DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 120. DONDERDAG 23 MEI 1912. 9e JAARGANG. NIMMERDOR. BUITENLAND. De zenuwachtige Gedeputeerden. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: HliGINE 0*40(6. Telet. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De quaestie-Nimmerdor, die ons nu reeds bijDa 'n jaar bezig houdt, is thans voor goed van de baan. De kroon heeft beves tigd de beslissing van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht tot niet-goedkeu- ring van het raadsbesluit dezer gemeente om aan te koopen het landgoed Nimmer- dor. Voor de voorstanders van den aankoop rest thans niets anders dan te berusten in dezen uitspraak iu hoogste iustantie. Het zal huu des te gemakkelijker vallen, omdat zij weten, dat de beslissing thans na ernstig onderzoek door hoogstaande en onbevoor- oordeele mannen genomen is. De tegenstanders van den aankoop kun nen jubelen. Wjj gunnen hun hun blijd schap, maar over 30 jaar spreken wij elkaar weder. Zij, dis den aankoop steeds hebben ver dedigd, zullen hun teleur stelling lichter weten te dragen door het besef, dat er meer voldoening gelegen is in de verze kerdheid door het nageslacht in het gelijk gesteld te worden dan voor het oogenblik z'n zin te krijgen. De tegenstanders mogen nu hun laatste hoop nog vervuld zien en het schrikbeeld moge hun voorbijgegaan zjjn, dat de aan koop van Nimmerdor zich wreken zou en dat was toch de heele quintessence van hun verzet op hun belastiugbillet, de voorstanders weten, dat de volgende gene ratie in heu eeren zal, dat zjj gesteld al, dat belastiDgverhoogiug onvermijdelijk geweest ware dit persoonlijk offer zou den hebben willen brengen aan de toe komst van Amersfoort. Ook wij achten belastiugverhooging in de tegenwoordige omstandigheden zoor 'n gemeente, die in opkomst is, als Amersfoort, niet wenschelijk en indien de aankoop van Nimmerdor noodzakelijk dit gevolg had moeten hebben, zouden wij er misschien niet zoo enthousiast voor geweest zjjn. Maar voor ieder onbevooroordeelde staat het toch ooomstootelijk vast, dat be- lasting-verhooging evenmin door den aan koop-alleen tot stand gekomen zou zijn als zjj door den niet-aankoop voor goed afge wenteld is. Nu de quaestie Nimmerdor van de baan is, nu alle exploitatie-plannen voor villa park, tuinstad enz. enz. verjjdeld zijD, nu de koene poging om de leus „Amers foort Yooruit" op grootsche wijze to ver wezenlijken, verstoord is, kan napleiteo over die verloren zaak weinig baten maar dienen nieuwe wegen gezocht te worden om krachtiger dan tot dusverre is geschied Amersfoort's bloei en vooruitgang te be vorderen. Rome is eenmaal door het talmen van den dictator Fabius, die daardoor den bij naam Cunctator verwiort, voor ondergang behoed gebleven. Amersfoort heeft echter aan al het getreuzel en de tegenwerking van 'n deel der burgerij te danken, dat de kans, dat de gemeente geheel nieuwe aan trekkelijkheden zou gekregen hebben, voor langen tijd verkeken is. Alle plannen,die moch ten hebben bestaan voor het geval, dat de aankoop door de gemeente mocht afsprin gen, zijn thans in" rook vervlogen, doordat de eigenaar van Nimmerdor. wachtenB moede, inmiddels voor het landgoed 'n huurder gevonden heeft. Nimmerdor zal dus als landgoed blyven bestaan, het gevaar voor slooping is voorloopig afgewend, maar de vreugde over de beslissing van de kroon zal in vele kringen toch getemperd worden door de gedachte, dat ook de exploitatie van Nimmerdor niet door bouwspecuianten maar door 'n consortium van particulieren, die niet anders dan Amersfoort's belang zouden beoogen, verijdeld is geworden. Onze lezers zullen gisteravond met eenige verrassing in de Eemlander gelezen hebben, dat