DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 125. DONDERDAG 30 MEI 1912. 9e JAARGANG. BINNENLAND. Woningtoestanden in de 20e eeuw. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEIBfE HaAGI.6. Telef. Iuterc. 183. Prijs der A<1 vertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedcren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnoment belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gertchtigd het Alg. Binnen-en Baitenlandsch Advert.-bnroan D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam Er wordt vaak gespot met do statistiek. Hare gegevens worden onvolledig, hare resultaten onbetrouwbaar, misleidend ge noemd en men weet steeds omstandigheden aan te voereu, waarmede geen rekening gehouden is of kou worden. Meestal zijn zij het, die weinig gesticht zijn over de resultaten eoner statistiek en maarliever verbergen wilden, wat aan het licht getreden is, die naar genoemde tegen werpingen grijpen. Zeker, de beteekenis van de statistiek moet men niet ovorschatten, niet alle vraag stukken laten zich herleiden tot statistische cyfers, waaruit de oplossing maar voor het grypen is. Hare gegevens zyn inderdaad zelden of nooit volledig en hare resultaten kan men slechts als bij benadering juist beschouwen. Maar men komt toch al 'n stuk verder, zoo men 'n vraagstuk zij hot dan ook slechts bij benadering onder cijfers kan brengen. Cijfers zij mogen tot tientalion onjuist zijn en tot gevolgtrek kingen leiden, welke slechts in de helft der gevallen opgaan cijfers zeggen meer dan theorieën en beschouwingen, cijfers zijn de sprekendste argumenten. Reeds meermalen heeft de statistiek op toestanden 'n kijk gegeven,ontstellend zelfs voor hen,die op de hoogte meenden te zyn. Een van de „sprekendste" statistieken is wel die, welke zich met de woningtoe standen bezig houdt. Bjj de volkstelling van 31 December 1909 zjjn gegevens verzameld omtrent het aantal „vertrekken" en het aantal bewoners per vertrek in onze groote steden. Woningen, bestaande uit slechts één vertrek kamer, zolder- of kelderruimte, tegelijkertijd dienende tot keuken, woon- en slaapvertrek, bleken er te Amster dam te bestaan 15.396, te Rotterdam 10.370, te 's Gravenhage 8202 en te Utrecht 2160. Met andere woordenop 200 woningen trof men te Amsterdam 23, te Rotterdam 23, te '8 Gravenhage 24 en te Utrecln 16 éénkamerwoningen. Nu telt het overgroote deel van deze woningen wel is waar slechts 1 of 2 be woners maar toch waren er in Amsterdam nog 1907, in Rotterdam 2068, in 's Gra venhage 900 en in Utrecht 312 van die éénkamerwoningen, die bewoond worden door 4 of meer personen. "Woningen met 2 vertrekken of één vertrek -f- alcoof telde men in Amsterdam 29329 of 43 op de tweehonderd woningen, in Rotterdam 30925 of 69 op de 200, in 's Gravenhage 12326 of 36 en in Utrecht 6187 of 45 op de 200. Ook deze twee kamerwoningen hebben vaak slechts enkele bewoners maar niette min zijn er in Amsterdam nog 3404,inRot- terdam zelfs 6026, in 's Gravenhage 1481 en in Utrecht 780 met 7 of meer bewone's. Is het uit hygiënisch oogpunt onrustbaread dat in Amsterdam 26 procent, in Rotter dam 40 procent, in 's Gravenhage 22, in Utrecht 23 procent der bevolking in Ijof 2 kamerwoningen huist, uit zedelijk otg- punt is het verderfelijk te noemen, c^t, niet medegerekend de woningen, wiar 6lechts één perBoon, een echtpaar of plr- sonen van gelijk geslacht 6amenwoondm, Amsterdam 4398, Rotterdam 5452, 's Gg- veubage 1672 en Utrecht 765 1 of 2 lp- mer woningen telde, waar geen scheidhg der geslachten mogelijk was. Meer dan door peuterige zedelykheis- wetgeving zal