DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 172. WOENSDAG 24 JULI 1912. 9e JAARGANG. BRIEVEN UIT OOSTENDE. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. .1. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HLEINF. HvAOti. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vanadvert. en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam De Olympische Spelen. Reeds zijn er vele prijzen gewonnen en toegekend aan de overwinnaars in de ver schillende takken van sport, waarin by de Olympische spelen wedstrijden waren. Het glansnummer was ech ter de Marathonwedloop, die door den Zuid Afrikaan Mac Arthur gewonnen werd. Ie slechts 2 uur 36 minuten en 54 seconden legde hy den voorgeschreven weg af. Onze voorstelling brengt in beeld bet oogenblik waar op den overwinnaar onder groot enthousiasme van de menigte de prijs wordt uitge reikt. i. Oostende, la reine des plages beiges, zooals men ze met een zekere fierheid hier pleegt te noemen, heeft zijn gewoon zomeruitzicht weer aangenomen. Uitrustende nietsdoende badgasten, die doelloos rondslenteren, gedurig rondkijkend en uitziend naar vermaak en verzet om hunne vermoeide zenuwen de noodige ontspanning en ruste te gunnen, eeuwig op zoek naar gemakkelijk te genieten ge not, loopen hier ontelbaar langs het strand en op den dijk. Het bestuur van den Kurzaal, rekening houdend met het publiek, heeft er voor gezorgd dat de heeren vreemdelingen, van af de opfrisschende verkwikking van hun morgenbad, al dadelijk middel vinden om bjj een schoon concert van de al te groote vermoeienis uit te rusten. Na dit eerste juist de tijd goed te eten en dan een ge moedelijk namiddag-siesta te houden en weer wordt hun gelegenheid geschonken in een, van volle orgeltonen weerschal- lende zaal, hunne menigvuldige gedachten stil te laten insoezen; tot wat later, het groote avond-concert met zijn gewone drukte, zijn opgekleedo in gala-costuum rondwandelende menschen, de vreemdelin gen voor een poosje uit hun soezelig rond slenteren wakkerschudt en ze allen in de groote praclrtzaal van denKurzaal onder een mengt en met de niet merkbare gejaagd heid van fijne schijnbaar kalme menschen door een doet schuiven. Zoo vergaan de drukke dagen van het lange niets-doen, wanneer het weder mee- wil, doch in de bange hitte der gloei- zonnige tijdperken staat de groote wijde zaal van den kurzaal in smachtende ver wachting, leeg rond te kyken naar de on trouwe gasten, die, zoo dun gekleed als de allerlaatste grens van het deftige het maar toelaat, in parken en pleinen uitge strekt liggen en wachten tot de avond- frischte wat verkoeling brengt en zy dus, zonder zich te veel af te matten, de ge wone genoegensvan de groote badstad zouden kunnen genieten. G. H. De Toestand in Turkije. Hot schijnt dat de Albaneesche quaestie den regeerders boven het hoofd groeit en het staat te bezien of de Porte, zoo zy niet terstond de goede maatregelen weet te treffen, nog eene normale oplossing van de quaestie in de hand heeft. Men kan zeggen, dat Noord- en Midden- Albanië zich geheei in handen van do op standelingen bevinden. Uit alle steden ko men regeeringsambtenaren in het kamp van de oproerlingen en vragen den leiders om vergiffenis, wijl zij tot nu toe slechts gedwongen de bevelen van de Jong-Tur- ken hebben opgevolgd, zeggen zij. Aan dezo „berouwhebbenden" wordt dan mede gedeeld, dat zij naar hunno posten hebben terug te keeren en dat omtrent hun ver dere bruikbaarheid in den staatsdienst een .onafhankelijke, rechtvaardige, centrale re geering'' zal beslissen. De houding van de legercommandanten tegenover deze gebeurtenissen is totaal passief. Intusschen meent de Regeering het middel tot bezwering van het gevaar te hebben gevonden. Zij heeft bevel gegeven om allo vijandelijkheden in Albanië te staken. De autoriteiten kregen last alle maatregelen te nemen, om de Albaneezen te verzoenen. De troepen zullen worden teruggetrokken in de hoofdplaatsen om de orde en veiligheid te verzekeren. Of het I nog zal helpen f In diplomatieke kringen te Weenen is men zeer verontrust ovor den gang van zaken in Albanië. Men koestert daar de vrees, dat, indien Albanië, met of zonder toedoen van Turkije, aulonomie krijgt, dan het Macedonische vraagstuk voor de Bal- kaustaten zal ophouden te bestaan en daarvoor het Albaneesche vraagstuk in de plaats zal komen. De Balkanstaten zullen dit tijdstip niet ongebruikt willen laten, om hun historische rusten te handhaven. De toerustingen van Bulgarye, Montenegro, Servië en Griekenland, gevoegd bij de concentratie der troepen, verdient in dit verband bijzondere aandacht. Op het laatste oogenblik is, naar men weet Moektar Pacha als grootvizier terug getreden