DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 123. DINSDAG 28 MEI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per poet id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE Hi.KJ ti. Telef. latere. 183. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad ia .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitonlandsch Adrert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam ijzige ontvangst. Als iets Talma's arbeidersziekteverzeke- ring veroordeelt, dan is bet wel de wyze, waarop ze in de Tweede Kamer ontvangen is. Op den dag toch, dat eindclyk en eindelijk in openbare behandeling kwam, wat de grondslag beet van Talma's sociaai verzekeringsgebouw; op den dag, dat deze minister, die met de ritvoering belast is van wat dit kabinet zich als hoofdzaak hoeft gesteld, eindelijk daarvoor achter de groeno tafel kon plaats nemen, vond de coalitie het voor het overgroote deel niet eens de moeite waard om aanwezig te zijn; we gelooven zeer hoog te schatten, als we zeggen, dat er van Rechts 20 leden in de zaal waren. Hier had men niet te doen met een minister, omstuwd van getrouwen, die haast niet weten wat ze zullen doen om sympathie te bctoonen aan den be windsman, die op het punt staat hun dier baarste wenschen te vervullen; hier werd door de 40 wegblijvers zoo onomwonden mogelijk uitgesproken, dat ze met dit genre van arbeidersziekteverzekering al bitter weinig op hebben, en de minister kan hun geen enkel verwijt maken, maar mag big wezen, dat hij om politieke rede nen van het binnenhalen zijner wet verze kerd is. En wij kunnen per slot van rekening aan vele absenteisten van Rechts eigenlijk geen ongelijk geven; wat hebben ze er aan, de doorwrochte betoogen en de zaak rijke argumecton van een Patijn, van een Treub, om een paar namen te noemen, tegen het wetsontwerp aan te hooren; het kan het toch voor hen alleen wat moei lijker maken do stem des geweteus tot zwijgen te brengen, en 's lands belang voor de zooveelste maal op te offeren aan het belang der coalitie. (Vaderlander.) bemiddeling8plannen. In verband met mogelijke plannen om trent een conferentie door de Mogendheden te houden ten einde tot een beëindiging van den Italiaanschen-Turkschen oorlog te komen, wordt uit Parijs gemeld, dat reeds officieuse besprekingen in die richting heb ben plaats gehad. Nu de oorlog in de Mid- dellandsche Zee meer en meer de groote Mogendheden bezig houdt, ligt het voor de hand, dat men in diplomatieke kringen naar middelen omziet, daar een einde aan te maken. Van Fransche zijde woidt, komt het inderdaad tot een conferentie, er op aan gedrongen, dat men het gebied der beraad slagingen van te voren zeer nauwkeurig dient af te bakenen. De Italiaansche bladen wijzen het denk beeld van een mogendheden-conferentie, zooals Rusland schijnt te willen, en die, o a. ook zou trachten een einde te maken aan den Turkech Italiaanschen oorlog, met be slistheid af. In Tripoli. De bevelhebber van de Turksche troe pen in Bengazi meldt dd. 20 dezer: Een bataljon Italiaansche infanterie heeft met twee kanonnen en twee mitrailleurs den pas van Bemcitam bij do grens van Tunis aangevallen. De Italianen werden tot naar hunne schansen teruggedreven met achter lating van schietvoorraden en uitrustings stukken. De lurken verloren 8 dooden en 20 gewonden. Men meldt uit Feroea, dat Vrijdagoch tend Italiaansche troepen, die naar Sidi Said oprukten, op Arabieren zyn gestoo- teD, die zich na een hevig gevecht terug trokken. De Arabieren leden aanmerkelij ke verliezen. Do Italianen hadden twee dooden en 6 gewonden. Een Fransche boot beschoten. De Giornale d'Italia meldt uit Napels: De kapitein van de paketboot Caucase, die hedenmorgen