DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 121, VRIJDAG 24 MEI 1912. 9e JAARGANG, Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. B. J. van Schaardenburg. m Bureau: KLEINE HllQ',6. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnoment belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, vau buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg-Binnen-eu Bnitenlandsch Advert.-bnrean D.Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Olympische Spelen in Stockholm. Zweden's hoofdstad zal in de eerstvolgende weken zooalB bekend is en mag worden verondersteld, het verzamelpunt zijn van duizenden sportliefhebbers. De feesten zullen glansrijker zijn dan ooit te voren. Het stadium, product van verscheidene jaren arboid is in Skandinaviachen stijl opgetrokken. Naast de algemeens training en tennis- ruimte is een kolossaal bassin aangelegd voor de zwem- en roeisport. De 50 K.M. lange baan voor de Mirathonwedloopen voert van het stadium in noordelijke richting naar het prachtig gelegen Edseikenmeer, tot Sollenzuna, waar het keerpunt is. Om het Malar meer in het oosten van Stockholm zal het wielrennen plaats vinden. Tot de deelnemers behooren ook Japanners en Turken. Geen middel te slecht. Iu „Vooruit", hei nieuwe vrijzinnige or gaan voor het district Hilversvm lezen wjj: Do clericale bestrijders dor openbare school hebben meermalen blijk gegeven, dat geen middel hun to slecht i6 ooi de openbare school bij de ouders verdacht te maken. Eén der meest alledaagscbe strijd middelen der broeders is de bewering, dat op de openbare school paganisten, socia listen enz. worden gekweekt. Wordt aan dergelijke beschuldigers het bewijs voor hun beweren gevraagd, dat blijven zo het ant woord schuldig. Tegenover hnn aantijging staan ile woorden van een ernstig man als de heer Gunning, de Amsterdamsche school opziener: „Ik heb nog nimmer en gij weet, ik spreek veel menschen nog nimmer zeg ik u, iemand ontmoet, die verklaarde, dat hij door de openbare school sociaal-domo craat was geworden maar daarentegen meer dan één die positief veikluarde, dat hij door de christelijke schoot en de wijze, waarop daar het geloof werd ingestampt, geheel van het geloof en den godsdienst zijner vaderen was vervreemd". Tot welke kleinzielige praatjes de cleri- calen hun toevlucht nemen, bleek onlangs weer in „De Rotterdammer", het anti-revo lutionaire orgaan, dat nog wel een professor van de Vrije Universiteit tot hoofdredacteur heeft. Dat blad disebte onlangs aan zijn gocdgeloovigo lezers een verhaal op van een moordenaar iu Frankrijk, die, vóór do beul zijn werk verrichtte, aan zijn verdedi ger een brief had geschreven, waarin hij de schuld van zijn misdrijven gaf aan de Fransche staatsschool, 't Verhaal was zóó buitengewoon aandoenlijk,dat bet voor ieder, die maar iets verder kijkt dan zyn neus lang is, duidelijk was, dat men bier te doen had met een dioraluw bedachte lasterpraatjes, waarin de clericale pers zoo vaak haar kracht zoekt. Natuurlijk giug de brief van den moor denaar de heele kleinere clericale pors door. 't Was immers een prachtargumeut tegen de gehate openbare school. Wat is nu gebleken? Vooreerst: dat de brief den ongelukkige door een rooinscheu priester gedicteerd en hom met allerlei bedreiging afgeperst was. En voorts, dat de jongen tot z ij n twaalfde jaar op een particuliere roomsche school te Angers geweest is, daar met groot schandaal wegge stuurd i b en daarna slechts één jaar de openbare school bezocht heeft! Die bom is dus precies verkeerd ge- sprongen! De „Rotterdammer," die boven haar lasterpraatjes de woorden plaatste: „De vruchten van het openbaar ouderwijs," zal nu ongetwijfeld haar lezors gaan vertellen, dat zij bedoelde te schrijven: De gevolgen van het clericale secte-ondcrwijs. Het bovenstaande bewijst een koer te meer, hoe voor deze partij er geen middel te slecht is, om haar haat bot te kunnen vieren togen de neutrale school. Voor de vrienden dier instelling zij dit een aan sporing zich steeds krachtiger te organi- seeron In „Volksonderwijs" vinden zij de uitnemende organisatie, die den strijd voor goed volksonderwijs met toenemend succes aanbindtl Ongeregeldheden te Boedapest. Te Boedapest, waar, zooals we reeds gistereo meldden, een algemeene staking was geproclameerd als betooging voor het algemeen kiesrecht, hebbou bloedige botsingen plaats gehad tusschen arbeiders en politie. Dc Nationale Zeitung geeft hiervan de volgende beschrijving: „De stad vertoont het tooneel van een oorlogskamp. Sedert 10 uur 's morgens is er onafgebroken ernstig gevochten tusschen de stakende arbeiders en de politie en militairen. Do zaken in de stad liggen volkomen stil. Alle winkels zjju gesloten. Ook hot verkeer in de straten en het electrisch bedrijf liggen stil. De arbeiders, die zeer heftig optreden, en geen middel onbeproefd laten om de politie terug te slaan, hebben m de straten barricades op gericht, waar