WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.30 uur. De Bilt, 19 Juni 1912. Hoogste barometerstand 767.0 m.M. te Horta, laagste 753.9 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 20 Juni 1912. Zwakke lot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk enkele regenbuien of onweersbuien. Temperatuur: Iets koeler. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 62 Laagste hedennachtF. 57 Hedenmiddag 12 uurF. 72 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 19 Juni des '8 morgens 7 uur is 60° F. hoogstens 2400 gulden of gevangenis van een jaar, terwijl bij bovendien zijn kies bevoegdheid voor 7 jaar verliest. Home Rule. Het Britsohe Lagerhuis is begonnen'met de behandeling van het ontwerp Home- Rule voor Ierland. Een amendement om de wet niet toepasselijk te verklaren voor Ulster, waar do protestanten in de meerder heid zijn, werd verworpen 320 tegen 251 stemmen. Het Kiesrecht ontwerp in de Fransche Kamer. De Fransche Kamer heeft bij de behan deling van h'et Kiesrecht ontwerp een voor8tel-Augagneur om het ontwerp naar een commissie te zenden, verworpen met 346 tegen 197 stemmen. De Regeering had zich togen het amen dement verklaard en de quaestie van ver trouwen gesteld. De Geoothertoqin van Luxemburg. De Groothertogin van Luxemburg heeft gister de eed afgelegd en bij die gelegen heid een troonrede gehouden. In deze rede beloofde zij in allen ge lijkelijk belang te zullen stellen en goed, minzaam en hulpvaardig te zullen zijn. Zij vervolgde: „De zoo vurig gewenschte sociale vrede is tot dusverre een onbereik baar ideaal gebleven. Moeten wij daarom niet alles in het werk stellen ter bevorde ring van toenadering en solidariteit en mogen wij dan niet de hoop voeden, dat door langzamen maar zekeren arbeid de eeuwige wetten der gerechtigheid tot ver zoening en bevrediging zullen leiden". De groothertogin beloofde voor en met het volk to lullen regeeren. „De internationale traktaten, die de on afhankelijkheid en de neutraliteit van het groothertogdom waarborgen, dragen in hooge mate bij tot de welvaart van ons land, maar leggen ons tevens verplichtin gen op, ten bate van geheel Europa. Laten wjj zorgen, dat onze handelingen nooit aanleiding kunnen geven tot twijfel aan de eerlijkheid onzer bedoelingen". De groothertogin beloofde de vlag van het land hoog te zullen houden en met Gods hulp te zullen strijden voor hare eer. Als echte dochter van het land, zou zij getrouw blijven aan het edele devies: „Jo maintiendrai". Na afloop van de plechtigheid reed de vorstin door de stad naar het paleis. Toen zij zich daarna op het balcon vertoonde, werd zij met buitengewone geestdrift toe gejuicht en hief de menigte het volkslied aan. Het Vijfde Wapen. Tal van Duitsche steden hebben op het voorbeeld van hetgeen in Frankrjjk gebeurt gelden ter beschikking van den minister van Oorlog gesteld, om daarvoor een vliegtoestel te koopen, dat dan den naam van de gemeente zal dragen. Zelfs door Zuid-Amerikaansche Staten, waar hot Duitsche element sterk is, zjjn voor een zelfde doel collecties gehouden. Leve de Protectie 1 Men weet dat de befaamde Duitsche „belastinghervorming" van 1909 behalve op vele andere voorwerpen van dagelijksch gebruik ook een belasting op de lucifers heeft ingevoerd. Als gevolg hiervan is echter de omzet van lucifers aanmerkelijk verminderd; ëu nu heeft de Vereeniging van Duitsche lucifers-fabrikanten besloten den prys der lucifers te verhoogon, omdat een aantal fabrieken anders