WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.35 uur. De Bilt, 24 Mei 1912. Hoog6te barometerstand 771.3 m.M. te Coruna, laagste 755.5 te Riga. Verwachting tot den avond van 25 Mei 1912. Zwakke tot matige Noord-Weste lijke tot Noord-Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Iets koeler, mogelijk nachtvorst. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laag6te hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 24 Mei des 's morgens 7 uur is 64° F. een buitensporig strenge straf is veroor deeld, eukel omdat zij omgang had met een anarchist, is in het Engelsche Lager huis weer ter sprake gebracht. Minister Grey zei, dat de consul de stukken be treffende het proces had gezonden en dat do leden die terstond na Pinksteren in hun bezit zouden krijgen. Reeds nu kon de minister zeggen, dat er alle reden was, om verzachting van het vonnis te vragen en dat dit verzoek reeds werd gedaan. ziekteverzekering. De heer Duys heeft gisteren zyn rede in de Kamer voortgezet. Met het beginsel van het wetsontwerp, de verplichte verze kering kunnen do socialisten zich vereeni gen. De ervaring in het buitenland heeft geleerd, dat vrjjwillige verzekering op mis lukking uitloopt. De verzekeringswetten van minister Tal- ma zjjn oen homel vergeleken bij de wet- VeegonB, die alle medezeggenschap van de arbeiders weerde; maar overigenB zijn zij buitengewoon omslachtig De voorgestelde ziekteverzekering noemde hij onneder- landsch, wegens hot verbreken van de gezinsverzekering, materialistisch, omdat alleeu ziekengeld verzekerd wordt en geen geneeskundige behandeling. Hoe de sociaal-democraten ten slotte stemmen zullen, kon spr. nog niet zeggen, maar wel zullen zjj by de behandeling al het mogelijke doen om de wet zooveel mogelijk te verbeteren. De heer De Kanter heeft kort de aan dacht gevraagd voor zijn amendementen, om wat meer van het particulier iniatief te redden evr de bestaande, veelal bloeiende ziektekassen niet te verlagen tot uitbeta lingskantoren. Even kort heeft de heer Van Ideinga principieel stelling gekozen tegen deze wet. Zijn voornaamste bedenking te gen het ontwerp was, dat het uitzoude- ringsrecht schept voor de arbeiders en niet is nationaal, d. i. voor allo burgers gelij kelijk geldend. De verheffing der arbeiders is niet te krijgen door het enkele „put money in your purse", de leuze van dit ontwerp. Even principieel kantte de heer Van Isdinga zich tegen de Raden van Ar beid, die hij inconstitutioneel noemde, gelijk de Bakkersraden. Onze Grondwet wil be stuursorganen voor allen: gemeenten, pro vincie, staat, doch verbiedt daartusschen te schuiven organen tot het behartigen van eigen belang. Daarmede wordt het eenig goede dat de Fransche revolutie geboden heeft, verbroken de gelijkheid der rechts gemeenschap van alle burgers. De Spoorweg-motie Treub. De minister van Waterstaat heeft gister avond geantwoord op de motie Treub. De minister is overtuigd, dat de grieven tegen het huidige stelsel niet zoo ernstig zijn,dat zij een overgang het zij tot algeheele staats exploitatie, hetzij tot algeheele particuliere exploitatie rechtvaardigen. De heer Treub bestreed 's ministers betoog maar eindigde met de intrekking van zijn motie, maar voegde hieraan uitdrukkelijk toe, dat dit niet zeggen wil, dat hij zou ophouden te propageeren voor staatsexploitatie. Geen kinderaftrek. De Hilvorsumsche raadscommissie voor de financiën zegt in haar rapport op het advies van B. en W. in zake wijziging der heffing van de inkomstenbelasting, dat zij door verdeeldheid van meeniug onder hare leden niet kau adviseeren tot het invoeren van kinderaftrek. In afwyking van de meoning van B. en W. adviseert zij den Raad tot invoering van een matige progressie. Optochten en Voetbal op Zondag. De Rotterdamsche gemoenteraad is gister avond blyven steken in de behandeling van het voetbal-en optochtenverbod opZondag en heeft besloten het debat een