DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ~bïï^]OND7~ MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 116. ZATERDAG 18 MEI 1912. 9e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. flFranco per post id. fjl.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HLEINE H.\Afli,6. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bnrean D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam (Q'Sl P.- Kronprinl.Christian. KBnta FrledrichVII! CELRISTIAAN X, FREDERIK YIII, de nieuwe koning van Denemarken, de overleden koning van Denemarken. Het Keizerlijk dreigement. In den Rykadag is gisteren de bewuste uitdrukking van den Duitscben Keizer te gen het Ryksland besproken. De sociaal democraat Scheidemann verklaarde onder algemeene vroolykhcid, dat bet inderdaad een bedreiging met de allerzwaarste straf was, wanneer men de Grondwet van het Rrjk8land in scherven wilde slaan en het volk bg Pruisen inlyven. Dat beteekende zooveel als tuchthuisstraf met verlies van burgerlijke rechten. De Rijksdag werd rumoerig, vooral toen Scheidemann zeide, dat men minder on voorzichtig moet zy'n bij het iodeelen van een volk tot de tweede klasse van den soldatenstand. Het scbynt dat de Rijks kanselier ontevreden werd over de leiding van den voorzitter Kaempff, die Scheide mann maar niet tot de orde riep. Tenmin ste hij verliet op ostentatieve wijze de zaal en wenkte de overige ministers mêe te gaan. Toen eiudelijk riep de voorzitter Scheidemann tot de orde, die daarop riep: „wij willen niet dat Pruisen langer een Duitsch Siberië is". „Ik zal mijn beklag indienen tegen het tot de orde roepen. Het binnendringen van politie in hot Huis van Afgevaardigden is het bewijs van den verrotten toestand. De meerderheid van bet Huis is gekozen op grond van do verordening, die 63 jaar ge leden, onder woordbreuk van den koning tot stand kwam." Toen eindelijk de Rijkskanselier terng kwam, zeide hij de volle verantwoordelijk heid van het door den Keizer gesprokene op zich te nemen. „Het was", zeide hij, verre van den Keizer, aan de rechten van den Bondsraad te willen raken. Deze factoren zullen te zijner tijd daarover te beslissen hebben of de grondwet van Elzas- Lotharingen moet gewyzigd worden Ehas- Lotharingen zal zelf zy'n lot bepalen. Het is een land, dat ons, als elk ander doel van ons vaderland toebehoort en het is ons een eere-plicht alle pogingeu om het tot een onzeker grensgebied te maken,te verijdelen. In do quaestie van do fabriek te Gra- fenstaden hoeft de Elzas Lotharingsche Kamer zich aan de zydo van het aan Duitschland vijandig gezinde fabrieksbe stuur geschaard.Dit heeft in wijde kringen van Duitschland levendige ontstemming gewekt. Aan deze ontstemming nu heeft de Keizer in zijn gesprek met den bur gemeester van Straatsburg uitdrukking gegeven. Door een betreurenswaardige onbescheidenheid, die een deB te meer pijnlijken indiuk maakte, omdat zij door een Fransch blad begaan werd, waaraan evenwel de burgemeester geheel onschuldig waa, is het gelukt 's Keizers uitlatingen aan de openbaarheid prys te geven. Het einde was dat de Rijksdag een vooi8tel tot sluiting der beraadslaging goedkeurde. De „Liebesgabe." Zooals men weet, had de Duitsche Re geering het voorgesteld als zoudon de kos ten voor de militaire wetsontwerpen worden gedekt door de opheffing van de zooge naamde „Liebesgabo", do bevoorrechting der agrarische eigen-branderijen De be- grootingscommissie heeft aan dat voorstel echter al zooveel getornd, dat dit niot meer dan 35 millioen mark zou opbrengen. Nu heeft het Centrum voorgesteld om de ver laging van de suikerbelasting, die 1 April 1914 in werking zou tredon, uit te stellen tot 1 October 1916. Dat zou honderd mil lioen mark gewonnen zijn voor de militaire wetten, Hoe dat te rijmen valt met de be lofte der regeering, dat de dekking van de kosten der militaire ontwerpen in geen geval op het verbruik van levensmiddelen zou worden gevonden, is een raadsel. Er zal dan ook van vrijzinnige zijde wel pro test opgaan. Duitschland en Frankrijk. In Frankrijk is men ongerust over de versterking van het Duitsche leger. Men twijfelt er niet aau en de bladen ver kondigen hot wijd en zijd dat dio ver meerdering der Düitsche strijdmacht tegen den erfvijand is gericht. De Pangermanis- tische schreeuwers, de Duitsche nationalis ten, wier bladen teveel in het buitenland worden gelezen en geloofd, hebben dat trouwens ook verkondigd. Aanvankelijk nam men de Duitsche legerwetten kalm op. De meeniDg had in gang gevonden, dat Duitschland eenvoudig het aantal soldaten in betere verhouding bracht tot het aantal Dui'sche burgers Dat i9 trouwens het geval. Maar do aanneming van het regeeringsvoorstel met zoo groote meerderheid, het applaus van den Rijksdag na afloop der stomming een kleine manifestatie hebben in Frankrijk de aandacht getrokkeu. In Duitschland zegt men tot ieder die het hooren wil, dat men geen