Bijvoegsel behöorènde bij DE EEMLANDER van Zaterdag 13 JULI 1912. -== COKES - STADSNIEUWS, Advertentiën. 70 cent per H.L L. VAN ACHTERBERGH. Abonneert U op de Eemlander. opdat die kinderen op ongeveer 16 jarigen leeftjjd een werkkring in de practijk kan nen vinden, en voldoende voorbereid zijn om vooruit te komen. Dat deze leeftijd voor in dienst treding bij handel of adminislratio de meest geweuschte is, wordt niet alleen op gronden der practijk algemeen erkend, doch ook omdat het voor vele gezinnen uit de bedoelde kringen al zwaar genoeg valt, hun kinderen jaren lang zonder gel delijk beloonden arbeid te zien blijven. Tegenover dit laatste bezwaar staat echter de omstandigheid dat, wanneer de ouders zich eenmaal de opofferingen getroost hebben voor de „vakopleiding" hunner kinderen, deze veel sneller tot den beter betaalden arbeid zullen geraken, dau liet geval zou zijn, wanneer zij na het door- loopen dor lagere school aanstonds de practijk waron ingegaan. Voor de z.g.n. lagere volksklassen, die zich deze opofferingen voor hunne kinderen niet kunnen getroosten, kunnen „handels avond-cursussen" ingericht worden, waar eenige vakkennis verkregen kan worden door kinderen die gedurende den dag loon arbeid hoe gering ook betaald niet kunnen missen. Liet onderwijs aan de „Handelsschool voor Amorsfoort en Om streken" die in de maand September a.s. geopend zal worden - heeft dus ten doel de leerlingon grondig voor te bereiden voor een workkring in handel of admini stratie. Dit doel zal niet alleen leiden tot de keuze der vakken van ouderwijs, doch het zal ook den aard van het onderwijs beheerschen, de leerstof doen behandelen op de voor prabtjjk meest gewenschte wyze. Er zal naar de draagkracht der ouders een schoolgeld worden geheven van 6 tot 40 gulden, zoodat bet onderwijs ook daar door voor velen bereikbaar zal zjjn. Moge het deze school gegeven zijn, even als de beide andere vakscholen te Amers foort deden, in korten tijd haar haar nut daadwerkelijk te bewijzen! schaiden blijven van de broeders van 18o4 een prikkel was geweest voor de reformatio in 1886, zoo zou deze laatste een prikkel vormen voor oen nieuwe actie van uittre den Ds. Donner bracht de gelukwenschen van den kerkeraad van kerkA.Door beide kerken werd gestreden en moest blij ven gestreden worden, 't Gold het afschudden van hot juk van menschelijke instellingen. Ds. Knol van Nieuw-Loosdrecht sprak uit naam der classis en bad om den vrede van Jeruzalem (de kerk). Niet zij waren de oproermakers. Ook Acliab schold Eliah voor oproermaker. Evenals ds. van Schelven wees ds. Knol hierop, dat het vereenigen van de kerken A en li een heerlijke vereeniging zou zijn. In de dankzegging bad de. dal de Heere nog velen heerlijk mocht uitleiden uit de Herv. kerk. (Cursiveering van ons, Red. Eeml.) Met het zingen van Ps. 122 laatste vers en het uittproken van den zegen eindigde de herdenkingsstond ongeveer te 10 uur. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben benoemd tot lid-werkgever der commissie, bedoeld in art. 86 der Onge vallenwet 1901, die haar zetel heeft to Amersfoort, den heer T. van Daalen tot lid-werkmau, de hoer H. Priem. De H V. C.'ers die morgen op het terrein achter Rustoord tegen A. W. uit Bussum zouden spelen, zijn zoo verstandig geweest den wedstrijd tot geschikter voet- balweer uit te stellen. Burgemeester en Wethouders heb ben aan R. Ubels, vergunning verleend tot het oprichten van eene inrichting tot het opwekken van electrische energie met dynamo van 110 volt, welke inrichting gedreven zal worden door een gasmotor van 1012 P.K. en gevestigd zal worden in het BioBcoop-theater, Langestraat 129. Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken. (Ingezonden.) Na jarenlange voorbereiding, werd de oprichting dezer „vakschool" thans mogelijk gemaakt door het besluit der Provinciale Staten van Utrecht, dato 10 Juli 11., waarbij een subsidie uit de provinciale kas werd toe- gekend aan de vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en omstreken". Het „vakonderwijs" in ons land moot nog wettelijk geregeld worden. Toch werden door hetparticulier initiatief 111 verschillende steden reeds vakscholen in het leven geroepen; voor het lager vakonderwijs: de Ambachts-, Industrie- en Huishoudscholen, ook te Amersfoort. Als onafwijsbare voorwaarden voor het ontvangen van Rijks-subsidie ten behoeve der inrichting en exploitatie eenor vakschool wordt door de Regeoring steeds do eisch gesteld, dat, behalve de door het particulier initiatief voor dit doel te scheuken bijdragen, ooksubsidies aan de school toegekend moeten zijn door de betrokken Provincie en de Gemeente, waar de school gevestigd zal worden. In het onderhavige geval waren reeds ge- ruimen tijd geleden alle benoodigde bijdra gen en subsidies toegezegd met uitzonde ring van die der Provincie Utrecht, welker toekenning verleden jaar afstuitte op het ongunstig prae-advies van Gedeputeerde Staten. Om de zaak voor mislukking te be hoeden, was de Vereeniging toen genood zaakt, haar verzoek om provinciaal subsidie tijdig terug te nemen, feitelijk: „reculer pour mieux sauter". Dit jaar werd de aan vraag opnieuw aan de Provincie ingediend, na zorgvuldig herzien te zijn, en nadat het bedrag der provinciale bijdrijge tot een minimum was teruggebracht. Helaas luidde het prae-advies van Gede puteerde Staten op deze hernieuwde aan- vrage wederom ongunstig. Dit laatste zij hier enkel gememoreerd om in het licht te stellen, het hooge standpunt waarop de Provinciale Staten zich geplaatst hebben, door, op voorstel van de leden prof. mr. J. de Louter en mr. dr. W. A. van Zijst, met 26 tegen 12 stemmen, de aangevraagde subsidie te bewilligen. Een woord van hulde en dank, namens Amersfoort en omstreken, aan de Hooge Vergadering voor haar besluit, en vooral aan de leden De Louter en Van Zijst voor hun initiatief. De ontworpen vakschool zal, evenals de beide andere vakscholeu te Amersfoort, blijken een zegen te zijn voor tal van jongelieden. Hare leerlingon zullen be hoorlijk voorbereid en theoretisch onder legd worden voor den bestaansstrijd, die hen wacht, wanneer zij door eigen kracht bij handel of administratie vooruit moeten komen in de maatschappij. Wie vroeger naar winkel of kantoor kou gaan, na )eenig algemeen ontwikkelend onderwijs genoten te hebben, en dan door de ervaring toch wel verder kwam als er maar opgepast en gewerkt werd zou tegenwoordig weldra voor onoverkomelijke bezwaren staan bij zijn pogingen om in zijn vak vooruit te komeD, on zich al heel spoe dig zien voorbijgaan door anderen die met meer en beter voorbereiding in de practijk waren gegaan. Voor den groothandel en