voor Kiamil Pacha. De Berliner Zeitung ziet hierin een doorgestoken kaart en een zware nederlaag voor Duitschland tegenover Engelsche invloeden in Konstan- tinopel. Als dit gerucht werkelijk juist is, zal het niet nalaten te Berlijn een sterke ontstemming teweeg te brengen. De Concurrenten. Bij de behandeling van de Britsche vloot- aangelegenheden in het Hoogerhuis heeft lord Haldane merkwaardige woorden ge sproken, die geheel aansluiten bij hetgeen de minister Churchill hieromtrent zeido in het Lagerhuis. Na te kennen gegeven te hebben, dat Groot-Britannië, volgens zijne meening,van aangezicht tot aangezicht stond tegenover een van de neteligste vloot-situ- aties, welke ooit hebben bestaan, zeide lord Haldane: „Wjj hebben aan de eenigo mogendheid, welke onze mededingstor is, op de meest vriendelijke wijze meegedeeld dat, welke pogingen zij ook doen moge om zich te versterken, zij er op rekenen moet, dat onze krachtsinspanning altijd nog grooter zal zijn, dan al wat zy onderneemt. Wjj hebben gezegd, dat wij dit niet doen met agressieve bedoeling, maar omdat de macht ter zee ons leven is, en wij voor nemens zijn op het gebied „van de zee macht onze superioriteit te bandhaven." De Doktorenstaking. Wij hebben in ons nummer van gisteren meegedeeld, dat het Comité van do Britseh Medische Vereeniging besloten had dege- neesheereo in Britannië aan te raden geen deel te nemen aan de uitvoering van de Verzekeringswetten van minister Lloyd George en alle onderhandelingen met dezen minister af te breken. Gisteren nu heeft deze Vereeniging op haar jaarvergadering besloten overeenkom stig dit advies te bandelen. Spionnage. Het Hooggerechtshof tu Edinburgh heeft gister een Duitscher, Karl Graves geheetCD, veroordeeld tot achttien maanden gevan genisstraf. Hij was schuldig bevonden aan het zich meester maken van telegraaf- codes, met het doel inlichtingen omtreut de Britsche Zee- sn Landmacht te kunnen verspreiden. Home Rule. De Engelsche minister-president Asquith is van zyn reis naar Ierland té Londen teruggekeerd. Hij heeft zyn bevindingen in enkele woorden in een politieke rede uitgesproken. Hij zeide namelijk, dat door het toekennen van „eigen bestuur aan Ierland, het Vereenigd Koniokryk zeer zou worden verstrekt. Daling van Staatspapieren. Eeu der afgevaardigden in het Engel sche Lagerhuis beeft aan de Regeering het voorstel gedaan, om, gezamelijk met do Duitsche Regeering, een onderzoek te laten instellen naar de oorzaken van de daliDg, waaraan zoowel de Engelsche als de Duit sche staatspapieren de laatste jaren onder hevig zijn, en naar de middelen die ver betering in deze zouden kunnen brengen. Het is te begrypen, dat de minister Asquith er niet veel heil in zag om op dit eeuigszins zonderlinge voorstel in te gaan. De Staking te Londen. In de Westminster Gazette komt een staatje voor, vermeldend wat de staking in het Londenscbo havenbedrijf, die nu negen weken duurt, heeft gekobt. Aan werkdagen gingeu verloren 4.960.000 pond aterling; aau loonen 1.431.000 pond. Uit de stakings kassen werd tot nu toe in 't geheel be taald 240.000 pond, terwijl tot steun der stakers en hun gezinnen oLgeveer 50.000 pond werd bijeen gebracht. De schade door het Londensche haven bedrijf geleden, wordt in deze statistiek niet opgegeven, doch daaromtrent heeft oen lid van het Engelsche Lagerhuis vast gesteld, dat do heruitvoer in de Londsche haven alleen do vorigo maand met drie miliioec pond sterling was verminderd. Duitschland en Engeland. Het was te voorzien, dat de woorden, door minister Churchill gesproken in het Engelsche Lagerhuis naar aanleiding van de buppletoire-marinebegrootiDg, eenige opschudding zoudon brengen in Duitschland. Vermoedelijk zal die opschudding nog wel grooter worden, als men in Duitschland leest, wat lord Haldane in het Hoogerhuis heeft meegedeeld. De Berliner Morgenpost dan schrijft: „De nieuwe toerustingen van Engeland zijn hot antwoord op de nieuwe Duitsche Vlootwet. Het staat Engeland natuurlijk vrij om te doen wat het wil, maar deze nieuwe toerustingen zijn te betreuren, daar zij een toenadering tusschcn Engeland cn Duitschland bemoeilijken en meer en meer den druk op den armen belastingbetaler verzwaren. Plechtige Intocht. De Koning en de Koningin der Belgen zullen Woensdag den 14de Augustus een plechtigeu intocht houden in Antwerpen. Bij die gelegenheid zal eeD Britseh oorlog, schip in de haven van Antwerpen komen om het Belgische Koningspaar namens de Britsche Regeering te bcgioeten. De verbetkring van de Main. Aan de Kölnische Zeitung wordt gemeld, dat de uitvoering der werken voor de Kanalisatie van de Main tusschen O ff en-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1