DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 148.WOENSDAG 26 JUNI 1912.9e JAARGANG. NABETRACHTING OVER DEN GEMEENTERAAD. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HLEIIfll IIA It* 6. Telet. Iuterc. 183. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bnitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam De raadszitting van gisterenmiddag zou al heel weinig voedsel voor 'n nabetrach ting gegeven hebben, als niet de heer Gerritson voor 'n hors d'oeuvre en de zelfde met de heoreu Jorissen en Rolandus Hagedoorn voor 'n rijkelijk dessert gezorgd hadden. Over de eigenlijke hoofdschotels zijn we al heel gauw uitgepraat. Het Werklieden- reglement is, geljjk wjj wel verwacht had den, naar de afdeelingeu verwezen. De heer Jorissen boud de kat de bel om en alle andero leden klapten in de handen. Alle vrees of zjj echt dan wel voorge wend was, zullen wij daarlaten als zou het werkliedenreglement er „doorgejak kerd* worden, is dus ijdel gebleven. 'n Andere hoofdschotel wa9 de secretaris- benoeming. Met algemeene stemmen werd Mr. J- Werkman, commies-redacteur ter Gemeente-secretarie te Utrecht, no. 1 van de aanboveling, gekozen cu, mogen wij de geruchten, die uit Utrecht tot ons door drongen, gelooven dan is die keuze een zeer goede. Dat de Openbare Leeszaal voor dit jaar nog geen subsidie zou krijgen het stond wel te vreezen. De bewoordingen waarin het afwijzend prae-advies van B. en W. gekleed is, doen hopen, dat de O.L. voor het volgende begrootingsjiar op het volle gevraagde subsidie mag rekenen. Als hors d'oeuvre diende de heer Gerritsen het perceel aan de Kamperbio- nenpoort op, dat vroeger bewoond werd door den heer Sinuige en de raad scheen het graag te lusten. De heer Geriitsen, een van die man nen, die de Kamperbinnenpoort liever geen dag en geen nacht langer zonden willen zien staan, sprak z'n verwondering nit, dat de agenda geen voorstel bevatte tot sloo ping van dat perceel van den heer Sinnige, waarop de wethouder Kam ten bescheid gaf, dat do vorige maal door B. en W. toezegging geihv>n-"*8n, ie een dor eerst volgende vergaderingen met 'n voorstel te komen, zoodat er thans nog geen reden bestond hen in gebreke te stellen. Maar de interpellant liet zich niet paaien en stelde dus kort en goed 'n motie voor om den raad de wenschelijkheid te doen uitspreken, het huis onmiddellijk te sloopen terwille van de veiligheid; en do andere raadsleden waren het hiermede roerendeens. Bij hot dessert was het alweer de heer Gerritsen, die het Dagelijksch Bestuur 'n nootje te kraken gaf, ea wel om de late bezorging van de belasting billetten, hetgeen voor de kleinere luiden het gevolg bad, dat zij slechts zeer korten tijd hadden om hun belastingpenningen, althans de eerste termyn, byeen te brengen, Wethouder van Esveld wilde betoogen, dat de voorbereiding en alle formaliteiten zooveel tijd in beslag namen maar moest ten slotte toch erken nen, dat do billetten er wel 'n maand eerder hadden kunnen zjjn. Zich beroepend op eenige recente inge zonden stukken, drong de heer Rolandus Hagedoorn or op aan, dat er toch iels gedaan zou worden tot verbcteriog vau den vleeschkeuringsdienst alhier. De heer Jorissen ging nog 'n stap ver der en achtte de oprichting van 'n abattoir beslist wenschelijk en mogelijk. Dat zou den heer Kroes nog te lang duren, die van oordeel was, dat viscb, melk oen andere levensmiddelen evenzeer en zoo spoedig mogelijk aan strenge keuring onderworpen moesten worden. B. en W. mogen het zich voor gezegd houden. Inderdaad, als er ietB is, dat voor het algemeen welzijn dringend hun aandacht verdient, dan is het wel do keuring van levensmiddelen,op welk punt, gelijk de heer Kroes terecht opmerkte, Amersfoort 'n