DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 150. VRIJDAG 28 JUNI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. I 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE Ha A«J Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regela f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B-j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vaD advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesatr. 76-78 Amsterdam Een nieuwe Bakkerswet. Wij lezen in Het Centrum: „Naar wij vernemen, gaat het initatief tot het indienen van een nieuw ontwerp- Bakkerswet, dat trachten zal aan de be staande bezwaren tegemoet te komen, uit van de afgevaardigden mr. Aalberse en Passtoors. Reeds is ernstig overleg gepleegd, ook met vroegere tegenstanders, en de indie ning van het ontwerp is spoedig te ver wachten." Het Kath. Sociaal Weekbl., waarvan mr. Aalberse redacteur is, meldt dat het nood zakelijk overleg nog niet is afgeloopen. Verder schrijft dit weekblad: „Het voorloopig geformuleerde voorstel beoogt uitsluitend en alleen te gemoet te komen aan het principieele bezwaar, dat verschillende Kamerleden hadden tegen 't verbod van nachtarbeid ook door de pa- troonB. Met de enkele schrapping van dit verbod is men er echter niet, daar dan alle, zeer ernstige, practiscbe bezwaren, waarop minister Talma terecht wees, bly- ven bestaan. Getracht wordt om ook deze practische bezwaren te ondervaogen. Indien alles meeloopt, kan het wetsontwerp binnen twee of drie weken worden verwacht." De muiterij in het Turksche Leger. Uit Konstantinopel wordt aan de Lokal Anzeiger geseind: De Albaneesche senator Hadzji Akif heeft een telegram uit Monastir ontvangen, dat door berichten, die op de Port# ontvangen zyn, wordt bevestigd. In dit bericht heet het o.a., dat do Albanee sche opstandelingen den wali en den stede lijken commandant van Monastir gevangen genomen hebben. De militaire opstand, waarvan Monastir, Perlepe en Debre de middelpunten zyn, neemt een ourustwek- kenden omvang aan. In Monastir muiten op dit oogenblik reeds 12 bataljons. Daarvan hebben zich er 4 mot de opstandelingen verbonden. Een bekend staatsman verklaar de, dat de opstand in Albanië onrustbarend veel ljjkt op den opstand, waardoor Abdul Hamid tot het verleenen van een constitutie gedwongen werd De revolutie schijnt het scheppen van een nieuw vrijhoidsleger ten doel te hebben, Men vreest, dat de bewe ging op Konstantinopel en de Dardanellen zal overslaan,waar de verhouding tusschen manschappen en officieren zeer gespannen is. De minister van binnenlandschc zaken begaf zich onmiddellijk na de ontvangst van de laatste berichten uit Albanië met verschillende andere ministors naar Said pasja. Hij deelde hem mede, dat de mi litaire opstand gevaarlijke vormen aannam en dat evenals vier jaar geleden vele offi cieren zich in de bergen teruggetrokken hebben. Said pasja gaf kalm de volgende verklaring af. Zoodra ambtelijk bewezen is, dat er ontevredenheid heerscht over de tegenwoordige regeering, beschouwt hij het als zyn plicht zich terug te trekken, daar men bij den buitenlandschen oorlog nog niet een binnenlandsche oneenigheid heb ben kan. Hij diende daarom als eerste minister zyn ontslag in. Said pasja bleef op zyn stuk staan, ofschoon de minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat de grootvizier gemeene zaak maakte met de opstandelingen, als hy thans aftrad in plaats van tegen hen op te treden. De ministers hielden daarop een buitengewone vergadering zonder Said pasja, die 7 uur duurde. Er werd boslolen met Hilmi en Hakki te onderhandelen over het groot vizierschap. Men verklaart ambtelyk, dat in het ge heel 7 Albaneesche officiereL en 53 solda ten, afkomstig van Monastir, Perlepe en Debre, zyn gedeserteerd. Twintig soldaten zijn teruggekeerd. Drie officieren en drie soldaten ziju gevangen genomen. Do deserteurs van Monastir eischeo, dat de ministers aftreden, behalve die van binnenlandsche zaken, en dat het Jong- Turksche comité wordt ontbonden of van de voor hen ongewenschte elementen wordt gezuiverd. Het comité moet geneigd zijn het minisierie gedeeltelyk op te offeren, maar de Kamer niet. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan do Albaneezen van Debre, Mati en Kalice laten weteu, dat de regeering voorloopig het innen van de nieuwe be- lastingon zal staken. Te Monastir ia de toestand niet gewijzigd. Vlamingen en Walen. De jongste Belgische volkstelling heeft uitgemaakt, dat de vier Vlaameche provin cies 3 357.602 inwoners tellen en de vier Waalsche slechts 2.752.393. Wanneer men in aanmerking neemt, dat Brabant, een overwegend Vlaam6che provincie, met 1.494.416 inwoners, hier niet bij is geteld, dan moet men tot de slotsom komen, dat de Vlaamsch-sprekendo bevolking van Bel gië anderhalf milhoen meer bedraagt dan de Fransch-sprekende. De Zeeliedenstakinq in Frankrijk. Het schiet met de pogingen derRegee- riog om de vrede tusschen zeelieden en reders in Frackryk te herstellen, niet op. Het reederscomité heeft thans aan den mi nister geschreven, dat het het arbitrage- voorstel weigerde. De minister zal nu aan de zeelieden vragen, of zij een voorstel tot arbitrage zullen aannemen, dat alleen be perkt is tot de „Messageries Maritimes", de eenige reoderij, die het arbitrage-voor stel niet verwierp. De dreigende Spoorwegstaking. De dreigende spoorwegstaking in Enge land is voorloopig afgewend. De leiders van de spoorwegbeambten dringen er op aan den arbeid niet neer t9 leggeu. Zij deelden mede dat zij een onderhoud had den gehad met minister Asquith, die hun had verzocht aan een schikking in de dokwerkersstaking, geen moeilijkheden in den weg te leggen. Het uitvoerend comité van de „Amalgamated Society of Railway Servants" heeft ook een manifest uitge vaardigd waarin den spoorwegbeambten op hun plicht gewezen wordt om zich aan het aangegane contract te houdeD. De dokwerkers zyn woedend over dit besluit. Geen animo voor de Marine. De oud-admiraal voor de Britsche Marine lord Beresford heeft een brief geschreven aan de pers om zyn land voor een gevaar te waarschuwen. Er komt gebrek aan be manning voor de schepen, zegt hij. Erzyn er direct 5000 te kort en er zullen binnen afzienbaren tijd 20000 te kort zijn. Het opstootje in het Britsche Parlement. Do uitbarsting van den afgevaardigde Lan8bury in het Engelscbe Lagerhuis, waarvan we gister meldiug maakten,wordt door de Engelsche pers niet beschouwd als een plotselinge uitbarsting van toorn, maar als eeD vooraf beraamde comedie en zij vindt algemeen, dat de voorzitter dezen afgevaardigde veel te genadig heeft behao- deld, door hem slechts voor één zitting de deur te wijzen. Op hetzelfde oogenblik dat Lansbury zoo onhebbelijk tegen den praeses uitviel, Bloog een suffragette de ruiten in van een deur van het Parlement. Zij werd gear resteerd eD nog dienzelfden dag veroordeeld tot twee maanden dwangarbeid. Gemengde Vakverebnigingen. Te Karlsruhe is een betooging gehouden door 10000 werklieden teu bate van de gemengde roomsch-protestanlscbe vakver- eenigingen. die, gelyk men weet, bedreigd worden door een Pauselyke beschikkiug. Tal van priesters woonden deze betoo ging bij en men eindigde met een motie tegen de zoogenaamd Berlijnsche richting aan te nemeo, dat is de richting die uit sluitend confossioneele vakvereeuigingen wcnscht. In de motie wordt verklaard, dat de Christelijke vakbeweging sterven zal, indien de inter-confessioneele vakvereeui gingen ten doode gedoemd worden. Het spionagegeval tb Wilhelmshaven. Voor bet Rijksgerecht is de spionage- zaak voor geweest van den gewezen poli tieagent Glauss te Wilhelmshaven, die door Engeland wegens diefstal was uitgeleverd en door hc-t landsgoricht te Aurich tot 6 jaar tuchthuis veroordeeld. Zijn medeplich tige, de politieagent Janicke is krankzinnig. Daarom werd alleen zijn derde