DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 163. ZATERDAG 13 JULI 1912. 9e JAARGANG. Bij dit nummer behoort BIJVOEGSEL. BUITENLAND. BINNENLAND. ALLERLEI. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg-. Abonnementsprijs: Por jaar4.Franco por post id. 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: HLEINF. Telef. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad ts „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Toestand in Tukkije. Er loopen thans te Konstantinopel ge ruchten, dat het geheele ministerie zal aftreden. Het zou geen wonder zijn, daar de afgetreden minister van Oorlog, Sjefkot Pacha de sterkste steun van het kabinet was. Vele Jong-Turken hebben de Regee ring gespaard alleen ter wille van hem. Nu hij weg is, zal dus de oppositie eerst recht loskomen en vooral de officieren hebben nu niets meer wat hen aan de Re geering bindt. Intusschen wordt de opstand in Albanië Bteeds ernstiger. Hij breidt zich nu uit tot Ko8bowo, Presehewo en Prischtina. Er had eon belangrijk en hevig geveoht plaats in het défilé van Hasse bij Djakova, tnsscheu 300 soldaten, die overvallen wer den, en 6000 opstandelingen. De soldaten beweren 350 man dor opstandelingen ge dood te hebben, en de andoren te hebben gedwongen in wanorde te vluchten. Men wacht nog op officieele gegevens. De Regeering besloot krachtig op te tre den tegen de muiters te Monastir. Ook in Midden-Albanië breidt de opstand zich uit. Een politiek duel. Bij gelegenheid van de groote klerikale betooging te Rousselaere had de afgevaar digde Brifaut zich de uitdrukking veroor loofd, dat wel niet koD worden gezegd dat alle anti-klerikalen „canailles" wareD, maar- dat dan toch zeker alle „canailles" anti klerikaal zijn. De afgevaardigde Deivaux, van Antwer pen, onderhield bij het einde der Kamer zitting, zijn collega Brifaut over deze uiting. Laatstgenoemde gaf hierop geen antwoord, waarop Deivaux hem, naafloop der zitting zyne getuigen zond, met de opdracht, van Brifaut to eisohen, dat deze zijne uitdruk king zou intrekkeu. Zoo daaraau geen ge volg werd gegeven, moest Brifaut maar denken, dat hem door Deivaux eene oor veeg was toegediend, Brifaut heeft reeds zijne getuigen aan gewezen, onder wie de afgevaardigde WoeBte' Ontsiering door Reclame. De Fransche Kamer heeft thans het ontwerp-wet aangenomen, waarbij de prijs voor hinderlijke en ontsierende reclame borden zóó hoog is gesteld, dat er niet velen meer gebruik van kunnen maken. Ziehier enkele cijfers uit het nieuwe ta rief: Er zal f25 per vierkanten meter per jaar moeten worden betaald voor borden, welke minder dan 6 meter lengte hebben; f 50 per vierkanten meter voor borden van minder dan 10 meter lengte; f 100 per vierkanten meter voor borden minder dan 20 meter lang, en f 180 per vierkanten meter voor alle afmetingen daarboven. Een reclamebord van de grootte, waarin ze thans meestal voorkomen, zou komen te staan op f 3600 per jaar. Staking in een Sanatorium. In het groote sanatorium voor longlij ders te Berlitz, bij Berlijn, heeft een merk waardige staking plaats gehad. Op grond van gebloken bezwaren had de genees heer-directeur aan de verloofden onder de patiënten de bezoeken van hun aanstaan den ontzegd en bepaald, dat alleeD de naaste bloedverwanten mochten toegelaten worden. De van door hen meest gewenschte toespraak berooiden waren daardoor zoo ontstemd, dat zij, na een vergeefsche po ging tot intrekking van den maatregel, in staking gingen en plechtig afsprakeD geen voedsel of medicijueu meer te nemen, voordat zij hun zin gekregen haddcD. Zy hielden optochten op de terreinen, om aanhangers te winnen, en de vrouwen juichten hen toe en giDgen hun voorbeeld volgen. De