DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 110. VRIJDAG 10 MEI 1912. 9e JAARGANG. QP DEN VERKEERDEN WEG, BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hooidredacteur: Mr. I>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco per poet id. 15,60. Per 3 maanden id. II.Franco per post id. fjl.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE H iltJid. Telet. Iutere. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten tiet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.-bureau D.Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Nu de verkiezing in Hoorn achter den rug is, lijkt het goed een enkel teekenend verschijnsel, dat by dezen stembusstrijd is op te merken geweest, in het licht te plaatsen. Veel scherper dan tot nu hebben voor standers van invoering eener bepaalde wet telijke regeling, in dit geval vun staatspen- sionneering, drang op de kiezers en op do candidaten uitgeoefend om iemand gekozen te krijgen, die volmondig verklaarde te zijn vóór de door hen aangeprezen oplossing van dit maatschappelijk vraagstuk. Oppervlakkig beschouwd is dit begrijpe lijk. Men wil, vaak na jaren van propa ganda en agitatie voor een of ander doel, eindelijk eens wat meer tastbare resultaten bereiken, dan die welke bestaan in daveren de toejuichingen op vorgaderingen, wèl- «lagende meetings e. d. Te meer wil men dit, waar al propageerende het nagestreefde doel in eigen oog geworden is: het ééae, zeker het eerst noodige! En dit meer tast bare resultaat is voor hen, die hun ideaal door de volksvertegenwoordiging tot wer kelijkheid moeten gebracht zien, uiteraard het verkiezen van een afgevaardigde van wieu verwacht mag worden, dat hjj zai zijn een strijder in de Kamer voor het aangehangen beginsel. Wordt, om dit doel te bereiken, de nor male weg ingeslagen, dan zullen de strijders bun invloed aanwenden in de verschillende kiesvereenigingen, trachten hun wensch als verkiezingsleus aangenomen te krijgon en dientengevolge candidaten te zien aange wezen, die bekend zyn of zich uitspreken als voorstandars van het verdedigde be ginsel. Zoo is gedaan door de voorstanders van Algemeen Kiesrecht, die hun leus hebben weten te brengen iu de party-programma's van verschillende politieke organisaties en daarmee bereikten, dat dezer overwinning mettertijd invoering van A. K. verzekert. Niet zoo de strijders voor staatspension neering. Steunende op de kracht van hun organisatie zijn zij "politiek" op eigen gelegenheid gaan drijven, door buiten de kiesvereenigingen om aan candidaten en adspirant-candidaten de vraag voor te leggen: „Zijt gij voorstaatspensionneering?" Tot zoover werd een meer en meer ge bruikelijke weg gevolgd, zij het een dwaal weg Immers het zijn niet de beste ver tegenwoordigers noch de krachtigste kam pioenen, die het grifat bereid zijn alle ge stelde vragen bevestigend te beantwoorden. Maar eenmaal aan bet „dringen" ging men verder. „Zijt gij voorstander van het stelsel van staatspensionneering, dat de Bond voorstaat word gevraagd. En, vreezende voor verkiezingsbekeeriugen, word nog een stap verder gezet op den verkeerden weg door het officieel stellen van de vraag: „Zyt gij lid van den Bond voor StaatspensionneeriDg f' Ook dit was nog niet mooi genoeg. In circulaires aan de afdeeliugen werd rondweg aangegeven, dat feitelijk alleen een propagandist van do bondsideeën de rechto man kon zijn en gaven de loidende personen een lijstje waaruit nu nog voor hoo lang goedmoedig de keus werd gelaten. Ieder onbevooroordeeld burger zal moe ten erkennen, dat dit toch inderdaad te dwaas wordt! Nog daargelaten, dat bij dit optreden de onafhankelijkheid der afge vaardigden ten zeerste wordt bedreigd, dat het aantal „specialiteiten" in de vertegen woordiging stijgt, tot verdringens toe van de mannen, die hot geheele gebied van staatsbeleid willen en kunnen overzien, men roept aldus het meest bedenkelijke gioepsegoïsme in het loven, met de daar uit noodwendig voortkomende snccesjagerij van candidaten. Wie belet andere groepen om op hun beurt eveneens opzettelyk niet verder te kijken dan hun veieenigingsneus lang is En wat zal dan gebeureu De anti-tariefman