordt bedoeld met een vriendschappelijke toenadering dan is deze dus alreeds ver kregen en zij zal, dat vertrouwen en ge loof ik, ook vorder voortduren." Heel veel zegt dit niet; 't is vrij koel. Tegen Bioscopen. De pruisische minister van Eerediensl en Onderwijs heeft in een rondschrijven de hoofden van inrichtingen van middel baar onderwijs aangeschreven, dat zij hunne leerlingen zooveel mogelijk moeten afhou den van het bezoek aan bioscopen vooral van die waar zoogenaamde sensatie num mers worden vertoond. Ook moeten de hoofden der inrichtingen de ouders der leerlingen op het gevaar opmerkzaam maken. Tegen het duel. Volgens de Tagliche Rundschau is het Centrum in don Dnitschen Rijksdag van plan om bij de behandeling der legerbe- grooting in do betreffeude Rijksdagcom- missio een voorstel te doen dat de strekking heeft het militaire strafwetboek in dien zin te wijzigen, dat elk vergrijp tegen de wettelijke bepalingen betreffende het duel met onmiddclijk ontslag zal worden gestraft. Intusschen hebben de sociaal-democra ten reed6 een motie ingediend, waarbij zij de Regeering vragen maatregelen te treffen tot het maken van een einde aan het duelwezen, door ieder officier, die tot een duel uitdaagt of deze uitdaging aan neemt, ot op andere wjjze meewerkt aan een duel, uit het leger te verwijderen. Staking van Ri.tnschippers. DestakiDg der Rijnschippers neemt steeds in omvang toe. Do vakbeweging onder hen heeft verbazend groote vordering gemaakt. In 1807 waren nog slechts 25 procent der schippers georganiseerd en nu reeds 75 procent. Er staken trouwens ook ongeorganiseer den mee, zoodat het gehcele bedrjjf bijkans stil ligt. De reeders meenen, dat de stakers over niet voldoende middelen beschikken om den stryd lang vol te houden. Vrouwenkiesrecht. De voorstanders van Vrouwenkiesrecht in de Vereenigdo Staten winnen in den laatsten tijd overal veld. In Illinois echter hebben zjj by het jongste referendum een ernstige nederlaag geleden, alleen in Chicaga

De Eemlander | 1912 | | pagina 1