WEERBERICHT. Thermometerstand Gemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.54 uur. Do Bilt, 25 Juni 1912. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Horta, laagste 746.0 te Halinkead. Verwachting tot den avond ran 26 Juni 1912. Matige tot krachtige later afne mende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bewolkt, waarschyulyk regen of onweer buien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 69 Laagste hedennachtF. 55 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AHERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 25 Juni des 's morgens 7 uur is 66° F. geven wordt, duurt ongeveer een half uur en geeft ons een denkbeeld van hotjgroot bedrijf hier te lande. Met het oog op zomerscho dagen is het van belang te vermelden dat zelfs op de meest warme avonden het in de zaal heer lijk koel is, en dat door het openzetten van buitendeuren de temperatuur zeer laag kan gehouden wordeD. Volgens do laatste opgave van het Anti-Tariefwet-Comité zijn o.a. alsnog als lid van het Comité toegetreden de heeren F. M. Houbaer, directeur der Utrechtsche Sigarenfabriek te Amersfoort en J. J. Tan Vollenhoven, dir. der N. V. Stoomoliesla- gery van II. J. v. Vollenhoven en Co, oveneens alhier. Bij het te Assen gehouden concours hippique was de uitslag vaD het springcon cours als volgt: le prijs f200 benevens gouden medaille de le luit. der veld-artillerie J. M. de Kruiff te Breda met La Craquette, 2e pr. f 100 benevens verguld zilveren medaille, do le luit. der veld-artillerie F. J.J. Trap man te Leiden met Fox, 3e prijs f 50, benevens verguld zilveren medaille do lo luit. der huzaren C. H. Labouchère te Haarlem met Dreadnought, 4 vierde prij zen a f 25 en zilveren medaille door de 2e luitenant der huzaren A. F. Colenbran- dor te Amersfoort met Spes, de le luit. der veld-artillerie J. M. de Kruiff te Breda met Black Bay, de le luit. der veld-artil lerie V. E. Wilmar te Leiden met Tobias en de 2e luit. der huzaren H G. van Everdingen te Amersfoort met Goliath. Wegens vertrek naar Ede heeft Me vrouw S. van Hogendorp bedankt als presi dente van de Amersfoortsche Vereeniging tot bestrijding dor tuberculose. Naar wij vernemen hebben zich voor de verschillende vacatures bij hot lager onderwijs te dezer stede ruim 300 sollici tanten aangemeld. Evenals in vorige jaren zullen ook dit jaar oefeningen in het aanbrengen en ontsteken van springladingen tegen ijzeren lichamen worden gehouden op het terrein nabij het kamp van Zeist. Op de dagen dat er oefeningen worden gehouden zallen roode vlaggen waaien van den yzeren toren en van een houten stel- lage op het midden van het z.g. spring- terrein. In het algemeen is het voldoende op 500 M. van laatstgenoemde vlag te blyven. Op 25 en 26 Juli a.s. zal die afstand tot 1000 M. vergroot worden. De 500 M. grens zal door waarschuwingsborden op de toe- leidende wegen worden aangegeven. De oersto luitenant H. Keppel Hes- selink van het 4e reg. veld-artillerie wordt 7an 1 October 191230 September 1913 gedetacheerd bij de Rij- en Hoefsmidschool te Amersfoort. Aan de autoriteiten der landmacht heeft de Minister van Oorlog medegedeeld dat het hem gewenscht voorkomt dat van de bevoegdheid tot het verleenen van permissie na het uur van avondappèl geen gebruik wordt gemaakt ten aanzien van minderjarigen, tenzij door de ouders of voogden een verzoek tot het verleenen van dergelijke permissie mocht zyn gedaan. Wanneer binnenkort de nieuwe leger- oigani8atio wordt ingevoeld,zullen er by het wapen der infanterie 36 adjudant-onderoffi cieren en 240 sergeant-majoors noodig zijn. Het daardoor te ontstaan incompleet in den rang van sergeant zal, zoo niet onmogelyk, zeor moeielijk kunnen worden aangevuld omdat er een in compleet van ruim 700 korporaals is. Met ingang van 19 Juli is geplaatst bij het 5de regiment infanterie do eerste luitenant, op nonactiviteit, Jhr. A. B. C. von Bose. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 Juni 1912, des namiddags te l'/v ure. Voorzitter de Burgemeester. Als Secretaris fungeert Mr. de Beaufort. Afwezig met kennisgeving de heeren: Tromp van Holst, Veis Heyn en Briët. Eén vacature. De notulen worden ongewijzigd gearres teerd. Ter tafel komen de volgende ingekomen stukken: Van den Heer Commissaris der Koningin, een schrijven van 18 Juni 1912, waarby toegezonden wordt eon afschrift van het Koninklijk Besluit van 12 Juni 1912, waar bij aan Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers met ingang van 1 Augustus 1912, eervol ontslag wordt verleend als Burgemeester der gemeente Amersfoort. Voor kennisgeving aangenomen. Van den Burgemeester nen voorstel tot wijziging van de salarisregeling van het personeel der plaatselijke politie. Zal worden behandeld bg de a. s. be grooting. Van de Amersfoortsche Tooneelvereeni- ging „Door Inspanning Uitspanning" een ongezegeld adres, waarbij zij verzoekt voor den nationalen wedstryd in Solo- en Duet ten-voordrachten, welke zij voornemens is te houden een medaille beschikbaar te stollen. Wordt terzyde gelegd als zijnde onge zegeld. Van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche gemeente-werk lieden, een adres waarbij zij verzoekt, de be handeling van het werkliedenreglemeut tot de volgende vergadering uit te stellen. Zal worden behandeld by puut 14 der agenda. Van de afdeeling Amersfoort van de Sociaal-Democratische arbeiders party, en van den Amersfoortschen bestuurders bond, en vau de vereeniging van R.K. gemeente werklieden „St. Gerardus Majella", adressen waarbij zij hun instemming betuigen met het adres van den bond van gemeente werklieden, afdeeling Amersfoort, waarbij verzocht wordt de behandeling van het werkliedenreglement uittestellen. Zal worden behandeld by punt 14 der agenda. Van de Amersfoortsche kleermakersver- eeniging eon adres, waarbij subsidie ge vraagd wordt voor een snijcursus welke genoemde vereeniging den komenden winter wenscht te doen houden. In handen gesteld van B. en W. om prea-advies. De heer Gerritsen vraagt, welke argumenten B. en W. hebben, om geen gevolg te geven aan hun toezegging van mededeelingen te doen inzake de Kamper binnenpoort. Wethouder Kam herinnert er aan, dat hy gezegd heeft in deze vergadering nog geen inlichtingen te kunnen verstrekken. De heer Gerritsen zegt, dat dit ant woord hem niet bevredigt en hij een motie indient om het huis van den heer Sinnige onmiddellyk te sloopen met het oop op de veiligheid van het verkeer. Spr. meent, dat later uitgemaakt kan worden of de torentjes behouden moeten blyven of niet. Zyns inziens loopt men hierdoor niet op de zaak vooruit. De Voorzitter deelt mede, dat de toren in gevaar zal komen, indien het huis gesloopt wordt. Daarom is het beter eerst te bepalen of de torens al of niet behou den zullen moeten blyven. En de veilig heid van het verkeer is er niet onmiddel lijk mee gemoeid. De heer Oosterveen wijst er op, dat het huis te slecht is om opgeknapt te worden. Breekt men het weg, dau zal de toestand er zeer veel op vooruitgaan. Min der kan de gemeente er nooit op worden. Z. i. zal het torentje wel blijven staan en anders kan het gestut worden. De heer Kroes onderschrijft dit. Er zijn in ieder geval maatregelen te nemen om het torentje te stutten. Spr. ondersteunt dan ook gaarne de motie-Gerritsen. De V o o rz i 11 e r zegt absoluut geen bezwaren te hebben tegen slooping, indien do torens geen gevaar loopon, wat hem is medegedeeld door een deskundige. Wethouder Kam kan verzekeren, dat het torentje wel zal blijven staan indien het perceel gesloopt wordt. De heer Gerritsen beveelt nogmaals zyn motie aan, welke wordt aangenomen met algemeene stemmen. Aan de orde komt hierop de Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verlengen van het verlof verleend aan de onderwijzeres Mej. M. J. Bonkamp. 't Verlof wordt verlengd tot 20 Juli, met behoud van salaris. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag als onderwyzer van bijstand aan E. LindenhoviuB in verband met zijn benoeming tot hoofd der school B. Wordt eervol verleend met ingang van het tijdstip waarop hij zijn betrekking als hoofd van school B zal aanvaarden. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een bemer king van Heeren Gedeputeerde Staten be treffende de schoolgeldregeling voor het lager onderwijs. Zonder hoofdolyke stemming goedge keurd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet- tot wijzigiug der verordening tot regeling van het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen voor lager onderwijs in de gemeente Amersfoort. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De vergadering wordt hierop te 2.05 veranderd in één met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting te 2.40 is aan de orde: 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school le soort voor meisjes. (Vacature Mevrouw Van Slooten- Spruit). Benoemd wordt mej. G. E. van Dissel, met 14 stemmen; mej. Poortman verkreeg 1 stem. 6. Benoeming van een Gemeente- Secretaris. Benoemd wordt met algemeene stemmen mr. J. D. Werkman. 7 Benoeming van een tijdelijk leeraar in de natuurlijke historie aan het Gymna sium. Benoemd wordt dr. Th. Weevers, met algemeene stemmen. 