Gedeputeerde Staten verdaagd hebben hunne beslissing op het raadsbesluit tot aankoop van gronden van de heeren H. van Manen en E. J. Ruitenberg. "Wat hiervan de reden kan zyn Het raadsbesluit is in de vorige raads vergadering aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Er zijn zelfs geen discussies overgehouden, zoozeer schenen alle raads leden van het belang van dezen aankoop overtuigd te zjjn. Maar de heeren Gedeputeerden van onze provincie zjjn altijd 'n beetje zenuw achtig, als zjj over Amer6foortschc zaken te beslissen hebben. Daarom durven zij niet dadelijk uitspraak te doen en wachten liever, totdat hunDe zenuwachtigheid wat gezakt is. Bovendieu Btaat dat zeer nauw gezet en wekt het den Bchijn, dat zij de zaken zeer grondig bestudeeren. Zoo heeft hun beslissing in zake Nimmerdor zich eventjes 3ll, maand laten wachten en toen die beslissing kwam, zei iedereen: daar moeten Gedeputeerden zeker wel 'n heelen middag over gezeten hebben! Ongetwijfeld zullen de heeren geschrok ken zyn, toen zij uit Amersfoort alweer 'n raadsbesluit tot aankoop van grond onder handen kregen en het zou waarljjk te veel geeischt zijn, zoo men verlaDgd had, dat Gedeputeerden binnen den wettelijken ter mijn van 30 dagen hun beslissing zouden nemen. En vooral als het Amersfoort be treft, toonen zij zich uiterst bezorgd, dat de gemeente toch niets onderneemt, dat niet zoo zorgvuldig en zoo lang en breed overwogen is, dat inmiddels de góede ge legenheid, waar het omging, voorbij is ge gaan. Te veel eer, inderdaad, te veel eer! Df. dood van den Dkenschen Koning. 1 De Deen8che pers is zeer ontevreden over de beklagenswaardige omstandig heden, die zich hebben voorgedaan bij 's Koniugs overlijden. Inzonderheid wordt bet ten zeerste af gekeurd dat men den in een huurauto gestorven Koning maar naar een haven ziekenhuis heeft gebracht, in plaats van naar het hotel waar de Koning zjjn iutrek genomen had, ofschoon dit in de onmid- delijke nabijheid van de Ganzenmarkt ge legen is, waar Koning Frederik ineen zakte. Vooral daar de Koning nog even voor zijn verscheiden zijn hotel aan dr. Seligmann had opgegeven. Men maakt er inzonderheid dezen arls cn den beiden politieagenten, die den Koning in een huur-auto zetten, een scherp verwijt van gehandeld te hebben, gelijk zij deden. Alle drie toch hadden uit zijn eigen mond vernomen dat hjj in het hotel logeerde, en zij waren derhalve verplicht geweest den zieke daarheen te doen overbrengen. Een nog grooter plichtsverzuim wordt dr. Rohde den geneesheer van het ziekenhuis ten laste gelegd. Deze nam den bjj hem binnengebracbteD doode in ontvangst, liet zijn signalement inschrijven, en ging ver volgens ter ruste, zonder ook maar eenige poging te hebben aangewend om te weten tc komen, wie de onbekende was. Had dr. Robde zich maar even moeite daartoe gegeven, dan zou hij zoowel door den met een Koningskroon gemerkten zakdoek, als door de op 's Konings horloge gegra veerde initialen zeer gemakkelijk hebben gezien, wie do doode was. De Duitsche Rijksdag. Uit de feiten, die wij in 't kort reeds in ons vorig nummor hebben meége- deeld, is duidelijk gebleken, dat er door de jongste algemeene verkiezingen in Duitsch- laod inderdaad een andere Rijksdag is ontstaan; dat de clericaal-conservatieve meerderheid is gebroken en er een linksche meerderheid is ontstaan, geschikt tot vrucht baren arbeid. In de eerste plaats toch heeft deze meerderheid haar goedkeuring gehecht aan het bekende compromis van Centrum en Nntionaal-liberalen, waarbij een algemeene vermogens belasting werd gevraagd. Hiermee heeft het beginsel van directe belasting een overwinning behaald, een, overwinning die een jaar geleden, stellig onmogelijk