Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. "Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.40 uur. De Bilt, 23 Mei 1912. Hoogste barometerstand 768.0 m.M. te Horta, laagste 751.3 te Skegness. Verwachting tot den avond van 24 Mei 1912. Zwakke tot matige winden, meest uit Zuidelijke tot Westelijke richting. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog regen of onweerbuien. Tompcratuur: Zelfde temperatuur. Barometerstand ie AMERSFOORT. Barometerstand bodenmiddag to 12 uur 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagsto hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMEKSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 23 Mei des 's morgens 7 uur is 64° F. zelf zal gebruiken. In alle hoofd- en garni- zoens plaatsen zullen oefenterreinen komen. In de buurt van de groote stedeD zal men landingsplaatsen voor luchtschepen bouwen. De Kroonprins heeft het beschermheer schap over deze beweging op zich genomen. Tumult ik het HongaarscheVolkshuis. In het Hongaarsche Volkshuis was giste ren de verkiezing vau een president aan de orde. Het ging er weer Hongaarsch toe; verscheiden loden werden naar de commissie van discipline verwezen. De afgevaardigde Kovacs holde op de stembus too on smeet deze omver. Daarna ontstond or een geweldig tumult, zoodat de vergadering geschorst moest worden. Toen de zitting heropend werd, verliet de oppositie de zaal. Het eind van het spectakel was, dat de heer Tisza verkozen werd verklaard. Hij had 210 stemmen op zich vereenigd. Kiesrechthervorming in Hongarije. De sociaal-democraten te Boedapest heb ben besloten heden een algcmeene werk staking te houden. Dit als eeu betooging ten gunste van het algemeen kiesrecht. De minister president heeft in een bijeen komst der Regeeringspartij verklaard, dat hij een ontwerp in zake de kiesrechther vorming zal indienen, zoodra er kalmte zal zyn ingetreden in den politiekeu toe stand. Suffragettes. De bekende suffragette, mevrouw Panck- huvst en de heer en mevrouw Laurence zijn schuldig bevonden aan samenzwering en door de rechtbank te Londen veroor deeld tot negen maanden gevangenisstraf. Ex-Koning MANUëL. Dözer dagen werd meegedeeld, dat de Ex-Koutng van Portugal, dom Manuël, zich op de Portugeesche grenzen zou hou den, wachtend op een gunstig oogenblik, om aan 't hoofd der royalisten een inval te doen tot herovering van zijn troon. De Portugeesche gezant te Berlijn heeft echter dit bericht tegengesproken; dom Manuël vertoeft, zegt hij, op 't oogenblik te Bern, waar hij zich ooder behandeling heeft gesteld van den bekenden zenuwarts, dr- Dubois. Een overwinning van Roosevelt. De laatste berichten over de vóór-ver- kiezingen in den Staat Ohio doen zien, dat Roosevelt een groote overwinniug heeft behaald op Taft. Er zijn 38 aanhangers vau Roosevelt gekozen op een totaal van 48. Ziekteverzekering. Door 4 sprekers is gisteren in de 2e Kamer het woord gevoerd voor vrij wel leege backen. De heer Patijn eindigde zijn rede met een pakkende critiek op het wetsontwerp; hg zal tegen het wets ont werp stemmen, niet zoozeer om het begin sel als wel om de uitvoering. Ziju bezwaren zijn in do eerste plaats het afsnijden van de geneeskundige behandeling en verder de allerongelukkigste regeling der controle door de Raden van Arbeid, tegen de over brenging van do kleine ongevallen uit de Ongevallenwet naar de Ziektewet, tegen de beperking van de regeling tot een botrek- kelijk kleine categorie van arbeiders. De heer Tijdeman gaf de voorkeur aan vrijwillige verzekering en verzette zich daar om tegen het wetsontwerp dat door zijn vertreding van het particulier initiatief de volkskracht vernietigt; daarbij vreesde de heer Tijdeman voor ambtenarigheid en keur de teu strengste af om oen verzekering uitsluitend voor arbeiders in ondernemingen werkzaam, to scheppen. De heer Aalberse heeft een eigen steRcl outwikkeld maar meteen huldegebracht aan den minister en medegedeeld dat hij met enthousiasme zou berusten in het systeem vau de regeering. Een oogeublik scheen hot, alsof niemand meer het woord verlangde bij de algemeene beschouwingen. Maar toen kwam do heer Dnys naar vorencn hield een daverende socialistische rede, waarbij hij staande hield, dat slechts de vrees van de bourgeoisie voor het wassend socialisme de vorzekeiings- wetten in het leven deed roepen.. Geneeskundig onderzoek voor het Huwelijk. Eecige leden der Tucht-Unie hebben aan de Unie als ceutraal vereenigiugs- lichaam van 41 aangesloten bondeu met meer dan 150.000 leden een voorstel in gezonden oin de leiding op zich te nemen van een