zal den candidaat met vooibyzien van al het andere vragen, niet zijt gij tegen bescherming, maar:„Zijt gij, lid, neen propagandist, van hot "Vrije Ruilverkeer?" „Volksonderwijs" zal als ei6ch komen stellen een serie spreekbeurten voor de openbare school! De Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht miostens eou tour nee voor het door hem nagestreefde begin sel vragen. De Vergunninghouders, de Visschers, de Anti-Trekhonden strijders, de Auti-Vivisectie ijveraars, de Geheelonthou ders, de Rein-Levenmenscben, de vul maar aan lezer een kolom of wat, zy allen zullen met ongeveer evenveel recht aan de candidaten komen vragen: zyt gij lid van, neen zijt gij propagandist voor onze be weging. Antwoordt dc candidaat ontken- nend, dan jaagt hy een bepaaldu groep tegen zich in het harnas, verzwakt zijn kanseD, die de kansen van zijn partij, zijn beginsel zijn. Maar al te licht zal de zwak ke toegeven, zal de sterke bedanken voor de eer En de kiezer, die wil afvaardigen een vertegenwoordiger van wie hy uit par tijprogram eo verleden weet, dat hij stiijdon zal voor 't begiBsel, dat ook het zijne is, die nuchter-denkende en oordeeleode kie zer komt in het gedrang, verliest zijn be langstelling en bedankt evenzoo voor de eer Zoo ontaardt door het ageeren der par- ticularistcn ons parlementaire stelsel tot verwordens toe. En bereiken de ijveraars hun doel? Och, laten zij, die candidaten voor één bepaald doel naar de Kamer hebben afgevaardigd, eeus nagaan wat hun vertegenwoordiger tot stand bracht, tot stand kon brengen, 't Is schraal en schaarsch Niet bun doei, wel iets anders, bereiken zij. En wel dit. In twijfelachtige districten kunoen ziju de zetel ontnemen of ombonden aan een man, die meer of minder ver van hen afstaat in één opzicht, doch die in alle andere opzichten hun als afgevaardig de lief zou zijn, om dezen zetel in banden te brengen van een ander, die letterlijk in eik opzicht hun tegenstander is. In het belang van de overwinning onzer beginselen, maar ook, maar meer nog zelfs in het belaug van de zuiverheid van den politieken strijd keero ieder democratisch vrijzinnige zich tegen de hierboven geschetste tactiek van groepen, die zóó lang hebben gestaard op één punt der lichtende toe komst, dat zij blind zijn voor al het andere, ten slotte ook blind voor den rechten weg, die voert naar eigen doel V. D. De Oorlog. De Turksche ministerraad heeft besloten alle Italianen, die in hot villajet Smyrna en onderhoorigheden wonen, uit te zetten. Den Italianen wordt 14 dagen gelaten om het land te verlaten. Men herinnert zich, dat de Ottomaaoscho regeeriDg de mogend- I heden reeds had doen weten, dat deze maatregel genomen zou worden indien een der provincies in Europa of Azië aange vallen werd. Na den aanval op de oorlogs schepen in de haven van Beyroeth was de uitwijzing reeds voor de Syrische pro vincies afgekondigd. v Gemeld wordt dat 29 mijnen van de 60 in de Dardanollen zijn opgeruimd; do laatste zulleu binnen drie of vierdagen zijn weggenomen. eei schrede vooruit. "Wij hebben gisteren met een paar woor den melding gemaakt van het feit, dat de Duitsche Ryksdag aan zijn vragen-rccht heeft toegevoegd het recht, om bij inter pellaties aan het 3lot een motie to stellen, waarin de Rijksdag een oordeel uitspreekt over het antwoord van den Rijkskanselier. Door deze verandering heeft derhalve do ryksdag de mogelijkheid om politieken invloed te oefonen wel belangrijk vergroot, omdat zulk een motie over het beleid des kanseliers gelijk stsat met wat men in andere landen moties van wau- of ver trouwen noemt. Dat daarmee het parlemen taire stelsel in Duitschland zijn intree heeft gedaan, behoeft men evenwel niet te moe iten, want de gevolgen van zulk een motie van afkeuring zijn natuurlijk in Duitschland ganschelijk anders dan oldersterwijl elders eeu premier na een moiic van wan trouwen verplicht is, 't zy af te treden, 't zij de ontbinding des parlemonts voor to Btellen, kan in Duitschland de kanselier die immers aan het parlement geen verantwoording schuldig is, maar alleen aan den Keizer de motie ter zijde leg gen en rustig voortregeeren met het par lement, dat zijn