het bedrijf niet kan volhouden. De prijsverhooging treedt onmiddellijk in werking. Golukkig het land, waar „protectie" zoo iots mogelijk maaktzegt het Vaderland. De Oppositie in Hongarije. De Voorzitter van bet Hongaarsche Volks huis, graaf Tisza, die mot geweld de oppositie in het Huis wist te vernietigen, heeft zich sinds den 4en dezer niot meer op straat durven vertoonon. Gisteren waagde hij zulks, onder politie-toezicht. Het bekwam hem echter slecht, want nauwelijks had hij eenige straten ver geloopon, toen de menigte den gehaten man herkende en onder het uiten van weinig vleiende uitdrukkigen op drong. De politie moest don president tenslotte in veiligheid brengen. Portugal en het Vatikaan. In de gister gehouden zitting van den Portugeeschen Senaat verklaarde de Mini ster van buitenlandsche zaken, dat de hui dige regeering voorstander is van de hand having van het gezantsohap bij het Vatikaan. Verhooging tan Belasting inTurkije. Met het oog op de kosten die de Oorlog medebrengt, heeft de Turksche Regeering ceu wetsontwerp ingediend tot verhooging van sommige belastingen. Belasting op grond en onroerende goederen zullen met 25 pCt. worden verhoogd. Er zal eeD pa tentbelasting worden ingevoerd en verder een heffing van drie procent op ambte naarssalarissen. De afkoopsom voor den militairen dienst zal van 50 op 60 Turk sche ponden verhoogd worden. Ten slotte zullen zout- en spiritusbelasting een matige verhooging ondergaan. Dat zal, naar het ons voorkomt, niet dienstig zjjn om den oorlog populair te doen blijven. De Conventie te Chicago. Van de Republikeinsche Conventie te Chicago weten we nog niet ander» dan dat ze zich heeft bqzig gehouden met de voorzitterBkeuze. Wel had meD getracht reeds onmiddel lijk na de opening voor te stellen de voor- loopige ljjst van leden, opgemaakt door het Nationaal Comité, te wijzigen, doch de voorloopige voorzitter merkte aaD, dat van zoo'n voorstel nog geen sprake zou kunnen zijn; omdat de Conventie nog niet georga niseerd was, zoolang er geen voorzitter was. Na deze beslissing volgde eenig tumult en toen ging men over tot de benoeming van een voorzitter. Uit de bus kwam de heer Root, met 558 stemmen, do heer Mc. Govern had 502. Reuter zegt dat er toen een helsch kabaal uitbrak. De verkiezing van Root schijnt een fortuintje te zijn voor Taft, ten minste we lezen, dat de aanhan gers van Taft luide begonnen te juichen en dat de muziek speelde toen Root zich naar den voorzitterszetcl begaf. Voor eventuoel verdere tijdingen zie men onder de laatste berichten. De Ziekteverzekering. Gisteren is art. 1 van de Radenwet in de 2e Kamer aangenomen met 53 tegen 7 stemmen. Deze groote meerderheid wil geenszins zeggeD, dat het verzet tegen de Radenwet gestaakt is. De werkelijke be slissing zal eerst later vallen, al is het natuurlijk zeer zonderling, dat zooveel tyd verspild moet worden aan een wetsontwerp, dat naar alle waarschijnlijkheid nooit wet zal worden. De stemming van gisteren was dan ,ook zeer onoprecht, Lohman stemde voor; slechts 2 chr.-hist. en 5 unie- lib. bleven consequent en stemden tegen, terwjjl tal van andere tegenstanders zich aan de stemming onttrokken. Wel eenig richtsnoer biedt de stemming over hot amendement-Patjjn, waarin een principe was neergelegd al ging het slechts over een naam en wel een meer passende, oen waardiger betiteling der Raden van het ontwerp. Het werd met 37 tegen 34 stemmen verworpen, doch onder de voor stemmers bevonden zich vier Christelijke historischen en één Katholiek. Het amendement-Treub, waarover zeor weinig gesproken werd gisteren, en dat het eerste was van een serie, die de Raden buu ambtelijk karakter en grootscheepschen op zet wilde afnemen, viel met 44 tegen 26 stemmentegen de geheele rechterzijde, be halve de hoeren Van WasBenaer, Van Id- singa en Schimmelpenninck, alle drie Chr.