algemeene beweging, ter verkrij ging van wettelijke bepalingen betreffende verplicht geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Zedelijkhkidsbevlieging van den Haagschen Gemeenteraad. Bij den Haagschen getneonteraad zal weldra een politie-verordening in behande ling komen, waarbij het zoog. pootje- badeu aan het strand te Scheveningcn voor personen boven de 16 jaar verboden is. De heer Warneke heeft thans een amendement ingediend beoogonde het loopen met bloote voeten in zee alleen 'a avonds na 0 uur te verbieden. Godsdienst en Post en Telegrafie. De minister van waterstaat zal de per centsgewijze vertegenwoordiging van de verschillend godsdienstige gezindten onder het personeel bij den post,- telegraaf- en telefoondienst krachtiger bevorderen Tot de te nemen maatregelen behoort o. a. het doen aankondigen van vacatures voor het lagere kantoor- en bestellend personeel in de wachtkamers Het moet aan den minister gebleken zijn, dat sommige direc teuren aan personen van een bepaalde gezindte bij hun voordrachten de voorkeur gaven. Staatspensionnkering of Pknsioenverzkkering. Het Hbld. stelt deze vraag naar aanlei ding van het te 's-Gravenhage gehouden debat in de algemeene vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond, waar bij ten slotte verklaard is dat de Boud wil streven naar een pensioen, door den Staat uit te betalen aan alle mannen en vrouwen, die op een vast te stellen leeftijd minder dan een minimum-inkomen hebben. Daar bij wordt voorgesteld, dat een deel van de kosten zal vergoed worden door een bij zondere belasting (retributie genoemd), welke blykbaar eene inkomstenbelasting zal zijn, met vrijstelling van de allerlaagste inkomens. Het blad botoogt, dat dit geen pensioen verzekering, maar eenvoudigweg Staats- pensionneermg is. Eu ofschoon het Hbld boven Staatspensioen de voorkeur geeft aan Staatssteun van vrijwillige verzekering, ver bonden aan een grondige regeling van de ondersteuning van armlastige ouden van dagen acht zij Staatspensionneering toch heel wat beter dan verplichte pensioenver zekering, met al de ollendo van zulk een nieuwe centrale administratie,paperassenjen Staatsvoogdij over werkman en werkgever. Zou de Boud vraagt hot blad niet beter gedaan hebben slechts te besluiten dat hy een regeling „in de richting van Staatspensioen" wenscht'? Dat zou eenvou diger en vooral niet minder duidelijk zijn geweest. En wie weet, misschien had het, wat zoo veel sprekers in de eerste plaats wenschten, „op de arbeiders een sympa thieken indruk gemaakt." Onderstaand adres met memorie van toe lichting is aan den Raad der gemeente verzouden Edelachtbare Heeren, Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de afdeeliug Amersfoort en Omstreken vau den „Boud van Nedcrlandsche Onder wijzers" (goedgekourd bij K. B. vau 22 Maart 1890 Stb. No. 22, dat naar hare meeuing de salarisveror dening, geldende voor het personeel dei- Openbare Lagere Scholen in deze gemeen te herziening behoeft, aangezien, le. het aanvangssalaris te laag is; 2e. de periodieke verhoogingen te ge ring, te weinig in aantal zijn eD, wat voor al de laatste twee betreft, elkaar met te groote tijdsruimte opvolgen; redenen, waarom adressante, onder ver wijzing naar bijgaande Memorie van Toe lichting, Uw College beleefd verzoekt, bovenbedoelde verordening zoo te wijzigen, dat aan hare bezwaren worde voldaan. Hetwelk doende, enz. (w.g.) T. BEYERLOO, Voorz. (w.g.) W. VAN DER MAAT, Secr. Memorie van Toelichting. De afdeeling Amersfoort en Omstreken van den „Bond van Nederlandscbe Onder wijzers" meent niet tevreden te kunnen zijn met de bestaande salarisregeling, gel dends voor het personeel der Openbare Lagere Scholen in deze gemeente. Immers, het aanvangssalaris is, in verband met den hoogen levensstandaard alhier, te laag, om op behoorlijke wijzo in do allernoodzake lijkste behoeften te voorzieD. We zullen on9 niet verliezen in een opsomming der namen van gemeenten, waar hoogere mi nima worden uitgekeerd, noch in het weer geven van een lijst van uitgaven, die een beginnend onderwijzer zich moet getroos ten. Ieder kan begrijpen, dat bij de tegen woordige regeling een joüg onderwijzer zich veel nuttige en noodige dingen zal moeten ontzeggen. Wat de periodieken betreft, merken we op, dat eene verhooging van f 75.om de 2 jaar al zeer bescheiden mag genoemd worden, ongerekend nog do aftrek, die er plaats heeft voor eigen weduwen- en weezen- peusioen. De laatste vier periodieke ver hoogingen van f 50.zyn, wat de grootte betieft, zeer zeker onvoldoende, aangezien de personen die voor dezo verhoogiDgen