aankwam met zestig Italianen aan boord, die uit Turkije zijn verbannen, verklaarde dat hij, toen hij de haven van Smyrna achter de loodsboot varende ver liet, een signaal kreeg om te stoppen, waaraan hij voldeed. Niettemiu vuurde eenige oogenblikken later het fort twee kanonschoten af. De kapitein verzocht verklaringen omtrent dit feit, die hem echter niet werden gegeven. De loodsboot was doorgevaren. De kapitein heeft een verslag van het gebeurde aan den Fran- schen consul ter hand gesteld. De Italiaansche Kamer, De Kamer namZatordag met 284 st. tegen 62 st. het wetsontwerp in zake do kiesrecht hervorming aan, en verwierp met groote meerderheid een voorsfel-Mirabelli tot af schaffing van den politieken eed.Vervolgens dankten Giolitti en Marcora de Kamer voor baar houding bij deze discussie en tijdens den oorlog betoond. De Staking der Transportarbeiders. De Staking der transportarbeiders te Londen breidt zich steeds uit en omvat reeds minstens 120.000 man. De stoomvaartlijnen staken den dienst en de spoorwegen vervoeren geen goederen naar en van do haven. Het Verbond van Londensche feeders heeft een manifest verspreid, waarin zij verklaren, dat zij zich ontslagen rekenen van de verplichtingen bij vroegere over eenkomsten met de arbeiders hun opgelegd, nu de laatsten die overeenkomsten geschon den hebben. De bestuurders van de Lon densche voerliedenvereeniging hebben hun loden aangeschreven onverwijld het werk neer te leggen. Clarke, de regeeringscommissaris houdt besprekingen met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Zondag hielden honderdduizend trans portarbeiders een betooging op Trafalgar Square. Een groote politiemacht was op de been, maar de stakers gedroegen zich volkomen ordelijk. Er werden moties aangenomen waarin een uniform loon wordt geëischt van tien stuivers per uur, verder een overwerktarief van 1 sh. 2 d. per uur. De arbeiders ver klaarden in de moties verder, dat zij niet den arbeid zullen hervatten, eer aan allo grieven is tegemoetgekomen. De Politieke toestand in Hongarije. De oppositie-partyen in Hongarije, de Juthpartij, de Kossuthpartij, de volkspartij en de wilde, zijn tot overstemming gekomen wat betreft de hervorming van het kies- rocht en het leger. De positie van de re geering welke nu tegenover een aaneen- gesloteu oppositie komt te staan, wordt daardoor zeer verzwakt. De ongeregeldheden te Boedapest. Na de algemeene staking van 24 uren is de rust volkomen wedergekeerd. Slechts in de voorsteden hebben nog enkele op stootjes plaats gehad. De Rijnschippersstaking geoindiqd. Het voorstel van het bestuur van do vakvereeniging van Rijnschippers om de staking op te heffen is gisteren door de schippers aangenomen. Stakingen in Spanje. Gisteren is onder de arbeiders van de Andalurische spoorwegen een staking uit gebroken. Do directie had haar beloften omtrent de ouderdomsverzekering niet na gekomen, tevergeefs heeft de regeering hare bemiddeling aangeboden. In Asturië staken 2500 mijuwerkers, omdat er 6 wa ren ontslagen. In Caragoza is een uitslui ting te wachten van 30 procent der met selaars. Men vreest, dat een algemeene staking op handen is. De Toestand in Marokko. Op drie verschillende punten hebben de Berbers een aanval op de stad Fez gedaan. Eenigen hunner wisten de stad binnen te dringen maar werden instraatgevechten neergeschoten. De aanval zelf werd afge slagen. De Sultan Moelai Hafid blyft by zijn voorrnemen om af te treden. De Gebroeders Mannesmann. Volgens een telegram aan het Berl. Tage- blatt zouden in Marokko de bekende ge broeders Mannesmann in de omgeving van Fez door inboorlingen belegerd worden en in groot gevaar verkeeren. Negeropstand op Ouba. Op Cuba is