doctoren en verpleegsters kon den er niet in slagen de kalmte weer te doen terugkeoren, en nadat de staking drie uren geduurd had, moesten zij tot oen vergeljjk komen. De maatregel werd niet geheel ingetrokken, maar de toepas sing zou wordeu verzacht. De kans van levend te worden begraven. Het Britsche parlementslid Greenwood heeft een wetsontwerp ingediend waarvan de strekking is betere waarborgen te ver krijgen tegen de mogelijkheid van levend te wordeu begraven. De voorsteller wijst erop, dat alloen in Wales in de jaren 1907 tot 1910 35.418 menschen begraven zijn zonder dat de doodsoorzaak bekend was. Hoe gemakkelijk, zoo zegt hij, kunnen daaronder niet verscheidene levend be- gravenen zijn geweest? De heer Greenwood wil daarom de formaliteiten voor het be graven belangrijk vermeerderen. Het schijnt dat de commissie, die de wet onderzocht, ontdaan is geweest door de gemakkelijkheid waarmee men een levend mensch kan begraven in Engeland. De Toestand in Portugal. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de aan voerder der PortugeeRche monarchisten, Païva Couceiro met 350 gewapende op roerlingen en vier machinegeweren zich thans op Spaansch grondgebied tegenover Montalegre ophoudt. De uit Caboceiios aangekomen royalisten trachten zich met Païva Couceiro te ver eenigen. De Spaansche Regeering is nu voorne mens, om de op Spaansch grondgebied gearresteerde deelnemers en aanvoerders der bewegiüg gerechtelijk te vervolgen en zoo streng mogelijk te straffen. Deze maatregel had evengoed eerder kunnen wordoD genomen, want het is een feit, dat van uit Madrid tot nu toe abso luut ontoereikende maatregelen genomen zijn tegen de Portugeesche oproerlingen. Het Panama-Kanaal. In Amerika is men verontwaardigd over een nota van Engeland, waarin verzocht wordt de quaestie van het Panama-KaDaal in het Congres niet te behandelen, voordat Engeland zijn bezwaren heelt kunnen in dienen. Engeland steunt dit verzoek met do bewering dat do in het ontwerp opge nomen vrijdom van Kanaal-tollen voor Amerikaansche schepen strijdt met het Engelsch-Amerikaansche verdrag op dit punt. De Senator Lodge heeft du gezegd, dat de behandeling van het Kanaal-ontwerp niet mag worden vertraagd, maar dat Engeland wel het recht heeft aanmerking te maken als het meent dat het verdrag wordt geschonden. Kamerverkiezingen 1913. Te Batavia heeft zich een comité gevormd om gelden te verzamelen tot steuo van de propaganda voor vrijzinnige candidaten by de verkiezingen in 1913. De HYGlëNISCHE TOESTAND DER MILITAIRE GEBOUWEN. In navolging van de Gezondheidscom missie te 's-Gravenhage, heelt de Amster- damsche Gezondheidscommissie een onder zoek doen instellen naar den toestand, uit een oogpunt van hygiëne, van de militaire gebouwen hier ter stede. Dit onderzoek is verricht door een sub-commissie uit de Ge zondheidscommissie, die daarvoor een be zoek heeft gebracht aan het Militair Hospi taal, de Oranje-Nassau-kazerne en de ca- valerie-kazerne. Deze sub commissie heeft haar bevindingen neergelegd in een rapport, waarin criliek wordt geoefend op den hygiënischen toestand dezer gebouwen. Tijdgeestloten. Door den Commissaris van Politie te Arnhem werd eenigen tijd galeden den agenten van particuliere, op de Staatsloterij trekkende Obligatie-Maatschappijen aange zegd de verkoop met ingang der 400e Staats loterij te staken. Zonder dat eenzelfde verbod op andere plaatsen gegeven werd is toch van hooger- hand eeu onderzoek ingesteld naar de wer king dier maatschappijen. Wat dit onderzoek ook tot gevolg moge hebben gehad, vaststaat in elk geval dat de zoogenaamde Tijdgeestloten en Tijd geestpolissen zijn: 3%, prcmie-Obligatiën in der. zin van Art. 3 der