WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELEN GEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.35 unr. De Bilt, 10 Mei 1912. Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te Coruna, laagste 752.0 te Wesney. Verwachting tot den avond van 11 Mei 1912. Veranderlijke later zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afwisselende bewolking, waarschijnlijk regen of onweer- buien. Temperatuur: Aanvankelijk warm. 'Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste giBterenF. 66 Laagste hedennachtF. 57 Hedenmiddag 12 uurF. 66 AMERSFOORTSCIIE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 10 Mei des 's morgens 7 uur is 60° F. sloten is, zooveel troepen naar het gewezen Sjerifijnsche ryk te zenden, dat Frankrijk er over een macht van 43,000 man kan beschikken. Nu, die zal het wel kunnen gebruiken, waot de onrust, die op het oogenblik in alle hoeken van Marokko heerscht er is vanmorgen juist weer een telegram gekomen over den moord op den Khalief in Marakesj bewijst wel, dat het nog menig jaartje zal duren, eer de Franschen den stammen hun eeuwenoude onafhankelijkheid zullen hebben ontnomen. Vóór het zoover is, kan Frankryk nog veel pleizier beleven van zijn nieuw bezit. De Bakkerswet. De Tweede Kamer verwierp gisteren met 46 tegen 32 het amendement-De Visser (geen patroonsverbod) en met 41 tegen 37 het amendement-Snoeck Henke- mans (regeling in verband met den nacht- arbeid). Beide amendementen had de Minister onaannemelijk verklaard. Daarna werd het artikel 2 z. h. st. aan genomen. Fraude op toeval! Men meldt aan de Rsbd.: Naar aanleiding van oen vermeende frau de met het examen voor candidaat gemeen tesecretaris althans het vermoeden dat vele candidaten bekend waren met de op gaven zal het den examinandi voortaan verboden zijn een verzameling wetten op 't examen mede te brengen. Lotisico. De Minister van Justitie heeft, ingevolge Koninklijke machtiging, beschikt op een verzoek om bewilliging op statutenwijzi gingen van de naamloozc Vennootschap „De Eerste Nederlandsche Maatschappij tot verzekering van risico in loterijen", geves tigd te 's Gravenhage, in de wandeling ge naamd „Lotisico", en dit verzoek gewezen van de hand. De afwijzing is gegrond op de overwe ging, dat, mede blijkens in hoogBte instan tie bevestigde rechterlijke uitspraken, de Naaailooze Vennootschap bij herhaling haren werkkring heeft uitgebreid tot bet houden van bij de Loterywet 1905 verbo den lotery. Uit dien hoofde wordt de Vennootschap geacht te zijn in stryd met de openbare orde, als hebbeude een onge oorloofde, immers bij de wet verboden, oorzaak. rijkskeurinqsdien8t van voedings- en genotmiddelen. De Vereeniging van Handelaren te Gro ningen heeft aan Zyne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gezonden, waarin wordt gezegd: dat zij uwe Excellentie met den meesten aandrang verzoekt te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelyk een rijkskeuriugsdienst van voedings- en genotmiddelen worde in gevoerd. Door het ontbreken van een dergelijken dienst wordt op schandelijke wijze geknoeid met het vervalschen van voedings- en ge notmiddelen op die plaatsen waar geen gemeentelijke keuringsdienst bestaat, tot groot nadeel niet alleen van de gebruikers, doch ook van den reëelen handol. Deze vervalschingen hebben vooral de laatste jaren een grooten omvang aungeno- nien door het oprichten van winkels waar op de gekochte waren cadeaux worden toegegeven. Eeoe dergelyke wijze van handelen maakt het noodzakelijk dat de houders van zulke winkels de eerlijkheid op zijde zetten en het publiek met minderwaardige quulitei- ten bedriegen. Een natuurlijk gevolg hiervan is, dat die handelaren, die tot nu toe aan de winkels onvervalschte waren leverden, gedwongen worden minderwaardige qualiteiten aan te bieden. In naam dan ook van den eerlijken han del hoopt zij, dat uwe exellentie aan haar verzoek de noodige aandacht zal willen schenken. De Burgemeester van Bunschoten. Voor het Gerechtshof te Amsterdam had zich gisteren te verantwoorden de burgemeoster van Bunschoten wegens oplichting, valschhcid in geschrifte en verduistering. De adv.