in aanmerking komen, eenen leeftyd hebben bereikt, waarop de vermeerdering der nood zakelijke uitgaven de vermeerdering van salaris overtreft. Letten we bovendien op het feiit, dat de laatste twee verhoogingen eerst worden toegekend na 30- en 35- jarigen dienst, dan is het duidelijk, dat de groote tijdruimte van 18 jaren, liggende tusschen 12- en 30 dienstjaren, den weg,die voert naar het maximum, troosteloos dor maakt. Bovendien behoeft het geen betoog, dat maxima van f 1100.tot f1225. zoo ze eenmaal bereikt zijn, geen redelijk burgerbestaan waarborgen. De vele mutaties, die hier jaar op jaar in het onderwijzerB- corps plaats hadden, wijzen er op, dat velen, vóór zij op eenen leeftijd zijn ge komen, waarop hun het maximum zou worden uitbetaald, het onderwijs in eene andere gemeente gaan dienen. Het is van algemeene bekendheid, dat van dergelijke veelvuldige wisselingen de school de. na- deelige gevolgen ondervindt. Maar bovenal: do school eischt den vol len mensch; zij verlangt mannen en vrou wen, in staat om met opgewektheid hun taak te vervullen. Hoe zal zulks mogelijk zyn, indien het overgroote deel der onder wijzeressen) met financiëele moeilijkheden heeft te kampen? (w.g.) T. BEVERLOO, Voorz. (w.g.) W. VAN DER MAAT. Secr. Door Burgemeester en Wethouders is heden aanbesteed het verrichten van verfwerken aan: a. Politiebreau, b. Kin derhuis, c. Koppelpoort, d. Woning St. Andriespoort, e. Schutterij-magazijn, f. Woonhuis Havik, g. School Hellestraat, h. Gymnasium en i. School Koningstraat. Ingeschreven werd als volgt: J. Stopendaal en F. v. d. Pol: a. f425 d. f49, f. f75, g. f275, h. f 110. J. R. van 't Hof: a. f216, d. f36, e. f72, f. f48.98, g. f192, h. f66, i. f192; massa f 787. II. Visscher en G. W. Kelder: a. £315, b. f47, c. f60, d. f38, e. f75, f. f64 g f215, h. f125, i. f 245; massa f 1154. Th. van Zuylen: b. f42, d. 37, f. 150 cd g. f 235. H. Verheul: g. f179. P. van 't Hof: a. f315, b. f50 c. f 95, d. f43, e. f 85, f. f65, g. f250, h. f99, i. f 250 massa f 1127. L. van Wyngaardon: g. f249 en i. f214. S. H. Massaa. f 275, b. f54, c. f 90, d. f 44, e. f 89, f. f 70, g. f 260, f. f 87 en i. (252. Joh. Bakker: a. f275, b. f42, c. f92, d. f45, e. f90, f. f55, g. 1270, h.f96 en i. f325. Perc. a, d, e, f, g, h en i gegund aan J. R.van 't Hof; perc. c aan H. Visscher en G. W. Kelder en perc. b aan J. Bak ker, na loting met Th. van Zuylen. Hedenmorgen werd door Burg. en Wethouders aanbesteed de verbreediDg van de Arnhemsche burg en de wegbreking dor politiewoning aldaar. Ingeschreven werd als volgt: D. J. Boks, Amersfoort, f 7250 W. F. Staal, Vlymen, f 6960 J. v. Harpen, Amersfoort, f 6719 E. de Bruin, Hoogland, f 6300 C. Ruitenberg, Amersfoort, f 6227 J. Wildeman en G. Fijnenberg, f 5750 G. Wassink, f 5670 T. v. Hoogevest, f 5392 Lensiog en v. d. Vijzel, f 5150 A. C. Beijer, f 4573 Het werk iB aan den laag6ten inschrijver gegund. Aan de universiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer P. van Vooren, gebo ren te Amersfoort. Met Stct No. 119 zijn verzonden de 6tatuten der vereenigiDg „Openbare Lees zaal en Bibliotheek" te Amersfooit. De Maatschappij tot rcddiDg van Drenkelingen heeft besloten aan den Heer L. Pesie, badmeester alhier, hare gouden medaille uit te reiken, wegens het zeer oor deelkundig opwekken der levensgeesten by een jongetje, dat hij schijndood op den 4den April j.l. uit de Beek redde. Hierbij is op te merken, dat genoemde Maatschappy niot dt reddiDg op zichzelf beloont, maar het bijbrengen van een schijndoode drenkeling. Toen in 1767 deze Maatschappij werd opgericht, leerde het volksgeloof dat, in dien men een drenkeling uit het water had gehaald, men hem op de kanten moest laten liggen met de voeten in het water, totdat politie of familie op bet terrein ver scheen. Op deze wyze zijn vele personen om gekomen, die door een oordeelkundige be handeling neg gered hadden kunnen wor den. De Maatschappy stelde zich tot taak dit bijgeloof te bestryden en beloont daarom alleen het oordeelkundig opwekken der levensgeesten by een drenkeling. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft heden in hooger beroep bevestigd het von nis van de Rechtbank te Utrecht, waarbij de burgemeester van Bunschoten werd vrijgesproken van de hem ten laste ge legde oplichting, valschheid in geschrifte en verduistering. BAARN. In het bosch bij Groeneveld is een 15 jarige jongen door een adder van 70 cM. lengte in de hand gebeten. Hand en arm zwollen weldra zoo erg op, dat geneeskundigo hulp moest worden inge roepen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2