troirigc reputatie geniet. Er huist 'n booze autoridder in de buurt, die er schik in heeft dames met kinder wagens schrik aan te jagen en wandelende kostscholen uiteen te doen stui ven,do hee- roujori8sen en Rjjkens hebben het zelf ge zienwanneer hij in„onbesuisde vaart"door onze straten en lanen tuft. Enfin, de man is gesignaleerd en do burgemeester heelt beloofd hem bjj den commissaris van politie aan te bevelen. De „dure instrumenten", aan welker aanschaffing de heer Rjjkens herinnerde, kunnen nog te pas komen. Een Misrekening. Do ontnuchtering begint te komen in Italië. Men hoeft het volk wijs gemaakt dat de annexatie van Tunis de volgende voor- ileelen zou brengen: Tripoli met Cyranaïca zou een groote landbouwkolonie woidcn voor het overschot der bevolking van Italië; het zou een machtig Afriknansch handelscentrum wor den en een land, daf met ongedachte mi nerale schatten den arbeid van vlijtige Ita- liaansche wegbereiders der beschaving zou loonen. Dat alles was gebaseerd op oude schrij vers en op de verklaringen van Italiaan- sche, belanghebbende kapitalisten en banken. Maar een Grieksch, en dus den Italia nen allerminst vjjandig gezind schrijver, Kosmetatos, heeft het magere resultaat van zorgvuldige onderzoekiugen eens onder woorden en cijfers gebracht. Wel zijn er bloeiende oasen aau de kust van Tripoli, maar die leveren in het allergunstigste geval juist genoeg op om de inheemsche bevolking te voeden. Vijf tien kilometer van de kust af begint reeds de hopelooze zandwoestijn, die in 't geheel geen landbouw, geen Europeosche Koloni satie megelijk maakt. De grond van het hooggeroemde Cyre- naïca is wel is waar veel beter en men wil het door bevloeing rijke oogsten af dwingen. Dit zal echter niet lukken, want de spaarzame regen sypclt al te snel door den muilen bodem, waarvan de samenstel ling het aauleggen van waterreservoirs on mogelijk maakt. Het gebrek aan regen maakt ook do veeteelt tot iets onmogelijks. De hoop op een schitterende opbrengst van den Tripolitaanschen trans-Sabara han del is al bijzonder vaag. Met dien handel gaat het in de laatste tientallen jaren treurig De Karavaanhandel is deerljjk aau het verloopen. Spoorweg en stoomboot, de verkeersmiddelen der Fransche en Engel- sche West-Afrikaauscho koloniën hebben hom vernietigd. Waar vroegor 3000 Ka- meelon de woestiju doorkruisten, trekken er heden nauwelijks duizend door. Do uitvoer van Tripoli is dan ook sedert 1908 met niet minder dan 70 procent gedaald. Eu wat de minerale rijkdommen van Lybië ten slotte aangaat, die liggen moer in het gebied der vermoedens, dan in dat der werkelijkheid. Wat men meende dat Salpetcrlagen waren by Sar, zijn gebleken gipslagen te zijn. Dat zijn de uitkomsten van ernstige on derzoekingen van Engelsche, Fransche en Belgische consuls en die vrij wat meer waard zijn dan de onderstellingen van oude schrijvers. In Italië hebben die mededee- lingen van deze resultaten, zooals te be grijpen is, een ontnuchterenden indruk ge maakt. Op Roof uit. De correspondent van de Stampa te Turijn hoeft „van goed ingelichte zijde" vernomen dat Italië de eilanden Stampalia, Calijnino en RhodoB na den oorlog voor goed wil behouden, terwijl het zal zorgen, dut de andere, thanB door Italië bezette eilanden, niet weer onder Turksch bewind komen; dit laatste toch zou de Grieksche bewoners aan de wraak der Muselmanuen blootstellen. Deze plannen geven de te Weenen verschijnendeReichBpost aanleiding tot do verklaring, dat dan ook de andere mogendhedenmet name Oostenrijkzich door annexatie van eenigeTurkscho eilanden schadoloos moeten stellen. SuLTANSRECHTEN. Het Turk8cho Parlement heeft, na oen kort debat, met '212 tegen 15 stemmen een voorstel tot verandering van