men door uitroeiing un dergelijke ontstellende woningtoe6tancbn do bevordering van de gezonde zedelis- heid in de hand werken. De Italiaansch-Tukkscbe Oorlog. Het Tuiksche ministerie van oorlg maakt een telegram openbaar, onderte kend door tien sjeichs uit Tripoli, waan deze zweren, eeuwig met Turkije veres nigd te willen blijven. Dk lasten van den Oorlog. De Italiaansche regeering heeft in d Kamer wetsontwerpen ingediend waarii voor het leger een buitengewoon credie van 60 millioou lire wordt gevraagd on de uitrusting te voltooien en de troepei van een nieuw soort geweer te voorzien Voor de marine vraagt de regeering eei buitengewoon orediet aan van 21'/q miljoen 15 miljoen voor nieuwe torpedobootcn ei 6miljoen om de manschappen vai 31,000 op 33,000 te brengen. Dk uitzetting der Italianen. Yan Turkscbe zijde komt men optegec de verhalen omtreut knevelarijen van da uitgezette Italianen. Alleen te Smyrna heeft de overheid van enkele Italianen verlangd, dat zij een half jaar vooruit be drijfsbelasting zouden betalen. Do Turken handelden hierdoor niet in strijd met de capitulatiën, omdat deze gedurende den oorlog ingetrokken zijn Om te kunnen betalen hebben sommigen hun meubelen moeten verkoopen. De Porte heeft den Italianen tot 10 Juni tijd gegeven om hot land te verlrten. De Transportarbeidersstaking. De regeeringscommis6aris Sir Edwand Clarke heeft in zijn rapport de punten van geschil in 5 gevallen gegrond en op 2 ge vallen gegrond verklaard, te weten le de eisch der stakers, dat alleen leden der vakvereenigingen in dienst zouden worden genomen 2e het besluit tot 6taking zonder krachtens de overeenkomst van 1911,eerst bemiddeling gezocht te hebben. Het stakingscomité heeft de uitnoodiging van minister Buxton tot een conferentie op Vrijdag aangenomen. De vertegenwoordigers van de reeders hebben geweigerd deel te nemen aan de conferentie. Niet aangesloten arbeiders gaan nog steeds voort onder politie bewaking vleesch le lossen aan de Smithfield dokken. Nieuwe werkwilligen worden aangenomen voor een pond sterling per dag. (Jp Tower-hill is gistermiddag een open luchtvergadering gehouden, welke bezocht was door 40.000 arbeiders. Bevolkingsafname in Frankrijk. Het Ministerie van Arbeid heeft thans de bevolkingsstatistiek van Frankrjjk over 1911 gepubliceerd. Daaruit blykt, dat het aantal geboorten in dat jaar 742.114 en het aantal sterfgevallen 776.983 bedroeg, waaruit volgt, dat de bevolkiug met 34-869 zielen achter uit ging. Dc geboortecijfers over 1911 waren do laagste, welke de tot dusver bestaande sta tistieken vermelden. Bijzonder sterk was thans evenals vroeger, de sterfte in Nor- mandië zoowel als in eenige streken van Bretagne en Provence. Een bomaanslag te Budapest Uit Budapest seint men: Om tien uur ontplofte op bot bordes van het parlements gebouw, waar eeu groot restaurant is, een patroon, die slechts geringe schade vcroor zaakte. Een gast zag, dat een 20-jarige jongeman een dynamietpatroon deed ont ploffen. De bezoekers van bet restaurant kozen in paniek het hazenpad. Men ge looft niet met een ernstigeu aanslag te doen te hebben, doch met een kwajongens streek. Pruisen's Rijkdom. De pas verschenen ambtelijke opgave geeft aan, dat het aangeslagen vermogen in 1901 104.000.000.000 mark bedroeg,togeu 91.650.000.000 in 1908 en 64.000.000.000 in 1896. Het grootste vermogen in één hand bedroeg 282 millioen mark. Kkllnerstaking te Berlijn. Zonder voorafgaande waarschuwing heb ben de kellners van alle groote hétels in Berlijn den arbeid gestaakt. De patroons wcuschen de Vereeniging van bótel-be- dii nden niet te erkennen