DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 165. DINSDAG 16 JULI 1912. 9e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Burean: KI.KIXK UvATelef. Interc. 183. Prijs der Adyertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlanduch Advert.- bnrean D. Y. ALTA, Wnrmoesstr. 75-78 Amsterdam Het Parlementaire Jaar. Het Handelsblad werpt oen terugblik oyer het afgeloopen parlementaire jaar, „een stormjaar in ons parlomentaire leven." Wij halen er het volgende uit aan: Een schoon jaar kan het Stormjaar noch voor do Tweede Kamer, noch voor de Regeering heeten. De Tweede Kamer beleefde een ongekend groot aantal wilde en leelijko oogenblikken. Haar prestige is in den lande zeker niet gerezen. En dat van de regeering evenmin. Zü stond in gewichtige quasties eigen lijk alleen dan sterk, wanneer de minister van oorlog haar vertegenwoordigde. Diens even beleidvolle als vaste figuur won niet alleen links en rechts vertrouwen en sym pathie maar vond rechts ook de, voor een gestadige politiek, zoo onoutbeerlijke een heid tusBchen regeering en regeeringsmeer- derheid. En na de mislukkingen die op milita-r gebied, in vorige jaren onder dit kabinet hadden plaats gehad (de verspilling van minister Sabrons noodwet, daarna het falen van diens tweeploegenstclsol en ein delijk het struikelen van minister Cool) kreeg het kabinet nu althans op dit hoofd punt van zijn program, op 't stuk van oorlog succes. Op dat van marine echter, gelijk wij reeds aanteekenden allerminst. En in scherpe tegenstelling tot de kracht, die regeering en regeeringsmeerdetheid in zako oorlog in 't afgeloopen jaar ontwik keld hebben, stond de groote onzekerheid, de aarzeling en de zwakte van hen beiden op sociaal gebied. Telkens bleek daarbij óf gebrek aan eenheid rechts, óf beide. Waarbij dan nog kwam, dat de minister niet zelden socialistische hulp kreeg, die hem, minister van arbeid in een rechtsch, anti-socialistisch kabinet eigenlyk nog meer schaadde in zijn prestige, dan het gemis aan steun van rechts. Zeer sterk is dan ook in dit jaar wel uitgekomen, dat de „beginselen, levend in de partijen der rechterzijde," niet dio zijn waarop men, op den duur, een homogene, sociale politiek kan bouwen. Na meer dan vier jaar levens (d.w.z. langer dan een kabinet gemeenlijk van de kiezers te leveu krijgt) is op 't stuk der groote sociale wetgeving, die, naast het militair vraagstuk, do hoofdzaak zijn moest van het ministerie Heemskerk, nog geen enkele wet in 't Staatsblad ge komen. En het eenige fragment dat het althans gebracht heeft tot aan de Eerste Kamer, de Radenwet, is, zooals het daar ligt, een hotel zouder gasten of een nest zonder vogels. Het is zeer twijfelachtig of het wel ooit inhoud krijgen zal... en of het dus wel ooit zal worden uitgevoerd. De coalitie bleek eigenlijk alleen dan nog waarlijk en van harte «én, wanneer er onderwijssubsidies waren te halen, hier, en in Indië. Dan stond men rechts geestdrif tig pal voor een „bouwwetteke", dat weer 5 ton in de bijzondere kassen stuwde; dan blaakte men voor het converteeren van Indische openbare scholen in zendingsscho len, en dan wist men minister Heemskerk in de Eerste Kamer en minister Malefijt in de Tweede, wanneer dezen althans nog eenige matiging wilden betrachten, onge zouten aan 't verstand te brengen dat, op dit punt, verdraagzaamheid onchristelijk was. Geen tolerantie werd, 2oodra men raakte aan do christelijke beurs, getolereerd. En de minister, die, in naïef besef van zijn ministerieels verantwoordelijkheid, dezen plicht als partijman niet recht bleek te ver staan, die werd.afschuwelijk misverstaan. 