art 35 der Grondwet aangonomen. Dit heeft ten ge volge, dat de Sultan thans het Parlement zal kuaneu ontbiudeu, zonder voorafgaande toestemming van den Senaat. Muiterij. Te Monastir hebben de Albaneesche troepen geweigerd verder dienst te doen. Een bataljon marcheerde zelfs zonder den geringsten tegenstaud te ontmoeten, do Kazerne uit en nam al dc aanwezige munitie, benevens de bataljons kas mee. Dit bataljon heeft nu een kamp betrok ken in de nabijheid van den stad en van daar een schrijven gezonden aan den vali, waarin aan de regeering de eisch wordt gesteld do ministers Talaat bey en Djavid bey onmiddellijk te ontslaan, het parlement te ontbinden en een nieuwe, eerlijke ver kiezing uit te schrijven. Mochten deze ei8chen niet ingewilligd worden, zoo wordt verder gedreigd, dan zou het geheelo leger in opstand komen. gliberale Schoolwet in Luxemburg. De Luxemburgsche Kamer heeft met 34 togen 17 stemmen de liberale sohoolwet thans definitief aangenomen. Dit is ge schied ondanks het protest van den r. k bisschop, die verklaarde zijn medewerking aan de uitvoering niet te zullen verleenen, voor zoover het godsdienstonderwijs be treft. Kiesrechtvrouwen. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister Mc Kerma in antwoord op een hem gedane vraag verklaard dat er op hot oogenblik zeventig vrouwen en één man in de gevangenis zalen voor overtre dingen, gepleegd by de jongste suffragette- beweging. Vau deze werden 46 vrouwen en één man kunstmatig gevoed. Kaar aanleiding van deze quaestie had verder nog een zeer ongewoon verschijnsel in het Lagerhuis plaats; iets dat in andere parlementen een gewoonte is geworden, doch in bet Engelsche met zjjn goede manieren tot nu toe vreemd was. Timothy Healy verzocht Asquith de ge vangen vrouwen in vryheid te stellen deze wees toen op do verklaring van minister Mc. Kenna, dat dc gevangeuon onmiddel lijk vrijgelaten zouden worden, wanneor zij plechtig beloofden zich niet weder schuldig te zullen maken aan verstoring der orde. Dit wekte de verontwaardiging op van den socialist Lansbury, den bekenden voor stander van het vrouwenkiesrecht. Hij stond op, begon te schreeuwen en te ges- ticuleeren, liep eiudelyk naar de bank der ministers, stak dreigend zjjn vuist uit naar Asquith en riep uit: „Gij moet uit uw ambt ontzet worden, gij zijt een vorachtc- lijk wezen, in de historie zult gij bekend staan als de man, die onschuldige vrouwon folterde. Zesiig gearresteerde suffragettes veroordeeld tot dwangarbeid, omdat zij ruiten hebben stukgeslagen!" Gedurende eenige minuten 6chold hij beurtelings op de ministers, die zeer kalm bleven en op de unionisten. Hij schreeuwde hun o.a. toe: „Gij weet, dat de vrouwen de gevraagde belofte niet kunnen afleggen, het is dus niet eerlyk er op aan te drin- gen!" Eindelijk begaf hij zich weder naar zijn plaats. De Voorzitter beval hem toen het Huis te verlaten en weg te blijven gedu rende deze zitting. Maar Lansbury weigerde. „Ik ga niet heen, zoolang zulke gemeene dingen gebeuren!" 2eide hij. De Voorzitter herhaalde daarop nog eens uitdrukkelijk zijn bevel. Brookes, .,van de arbeiderspartij, gaf Lansbuiy en raad te gehoorzamen en audere lenen van die party sloten zich daarbij aar.. De Voorzitter herhaalde zijn bevel voor de derde maal en voegde daaraan toe, dat geweld zou worden gebruikt, wanneer het bevel niet opgevolgd werd. Lansbury liet zich toen eindelijk door zijn collega's bewegen tot heengaan en verliet het Huis. Daarmede wub het inci dent geëindigd. De Conventie te Baltimore. De democratische Conventie te Baltimore heeft met 579 stemmen Parker gekozen fot voorloopig president. Op Bryan werden 506 stemmen uitgebracht. Het gaat op deze

De Eemlander | 1912 | | pagina 1