DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 162. VRIJDAG 12 JULI 1912 9e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: KLEINB HaIG',6. Telef. Interc. ISitv Abonnementsprijs: post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam Het Engelsche Koningspaar toont zeer veel belangstelling voor de iuhoetnsche industrie. Zoo bezochten zy dezer dagen de Lewis Merthyr mijn bij Trehafod waar zy alles in bewoging en aan hot werk vonden. Na door een eerepoort uit 45 ton kolen te hebben geschreden, besteeg de Ko ningin een lorry die door een poony voortgetrokken werd, terwijl de Koning met ver der gevolg te voet ging. Gehoorzaam aan het Kuyper-bevel. Het gebeurt zelden ins ons Parlement schrijft De Beukelaar dat eenig be langrijk voorstel wordt verworpen, zonder dat tegen dit voorstel ook maar eenige deugdelyke bowysgrond werd aangevoerd. Zoo waB het dan echter nu methetamen- dement-Patijn. Dat men de Radenwet niet gaat uit voeren vóór de Ziektewet is aangenomen, spreekt eigenlijk van zelf. En zoo had nu het voorstel-Patijn om dit met zooveel woorden in de Radenwet vast te leggen, schier overbodig knnnen beeten. Over bodig, zoo niet al luider was uitgesproken dat de Invaliditeitswet vóór de Ziektewet zou worden behandeld. En nu sprak het ook wel weer vanzelf, dat dit vooropschuiven der Invaliditeitswet feitelijk niet kon, dat zoo heel het stelsel van den Minister omver werd gegooid, maar het dringend bevel uit de Kanaal straat was gegeven. Zoo was dus tegen het voorstel-Patijn enkel aan te voeren, dat men ter wille van het politieke partijvoordoel vrij wilde blijven de Ziektewet op den achtergrond te schuiven en de Invaliditeitswet te laten voorgaan. Dit met ronde woorden te zeggen ging toch wat moeielijk. En dus heeft men aan de Regeeringstafel er maar op los gepraat, men kon zelfs schier geen schyn-argument vinden. Met dat al blykt dan nu, dat Minister Talma 't valt schier nog niet te gelooven zich niet zal vorzetten tegen een achter stellen van de Ziektewet bij de Invalidi teitswet. Wjj behoeven niet nogmaals te herhalen, wat de heer Talma zelf vroeger aanvoerde tegen een dergelijk vooropschuiven der Invaliditeitsverzekering. Zonder vooraf gaande regeling der Ziekteverzekering, was nimmer, aldus klonk het met nadruk, een goed geheel van sociale verzekering te er langen. Maar „De Staudaard" eischte, dat Minis ter Talma zoo logischen kop zou hebben, dat hij zijn eigen logica overboord gooide. En de heer Talma is zoo Kuyperiaansch- logisch geweest. Het is nu al een wyle tyds geloden, dat, naar „De Voorhoede" het heette, Minister Talma den eersten trap van dr. Kuyper ontving. Trappen maakt soms ten slotte gedwee. Zoo heeft dan de heer Talma moeten buigen, moeten kruipen. En geen buigen, geen topgeven in 's lands belang, wat soms den Staatsman sieren kan, doch een kruipen ter wille der politiek. Ter wille van's landB belang moest immerB juist, zoo vroeger Minister Talma, dat Ziekteverzekering vooraf gaan. Kruipen naar het politieke doel, ziehier dan thans des Ministers taak. En of dit doel dan nog bereikt zal worden? Voor niets kruipen ware wel dubbel hard. Na de krachtige houding van den Minis ter by de Bakkerswet is wat nu geschiedt schier raadselachtig. En de Christelijk-Historische Kamerleden spelen het Kuypor-spelletje lustig mee. De coalitie gaat vóór alles. Alleen gunt de heer De Savornin Lohman zich het ge noegen in „De Nederlander" scherpe arti kelen tegen „De Standaard" of „De Rotterdammer" te schrijven, artikelen, die echter aan de politieke constellatie niets veranderen. Maar zoo is de vraag toch wel niet on gegrond, of niet juist vsn uit het Christe lijk beginsel tegen zoodanig politiek gedoe al luider moet geprotesteerd, aan zoodanig politiek gesjacher een einde moet gemaakt. Het zieke Turkije. Vier jaren geledon, op 14 Juli, brak ia Turkije den opstand uit, die den Sultan zijn Kroon heeft gekost. Die omwenteling werd, zooals men weet, vooral bewerkt door de officieren, die tot de Jong-Turken behoorden. Maar thans hebben de Jong-Turken en heeft hun vermaard comité voor Eenheid en Vooruit gang veel moeite met de officieren. Een deel van het leger is in verzet. Dit is niet vreemd, want de officieren hebben ernstige grieven. Zy hebben in 1908 het comité hun diensten aangeboden om het land te bevrijden van een slechte regec- ring. Men deed hun toen de beste belof ten; de Ottomaansche republiek zou een waarlyk coustitutioneele staat zijn en al zijn burgers, onverschillig tot welk geloof of ras zij behoorden, zoudon op dezelfde wijze worden behandeld. Op die manier zou Turkye eindelijk tot rust komen. De laatste verkiezingen voor de Kamer waren een