'tZal hem zijn heele leven heugen! Overigens wist men, rechts en aan de regeeringstafel, de coalitie-eenheid nog te bowaren in zaken van oorlog, maar dat is, gelijk gezegd, goeddeels te danken aan de figuur die daarbij achter dio tafel stond. En in de sociale wetgeving bleken de eerst- groote pogingen óf te falen óf maar ampertot een schijnsucces te leiden. Ware men niet nog slechts een jaar van de stembus ver wijderd en ware niet tot de rechterzijde het besef doorgedrongen van het ontzet tende fiasco dat haar coalitie-politiek zou maken, indien zij zelfs in het vijfde jaar, het extra-jaar, nóg geen verzekeringswet te produceeren wist - de coalitie zou al lang uiteengevallen zijn. Maar 't kraken van het coalitie-schip is nooit zoo duideljjk gehoord als in dit jaar van storm, terwijl op 't dek de twee oude kapiteins, de heer Lohman, wiens parle mentair gezag toch merkelijk daalde, en de heer Kuypor, wiens desertie bij de Bakkerswet en bij een zaak van anti-revo- lutiounair beginsel in do Radenwet nu zelfs door Patrimonium opgemerkt is, onverzet telijk om de leiding streden. En zoo gaat ons Parlement, na dit stormjaar, zijn vacantie in met een wellicht nog zwaarder jaar in uitzicht. Het Extra-Jaar. Het Stembusjaar. Vredesbemiddeling? Er is iets gaande te Rome; wat weet men niet precies. Maar in diplomatieke kringen aldaar heerscht groote levendigheid. Niettegenstaande het de groote-vacantietijd is, zijn de gezanten van alle groote mogendheden aanwezig en de Italiaansche minister-president Giolitti breekt zijn va- cantio af en keert naar Rome terug. Woens dag zal er een belangrijke ministerraad worden gehouden. Dat alles bijelkaar ge nomen, wijst op iets bijzonders. Men spreekt van vredesbemiddeling. Wij zullen weldra weten of dit vermoeden juist is. Envkr-Bey. Wij hebben onlangs meegedeeld, dat Enver-Bey, de dappere legeraanvoerder van Turken en Arabieren tegen de Italianen de Arabieren een eed heeft laten afleggen, dat ze den strijd zouden voortzetten, zelfs al sloot de Regeering vrede met Italië, waarbij gebied verloren ging. De correspondent der Berliner Lokal Anzeiger te Konstantinopel bericht nu, dat men in regeeringskringen aldaar wantrou wen koestert tegen Enver Bey. Men verdenkt hem ervan, dat hy een overeenkomst tuBSchen Turkije en Italië zou willen gebruiken om de Arabieren tot ontrouw aan het Turksche rijk te bo- wegen, waarby het zeer goed kon zijn, dat hij als schoonzoon van den sultan hoofd werd van een onafhankelijk Arabisch Kalifaat. Men meent ook, dat hij ook steun zou vinden bij een groote mogendheid, die reeds lang genoeg blyk gegeven heeft van haar belangstelling voor een mogelijke onafhankelijkheid van de Arabieren. Naar men verzekert, is Kiamil Pasja, die in levendige briefwisseling staat met Lord Kitchener, dezer dagen door de regeering ingelicht over de mogelyke gevolgen van het optreden van Enver Bey. De Opstand in Albaniö. De muiters in Mouastir zijn blijkbaar nog niet tevreden gesteld. Zij weigeren nautelyk om met de IiegeeriDg te onder handelen en verklaren, dat het ontslag van den minister van Oorlog moet gevolgd worden door aftredon van het geheele mi nisterie. Albaneesche opstandelingen hebben zich meester gemaakt van een wapen- en amuuitie depót bij Prischtina. Het Marokkaanschk Wkspennkst. De Parysche Matin ontvangt berichten, dat het in Marakesj wel degelijk nog een zeer gespannon toes'and is. De minister president had zulks in de Kamer ontkend op grond van officieele telegrammen. De Matin evenwel verneemt, dat de strijd tus- schen de aanhangers der Kaïds Glaoei en M'Toegt nog altijd de veiligheid in Marakesj ten zeerste bedreigt, en dat bovendien een machtige stam uit den omtrek de dot pen bij de stad tegen den grond brandt. De Revue. Zelden was de aandrang van de menigte naar de jaarlijksche FraDsche revue ter ge legenheid van den 14 Juli zoo groot als ditmaal. De Bey van Tunis liep naast den presi dent, toen deze langs het front der troepen schreed. Luchtschepen en vliegmachines kruisten over het veld. President Fallières overhandigde het nieuw geschapen corps luchtvaarders het vaandel van hun regiment en zei daarbij, dat dit te midden van het leger verschijnen zal als een symbool van het Fransche genie. De troepen werden door de menigte luide toegejuicht,vooral do soldaten in de nieuwe uniform. De Toestand in Portugal. Volgens berichten uit Lissabon zijn er nog tien rebellen