siSisis mgpM DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 170. MAANDAG 22 JULI 1912. 9e JAARGANG. Staatspensioen voor iedereen. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: KbKISE Hx lta t». Telet. Intero. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj id. f 1.40. Afzonderljjke nummers f0.05. abonnement bolangrjjke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- burean D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Bond voor Staatspensionneering gaat voort in alle deelen des lands nieuwe aan hangers te winnen. Het jongste jaarverslag uitgebracht op de voor eenige weken te Leeuwarden gehouden algemeene verga dering, getuigt weer van zeer grooten vooruitgang. In het Noorden zjjn dorpen, waar de bevolking we kunnen bjjna zeggen en bloc als lid toegetreden is. En als wjj dan terugdenken aan de voorspellingen, welke uien hoorde, toen de eerste propagandisten voor staatspension- neering in Engeland en ons land hunleus: „Staatspensioen voor iedereen" aanhieven! Debaters van alle partjjen reisden de jjverige Bondssprekers na, om het aan de „misleide schare" toch duidelijk te maken, dat hot slechts droombeelden waren, die nagejaagd werden door onbevoegde mee praters over staathuishoudkunde, dolle doorBlaanders op 'n maatschappelijk aam beeld, dat zij zouden stuk slaan, revolutie kweekers, ruwe aanvallers op het nationale vermogen enz. enz. Zelfs in vooruitstrevende kringen vond de leus weinig weerklank. Och, het is toch eigenlijk 'n gewoon verschijnsel, dat men- schen, die alom als vooruitstrevend bekend staan, soms zoo ijselijk conservatief kunnen zgn, en met allerlei hersenschimmige bezwa ren komen aandragen,als eens iemand anders 'n nieuw denkbeeld oppert. Hoe vaak geschiedt het niet, dat heilzamo hervor mingen, welker noodzakelijkheid voor 'n kind duidelijk moet zijn, juist tegengehou den worden op allerlei nietige en gezochte gronden, door hen, van wie men in de allereerste plaats medewerking en aanmoe diging zou verwachten? Zoo heeft ook de Bond voor Staatspen- 8ionneering langen tijd met veel onver- wachten tegenstand en vooroordeel te kam pen gehad. En nog zijn er vooraanstaande mannen van onverdachte vooruitstrevend heid, die van staatspensioen niets weten willen. Slechte staathuishoudkundigen worden de voorstanders genoemd. Wel mogelijk. Het denkbeeld van Staatspensionneering berust ook niet op oen of andere geleerde theorie, is geen uitvinding van het hoofd maar van het hart. Hoevele onzer raedemenschen gaan den ouderdom met angst tegemoet, uit vrees voor armoede; ook zij, die 'n arbeidzaam en nuttig leven achter zich hebben Hoevele onzer medemenschen worden gedwongen te zwoegen en te slaven tot den dag van hun dood, hun verlossing? Hoeveel onzer medemenschen, in hun goeden tjjd flinke werklieden, moeten op ouden dag het brood der liefdadigheid eten of worden door het noodlot ge bracht in bedelaars kolonie of gevangenis? Hoeveel oude mannen en vrouwen zijn er ook onder andere standen dan dien van den werkman, gewezen kleine patroons, eigen-baasjes enz. die in „stille armoede" wachten op den reddenden Engel des doods? Do Bond voor Staatspensionneering, aldus art. 1 der Statuten, beoogt het tot standkomen van een wet, waarbij aan alle Nederlanders zoowel vrouwen als mannen, op een nader bij bedoelde wet aan te geven leeftjjd, recht wordt toegekend op een ge lijk Staatspensioen, zonder premiebetaling; de kosten te vinden uit de opbrengBt van de bestaande of nog te heffen belastingen- Een land en een volk, die niet kunnen of willen zorgen, dat geen oude van dagen gebrek ljjdt en geen grijsaard zich hebbe te vernederen voor hot bekomen van het allernoodigste, verdienen ton gronde te