bedoelingen heeft ten nadeele van welke mogendheid ook; maar men gelooft dat niet meer te Parijs. Men ziet thaus in de aanneming der wet niets minder dan eene uitdaging. En men antwoordt, men acht zich verplicht te antwoorden, dat Frankrijk zich niet bang laat maken, dat in een oorlog nog andore factoren mêe- tellon dan hot aantal mannen. Zoo windt men zich een weinig op. Een hardvochtig vonnis. In Rusland is een zekere mejuffrouw Milecka, van wie het niet vast staat of zij een Engelsche, dan wel Russische onder- dane is, veroordeeld tot vier jaar dwang arbeid, gevolgd door levenslange verban ning naar Siberië. Haar kan niets anders ten la9te worden gelegd, dan dat zij om gang bad met een anarchist. Er is in Engeland een krachtige beweging op touw gezet om de Engelsche Regeering tot ingrijpen te dwingen. In het Lager huis is de zaak ter sprake gebracht en de minister heeft gean'woord, dat het hem be kend was, dat mejuffrouw Milecka te goeder naam en faam bekend stond en dat hij den Engelschen consul te Warschau om een uitvoerig rapport had geseind. Na ont vangst van dat rapport zou hij naar be vind van zakeu handelen. Ex-Koning Manuel. De te Lissabon verschijnende „Diario de Noticias" bevat een telegram uit Valenco de Minco, waarin bevestigd wordt dat do ex-Koning van Portugal, dom Manuel, zich te Porte Yedra in de Spaansche provincie Galicië bevindt. Uit de jongste Republiek. Uit China komen berichten over het ontstaan van een beweging tegen do vreemdelingen en de tot het Christendom bekeerde Chineozen. Deze beweging is begonnen in do nog weinig door Europe anen bereisde en bewoonde, provincie Sets- joean, waar bekeerde Chineezen veimoord en kerken verbrand zijn. Taft contra Roosevelt. In den staat Californië heeft Roosevelt een schitterende overwinning behaald. Hij kreeg daar 145.000 stommen tegen 85.000 op Taft. Dit is de zwaarste neder laag die Taft tot nu toe is toegebracht. Als het in den staat Ohio, waar de strijd het heftigst is op 't oogenblik, zoo gaat, dan heeft Roosevelt een goede kans om de candidaat der republikeinen te worden. Vrijzinnig-Democratische Bond. Aan het tiende jaarverslag van don Vrij zinnig Domocratischen Bond, dat in verband met de data van de voorgaande algemeene vergadering loopt over het tydvak November 1911-Mei 1912 ontleenen wjj bet volgende: Het aantal afdeelingen is gestegen van 56 op 58, waaronder een centrale, gevormd door 13 vereonigingen, zoodat hot aantal feitelijk 70 bedraagd. Het totaal aantal afdeelingsloden bedraagt thans 4348. Het aantal personeele leden steeg van 464 tot 501. Do partij aldus het verslag verder mag over de Kamerverkiezingen vallende binnen dit tijdvak, tevreden zyn. De gemeenteraadverkiezingen brachten haar op verschillende plaatsen een niet on belangrijke winst. Het verslag eindigt met oen beschouwing over de verkiezingen1913. Ziekteverzekering, De Commissie van Voorbereiding heeft een overzicht samengesteld van de over het ontwerp Arbeiders-Ziekteverzekering ingekomen adressen. Iu handen dor Commissie zyn gesteld 57 adressen, ten aanzien waarvan zij volstaat met een korte vermelding van den inhoud. De adressen zijn als volgt gerubriceerd: I. Adressen, waarin hetzij de beginselen der voorgestelde regeling,hetzy verschillende onderdeden gezamelyk worden behandeld. II. Adressen in het bijzonder betrekking hebbende op het particuliere ziekenfonds- wezen. IH. Adressen in het bijzonder betrek king hebbende op ondernemingsfondsen. IV. Een adres betrekkelijk de opneming van de arboiders in het landbouwbedrijf in do Ziekteverzekering. V. Adressen betrekkelijk dc- verzekering van drankzuchtigen en de aan hen te doene uitkeoringen; en VI. Adressen, uitsluitend bepaalde arti kelen der wetsontwerpen betreffende. Tandheelkundig onderzoek van schoolkinderen. De Amsterdamsche tandheelkundige Vor- eeniging heeft voor eenigen tijd eeD adres aan den gemeenteraad gericht, waarin zij hem dringend verzoekt: le. te doen inrichten een polikliniek, waar de tandlijders onder dc leerlingen der Bcholen voor on- en minvermogenden kosteloos kunnen worden behandeld; 2e. te doen aanstellen tandheelkundigen, die op geregelde tijden op de scholen het gebit der kinderen onderzoeken en hen, zoo noodig, naar do polikliniek ter behan deling verwijzen. Dit adres is door B. en W. om advies verzonden aan de ambtelijke vereeniging van hoofden van scholen. Naar men verneemt hebben de hoofden verklaard, dat zij de oprichting van een polikliniek voor onvermogende tandlijders wenschelyk achten, doch dat zij meoneD, dat het gebit der kinderen niet door tand heelkundigen behoeft te woiden onderzocht, daar het op den weg der schoolartsen ligt na te gaan, welke kinderen aan landziekte lyden. De afdeellng „Broodfabriek'' levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot1-ongeveer 150 per ge«in werden als dividend uitgekeerd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1