afkeuring uitsprak. Politie in den Pruisischen Landdag. Iu het Pruisischo Huis vao Afgevaardig den riep de president den sociaal demo craat Borchardt herhaaldelijk tot de orde. Toen hij eiudelijk mot uitzetting werd gedreigd, verklaarde hji zijn plaats niet te zullen verlaten. Hierop schorste de voor zitter de zitting. Na de heropeniog weigerde Borchardt opnieuw gehoor te geven aan den order van den voorzitter om de zaal te verlaten Daarop verschenen vier politie agenten en verwijderden Borchardt, die hevigeu tegenstand bood, uit de zaal. Toen Borchardt tijdens de voortgezette zitting weer in het plenum van den Land dag verschoon, eu op hernieuwd vorzoek van den voorzitter wederom weigerde heen te gaan, werd hij ten tweede male door politieagenten met geweld verwijderd. De Home Rule Wet. In het Lagerhuis werden gisteravond do debatten over de tweede lezing van de Home Rule wet, die zes dagen geduurd hebbeD, beëiudigd. De debatten bleven kalm en zonder heftigheid en er is geen veran dering van mecning over den maatregel bij een der partijen te bemerken geweest. Zoowel de regeetiog als de oppositie deden hun uiterste best om zorg te dragen dat niemand afwezig wa6 bij de stemming die hedennacht plaats had. Het Lagerhuis nam de Wet in tweedo lezing aan met 372 tegen 271 stommen, onder luide toejuichingen der regeeringsge- ziudcn. De Londensche Kleermakers. De stakiog breidt zich uit. Gisteren had oen groote vergadering plaats van kleer makers eu kleermaaksters van het oosteu van Londen, die zich ten gunste van een sympathie-staking met de stakers van het westen van Londen uitsprak. 20.000 mannen en vrouwen zyn thans in staking30.000 anderen zullen nu staken uit sympathie. De afgevaardigdon van al de wijkon van Londen hebben cou motie aan- genomou, waarin tegen het besluit van 't bestuur vau het syndicaat, om geen toela gen te geven wordt geprotesteerd. Een dreigende staking. Engeland, nog niet eenmaal bekomen van den ontzaglyken stryd in het kolenge- bied, wordt door een nieuw schrikwek kend arbeidsconflict bedreigd. Het zal een indirect gevolg zijn van de ramp der Titanic, die, naar men weet, tot gevolg heeft gehad do staking der stokers op do Olympic en nu die aan de P. en O. raaatschappy, beide als gevolg van den eisch om betere veilig heidsmaatregelen cn daaraan vastgeknoopt eisc'ien van hoozer loon en betere beman ning Nuhebben de stakers bij de P. en O. maitschappij steun gezocht byden grooten transportarbeidersbond cn het gevolg is, dat dit lichaam zich de geheele zaak heeft aangetrokken en besloten is in dezen de gerechtvaardigde eischen, zoo uoodig door uiiddel van 6taking, door te zetten. Aldus wordt Groot-Britannië bedreigd met dc staking van zeelieden, spoorwegen, iu één woord van alle vervoer-aibeiders. Tom Mann veroordeeld. Tom Mann, de bekende werkliedenleider, is gister tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens aansporing, tot de sol daten gericht, om niet aan de bevelen om op stakers to schieten, te gehoorzamen. Naspel van de Ramp. In Liverpool is de eerste eisch om schade vergoeding behandeld, ingesteld door de weduwe van een steward vah de „Titanic" tegen de White Star. De hoogste schade vergoeding, die de wet toestaat onder do Workmen's Compensation Act, zijnde 300, werd toegewezen. De White Star had de vorderiug niet bestreden en betaalde het bedrag in de rechtszaal. Het Wespennest. Volgens de laatste berichten uit Fez heeft de Sultan zich laton overreden door de ver togen vau gezant Rogoault eu generaal Hoinier omtreut de onveiligheid in den om trek van Fez cn de noodlottige gevolgen die zyn vertrek uit de hoofdstad in de huidige omstandigheden hebben kan, en heeft hij besloten om voorloopig van zyn reis naar do kust af te zien en in Fez te wachten, totdat generaal Lyautey, de resi dent van Frankrijk in Marokko, in de hoofdstad aangekomen zal zijn. Generaal Lyautey zal daar vermoedelijk over veertien dagen wezen. De eerste eisch voor de mogelijkheid van een behoorlijk protectoraat is natuurlijk dat de krijgsmacht, waarover de resident be schikken kan, groot zy Vandaar dat be-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1