zij do politie en militairen terug trachten te drijven door steenen en revojverechoten. Daar de oproerlingen alle straatlantaarns vernield hebben, is Boeda pest volkomen in duisternis gehuld. De straten liggen bezaaid met glassplinters, daar overal de ruiten ingeworpen zijn. Electri8che tramrijtuigen werden in brand gestoken. De regen, die in den namiddag viel, heeft de volksmenigte iets doen vermin deren." Om zes uur werd aan dat blad uit Boe dapest geseind: „De opstand neemt zeer ernstige, bijna revolutionnaire, afmetingen aan. Het geheele garnizoen is opgerukt. Alleen iu den middag vielen 3 dooden en 1G0 gewonden. Het gepeupel plundert de koflichuizen. Dames en heereu worden door apachen aangevallen. Goldtasschen, horloges enz. worden gestolen Een school jongen werd gedood. Do kranten verschij nen niet. De stem ning in de stad wordt van minuut tot minuut meer opgewonden. Het gevaar voor het publiek in de straat is zeer groot, daar de passage ook geoor loofd is in de afgezette straten en het on schuldige publiek midden in de gevechten geraken kan. In alle straten ziet meu in fanterie met de bajonet op de geweren en cavalerie Do militairen hebben alle hoofdstraten en openbare pleinen bezet. Op het oogen- blik, 's avonds 6 uur, is het iets kalmer geworden. Do politie zoekt naar de leiders der socialisten en heeft reeds eenigo hun ner gevangen genomen. De minister president Lakacz zal waar schijnlijk naar Woenen gaan om den Kei- zer persoonlijk inlichtingen le geven over de gebeurtenissen van heden. De opwinding in de stad blijft zeer groot en men vreesde voor nieuwe gevech ten in den laten avond." Er begaf zich een deputatie van sociaal democraten naar den minister-president om hem te verzoeken een een aangekondigde, doch verboden vergadering toe te staan. De minister-president antwoordde, dat deze vergadering alleen mocht plaats hebben in een gesloten zaal. De deputatie verklaarde toen, dat dan de onlusten zouden voortduren, waarop de minister zei; dat hij dan de strengste maat regelen zou nemen. Bemiddelinqsplannen. Wij hebben reeds melding gemaakt van de planneu, die bij de Triple Alliantie bestonden om te trachten den vrede tus schen Italië en Turkije te bespoedigen, daar de landen, die tot de alliantie behoo ren, nadeel vreezen van een voortdurende bezetting van eilanden in de Egeïsche zee door Italië. Thans beweert de Parjjsch6 Intransi- geant te weten, dat de Europeesche Kan selarijen zich zeer druk bezig houden met plannen voor een internationale conventie over dit onderwerp. Men zoekt naar middelon om het pro gram der conferentie te beperken en nader to bepalen. De oorlogvoerende partjjen zouden voor ceo conventie te vinden zijn; Turkse, mits men de gevoeligheid der natie zou weten te sparen. De onzijdige mogendheden zouden inge zien hebben, dat de wereldvrede minder gevaar loopt door het samenroepen van een conferentie met oen beperkt program ma, dan door een voortduren der vijande lijkheden. Dat zal nog de vraag zijD. President der Fransche Kamer. De Fransche Kamer heeft gister tot pre sident gekozen de heer Paul Deschanel met 292 stemmen; op den heer Etienne werden 201 stemmen uitgebracht. De heer Deschanel was reeds eens voorzitter der Kamer, namelijk van 18981902. Protestvergadering. Te Berlijn zijn gisteren protestvergade ringen gehouden tegen de houding van het Pruisische Huis van afgevaardigden. De vergaderingen werden bezocht door ruim •10.000 personen. Staking van Transportarbeiders. Gistermorgen hoeft de federatie der trans portarbeiders besloten tot de algemeene staking. Anderson, de algemeene secreta ris van den Bond, heeft op een desbetref fende vraag geantwoord, dat het besluit om te staken alleen de transportarbeiders in Londen omvatte, doch dat, zoo noodig, de staking later nationaal zou worden ver klaard. De Mijnwerkbrsloosbn in Engeland. Nu, ondanks de verklaringen in het Lagerhuis door den minister gegeven, in vole gevallen door dc districtscommissiën mininiumloonen zijn vastgesteld, die geen redelijk loon voor de arbeiders in de mijnen waarborgen, heeft de conferentie vau den Mjjnwerkcrsbond besloten om zich met een protest tegen deze handelwijze der districts- eommissiën tot de Regeering te wenden en herstel van grieven te verlangen. Het Zweedsch Pantserschip. Namens den Zweedschen Staat zijn giBter door don Bond van State de 12 millioen Kro nen aangenomen van de Zweedsche Pant- eerschipvereeniging voor den bouw van een pantserschip. De Koning meldde dit den Rijksmaarschalk en deed daarbij de mede- deeling, dat het Koningshuis niet achter wilde blijven en 100.000 Kronen schonk voor het pantserschip. Portugal en het Vaticaan. De Portugeosche Kamer heeft met 50 tegen 45 stemmen een voorstel aangeno men tot afschaffing der Portugeesche lega tie bij het Vaticaan. Het geval-Malecka. De zaak van de Engelsche onderdane, mejuffrouw Malecka, die in Rusland tot

De Eemlander | 1912 | | pagina 1