medeplich tige, de obersignal-iinat Ehlers gehoord. L)c aanklacht luidt, dat bij een gedeelte van hot marinesignaalboek aan de Engel sche regeering heeft verraden. Hij is ver oordeeld tot 6 jaren tuchthuis, 10 jaar eerverlies, ontslag uit de marine en plaat sing onder politietoezicht. Van een journalist. Op de republikeinsche Conventie te Chicago zat een eenvoudig journalist kalm maar ijverig te schrijven. Hij moest zijn blad een uitvoerig verslag doen toekomen van het verhandelde. Zijn werk was niet gemakkelijk, want om hem heen heerschte groote drukte, die nu en dan in een hei- densch spectakel overging. En tot zekere hoogte was hij ook bij het geval betrok ken. Maar hij schreef en vulde vele ko lommen. Het scheen dat hij zeer tevreden was over den loop der zaken. Een enkele maal liet hij de pen rusten en aanschouwde lachend de zonderlinge vertooningen, waar toe deftige heeren, maar ook veel minder deftige zich leenden. Hij had goede redenen om te lachen en tevreden te zijn. Want deze journalist was Bryan, tot driemaal toe de candidaat der democratie voor het Pre sidentschap der Unie en dr-emaal geslagen. Hij zag voor zyn oogen, hoe de partij, die hem bestreden en overwonnen had, zich verdeelde. De partij waartoe hy behoorde kreeg een goede kans. En Bryan lachte. Inderdaad er is kans, dat de democratie het winnen by de verkiezing. Hun laatst# President was Grover Cleveland, die twee malen het Witte Huis bewoonde. Hy liet een goeden naam achter. Maar met hun volgende candidaten waren de democraten niet gelukkig. Misschion zal het nu beter gaan door de verdeeldheid der republi keinen. De Verkiezingsstrijd in de V. St. De democratische conventie bogon om 12.45. Do sremming over do betwiste zetels voor Zuid Dakota gaven een aanwijzing nopens de sterkte van de partyen van Wilson en Clark. De stemmencijfers: 639 tegen 437, duiden op een besliste over winning voor Wilson's partij. Vervolgens voltooide de conventie hare constitutie. James werd tot permanent voorzitter gekozen. Een toespeling van James op Bryan in de rede die hjj hield, om voor zyn benoeming zijn dank aan de conventie te betuigen, verwekte luide toe juichingen voor Bryan. Evenwel houdt men het er algemoco voor, dut slechts 2 candidaten kans hebben om partijcandidaat te worden gesteld; n.l. Wilson, de gouverneur van New-Jersey, en Clarke, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Duur Vleesuh. In New-York, waar de kosten der levens middelen ia den laatsten tijd onrustbarend gestegen zyD, is dezer dagen de prijs van het vleesch weer verhoogd. Als protest daartegen hebben de Now-Yorkscbe vrou wen een iudrukwekkenden optocht gehou den. Zij waren zoo verontwaardigd, dat zy op verscheidene slagcrswiukels aanvielen en de klanten er uit joegen. Vervolgens over goten zij hot vleesch met petroleum. De Ziekteverzekering. Er waren gisteren weer een reeks amendementen aan de orde, voor het meerendeel van weinig belang en bijna alle verworpen. Een amendemeut-Duys om den voorzitter te doen kiezen als vertrouwensman van den Raad en niet door de kroon te doen benoemen, liep vrijwel parallel ann een later ingediend, door den heor Duys ge deeltelyk overgenomen en daarna ingetrok ken ameodenent der vryzinnig-democraten. Het is verworpen, rechts, behalve de hcoren Schimmelpenninck, v. Idsinga en De Visser, tegen links, met 44 tegen 35 stemmen. Na de beslissing over dit amendement kon de heer Duys een heele reeks doen vervallen. De functie van den secretaris was nu aan de orde. De heer Patyn had daaromtrent eenige amendementen ingediend, om duidelijk te doen uitkomen, dat tenzy de Raad van Arbeid het zelf anders wenscht de betrekking van secretaris daarvan is een hoofd-, geen bijbetrekking De heeren Treub en Teenstra wilden den eisch, dat de sectretaris doctor in de rechtsweten schap zy, laten vervallen. De voorstellen zyn byna zonder discussie

De Eemlander | 1912 | | pagina 1