volgende zitting voort te zetten. Do voorzitter heeft zich nadrukkelyk tegen het voorstel verzet, maar toch meegedeeld, dat hij, als de Raad daartoe uitspraak deed, voortaan optochten zal verbieden, aangezien tot dusver zijn beslissingen werden genomeu op grond van art. 13 der verordening op de straatpolitie, dus krachtens een door den Raad gegeven recht, dat hem door de beslissing van den Raad zou worden ontnomen. Handel en Nijverheid. Gisterenavond hield de vereeniging „Han- dol en Nyverheid'' een algemeene leden vergadering in de Zwaan, onder voorzitter schap van den heer Joh. v. d. Meiden. Na opening der vergadering leest de secretaris do notulen van 15 April, welke worden goedgekeurd. Aan de orde is hierna de verkiezing van 7 bestuursleden. De Voorzitter deelt mede, dat een sehryven is ingekomen van den heer Nieuwendyk, dat hij zjjn herbenoeming slecht» aanneemt, om de loopende zaken af te wikkelen. Daarna zal hij zyn functie neerleggen. Verder een schrijven van den heer S. J. van Duinen, dat hij zyn benoeming niet kan aannemen, terwyl hij den leden zyn erkentelykheid en waardeering betuigt voor hun daad van sympathie ten zijnen opzichte. En ten slotte een sehryven van de hee- ren P. van Achterbergh, Joh. G. F. van Achterbergh, J. W. Eggink, J. van Doorn, W. Schooleman, G. vaH Valkenhoef, W. E. en J. Kreikamp, waarin zjj verzoeken de verkiezing van een voltallig bestuur aan de leden ter vergadering over te laten, het geen zij, vooral in dit geval, wel zoo ver kieslijk en bovendien reglementair achten. Do Voorzitter herinnert er aan, dat bekend is gemaakt, dat candidatenlijaten konden worden ingediend. Er zijn echter geen lijsten ingekomen, waarom het be stuur thans een voordracht indient. Aange zien het in een goed gesitueerde vereeni ging plicht i» van de heeren, die de crisis uitlokken, dat zy de taak op zich nemen van het afgetreden bestuur, worden voor gesteld de heeren: J. G. F. van Achterbergh, C. J. v. Beek, P. J. Frederiks, L. J. Kronk, Gjjsb. de Jager, R. Smit, W. van Schaik en J. 8in- nige. De heer P. van Achterbergh aebt het niet goed, dat er menschen in het bestuur zitten, die niet kalm en bezadigd zijn. Er moet een voorzitter komen,die don heer van Duinen evenaart. De voorzitter: Mag ik U attent er op maken, dat de voorzitter niet door de vergadering wordt aangewezen, maar door het bestuur, zoodat Uw opmerking niet op haar plaats is. De heer Van Achterbergh: Jawel, dat was me bekend. De heer Oosterveen zegt, dat in de bestuursvergadering is besloten om de leden vrij te laten. Wel zou het bostuur een lijst indienen, zonder de leden even wel te dwingeD zich daaraan te houden. De Voorzitter wijst er op, dat de bepaling van 10 leden is gemaakt om een eindelooze versnippering te voorkomoa, maar de lyst is niet bindend. De heer v. Schaik: Wanneer het al leen om die reden is, zou bet toch ge makkelijker zijn, dat ieder lid een lijst kou indienen. Zooals het nu staat, moeten er 10 leden zijn. Die moeten eerst vergaderen en je weet niet eens wie leden zijn. Het is zeer moeilijk en onmogelijk in de prak tijk om 10 leden bij elkaar te krijgen. Uit de leden moet dan weer een vergadering worden bijeengeroepen. Dat artikel is niet toe te passen en ook veel te autocratisch, want het geeft feitelijk aan het bestuur het recht, de leden, die het hebben wil voor te stellen, 't Is dan ook meer gedaan als een middel tegen een enkel persoon, maar niet om hetgeen de voorzitter meedeelt. De heer E. van Vollonhoven: Kan het geen verkeerde opvatting van het be stuur zyn, de herkiezing van den heer van Duinen te zien als gericht tegen het be stuur? De vergadering heeft dat misschien gedaan als een sympathiebetuiging aan den heer van Duinen. Ik kan ook niet geheel goedkeuren de wijze, waarop dat gedaan is, maar zou het bostuur by herkiezing het weer aannemen De heer S i n n i g e is het daarmee eens. maar wil die pertinente vraag niet