bespotling dor burgerrechten. De oppositie is onderdrukt, Sadik Pasha een der helden van de omwenteling, die langen tijd een goeden invloed op de jong Turken had uitgeoefend, werd genood zaakt z'y'n ontslag te nemen en Enver Bey, dio op het oogenblik vermaardheid geniet als verdediger van Tripolis, werd eigenlijk daar heen gezonden, omdat men te Kon- stantinopel van hem af wilde zijn. De oorlog met Italië ook ergert de of ficieren. Velen hebben zich aangegeven om daaraan deel to nemen, maar men wil hen niet laten vechten; zij moeten in Al banië vechten tegen geloofsgenooten, wat zij thans weigeren. De Regeering heeft thans een voorstel ingediend, waarbij aan officieren do deel neming aan do politiek wordt verboden. Maar zij heeft al het mogelijke gedaan om den politieken officier to kweeken. Men kan thans wel dccroteeren dat de militairen zich buiten de staatkunde moe ten houden, maar zij hebben daarvan den smaak gekregen. De Regeering weet niet recht wat zy moet aanvangen togen deze officieren en zij is, wat wel het slechtste is, wat zij kon den, aan het onderhandelen gegaan. En een der gevolgen van dat onderhandelen is blijkbaar geweest, dat de minister van Oorlog is opgeofferd. Het land is wel zeer ziek en de buiten- landsche toestand baart zorg. Italiaansche Socialisten. Tengevolge van do uitsluiting van de vier afgevaardigden uit de socialistische partij in Italië, waarvan wo in ons vorig nummer melding maakten, hebben de overige rechtsche leden van de reformisten- partij zich met de uitgestotenen solidair verklaard en tot de oprichting van een revisionistische partij besloten. In Roggio word onmiddelijk een comité van 9 partijgenooten saamgesteld om de stichting voor te bereiden. De Belgische Verkiezingen, De Belgische minister-president heeft zich in de buitengewone Kamerzitting met grooto handigheid verdedigd tegen de be schuldiging van corruptie bij de verkiezin gen. Hij betoogde dat de salaris-verhoo- gingen en bevorderingen van ambtenaren niets met de verkiezingen uit te staan hadden,al waren ze toevallig vlak daaraan voorafgegaan. Do verhoogingen waren ge- wenscht en hy, de minister, alleen had het oogenblik te bepalen, waarop die ver hoogingen moesten ingaan. Hij was er mee begonnen vóór de verkiezingen en zou nu, er na, er mee voortgaan. Frankrijks bevolking. In het Journal des Débats berekent de staathuishoudkundige, Paul Lcroy Beaulieu, dat, als de vermindering der geboorten in Frankrijk voortgaat als thans, Frankrykin een eeuw de helft van ziju bevolking kwijt zal zyn. Want, zegt by, op do tien echt paren willen er vijf slechts één kind heb ben, en de andere vijf tweo, gemiddeld ge sproken. Dat is dus vijftien kinderen op tien echtparen, m.a.w- 15 kinderen komen in het volgende geslacht de plaats inne men van twintig menschen in het vorige. Stelt men nu een geslacht op 50 jaar dan verlieBt Frankrijk elke 50 jaar het vierdo deel van zyn bevolking, m.a.w. in een eeuw do helft. Die ontvolking staat gelijk met dénationalisatie, want nntuurlyk heeft zij een intocht van andere naties in Frank rijk tengevolge en als de Franschen zoo verminderen, zullen zij die iukomelingen niet meer kunnen laten assimileeren. M.a.w. Frankrijk's nationaliteit gaat op die maoier vorloren. Voorziening in Woningnood. De Fransche Regeering heeft een wets ontwerp ingediend om den Parijschen Ge meenteraad toestomming te geven tot het uitschrijven eener leening van 200 millioen francs voor het bouwen van zeer goedkoope woningen. Van die Bom mogen 50 millioen aan vereenigingen of maatschappijen wor den voorgeschoten, welker doel de bouw van goedkoope woningen is. De rest wordt bestemd voor den bouw van woningen, die voor tweederden verhuurd zullen worden aan gezinnen rnet meer dan drie kinderen tegeu een door de wet vastgestelden prijs. Gedeeltolijk dus ook een premie op het hebben van meer dan drie kinderen. Bijeenkomst van Vorsten. De Berlijnsche National Zeitung weet te vertellen, dat de Koning van Italië en do Czaar in den komenden herfst elkaar zul len ontmoeten. Zulk een samenkomst is reeds dikwyls voorspeld, maar totdusvorre bleef ze uit. Indien het bericht ditmaal juist i«, dan lijdt het geen twijfel of de byeenkomst te Baltischport is de aanleiding tot deze samenkomst. De Staking in Engeland. De berichten omtrent de staking in de havenwerken van Londen luiden den eenen dag anders dan den anderen. Eergisteravond waren ze weer optimistisch getint. Het Havenbestuur maakte bekend, dat de toe stand op de Theems weer normaal begon te worden. Het was bijna alle firma's ge lukt een voorloopige dienst in te stellen en in de meeste dokken was het laden

De Eemlander | 1912 | | pagina 1