uit Cabeceiras de Ëasto gedood, terwijl 15 priesters gevangen ge nomen werden. Een bende samenzweerders, die bij Grou gekampeerd waren, zijn op de nadering van een afdeeling republi- keinsche ruiterij naar de Spaansche grens gevlucht. Ta Colimbra werd een bom in het huis van een samenzweerder geworpen, waar door materieele schade werd anogericht. Te Evora werd do schoonbroeder van den aartsbisschop gearresteerd. Tc Bellas hadden huiszoekingen plaats in de wonin gen van verschillende leden der aristocratie. Verscheidene personen werden gearresteerd. Een Portugeesch monarchist uit do om geving van Paiva Couceiro, die by den aanval op Chaves zwaar werd gewond en govangen genomen, heeft, volgens de Daily Mail, op zijn sterfbed verklaard, dat ko ning Manuel en Don Miguel, de pretendent, hadden afgesproken dat Manuel, zoo de monarchie mocht worden hersteld, niet zou huwen eB daardoor de opvolging zou verzekeren aan den hertog van Oporto of zijn erfgenaam. In een eenzaam huis te Caragueira, tusschen Lissabon en Cintra, heeft men 19 aanzienlijke jongelieden gevangen gemaakt, die men van samenzwering verdenktOnder hen zyn er, die tot do hoogste aristocratie des lauds behooreo. DeNieuweEngelscheVerzbkeringswkt. Gister is de nieuwe Engelsche Verzeke ringswet in werking getreden en Zaterdag middag heeft de Minister Lloyd George een redevoering over deze wet gehouden. Merkwaardig was zyn mededeeling, dat er nu reeds meer dan negen millioen Engel- schen door hun particuliere verzekerings maatschappijen aan de eischen der wet voldeden. Hij verwachtte, dat 't niet lang zou duren, totdat de twaalf millioen ver- zekering8plichtigen allen ingeschreven zou den zijn. Toen Lloyd George 't theater verliet, werd hij door zijn vrienden luide toegejuicht, terwijl zijn vijandeD onverholen hun afkeuring te kennen gaven. De verzc- keringsbureaux waren Zaterdag overvol. Op het oogenblik, dat de minister in gezelschap van het liberale parlementslid Macnamara het gebouw binuontrad, bracht een elegant gekleede jonge man hem een slag op het hoofd toe. De eenige dio het voorval gezien had, was waarschijnlijk Macnamara. De jonge man, die zeer op gewonden was, en blijkbaar tot de 6uffra- getten partij behoorde, werd torstond ver wijderd. Kiesrechtvrouwkn. Van poging tot een zeer ernstig misdrijf wordt een Engelsche suffragette, juffrouw Helen Craggs, beschuldigd, dezelfde dame, die onlangs bij het bezoek van het Britsche koninklijke paar aan een kerk in Wales een aanval deed op een der ministers in 's Konings gevolg. Deze Helen Craggs werd Zaterdagmorgen, in gezelschap van een andere vrouw, gevonden in de onmid- delijke nabijheid van het buitenhuis van minister Harcourt (koloniën) te Nuneham in Oxfordshire. De beide dames gedroegen zich zóó verdacht, dat de politie ze ge vangen wilde nemen: evenwel do eene ontsnapte, de andere juffrouw Craggs, werd gepakt. Zij had een taschje bij zich, waarin flesschen met methyl-alcohol, terpentijn, porafine, lonten en nog allerlei andere stof fen en voorwerpen geschikt om brand mee te stichten. Op grond van deze vondst werd juffrouw Craggs voor de overheid in Bul- lingdon gebracht, verdacht, verdacht van poging lot brandstichting in het huis des ministers. De rechter beval haar gevangen houding gedurende één week. De Staking in Engeland. Tengevolge van een conflict met de werkgevers in verband met de premiebe taling ingevolge de wet op de arbeiders- pensioenen, zijn gister te Liverpool en Birkenhead alle dokwerkers in staking ge gaan. Met het oog op de onlusten die Zaterdag in de dokken te Londen hebben plaats gehad, zijn, bij wijzo van voorzorg, troepen naar Tilbury gezonden. Het Panama-Kanaal. Wij hebben dezer dagen meegedeeld, dat Engeland een nota had gezonden aan Amerika om de stemming over de Wet tot beffing van tollen in het Panamakanaal uit te stellen totdat Engeland gelegenheid had gehad een schriftelijke toelichting te zenden op het protest tegen deze tolheffing.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1