gaan. De ouderdoms verzorging is dan ook in alle beschaafde landen 'n vraagstuk gewor den waaraan men de meeste aandacht be steedt. In verschillende richtingen is de oplossing gezocht. Duit6chland trad op als de baanbreker voor de verplichte verzekering. De Duitsche wet van 1889 stelt verplichte of dwang verzekering voor allen, die in loondienst werkzaam zjjn. Het Belgische stelsel, neergelegd in de wet van 1900, is dat der „gesubsidieerde vrijheid". Het is vrijwillige verzekering met subsidie van staat, provincie en ge meente. Engeland heeft 'n wet van 1908, welke bijna zuiver staatspensionneering is voor alle personen boven 70 jaar, die minstens 20 jaar Eugelsch onderdaan zijn. Ook in Denemarken komt de wet van 1891, welke geen verzekering kent maar verzorging van alle „waardige hulpbehoe vende" van 60 jaar of ouder, staatspen sioen zeer nabij, doch verschilt hiervan in dit opzicht, dat het geen vaste, voor allo gelijke uitkeering geeft, terwijl in Enge land, de uitkeeringen wel vast, maar niet voor allen gelijk zjjn. En in Nederland wordt 'de roep om Staatsponsionneering luider en luider,maar de machthebbers van het oogenblik blijven doof voor de stem des volks. De Dardanelles Eindelijk is ook van Italiaansche zijde officieel toegegeven dat er etn Italiaansche torpedo-flottilje de Dardanellen is inge- stoomd, daar eenigen tjjd door de kust- forten onder vuur is genomen en vervolgens weer naar de Aegeïsche Zee is terugge keerd. De Italiaansche bladen hebben het eerst willen doen voorkomen, alsof de Turksche Regeering dit bericht had verzonnen, ten einde binnenlandsche onlusten te bezweren. Het spreekt echter vanzelf dat Italiaan sche en Turksche berichten ook op dit punt elkaar lijnrecht tegenspreken. Terwjjl deze toch volgens de Italiaansche lezing niet anders is geweest dan een simpele verkenningsexpoditio, die volkomen slaagde, stelt de Turksche haar voor als een mie- lukte poging om do Turksche schepen te vernielen. Ook houden de Turksche bericht gevers hardnekkig vol, dat van do Itali aansche torpedobooten er twee in den grond werden geboord en twee ernstig be schadigd, terwjjl volgens de berichtgeving uit Italiaansche bron, alle zes torpedo booten ongedeerd het Italiaansche eskader in de Aegeïsche Zee weer zouden hebben bereikt. De Toestand in Turkije. Mag men een bericht uit Konstantinopel aan do Belgische National Zeituog geloo- ven, dan is de toestand in de Turksche hoofdstad zeer onzeker geworden. Men vreest bij het geringste incident het uit breken van onlusten. Naar verder wordt meegedeeld hebben officiereu Talaat Bey in het openbaar be- leedigd. Geen twintig officieren, aldus heeft een Jong Turksch officier gezegd, zouden er meer bereid worden gevonden hun leven voor het Comité van Jong-Turken op het spel to zetten. Yele Afgevaardigden heb ben dreigbrieven gekregen en men ver wacht ieder oogenblik de ontbinding van het Parlement. Den Sultan worde zwakheid verweten. Ook de berichten uit Albanië bljjven ongunstig luiden. Een gerucht loopt, dat de troepen onder bevel van Hassan Izet Pacha verslagen zijn en hjjzelf gevangen genomen is. Te Diakowa zouden niet minder dan veertien bataljons gedeserteerd zjjn. Spanje en Portugal. De houding van de Spaansche Regeering tegenover de Republiek Portugal met het oog op het toelaten van het vormen van Portugal vijandige benden op Spaansch ge- gebied, viodt ook in Spanje zelf afkeuring. Het orgaan der conservatieve partij La Epoca veroordeelt streug deze houdiog van Canalejas en zijn prefecten. Een ander monarchistisch blad El Mundo heeft ook slechts afkeuring voor het onverklaarbare optreden van de regeering en haar ambte naren, die Paiva Couceiro, diens ondorge- geschikten