-gen. kon zich vereenigen met hot vrijsprekend vonnis der UtrechtBche Rechtbank, voor zoover betreft oplichting en valschheid in geschrifte, maar niet waar het betreft verduistering en eischte deswege 6 maanden gevangonisstiaf. Met ingang van 1 Juni zullen ter be vordering van de Zondagsrust, op de sta tions van de NeJerlandsche Spoorwegmaat schappijen, die hierbij gebruik maken van de bevoegdheid haar toegekend bij art. 81 van het algemeen reglement vervoer 1901, op Zon en algemeen erkende christelijke feestdagen slechts ten vervoer worden aan genomen: in binnenlandsch verkeer zen dingen aangeboden als „bcstelgoed sncl- vervoer", in verkeer met België als „grande vitesse accélérée", in verkeer metDuitsch- land als „beschleunigtes Eilgut", en wel als regel gedurende twee uren in den voormiddag. Zoo we reeds meedeelden houdt de vereeniging „Kinderzorg" in het provinci aal ressortUtrecht der Ned. Herv.Kerk hare algemeene vergadering Woensdag 22 Mei a.s. in het Kinderhuis aan den Arnh. weg alhier. De agenda vermeldt de volgende punten van behandeling: Mededeelingen van den penningmeester, verkiezing van bestuursleden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J B. de Beau fort te Woudenberg, A. A. G. van Egmond, te Utrecht, Dr. H. II. Meulenbelt te Baaro, N. Vols Heijn te Amersfoort; terwjjl voor de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. A. G. H. van Iloogenhuijze, te Doorn, worden aanbovolen de beeren F Labouchcre te Doorn, en Ds. G. Boomer te Driebergen. In da pauze zullen de jongens gymnas tische oefeningen uitvoeren en de grootste meisjes eenige liederen zingen. Door den directeur, den heer H. Gor- deau Jr., zullen in de namiddagvergadering mededeelingen omtrent den arbeid worden gedaan. Op uitnoodiging van de afdeeling van den Vrijz Democr. Bond zal Prof. Mr. M. W. F. Treub Maandagavond in Amicitia een rede houden over: Vrijzinnig Democratie en Gemeentepolitiek. Dezen zomer zullen de onderstaande cadetten uit het le en 2e studiejaar van de Kon. Militaire Academie te Amersfoort gedetacheerd worden: Bij het 5e regiment infanterie: T. J. A. Boers, C. T. de Bie, J. de Vries, J. P. C. Van Wachem, J. L. Bruinier, H. J. A. Bekkers, A. Struijvenberg, J. H. de Beuk. Bij het le regt. huzaren: H. A. J.Völc- ker, P. J. De Bock, J. L. v. bar. Sirtcma van Grovestins, G. C. Blaauw, A. M L. Mazel. Bij het le regt. veld-art.: J. A. Hauer, L. Van Cleeff, G. J. Sas, P. A. DeBIieck, J. H. Droste, A. J. Verkouteren. Hedennamiddag, ongeveer vijf uur, passeerde H. M. de Koningin met H.K.H. Prinses Juliana aan het station alhier op haar doorreis van Amsterdam naar Apel doorn. AGENDA. DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag bi oscoop de Arend. 11 Mei. Kamer van Koophandel. 14 Mei. Amersf. Tram in de Zwaan. 23 Mei. Handel en Nijverheid. ZEIST. By den gemeenteraad was in- gekomen een rekest van den heer J. G. Rencker, onder-directeur van het gas- on electriciteirsbedrijf der gemeente, houdende grieven tegen den directeur van dat bedrijf, den hoer Th. Mooy. De voorzitter deelde mede, dat burgemeester en wethouders, Daar aanleiding hiervan den heer Rencker onmiddellijk in zijne betrekking hebben geschorst, met last tot afgifte van de in zijn bezit zijnde sleutels en stukken vaD het bedrijf en met verbod om het fabrieks terrein te betreden. Het rekest van den heer Rencker word in handen van B. en W. gesteld om advies. Verbrand. Gisternacht heeft in een zijgang vau de Jerusalemsteeg te Utrecht de 70-jarige R., na afloop van een drinkpartij met een zijner vriendeD, iu zijn woning in beschonken toestand de tafel met brandende petroleumlamp omver ge worpen, waardoor hij in brand geraakte en gistermorgen te ongeveer zes uur ge heel verkoold gevonden werd. Het lyk is per brancard naar het hoofdbureau van politie vervoerd, terwijl door de justitie ter plaatse een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. Eekhoorn en kat. De heer B. Kamps, te Benneveld (Dr.) heeft een kat met een nest vol jongen; daarin heeft hij een jon? eekhoorntje geplaatst, al een dag of vier geleden. Allen zijn zeer liefde rijk bij elkander en poes verzorgt allen zonder onderscheid. Uit een plattelandsge meente r a a d. In de Woensdag gehou den vergadering van den Raad der ge meente NieuweschaDS (Gr.) bekwam na de behandeling van de punten der agenda het lid A. Kruize het woord. Toen hij lid van den Raad werd, bad de voorzitter in de eerste door hem bijgewoonde vergade- dering gezegd, dat de besprekingen in be sloten vorgaderingen geheim moesten blij ven. Spr. voDd dal eerst vreemd maar hy dacht later, dat dit telkens werd gezegd, als er nieuwe leden kwamen Spr. hield er zich aan, maar meermalen bleek hem dat iets bekend werd van dergelyke be- Bprekiogen. Spr. vraagt daarom, of die woorden van den voorzitter destijds alleen hem, of ook de andere leden golden. De voorzitter (burgemeester C. F. Jas): „Het lust mij niet op do vraag van den heer Kruize een antwoord te geven." De heer Krnize. „Is dat het eenige antwoord M. do V.?" De voorzitter antwoord bevestigend. De heer Kruize: „Dan hoop ik, dat wie de schoen past hem aantrekke." De voorzitter zegt, dat dn leden bij de rondvraag maar niet allerlei idiotisme ter sprake kunnen brengen. De heer Kruize had even goed kunnen vragen, hoevee! 