loterijwet en dus volkomen geoorloofd. Op grond hiervan wordt dan ook de ver koop op alle plaatsen waar, de N. V. De Tijdgeest is vertegenwoordigd, zonder eeni- ge stoornis voortgezet. Ongewonscht bezoek. Men meldt uit Elburg aan de Zw. Ct.: De milicien-stukrijder N. v. H. gedeta- cheerdindeLegerplaats te Olde'oroek, dronk een zeer matigen borrel en was steeds een goed soldaat. Echter offerde hij Zondag jl. in verschillende gelegenheden te veel aan Bacchus. Tegen sluitingstijd moest de terug reis aanvaard. Maar och arme, zijD twee vriendeD, ook minder bekwaam, dwaalden dra van hem weg en hij geraakte het spoor toen geheel bijeter.Eenigen tijd doolde hij rond en verlangende het vermoeide hoofd neder to loggen, zocht hy zyn legerstede. Geheel beneveld kwam hij in veilig oord- buiten de Goorpoort lange den Zuiderzee- schen straatweg enontkleeddo zich al daar. Zorgvuldig legde hij uitrusting en klceding op een hoopje, één sok bovenop. Zijn krib niet in de uabyheid vindend liep hy Daar het licht op zijn kamer... een nog brandende lantaarn binnen de poort, suk kelde langs de achterzijde van de woningen der Westenvalstraat, opende de deur van een woniDg, de eenige waar een flauw licht nog brandde, trad binnen, naderde al zoekend en tastend een bedstede, de plaats waar een jeugdig echtpaar in Mor pheus armen nieuwe krachten verzamelde voor den komenden werkdag. De laatste voetbcdekkiDg werd op een bijstaanden stoel gelegd en ook hij vond ruste. Te middernacht ontwaakte vrouwlief en niet tevreden met de beperkte rnimte haar doorharen wederhelft overgelaten be tuigde zij daarover ontevredenheid, tevens de opmerking makend: „Man, wat snork je." Manlief werd ook wakker en verdedigdo zich, dat hij slechts een geringe plaats in nam. Maar, 0 wat een douche! Beiden con stateerden vol schrik en verbazing.over bevolking. De huisheer wist raad. Fluks verliet hij de sponde greep den zoetruster- den rustverstoorder aan en bracht hem in het nachtelijk duister buiten de echtelijke woning. Onze held dwaalde weer rond, thans van alle voetschoeisel verstoken en zocht zijn legerstede. Gelukkig werd bij opgemerkt door de politie, dio hem verdere rust gunde. Tegen den morgen werd door een nacht wacht de kleadiDg en uitrusting gevonden en kon de zwerver Daar de Legerplaats worden teruggeleid. Al het oude keert terrug. Er wordt te Parijs een poging gedaan om de gepoederde pruiken voor vrouwen weer io to voeren. Twoe bekoorlijke jongedames verschenen de vorige week op de renoen te Auteuil met wit-gepoederde pruiken, waarop zij zwarte hoedeD met witte aigret tes droegen. Het stond haar zeer goed en zij haeden een „succes de curiosité. De bedenker van deze oude nieuwigheid, de heer Augusto Petit, is overtuigd van het succes. Hij heeft, zegt hij, niets dan gelukwenschen met zijn vinding ontvangen, en gelooft dat de nieuwe coiffure een toe komst heeft. Een andere haarkunstenaar meent echter, dat de vinding geen toekomst heeft en voornamelijk, omdat de pruik het haar be nadeelt en de kleeren bederft. Misschien dat de dracht gevolgd zal worden voor schouwburg-bezoek en aan diners, masr zeker niet overdag meent hij. Kortevreugd. De kaslooper Ilaase, die na verduistering van 100.000 mark bij de „American Express Company" gevlucht was, eu zich dezer dagen zooge naamd vaD middelen ontbloot bij de politie kwam aaDgevcn, heeft heden een bekentenis afgelegd over de verblijfplaats van de 94.000 mark die hem door een prostitiuée heetten te zijn ontstolen. De afdeeling „Broodfabriek'' levert prima brood, beschait ea koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin werden als dividend uitgekeerd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1