en 3genten in het openbaar hun mannetjes hebben laten verzamelen en voorzien van artillerie, mitrailleuses en ge weren. Sinds eenige maanden ontvangen de handlangers, die in de Spaansche grens provincies waren aangeworven, elk twee peseta's. Alleen in het departement Orense stonden 1500 man in uniform ge reed. Ze oefenden zich op klaarlichten dag, ten aanschouwe van de bevolking. Minstens dertig kleinere gemeentens leefden als het ware van het geld der monarchisten. In een auto omnibus, welke de Spaansche- republikeinsche afgevaardigde Sortano op den weg naar Monforte op den dag dor invasie deed aanhouden, worden tachtig geweren gevonden, twee mitrailleurs en 5000 patronen. Paiva Couceiro viel Portu gal binnen aan het hoofd van 500 welge wapende mannon, met twee snelvuurkanon nen en drie mitrailleuses. Tevens beschikte hjj over twintig paarden. Kan men zich dit alles verschaffen en voorbereiden in een vreemd land, zonder dat de overheid bemerkt wat er gaande is? De Spaansche regeering was bij herhaling gewaarschuwd, dat de Portugeesche monar chisten omvangrijke wapenvoorraden op kochten bij Spaansche fabrieken. De minis ter-president Canalejas hield zich doof. Thans is geblekeD, dat de wapens, welke de royalisten op do slagvelden achterlieten alle het fabriekstempel dragen van Spaan sche firma's. Een Bost. Een aanslag, waarvan de werold eerst laat kennis heeft gekregen, is Donderdag gepleegd op het levon van infanta Isabel, do tante van Koning Alfons. De iofanta was juist het plein overgereden, toen eon ontzettende slag gehoord werd. Een bom was ontploft vlak bij de plek, waar het rjj- tuig laDgs zou gaan. Dit was echter nog op een te verren afstand dan dat de bom doel kon treffen; er werd niemand gedeerd, doch het gebouw, waartegen de bom ge plaatst was, werd ernstigd, beschadigd. Toen de bom ontplofte, ont stond een groote paniek op het plein, de menschen renden naar alle kanten weg, scheeuwend en roepend. De aanslag ver oorzaakte groote sensatie, daar de prinses met veel enthusiasme in Barcelona ont vangen was. De Groothertogin van Luxemburg. De jonge, pas-gekroonde groothertogin van Luxemburg, die onlangs zooveel moois heeft gezegd in haar eerste Troonrede, is haar taak als regeerend vorstin begonnen met te weigeren een wet te onderteekenen, diereedsdooralle ondordeelender wetgeven de machine was hoengegaan en goedgekeurd was door de toenmaligo Regentes. Het betreft de Schoolwet en nu gaat inLuxem- burg het gerucht, dat deze houding is toe te schrijven aan den druk der geesteljjk- heid. De verontwaardiging der bevolking over dit feit moet zeer groot zijn, zegt Reuter. Het Japansch-Russisch Verdrag. Zoo erg onschuldig als de Japansche berichten het misschien met het oog op den Engelschen vriend het hebben willen doen voorstellen, is het Japansch- Russisch verdrag dan toch niet. De Tiuies meldt namelijk uit Peking, dat dit verdrag, hetwelk wel gesloten, doch nog niet geteekend is, behalve de begrenzing der invloedssferen van beide mogenheden in Mantsjoerije en Mongolië, ook de verplichting inhoudt Tan een ge meenschappelijke verdediging in die beide gebieden, voor het geval een der beide mogendheden mocht worden aangevallen. De Mikado. De Keizer van Japan, die sedert een zestal jaren aan een chronische nierziekte lijdend is, is sedert den 14de dezer maand 'vrjj ernstig ongesteld geworden. Een oogen blik heeft bij zelfs het bewustzijn verloren. De berichten spraken eerst van typhus doch een later bulletin zegt, dat de ge- neesheeren ontsteking der urinewegen heb ben geconstateerd. Toch een Aanslag? Niettegenstaande de officieele tegenspraak bljjven sommige lieden beweren, dat er

De Eemlander | 1912 | | pagina 1