stellen en liever afwachten wat het be stuur zal doen. Do heer Van Schaik: De kenneljjko bedoeling van de herkiezing in de vorige vergadering is meer dan eens te kennen gegeven. Wanneer oen dergelijke kwestie voorkomt, wordt de portefeuille kwestie gosteld, en nu zegt do voorzitter: we dra gen het over aan de partij, die ons heeft laten vallen. Meer dan eens is echter ge zegd, dat er geen kwestie van wantrouwen was. Als er werkolyk een idee van wan trouwen was geweest, zou ik niet meteen zekere truc zyn gekomen, maar met een openljjko motie van wantrouwen. De Voorzitter: Wauneer we het briefje van den heer Van Duinen lezen, blijkt er wel degelijk uit, dat hij in zijn herkiezing ziet een desavoueeren van de achtergebleven bastuursleden. Met de stem ming is dus volkomen bereikt, wat het be stuur er in ziet. Ik geloof gaarne, wat de heer Van Schaik heeft gezegd, hjj is rond genoeg om te zeggen, wat hjj meent te moeten zeggen. Maar de sympathie, die de leden aan den heer Van Duinen be tuigd hebben, gaat buiten de bestuursleden om. Wij willen geen autocratisoh optreden, we zitten alleen in het waarachtig belang onzer gemeente achter de bestuurstafel, niettegenstaande het bestuur weinig sym pathie beeft ondervonden van de leden. In een reglement komen nu wel eeDS artikelen voor, die minder goed uitvoerbaar zijn Oorspronkelijk is het artikel ingevoegd, omdat er wel eens leden wareD, die uit scherts een persoon stelden, die niet ge schikt was voor het bestuur. Om te voor komen, dat zoo'n persoon gekozen zou worden, is toen het aantal van 10 leden genomen. Op de vraag omtrent bet aanbljjven van het bestuur kunnen we niet ingaan, ons besluit is na ernstig beraad genomon. Zeer zeker is geen truc gebruikt, maar een daad gepleegd, die voor het bestuur minder aangenaam is. De heer Van Schaik stemt toe, dat uit het schrijven van den heer van Duinen te lezen ia, wat de voorzitter zegt. Deer K r o o k vermoedt dat het bestuur het schrijven cenigszins verkeerd begrijpt. Het zit mogelijk hierin, dat het bestuur niet heeft meegestemd. De Voorzitter: Dat kan den heer van Duinen niet bekend zyn. De heer Van IVollenhoven: Het briefje van den heer van Duinen wordt door het bestuur eenzijdig uitgelegd; het bestuur behoort toch ook onder de leden. Waarom vat het bestuur het zoo zwart gallig op Bestaat er reden voor en waarom heeft het bestuur de motie van vertrouwen, in de vorige vergadering niet willen accepteeren f De heer Joh. van Achterbergh: Wanneer bet bestuur bij zyn besluit bljjft, dan is het de gemakkelijkste weg, dat we het oude bestuur weer herkiezen. Ieder weet, dat de gestelde heeren, alleen gesteld zijn, omdat ze op van Duinen gestemd hebben, niet om hun capaciteiten. Ik heb echter bedenking tegen do verkiezing van den heer v. d. Meiden. Handel en Ny verheid heeft recht van bestaan, maar moet •p zich zelf staan. Als ik het verloop van de vereeniging naga en van het bestaan van De Eemlandcr, dan zeg ik: laten we voorzichtig zijn met de verkiezing van den heer v. d. Meiden, die den treurigen moed heeft gehad, te zeggen, dat hy bij de Eemlander combinatie is ingelyfd. Ik acht den heer v. d. Meiden boven alles hoog, maar in Handel en Nijverheid hoort hy niet thuis. De Voorzitter: U mag zoo niet doorgaan, dat hoort in een kiesvereeniging thuis. De heer van Achterbergh her innert er dan aan, dat de Eemlander ge schreven heeft, dat H. en N- zich blameerde en daarom zegt bij: Hou uit de ver. Han del en Nijverheid de Eemlanderpolitiek uit. En daarom i» hij er ook tegen den heer v. d. Meiden te herkiezen. De Voorzitter: Ik hoop U nog eens in onze combinatie te zien. Het zou niet pleiten voor Uw verstandeljjken achteruit gang- De heer Ooster veen: Wat de heer Achterbergh zegt hoort hier niet thuis. In de vorige vergadering is duidelyk aan de leden kenbaar gemaakt, dat al het mogelijke is gedaan, om den heer van Duinen terug te krygen. Maar de heer