en met geen com missie of lid dor Vereeniging in onderhan deling te treden. Staking te Lissabon. Onder het trampersoneel is een staking uitgebroken, tengevolge waarvan bottiam- verkeer stil ligt. De opstand in Albany. Een groote bende Albaneezen heeft een aanval gedaan op den wachtpost van de gendarmes te Wespat. Ofschoon zy ver sterking ontvingen, ontruimden de gendar mes den post. Nieuwe Echtscheidinqswet in Noorwegen. Dezer dagen is de nieuwe wet op de echtscheiding welke in 1910 werd aange- acmen, in werkiug getreden. Zij bepaalt dat de echtscheiding zal vorden uitgesproken wanneer man en irouw dit beiden verlangen, maar dat de icheiding eerst na verloop van een jaar •oorgoed zal intreden. Zoolang hebben de ichtgenooten tyd, om zich met elkaar tt erzoenen. "Wordt de scheiding slechts door eeu van beiden aangevraagd, dan is een overgangstijdperk van 2 jaren bepaald. Hot huwelijk wordt echter onmiddellijk ontbonden, in geval van kwaadwillige ver lating, mishandeling, dronkenschap of ern stig wangedrag en ook, wanneer een der ochtgenooten vóór het huwelijk een mis daad beeft gepleegd, waarvan de andere bij het huwelijk geen kennis droeg. Voorts kan hot huwelijk terstond ontbonden wor den bjj krankzinnigheid. De rechtspleging is hoogst eenvoudig en kost slechts van 3' tot 12'/j guldon. Om een huwelijk te doen ontbinden, richt men een schriftelijk verzoek daartoe tot den voorzitter der rechtbank; deze verwyBt den aanvrager naar een verzoeningsraad eu slaagt die er niet in den vrede te herstellen, dan treedt de voorloopige scheiding in. De Negeropstand op Cuba. Achteraf blijkt het bericht, als zon Taft aan den president van Cuba geseind hebben, dat op Amerikaansche interventie niet te rekenen viel, niet geheel juiet te zijn. Vooralsnog vond Taft geen reden tot interventie maar de Ver. Staten zouden zich gereed houden tot eventueele bescher ming der Amorikaansche onderdanen en assistentie voor de Cubaanecbe regcering. De opstandelingen gaan voort met bun plundertochten Bij Guentenano verbrandden zij 800 ton suikerriet. Roosevelt en Taft. Het kan verkeeren. Zoo gunstig de voorverkiezingen in de repnblikeinsche party voor Taft begonnen, zoo ongunstig zyn ze voor hem geëindigd. Ook in New- Jersey heeft Roosevelt thans een schitte rende overwinning behaald, alle 28 afge vaardigden van dien staac zijn op zyn band. Toch is het nog niet te voorspellen, wie van beide gegadigden de candidaat der re publikeinen voor het presidentschap zal worden. De meeste bludon geven Taft nog een kleine voorsprong. Alleen de New-York Tribune berekent, dat Roosevelt op 458 en Taft 435 der gede legeerden kan rekenen. Ziekteverzekering. Gisteren zou minister Talma zyn rede voortzetten, maar de belangstelling van de Kamer was zoo gering dat byna een uur gewacht moest worden voordat bet wette lijk aantal om te vergaderen aanwezig was. Vier punten, waarop de oppositie bcm aangevallen had, heeft de minister behan deld. In de eerste plaats zyn werkwyze. waarvan hij de opzet volstrekt niet te breed of de uitwerking te omslachtig noemde. Vervolgens de rechtsgrond: de overheid heeft zorg te dragen, dat verhoudingen, door haar beschermd, geen gevolgen heb ben, welke het rechtsbesef ondermynen. Niet om de arbeiders te gerieven, maar het openbaar belang is voor den minister het motief geweest. De grond voor ver plichte vorzekering geldt alleen voor arbei ders, omdat hun loon bun eenig inkomen is en dit moet bun verzekerd zyn ook in die weken, waarin zy geen arbeid ver richten kunnen. Verzekering van ziektebehandeling is een

De Eemlander | 1912 | | pagina 1