een negeropstand uitgebro ken. De negers eischen intrekking van de wetten, die hun het recht ontzeggen zich in politieke vereecigingen te organiseeren. De negers maken zich schuldig aan tal van gewelddaden en plunderingen. De generaal, die do onderdrukking van den opstand leidt, heeft bevolen, dat gteD kwartier zal worden gegeven. De 3e en 4e divisie van de Atlantische vloot der Ver. Staten heeft bevel gekregen zich gereed te houden cm naar Cuba te vertrekken. Taft heeft echter aan den president van Cuba geseind, dat hij niet van zins is tusschenbeiden te komen. De hoofdstad van AustraliS. Sedert jaren heeft naijver tusschen de verschillende Staten v. Australië verhinderd, dat een der grootste steden tot hoofdstad gekozen werd. Voorloopig werden regeering en parle ment te Melbourne gevestigd, maar men besloot een nieuwe stad te bouwen op een stuk grond, dat do staat Nieuw-Zuid-Wales aan bet Gemeencbest afstond. Daar, te Yass-Canberre, zal de hoofdstad verrijzen, naar een plan, waarvoor een prijsvraag is uitgeschreven. Uitnoodiging van de stad Parijs aan de Burgemeesters van den Haag en Amsterdam. Het gemeentebestuur van Parijs heeft do burgemeesters van Den Haag en van Amsterdam uitgenoodigd tot een door de stad Parijs ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin te geven receptie op Zondag 2 Juni. Zoowel de burgemeester der residentie als die van do hoofdstad hebben die uit noodiging aangenomen. Gevolgen der Staking. Ten gevolge van de te Londen uitge broken staking is de directe vrachtvaart van Rotterdam naar die haven geheel stop gezet. Sommige schepen zyn met een ge deelte van de lading, die niet gelost kon worden daar teruggekeerd. De Duurte Toeslag. Door voorzitter en secretaris van den Algemeenen Nederl. Rijkswerkliedenbond, voorzitter en secretaiis van den Algemeenen Bond van Nederl. PostTelegraaf- en Telefoon-personeel, en voorzitter en secre taresse van den Algemeeneu Nederl. Amb tenaarsbond is een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin wordt meegedeeld, dat, na do verwerping der Duurtewet, door genoemde bonden openbare vergade ringen werden belegd in verschillende plaatsen van ons land, en dat op deze vergaderingen bleek dat duizenden ambte naren en werklieden bestaan moeten van ontoereikende loonen, zoodat in vele van die gezinnen oogenblikkelijkenood heersebt, redenen waarom zy zich veroorloven een beroep te doen op Uwen invloed als volksvertegenwoordiging en U dringend verzoeken te willen bevorderen dat hun verzoekschriften van 1 October, 5 October en 6 October J910 spoedig in behandeling worden genomen en tevens dat aan de daarin uitgedrukte wenschen door de Regeering worde tegemoetgekomen. Gymnastiekfeest. In weerwil van het gure weder on van de niet al te bc6te organisatie, mag het gisteren op Birkhoven gehouden gymna stiekfeest wel geslaagd heeten. Een vry talrijk publiek toch woonde do oefeningen en wedstrijden bij en, al liet de orde wel eens wat te wenschen over, pro paganda zal er zeker wel van zijn uitge gaan. De nog jonge Amersfoortsche gym- nastiekvereenigiDg „Ajax", die het feest organiseerde, zal geleerd hebben, dat voor het welslagen van een dergelijk feest, de opzet wel wat ruimer had mogen zyn, ter wijl op het terrein in de eerste plaats orde moet heerschen. Nu liep het publiek tel kens op het voor do oefeningen bestemde terrein, terwijl de jongere Ajax-leden zich ic dat opzicht wel wat al te hard weerden en soms de gedachte aan het zyn in een speeltuin deden opkomen. Maar voorzoo'n feest komt er ongetwyfeld heel wat kyken, en we mogen zeker aannemen, dat ook in dit opzicht het feest zyn nut zal hebben,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1