was geweest. In de tweede plaats heeft do Rijkedag zich met 1S4 togen 169 stemmen in be ginsel verklaard voor eene uitbreiding der erfenis belasting Daaruit blijkt dat er aan de linkerzijde werkelijk een meerderheid zit, die tot arbeid geschikt is. En tevens is gebleken uit de aanneming der militaire ontwerpen, dat, als er nationale belangen op het spel staan, de burgelijke partijen nog sterk genoeg zijn om de sociaal-democraten te overstemmen. Men kan spreken van een „linkschen", doch niet van een „rooden" Rijkedag. President KSmpff. Zooals men zich zal herinneren is de geldigheid van het mandaat van denDuit- schen Ryksdag president Kampff betwist geworden. Alvorens de Commissie, die met het onderzoek in deze zaak is bclaBt, zich heelt uitgesproken, heeft Kampff zijn man daat neergelegd. Hij zal zich echter op nieuw candidaat laten stellen. Pruisische Landraden. Hot lid van den Landdag, de heer Lip- mann, heeft in ecuo vrijzinnige vereeniging te Ilalle gesproken over het optreden der „almachtige Pruisische Landraden in ver kiezingstijden". Bij dozo gelegenheid las hij een ministe- rieele aanschrijving voor aan de Landra den, die dateerde uit het jaar 1850 en waarin de volgende aanwjjzigiugen werden gedaan: „Er moet met alle wetteljjke middelen en deze zijn, wanneerhandig toegepast, van zeer veelvoudigen aardnaar gestreefd worden om uw geheelen invloed te gebrui ken tot het verkrqgcn van conservatieve verkiezingen. Het komt er daarbij op aan, dat slechts zij kiesmannen worden, op wier stem in boveugenoemden zin gerekend kan worden; er moot dus voor gezorgd wordeD, dat zooveel mogelijk onderwijzers, kaste leins, gendarmes en belasting-ambtenaren als kiesmannen aangewezen worden. Zoo dra gij weet, wie kiesmanoen zijn. moet gij hen in kennis brengen met den conserva tieven caadidaat, reep. hen door de gendar mes aan dozen laten voorstellen, en verder ook aan mij vóór de verkiezing een lijst doen toekomen van die kiesmannen, waarop de regeering met zekerheid rekenen kan. Juist een verkiezing is een goede gelegen heid (voor de regecring) om te oordeelen over den invloed, dien gij door uw bestuur in uw district hebt verkregen. Het is, ge loof ik, ounoodig hieraan toe te voegen, dat dit schrijven vertrouwelijk is". Dergelijke aanschrijvingen werden thans niet meer verzonden, maar feitelijk is de toestand dezelfde gebleven, zegt LipmanD. Ook ongevraagd en zonder bevel van boo- gerhand werkt de Pruisische Landraad nog altijd „met alle wettige middelen" voor den conservatieven candidaat. Bemiddelings-pogingen. Id de Russische Kamer van Koophandel te Parijs is een rede gehouden door den Russischen gezant Iswolski, die verklaarde, dat Frankrijk en Rusland bun pogingen voortzetten om eou oplossing tc vinden van het Italiaansch-Fransche geschil en dat beide landen hierin in overeenstemming waren met het met beiden bevriende Engeland. Dit is best mogelijk, want nu Italië het eene Turksche eiland na het andere iD de Egeïsche zee bezet, wordt het machtseven wicht in een belangrijk gedeelte van het wereld-zeevaartverkeer geheel en al ge wijzigd. Deze wijziging is in het voordeel van het Drievoudig Verbond (Duitschland, Oostenrijk en Italië) doch in het nadeel van de Triple Alliante (Rusland, Frankrijk en Engeland). Het is dus zeer to begrij pen, dat deze laatste pogingen tot vrede aanwendt. Het Vijfde Wapen. Naar het voorbeeld van Frankrijk, Italië en Duitschland is ook te Weenen een groot comité gevormd voor het bouwen van een groote Oostenrijksche luchtvloot. In alle Oostenrijksche Kroonlanden zul len inzamelingen worden gehouden, waarin ieder Kroonland de opbrengst voor zich-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1