- historisch, benevens de socialisten. Auteurswet. De 2e Kamer zal Donderdagavond met de behandeling van de Auteurswet beginnen. De Examen-Commissie. De minister heeft toegegeven. De St. Crt. van gisteravond behelsde de intrekking „op verzoek van de benoemden" van de be noeming van de heeren A. Packet, leoraar aan de H.B.S. te 's Hage en J. M. Mul ler leeraar aan het Geref. Gymn. te Am sterdam als lid van de examencommissie voor de acten Franscb, Duitsch en Engelsch. Mgr. Giovannini. Bjj het berioht, dat mgr. Giovannini voormalig pauselijk zaakgelastigde in Den Haag, aan mr. Arthur Wynans, advocaat te Maastricht heeft opgedragen, gerechte lijke vervolgingen iD te stellen tegen eenige bladen, die de bekende berichten hebben gepubliceerd inzake het incident in do Oranje-Golfclub te Scheveningen, teekent de Limb. Koerier aan: „De omstandigheid, dat de Italiaansche prelaat, voor zjjn ongewoon verlate ge rechtelijke actie in Holland en Zeeland, in Maastricht een advooaat is gaan zoeken, die om zjjn fel anti-clericale gevoelens be kend staat, geeft te denken Een Anti-Tariefwet Sneeuwbal. Naar wjj Ternemen, is door eeaige groot-industrieelen een beweging tegen de Tariefwet op touw gezet. Doel is een monsteradres aan de Tweede Kamer van dezen inhoud; Geven met verschuldigden eerbied te kennen; de ondergeteekenden, hoofden van ondernemingen, bij handel en nijver heid betrokken: dat zij er van overtuigd zjjn, dat de verhoogde invoerrechten zooak die thans worden voorgesteld in de hoogste mate belemmerend zullen zijn voor de algemeene welvaart en de economische ontwikkeling van het Nederlandsche volk: reden waarom zjj uw vergadering in allen ernst verzoeken de voorgestelde Tariefwet niet aan te nemen.". Wie zich bij mr. L. J. Toulon van der Koog te Haarlem opgoeft krygt onmid dellijk een aantal circulaires thuis waar mede men de tegenstanders onder zijn vrienden en kennissen tot deelneming aan de beweging moet zien te nopen. De Burgemeesters-vacature. By de ingezetenen dezer gemeente circu leert een adres aan H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt tot burgemeester van Amersfoort te benoemen den heer H. W. E. Vrjjdag. Het adres luidt als volgt: Aan Hare Majesteit de Koningin. Geven eerbiedig te kennen: De ondergeteekenden, allen inwoners der Gemeente Amersfoort van de meest uiteenloopende godsdienstige en staatkun dige richtingen; Dat het ambt van Burgemeester hunner Gemeente vacant is; Dat, behoudens het in de slotalinea van art. 61 der Gemeentewet bepaalde, dit artikel zegt, dat niemand tot burgemeester benoembaar is, dan die ingozetene is der Gemeente; Dat het ondergeteekenden ten zeerste zou verbeugen als het Uwe Majesteit zou willen behagen tot Burgemeester der Ge meente Amersfoort te benoemen: Wlllewa Hermanns Bduard Vrijdag, geb. 13 Januari 1874 te Zwolle, le Luitenant Adjudant bij de 2e afdeeling van het le Regiment Veld-Artillerie; Dat genoemde heer H. W. E. Vrijdag is sedert 10 jaar ingezetene dezer Gemeente; Dat hy is: Lid der plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwjjs; Voorzitter van Regenten van het Burger Weeshuis; Voorzitter