v. D. wilde niet en vond dit zelf niet in het belang van H. en N. Ook het bestuur heeft gevoeld, dat zyn terugkeer niet in het be lang der vereeniging was en daarom moes ten we er in berusten. Het beBtuur heeft dat aan de leden voorgelegd en hoogelyk gewaardeerd, wat van Duinen heeft gedaan en de vergadering heeft zich daarbij neer gelegd. De zaak ging dus goed en het bestuur meende het vertrouwen en de waar deering der leden te bezitten. Daarop is een tweede vergadering gehouden, waarin het bestuur met candidaten is gekomen. Die zaak was heel reglementair. In die vergadering kwam echter oppositie. Het bestuur adviseerde met nadruk niet den heer van Duinen te stellen. De oppositie bleef echter en toen heeft het bestuur ge voeld, dat het vertrouwen weg was. Toen de meerderheid uitmaakte, dat van Duinen toch weer moet komen, hebben we er het bijltje bij neergelegd. De heer Sinnige: Er is ook nog een motie van vertrouwen geweest. Daarmee waren alle rancune's toch uitgesloten. Waren de leden doordrongen geweest van wat het bestuur thans zoo duidelyk heeft uiteengezet, dan was de stemming over den heer v. D. niet uitgelokt. Ik wenBch nu voor te stellen af te wyken van het regle ment, in dien geest, dat we candidaten kun nen stellen,zonder dat ze de onderteekening van 10 leden behoeven. Dan kan ieder beoordeelen of hy de tegenwoordige be stuursleden wil herkiezen of niet. Het voorstel wordt ondersteund door verschillende leden. De heer van Duin heeft hooren ver luiden, dat aan den heer van Duinen is gevraagd, een andere reden op te geven voor zyn bedanken, bijv. ouderdom of zoo iets. De heer v. Schaik: Aan de couranten was reeds opgogeven, dat de beer van Duinen ontslag genomen had, voor dat het bestuur het wist. De heer van Duinen heeft mij persoonlyk meegedeeld, dat het ging om de Kamperbinnenpoort kwestie, omdat de 2de voorzitter tegen het bestuursvoor stel optrad, terwyl hy in de bestuursver gadering zich er mee vereenigd had.Als nu toegegeven was, dat dat onparlementair waB, was de heer van Duinen wel teruggekomen. Nu was het onmogelyk door het bericht in de courant, terwyl geen zekerheid werd gegeven, dat zoo iets zoo worden voor komen. De Voorzitter: Ik heb me buiten de kwestie gehouden, maar ik heb me volkomen bereid verklaard ontslag te nemen als bestuurslid, als de heer van Duinen het wenschelyk achtte. Het terugkeeren is hem dus volstrekt niet onmogelyk gemaakt. De heer Oosterveen deelt mede, welke pogingen zyn aangewend, den heer van Duinen op zijn besluit te doen terug komen. Het bestuur billykte echter de reden van den beer v. D. niet en om hem het terugkeeren later mogeljjk te maken, is de vraag gedaan om de ontslag aanvrage te wyzigen. Dan bleef een prettige ver houding bestaan. De heer Nieuwendijk bevestigt de mededeelingen van den heer OoBterveen en meent, dat waar de heer van Duinen om een bestuurslid weggaat, de andere toch niet zoo zeer in tel by hem zijn. De heer v. d. W a 1 zet nog uiteen, hoe hij tot viermaal toe gepoogd heeft den heer v. D. tot andere gedachten te brengen. Eerst toen heeft hy het bericht in de courant laten zetten, waarna door het be stuur nog al moeite is gedaan. Na nog eenige discussie stelt de heer van Vollenhoven voor het debat te sluiten en te stemmen over het voorstel van den heer Sinnige. De heer Schewemmer stelt voor reglementair te blyven en bestuursleden te kiezen uit de gestelde candidaten en de aftredende bestuursleden,die altjjd herkies baar zyn, Het voorstel-Sinnige wordt aangenomen met algemeene stemmen. Hierna wordt overgegaan tot de ver kiezing. De heeren Joh. F. G. van Achtenberghr W. van Schaik en P. J. Frederiks ver zoeken niet op hen te stemmen. Bjj eerste stemming worden gekozen, de heeren: Sinnige, v. d. Wal, Oosterveen, terMaat enNieuwendyk;by tweede stemming de heer Fontein en bjj herstemming tus- schen de heeren Krook en v. d, Meidenr

De Eemlander | 1912 | | pagina 2