2X2 is als of spr. het cene Raadslid anders behandelt dan het andere. De heer Kruize zegt, dat dit laatste niet zijn bedoeling was, maar hem werd meermalen iets gevraagd, dat men niet kon weten, als niet iets was uitgelekt van besprekingen in besloten zitting. De voorzitter verzoekt den heer Kruize man en paard te noemen. De heer Kruize wil niemand in moei lijkheden brengen, maar deed de mede- deeling opdat het zich niet herhaalt. De voorzitter vindt het kras dergelyke beschuldigingen in openbare vergadering uit te spreken. Gold het een ambtenaar, die zon wellicht worden ontslagon. Spr. stelt voor de zaak kommissioriaal te maken. Verschillende leden betuigen daarmee hun instemming. De heer Edzes vindt de taak der kom missie moeilyk. De voorzitter zegt, dat haar eerste taak zal zijn te hooren den heer Kiuize, die den eed beeft afgelegd en daarom ver plicht is alle inlichtingen te geven. De heer Kruize zegt daartoe gaarne bereid te zijn. Tot leden der kommissie worden dooi den Raad benoemd de heeren Edzes en Brassard. O n t v o e r d. Bij den burgemeester van Dinxporlo ie gisteren door vrouw B. Riepanhof, gescheiden echtgenoote vau den leerlooier Gei rit Verboot te Bochelt, aan gifte gedaan, dat haar 12-jarig zoontje Eugène, haar door de rechtbaok toegewe zen, sedert Zondag wordt vermist en in gezelschap van zjjn vader te Is6elborg moet zijn gezien, welke zooals hij zich vroeger uitliet, hem naar Amerika zou ontvoeron en naar men aanneemt te Rotterdam scheep gaat. Vroeger reeds beeft Verbunt zijn vrouw gedreigd, haar tc vermoorden uit wraak. Aanhouding van beiden wordt door den burgemeester van DiDxperlo verzocht. Tenha paciencia! In eon reis brief uit Portugal vertelt de correspondent der „N. R. Ct." de volgende ieckenende bijzonderheid. „Het „tenha paciencia" (heb geduld) ligt den Portugees in den mond bcstorveD, hij zegt het bij alles: als hij in den winkel niets koopt, een bedelaar Diets geeft, ex cuus vraagt wijl hij je op de teenen trapt, of zijn vrouw bedrogen heeft overal! Het is een soort belofte van „later beter." Alles zal hier later beter worden, als je maar geduld hebt! Onderwijl blijft het voor- loopig slechts „Tenha paciencia!" Ook 's nachts krijg je dit naar je hoofd. Het is opmerkelijk hoe onbeschaamd weinig consideratie Portugeezen in hotels voor mede-logees hebben. Behalve huD onopge- voegdheid overdag, vallen ze daar een ieder 's nachts mee lastig. Reeds verscheidene malen heb ik het genoegen beleefd, dat, 's nachts om drie, vier uur naar bod gaande Portugeezen, eerst door het hotel draafden of ze een eenzaam slot bezochten, samen debatteer den of ze in de Constituante zateD, daar- tus6cheo een deuntje floten of een aria uit een opera aanhieven, hun schoenen met zooveel mogelyk geraas buiten de kamers wierpen etc! Precies geDoeg om van nijd niet meer te kunnen inslapen. En toen ik er vannacht aanmerking op maakte door de verbindiogsdear, kreeg ik weer dat alles afwisselende „heb geduld" naar mijn hoofd. Met andere woorden: heb geduld, als ik straks slaap zal hot wel beter worden! Een heerlyke wraak had ik vanmorgen om halfzeven, toen ik het volle repertoire 7an mijn buurman op zijn deur afwerxte en bij elk protest stnakeljjk „heb geduld" kon antwoorden. Dat zal hem van avond vroeger slaaplust bezorgen! Tenha paciencia Seuhor! Alleen met dit voornemen: Bezit je ziel in lijdzaamheid! kan een Europeaan Por tugal binnenreizen." -Eindel ij k gevat. Een telegram uit Napels meldt, dat gisteren bij zjjn aan komst aan boord van het stoomschip „Ni ger" de door de Amerikaansche politie, sedert een jaar gezochte,Membroke Wsmble Pitt, eindelijk gevangen is genomen. Pitt had zich te New-York een valsche chéque weten te doen uitbetalen, ten bedrage van 27a millioen doll., ten name van verschil lende financiers. Sedert een jaar was een Amerikaansch detective op zoek naar Pitt; toeD hy diens spoor ontdekte, reisde hy hem na, doch kwam telken male te laat. Zoo reisde by hem na in Australië, Spanje, Ma rokko, Engclsch-Indië en Egypte. Toen Pitt ook daar zich achtervolgd zag, besloot hy nasr Constantiopel te gaan, in do hoop dat in verband met den oorlog zijn achter volger het spoor bijster zou doen geraken. De sluiting der Dardanellen bezorgde bem

De Eemlander | 1912 | | pagina 2