van de Vereeniging „Het Groene Kruis". Bestuurslid van de afd. Amersfoort en Omstreken van het Roode Kruis; Bestuurslid van het Kapittel van St. Joris; Voorzitter van het Bestuur van den Doopsgezinden Kring Vice-President van de afd. Amersfoort; der Vereeniging tot bestrjjding der Tu berculose Voorzitter van hot Bestuur der Open bare Leeszaal; Voorzitter van de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer; Dat hieruit bljjkt,zoowel dat de heer Vry- dag veel belang stelt in het algemeen welzijn onzer gemeente, als dat hij by de ingeze tenen een geziene persoonlijkheid ia; Dat de finantieele positie, waarin de heer Vrijdag verkeert, zijn onafhankelijk heid waarborgt; Redenen waarom z|j Uwe Majesteit eer biedig verzoeken,tot Burgemeester der Ge meente Amersfoort te benoemen H. W. E. Vrjjdag. Op dit adres wordt zeer druk geteekend. De eerste handteekeningen waren die van Wethouders, Raadsleden en verschillende notabelen. Voor hen, die door afwezigheid by aan bieding, verhinderd waren te teekenen, zal daartoe alsnog gelegenheid geboden worden, daar het adres binnenkort ter teekeniog gelegd zal worden. In verband met de nieuwe organisatie van het lager onderwjjs, welke 1 Sept. a.s. in werking treedt, is aan de ouders wier kinderen de openbare lagere scholen te dezer stede bezoeken, de volgende cir culaire verzonden. Te beginnen met 1 September aanstaande, zal het Openbaar Lager Onderwijs in deze Gemeente ingericht zjjn als volgt: De Openbare Meisjesschool in het Plant soen (School A.) hoofd Mejuffrouw van Lessen, bljjft op dezolfde wjjze ingericht als tot heden. De in aanbouw zjjnde school B aan den Leusderweg, hoofd de Heer Lindenhovius, is bestemd voor jongens, die opgeleid wenscbon te worden voor Hoogere Bur gerschool of Gymnasium en vervangt dus de tegenwoordige Openbare Jongenschool in de Heereostraat. Het schoolgeld voor genoemde scholen A en B bedraagt voor de klassen 1—6 van f 24.tot f 40.— naar gelang van de gegoedheid der ouders, en voor de klassen 710 van de Openbare Meisjesschool (School A) van f 40.tot f 70.per jaar, eveneens naar gelang van de gegoed heid der ouders. School C in de Heerenstraat, hoofd de Heer Spelberg, zal van dien datum af toegankelijk zjjn voor jongens en meisjes, die nu de eerste zes loerjaren meer uitge breid lager onderwjjs willen genieten Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskunde. Dit meer uitgebreid lager onderwijs, dat gedurende vier leerjaren gegeven wordt, is bestemd voor degenen, die bet diploma M. U. L. O. wenschen te verwerven, dat toegang geeft tot verschillende betrekkin gen en voor degenen, die een algemeene ontwikkeling noodig hebben voor hun later beroep of bedrjjf. Het schoolgeld voor deze vier klasse van het M. U. L. O. be draagt als minimum f 15.per jaar. terwijl het schoolgeld voor de eerste zes leerjaren (gewoon lager onderwjjs) gelijk zal zijn aan dat van School D in de Hellestraat, hoofd de Heer van den Hooff, alwaar het schoolgeld begint mot f 5 per jaar bjj een inkomen van f 600. De eerste zes leerjaren van School C in de Heerenstraat en van School D in de Hellestraat zullen, wat omvang van het onderwjjs betreft, volkomen geljjk zijn, zoodat ook de leerlingen van school D, na het doorloopen van de eerste zes klassen, desvorlangd het M. U. L. O. aan School C kunnen volgen. Na de eerste zes leerjaren zal aan school D in de Hellestraat, gelegenheid zjjn voortgezet onderwjjs te genieten, ook voor

De Eemlander | 1912 | | pagina 2