8. Benoeming van een vast leeraar in de Geschiedenis en Aardrijkskunde aan het Gymnasium. Benoemd wordt de heer A. K. Hovens Greve, met algemeene stemmen. 9. Benoeming van een tydelijk leeraar in de Wis-en Natuurkundigo vakken aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school. Benoemd wordt, voor het tjjdvak van 15 Juli 19121 Sept. 1913, de heer J. Mol, met algemeene stemmen. 10. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van het Stembureau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel. Benoemd worden: Plaatsvervangend voorzitter:W. fl.Kam. LedenR. G. Rijkens, H. W. v.Esveld. Plaatsvervangende leden: A. M. Tromp van Holst en A. H. van Kalken. 11. Benoeming van leden en plaats vervangende leden voor de stembureau* voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten. Benoemd worden: Hoofdstembureau (tevens 2e stemdistrict). Plaatsvervangend voorzitter W. H. Kam. Leden M. R. N. Oosterveen, H. Kroes. Plaatsvervangende leden: N. Veis Heyn, Th. J. H. Bianchi, J. van Wessum, S. van Vollenhoven. Stembureau (le stemdistrict). Voorzitter: R. G. Rijkens. Leden: P. C. H. Briët en F. M. Houbaer. Plaatsvervangende leden: A. H. van Kalken, A. M. Tromp van HolBt, D. Rnys, D. Gerritsen. Stembureau (3e stemdistrict). Voorzitter: H. W. van Esveld. Leden: S. J. van Duinen, H. Koning. Plaatsvervangende leden: J. W. Jorissen, J. van den Wal Kzn., J. C. Rolandui Hagedoorn. 12. Voorstel vau Burgemeester en Wet houderstot uitbreiding en verbouw van bet Gymnasium. Do heer Gerritsen vraagt of dit niet te duur komt, indien eventueel 't gymna sium gebracht wordt in een eventueel nieuw te bouwen H. B. S. Wethouder Kam meent, dat daardoor niet gepraejudiceert wordt op die kwestie, wat door den voorzitter onderschreven wordt, 't Betreft een hoog noodige voorziening. De voordracht wordt hierop zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het niet houden van overgangs examen op het Gymnasium. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. 14. Werkliedenreglement. De heer Jorissen heeft met belang stelling het ontwerp bestudeerd, waarby hij verschillende aanteekeningen gemaakt beeft,welke hij gaarne nog in de afdeel.ngen zou bespreken. Hij weet, dat andere leden eveneens de wensch koesteren het ontwerp eerst in de ofdeelingen te behandelcn.Daar- toe doet hij ook het voorstel. Dit wordt zonder hoofdelyke stemming aangenomen. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres der vereeniging „Openbare leeszaal en biblio theek te Amersfoort'' om subsidie. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het subsidie voor 1911 aan de Amersfoortsche Trammaatscbappy te verleenen. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verbouw van de sohool in de Heerenstraat. Deze verbouwing zal waarschynlyk f2500 kosten. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. 18. Vaststelling van het 2e gedeelte van het primitief kohier en van het le en 2e aanvullingskohier der inkomstenbelasting, dienst 1912. Worden respectievelijk vastgesteld tot bedragen van f 3460.25 f 3957 en f 1081. 19. Vaststelling van het primitief kohier der straatbelasting dienst 1912. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f 14782.90. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een strook ge meentegrond aan de Muurbuizen. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1911. 't Voorstel strekt tot opneming van f 100.000 aan kasgeld en hot doen van eenige af en overschrijvingen. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. De heer Gerritsen brengt tot uiting een klacht van de kleine burgery, dat de belastingbiljetten zoo lang uitbly- ven. Hy verzoekt maatregelen te nemen, dat dit 't volgend jaar niet weer geschiedt. Wethouder Van Esveldt zegt toe al het mogelijke te doen om de uitzending der biljetten te bespoedigen, doch hy ge looft niet. dat zy veel vroeger zal kunnen geschieden. De voorbereiding voorname lijk door den controleur duurt wat langer; doch er komen ook veel minder reclames voor. Wellicht kan nog een maand ge wonnen worden! De heer Gerritsen dankt voor de toezegging. De heer Jorissen dringt aan op toezicht, dat er niet te snel gereden wordt met auto's vooral op den Utrechtschenweg en den Amersfoortschen Berg. Berucht in 't snelle ryden is bijv. de heer Scholtens. Spr. heeft zelf gezien, dat hy in enorme vaart vlak langs twee dames met een kin derwagen heen snorde en Bchik had in haar schrik. De heer R y k e n s onderschrijft dit ver-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2