de hoogerc ran gen in uitgebreide administratie bestaan reeds zoogenaamde „Handelsscholen" inver- schillende steden, d.z. tweejarige „handels cursussen", verbonden aan driejarige Hoo- gere Burgerscholen. Wat deze handelscur sussen opleveren uit het oogpunt der tech niek, Bchijnt niet veel te beteekenen, want in tal van advertentiën kan meu lezen, dat haar „einddiploma" op gelijken voet ge waardeerd wordt, als dat der H. B. S. met 5-jarigen cursus, terwijl dit laatste toch uit sluitend strekt om te bewijzen, dat de be zitter een zekere mate van algemeene ont wikkeling heeft verkregen, zonder noemens waarde vakkennis. Hoe dit ook zjj, zeker is, dat er, nog voor korten tijd, geen goed georganiseerde „lagere" handelsscholen bestonden, bestemd om aan kinderen uit den „breeden midden- stand", en de zgn. „kleine burgerij aan stonds na h9t doorloopen der gewone lagere school, de gelegenheid te geven de noodige vakkennis en algemeene ont wikkeling gelijktijdig te verwerven, Het Bestuur van de Handelsschool laat er geen gras over groeien. Het voor- nemen bestaat om reeds in September de Handelsschool te openen. De inschrijving van leerlingen moet geschieden voor 1 Aug Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Bij de reorganisatie van het Lager Onderwijs was bepaald dat de Rijks-Nor maalschool tot nu gevestigd in de school Koningstraat, zou komen in de school Koestraat. Nu evenwel de Handelsschool aldaarzal worden ondergebracht, zal de Ry'ks Nor maalschool worden gevestigd in de school D. in de Hellestraat. De Reformatie van voor 25 jaar werd Woensdagavond herdacht in de Gerefor meerde kerk B aan den Zuidsingel. Aan het verslag in de Stichtsche Courant, ontleenen we het volgende. De pastor-loei, ds. Teerink gaf in zijn rede eenige data over de afscheiding hier ter 6tede. Nadat het houden van godsdienstoefe ningen in Amicitia reeds eeDigen tijd was voorafgegaan, kwam de le nfficieele kerke- raad8vergadering bijeen 6 Juli 1887 ten huize van den heer J.Roos.Daar werden als leden ouderling gekozen de hoeren Roos, Staverman en Nieboor, tot diakenen de heeren Schimmel en Iluijgen. 14 Juli zag ds. Bonman zich beroe pen als predikant, die dit geestelijk ambt heeft vervuld 5 jaar en 3 jaar met een tusschenruimte van 1 jaar (Voorthuizen). Toen kwam ds. Teerink. In den beginne werd het Werkhuis, waar in de 16e eeuw ook de kapel was van het Minnebroedersklooster, gebruikt als kerk. In 1888 ving men aan met den bouw van de kerk aan den Zuidsingel, welke spoe dig zal vervangen worden, door een nieuw gebouw daar achter, aan het Plant soen. Als tweede redenaar betrad den kansel ds. B. van Schelven uit Amsterdam met den tekst: De Heer heeft groote dingen aan ons gedaan, dies zijn wij verblijd. Bij geen enkele reformatie wareB allen meegegaan, die geljjk gevoelden. Zoo waren thans ook bij de Ilerv. kerk, die behoorden bij de Gereformeerde. Spreker hoopte op een nieuwe actie, want de toestand was gelijk gebleven aan dien van voor 25 jaar. Evenals het afge- liet eerste zevental van de Amers- foortsche Zwem- en Poloclub speelt mor gen zjjn derden competitiewedstrijd te Weosp tegen Triton. De kapitein K. Kooiman van het 5de regiment infanterie heeft pensioen aangevraagd. Het 5e Reg. Inf. en de schermveree- niging Emms, wordt heden en morgen op den schermwedstrijd te Meppel vertegen woordigd door, de heeren Katerberg, Verstege, Botesz, C.Ham, Castein, Tuning en Helderman. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, be.balve Maandag eu Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 18 Juli. Tuinconcert in Amicitia. 29 Juli. Tuinconcert in Amicitia. 2 Aug. Tuinconcert in Amicitia. 11 Aug. Tuinconcert in Amicitia. 25 Aug. Tuinconcert in Amicitia. 31 Aug. Tuinconcert in Amicitia. Opgave van de Vereeniging .HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaat», van den 3 Juli tot en met den 9 Juli 1912. GEVESTIGD. Paulina Fran^oise Chevallier van Rheden naar Bergstraat 23. Johan Peter Friedrich Romer van Haar lem naar Korte Bergstraat 17. Cornelia van Manen van Haarlem naar Korte Borgstraat 17. Nelly Stoppendaal van Apeldoorn naar Arohemscheweg 51. Godefridu8 Wilhelmus van Oorschot van Venlo naar Nicasiusstraat 23. Gerrit Jan Wolsink van Rotterdam naar Soesterweg 61. Grietje Voorthuizen van Baarn naar Alde- gondestraat 82. Jan Willem Polder van Zwolle naar Bees tenmarkt 12. Antonia Maria van den Hurk van Dor drecht naar Stellingwerfstraat 13. Pieter Spruit van Purmerend naar Lan gestraat 99. Jacob Douwes, van Leeuwarden naar Zuidsingel 20, Lucicn Adam, van Leiden naar Plantsoen 3. Lourens Dissel, van Driebergen naar Molenstraat 2. Joh Petrus Martens, van Hoogland naar HeBsen8traat 23. Hondrikje Teune, van Leusden naar Dorrestein8cho9teeg 9. Barber van DelleD, wed. Jacob de Vries, van Groningen naar SchimmelpeBnink- straat 24. Ouktje de Vries, wed. van Apeldoorn, van Groningen naar Schimmelpenninkstr. 24. Anna Ouwinga van Groningen naar Schim- rnelp.straat 24. Lammert Cloo, van Kazernestraat 7 naar Eruiskamp 63. Hendrika Lijnsvelt, van Hilversum naar Paulus Bujjslaan 26. YERTROKKEN. Johannes Antonius de Vos van Arnhem- schestraat 27 naar Breda. Grietje Binsbergen van Hellestraat 121 naar Baarn. Louwerena van Zoereu van Molenstraat 24 naar Angeren. Dina Ipenburg van Kampstraat 80 naar Boxtel. Anna Christina Maria Lammers van Kleine Koppel 19 naar Ermelo. Maria Elisabeth Gabriel van Vlasakkerweg 30 naar Amsterdam. Maria Heining wed. M. van Boeijen van Kroontjesmolen 1 naar Hoevelaken. Willem Mengerink van Tolstraat 17 naar Wierden. Aaltje van Maaren vaD Langestraat 18 naar Utrecht. Hendrika Aletta Everdina Sohmitz van Kortegracht 13a naar Utrecht. Gonda Klee van Hoogeweg 48 naar Amsterdam. Dirkje Wjjnen, van Teutstraat 24 naar Hilversum. Maria Geortruida Stapel, van Beekostein- schenlaan 23 naar Berkhout. Aart van Doorn, van Spieringsteeg naar Utrecht. G|jsbertus Francis Schimmel, van Wilhel- minastraat 25 naar Utrecht. Berta Klee, van Hoogeweg 48 naar Am sterdam. Ilendricus Petrus Goossens van Arnhem- scheweg 48 naar Amstordam. Hester Hubenet van Bergstraat 15 nasr 's-Hage. Alida van den Bold van Westerstraat 49 naar Ilage. PREDIKBKCBTEIT. Op ZONDAG 13 JULI 1912. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10Vs uur. Dr. II J. Toxopeiis. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10uur Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Voorm. IO'/j uur, Ds. E. M. ten Cate. BURGERLIJKE STAND. 13 JULI 1912 OVERLEDEN: Willem Eibers, 6 m. Johannes van Brenk, 3 m. gegarandeerd grais- en «teenvrij. BRANDSTOFFENMAGAZIJNEN Bestelkantoor Arnhemschestraat 1. -Tolefoon 155

De Eemlander | 1912 | | pagina 5