WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Rechtszaken. STADSNIEUWS, ALLERLEI. MEDEDEELINOEN YAH HET KONKEL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.41 unr. Do Bilt, 16 Juli 1912. Hoogste barometerstand 771.1 tu.M. te Stornoway, laagste 760.2 te Clormont. Verwachting tot den avond van 17 Juli 1912. Zwakke tot matige winden uitOoste- lijbe lichtingen. Gesteldheid van de lucht: Helder tot licht bewolkt, droog weer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 83 Laagste hedennachtF. 65 Hedenmiddag 12 uurF. 81 A.MERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMKRICHTKG. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 16 Juli des 's morgens 7 uur is 75° F. Do Amcrikaansche Senaat heoft echter besloten in de eerstvolgeude zitting lot de stemming over deze wet over te gaan. Daarmede is het verzoek van Engeland van de hand gowezen. Werkliedenrkglement. In de Zaterdagavond gehouden zitting van den gemeenteraad van Utrecht is tegen midderuacht het werklieden regle ment zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. Belastingaftrek te Hilversum. Door de leden van den Hilversumschen gemeenteraad, Joh, Gerards en R. Treu- renburg is een voorstel ingediend om bij de heffing van de plaatselijke belasting naar het inkomon, een „degressieven be lasting-aftrek in te voeren. Subsidieverhooging voor Bijzondere Scholen. De gouverneur van onze schier geheel verroomschto kolonie Curasao heeft een aanzienlijke subsidie verhooging voor de r.k. bijzondere scholeu voorgesteld. De Toestand op Bonaire. Naar een correspondentie d d, 19 Juni in de Amigoe di Curasao te oordcelen is den toestand op Bonaire allertreurigst, ja onhoudbaar. De bestuursleden van het Madurofonds zijn op Curasao al begonnen geld in te zamelen voor de noodlijdenden op Bonaire, ook het bestuur der Groep Nederlandsche Antillen van het A. N. V. heeft reeds in beginsel besloten steun te zullen verleenen. Volgens den bedoelden correspondent der Amigoe is hot sterfte- en het zieken- cijfer zeer hoog. Het aantal menschen, dat armoede lijdt, noemt hij haast even hoog als het aantal inwoners. Hy ecbryft o. m. nog: En nu zijn alle wegen al mooi eD valt er bijna geen dividivi meer te plukkeD. Houtsprokkelen is nog bet eenige; maar daarvoor is het aanbod weer zoo groot, dat ze nauwelijks een paar centen per dag verdienen. Hoe de menschen het leven nog kunnen rekken is een raadsel! Men zou haast gaan denken, dat de mensch wel zonder eten kan blijven. Maar ik raad geen der geachte lezers aan de proef te nemen, maar moge allen ons arme volk helpen uit die harde proef! Daarbij komt, dat veel menschen hun laatste beestjes nog verliezen, niet alleen door hongersnood, maar door geweld. De tallooze honden lijden ook gebrek en als zq een geit kunnen te pakken krijgen om ze het bloed uit te zuigen, dan laten ze het niet. Nu zal de hondenplaag spoedig gedaan zijn, want de nieuwe hondenwet zal streng worden doorgevoerd. Ook kunnen de menschen hun beesten niet bij zich houden, bij gebrek aan vreten, zoodat de politie ze oppikt. Maya's Vloek. Ook de tweede voorstelliog van Maya's Vloek op het Openluchttoonoel der schrijf ster, Mevrouw Grothe-Twiss, te Hilversum, beeft veel belangstelling gevonden.Het was er vol en het publiek aandachtig en erken telijk. Aan het eind kwam een hartelqk eerbetoon, natuurlijk in de eerste plaats met kostelijke bloemengaven, doch ook met andere huldeblijken. Mevrouw Grothe ontving een fraai, zinnebeeldig geschenk van zilver en schonk souvenirs aan alle medewerkers. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Overtr. Trekhoudenwet. H. de G., Amers foort, f 3X3 of 3X3 d. Dronkenschap. D. S., Amersfoort. D. v. M., Nijkerk, A. M., Leusden, ieder f3 of 3 d., J. V., zwervend, f5 of 3 d. Rijden met auto zonder achterlicht. A. P. F., H. v. Lbeiden te Baarn, ieder f 5 ol 5 d. Wielrijden zonder licht en niet op vor dering der politie het rijwiel doen stil houden. G. H., Baarn. f 3 of 3 d. Wielrijden zonder licht en valschen naam opgeven. C. v. D., Baarn, f 2 of 2 d. en f 10 of 10 d., M. v. d., Hamersveld, f2 of 2 d. en f 15 of 10 d., H. v. d. K., Soest, f2 of 2 d. en f 10 of 10 d. Wielrijden zonder licht. W. de J., H. W., T. K., A. K., allen f 2 of 2 d., allen te Soest. P. F. J. H., Eemnes, f2 of 2d. W. A. v. V., Barneveld, f 2 of 2 d. J. v. S., Loenen f 3 of 2. R'ydcn met auto zonder achterlicht. F. V., Naardon, f 10 of 5 d. Rijden mot auto op rijwielpad en niet op vordering der politie het nummerbewijs vertooneu. L. de C., Oud-Bussum, 2 X f5 of 2 X 5 d. Op hondenkar zitten. J. V., Huizen, f 0.50 of 1 d. Te Amersfoort met ongekeurde visch venten. II. de G., Amersfoort, f5 of 1 d. Te Baarn rijden met rijwiel waaropmeer personen hebben plaats genomen dan waar voor het is ingericht. J. L. K., Baarn, f 1 of 1 d., H. H., W. v. d. M., beiden te Baarn, ieder f3 of 3 d. Te Baarn wielrijdende tevens een ander voertuig vervoeren. F. B., Baarn, f 5 of 5 d. Te Baarn buiten de urinoirs wateren. J. R., Baarn, f 2 of 2 d. Overtr. der Verord. op het slachten van vee enz. te Baarn. F. P. W. v. M., Baarn, f3 of 1 d. Te Baarn stoffen vervoeren welke op den openb. weg sporen dier stoffen achter laten. G. S., Soest, f5 of 5 d. Te Soest met aute een weg in verkeer de richtiog berjjden. J. B., Amsterdam f 5 of 5 d. Te Baarn bestelde visch afleveren, zonder keuringsbewijs. J. de G., Spakenburg, f 3 of 3 d. W. v. d. G., Bunschoten, f 3 of 3 d. Te Amersfoort op straat met voetbal spelen. J. L., f 1 of 1 w. tuchtschool. W. H. L., terug ouders zonder straf, beiden te Amersfoort. "Wielrijden zonder licht. C. W., Scher- penzeel, f 2 of 1 w. tuchtschool. Overtreding Jachtwet. R. K., Bunschoten, f 5 of 2 w. tuchtschool, met vernieling wild strikken. A. v. d. B. Hoevelaken, 2xf5 2 X 2 w. tuchtschool, met vernieling van het geweer. Strooperij J. IJ., Zwervend, f 3 of 3 d. Naar wij vernemen, is door 4 regen tessen van het Burgerweeshuis bij Gedep. Staten dezer provincie een request inge diend tegen den verkoop van de huizen aan den Zuidsiogel, met het verzoek aan dien verkoop de goedkeuring te onthouden. Rijks Pluimveetkeltondrrwijs. Men schrijft ons: Van 5 tot 10 Augustus zal te Amers foort een van Rijkswege gesubsideerde cursus voor Pluimveeteelt worden gegeven waaraan zal worden deelgenomen door onderwijzers uit alle deelen des lands, waar onder verscheidene Hoofden van scbolen. De keuze uit een overgroot aantal can- didaten is geschied door een Commissie van toezicht, samengesteld door de Regee ring en het Hoofdbestuur van de V. P. N. Dozo Commissie wordt bijgestaan door eene Regelings-commissie ter plaatse. Voorzitters dezer commissiën zijn de heeren M. L. Spruijt, te Gorredqk, en A. M. Tromp van Holst, te Amersfoort, ter wijl verder zijn benoemd de heeren F. E. Posthuma, R. Houwink, J. Schuyleman en A. D. Zelders; en in de Regelingscom missie de heeren mr. J. K. H. de Beaufort, C. A. J. J. van der Linden en P. Nierop, te Amersfoort. De leiding iB opgedragen aan den heer H. B. Beaufort, Rijks Pluimveeteelt-consu- lent, te Haarlem, terwijl mede onderwijs zal worden gegeven door den heer Hou wink en een Rijks-veearts. Een belangrijke verzameling pluimvee, machines en ander materiaal zal daartoe alhier worden bijeengebracht. Bebalvo de aangewezenen uit elke Pro vincie, die na afloop van den cursus bepaalde opdrachten voor het winter-onder- wijs zullen ontvangen, is nog eert beperkt aantal toehoorders aangewezen, die den cursus zullen volgen; te zamen ruim 30 personen. De tijd, dat aan het onderwijs in pluim veeteelt, een zoo buitengewoon algemeen uitgeoefend bedrijf, weinig zorg werd be steed, is voorbij. Amersfoort is de bakermat van de groote V. P. N. met haar rond 20000 pluimvee- houdende leden uit alle 6tandeu. Dat deze eerste cursus hier wordt ge houden, zal in onze gunstig gelegen Ge meente zeer worden gewaardeerd. Mogen de leden van het Hoofdbestuur en verdere belangstellenden, die AmerB foort bij deze gelegenhoid bezoeken, maar bovenal do loiders en de cursisten, die hier een week vertoeven, oen aangenamen indruk van stad en omgeving medenemen; zij zullen er allicht ook van gewagen bij hunne leergangen, welke door hen in het geheelo land zullen worden gehouden. Wq ontleendon dezer dagen aan het verslag in do Stichtsche Courant eenige bijzonderheden omtrent de 25-jarige her denking van do doleantie. Het blad geeft thans eenige rectificaties, welke men ons verzoekt eveneens te willen opnemen. Van bevoogde zijdealdus de Siicht9cbe deelt men ons uit Amersfoort mede,dat ons verslag van de samenkomst, waarin de Reformatie van «oor 25 jaar alhier werd herdacht, meer dag één onjuistheid bevat. Zoo komt daarin o.a. voor, dat het kerk gebouw aan den Zuidsingel „spoedig zal vervangen worden door oen nieuw daar achter aan het Plantsoen". Dit laatste nu is niet gezegd en kon eenvoudig ook niet gezegd worden, omdat ten aanzien van de plaats waarop men een nieuw gebouw hoopt te doen verrijzen, nog volstrekt niets is vastgesteld. Ds. Teerink sprak dan ook alleen van de vervanging van het tegenwoordige kerk gebouw door een nieuw, zonder eenige plaatsbepaling. Voorts is men van eerstgenoemdo zijde van oordeel, dat bedoeld verslag 'n gemis aan aanpassingsvermogen bij den opsteller verraadt, voor wat aangaat den geest en de strekking van 't op dien avond ver handelde. Zonder nu te willen zeggen, dat zulk een aanpassingsvermogen voor het maken van een goed verslag een ab soluut veroischte is, |meent men toch in bescheidenheid te mogen opmerken, dat indien dit vermogen bij den betrokken verslaggever aanwezig was geweest, by in den aanhef van zijn verslag ter nadere aan duiding van de Reformatie van 1886 niet zou gesproken hebben van „do afscheiding hier ter stede". De Stichtsche voegt hieraan toe, dat het veislag niet van haar gewonen correspon dent was. Op bet internationaal concours hip- pique te 's Gravenhnge behaalde mevr. van Reedev. d. Goes in het concours voor rijpaarden den tweeden prijs met Golden Dream. De uitslag van het officiers springcon cours was als volgt: lo pr. „Powerfull" van ritm. J. A. van Gellicum, Amersfoort; 2e pr. „Fox" van luit. F. J. J. Trapman, Leiden; 3e pr. „La Craquette" van Init. J. M. de Kruyff, Breda; 4e prijzen „Msayko Meu" van luit. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, Haarlem, en „Dreadnought" van luit. Labouchère, Haarlem; eervolle vermeldingen: „Spes" van luit" A. Th. Colenbrander, Amersfoort, en „Held" van luit. H. Mathon, Den Haag. Bjj de opvoering van het Openlucht spel Maya's Vloek te Hilversum verleenden hun medewerking onze stadgenooten Dr. I Ph. H. Peyrot (contrabas) en de dames i Brinck. Niettegenstaande het buitengewoon warme weer werd de huishoudelijke ver gadering van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot afsch. van alcoholh. dranken, gisterenavond in „Ons Huis* gehouden, door ruim 30 leden bijgewoond. Bij de opening deelde de Voorzitter mede, dat sedert de vorige vergadering 3 personen als lid tot de afd. zijn toegetreden. Tot bestuursleden werdeo gekozen de heeren A. Postma en J. van Eist, terwijl als afgovaardigden naar do te Haarlem op 29 Juli a.s. te houden algemeene vergade ring werden aangewezen de heeren H. Tamminga en G. C. de Vries eD tot hunne plaatsvervangers A. Adema en A. de Wit. Voorts werd behandeld de beschrijvings brief voor de algemeene vergadering. Programma van het concert Don derdagavond op het terras van Amicitia te geven door de stafmuziek van het 5de regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers. 1. Kaiser Friedricb-marsch Fiiedemann. 2. Concert Ouverture Kalliwoda. 3. Wal9 uit „Der Graf von Luxemburg" Léhar. 4. Fantaieie „Mignon" Thomas-v.Aaken. 5. Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien Suppé. 6. Ave Maria Schubert. 7. Des Negers Traum Middleton. 8. Potpourri uit „Die lustige Witwe" Lèhar. Do le luitenaDl der artillerie van het O. I. leger J. H. Wesseling wordt 30 September ontheven van zijne detacheeriDg bij de ry. en hoefsmidschool, alhier. De z. g. militaire postwissels voor militairen beneden den rang van officier zullen buiten gebruik gesteld worden. De H. IJ. S. M. heeft aanbesteed de levering van ruwe bouten ten behoeve der wagenwcrkplaats bij Amersfoort. Ingekomen 3 biljetten. Laagste inschrij ving van de Utrechlsclic schroefbouten en moerenfabriek v/h. Van Heukelom en Verwey, Utrecht, f9888.121/,,. Soc. Add. de la fabrique de bouloDs et blanchisseries Marcinelle f9024.11. Lyst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de le helft der maand Juli 1912. Brieven Binnenland. Jacoba Schoenmaker Amsterdam, A. Buyink Hilversum. Voorthoen Leiden. Brieven Buitenland. D. J. van de Brink Amerika. Briefkaarten Binnenland. G. Vlastuin AlfenaandeRijD. Tonk Vogel Amsterdam. Elkee Watik Amsterdam. J. van Schaffelaar Amsterdam. H. C. Roos Amsterdam. J. de Graaff Utrecht. T. van Erkelen Utrecht, Twee briefkaarten zonder adres. Briefkaarten Buitenland. Margit Rékai Buda-Pe9t. Frank van den Bok New-York. Fritz Pryhilla Germania. 25 onbekende drukwerken. 1 aangeteekende brief no. 28, d.d. 25-6 voor C. Bijleveld, Utrecht. Wij ontvingen: Gids der Romein- sche catacomben te Valkenburg. AGENDA. DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 18 Juli. Tuinconcert in Amicitia. 29 Juli. Tuinconcert in Amicitia, 2 Aug. Tuinconcert in Amicitia. Vergiftiging? De chef-kok van het bekende Hotel Royal te Amsterdam is gistermorgen overleden vermoedelijk ten gevolge van vergiftiging. Men heeft nl. iD de uitwerpselen sporen van arsenicum ge vonden. De vorige week is de pasteimaker ontslagen, omdat hij in zekere verhouding stond tot een vrouwelijk lid van het per soneel. De beide feiten worden met elkaar in verband gebracht. - Vergiftigingszaak te A b- b e n b r o e k. Op de begraafplaats te Abbenbroek werd Zaterdagmiddag het lyk opgegraven van den rijken landbouwer J.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2