DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 178. WOENSDAG 31 JULI 1912. 9e JAARGANG. NABETRACHTING OVER DEN GEMEENTERAAD. BÜFfËNLAND. DE EEMLANDER. Hooldredacteur: Mr. It. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HLGINR HiAti'K. Telef. luiere. 18$. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Huldiging en dankbetuig van het begin tot het eind. Het begon al bij het allereerste ingeko men stuk, de mededeeling vau den heer Kam, dat hij wegeus huiselijke omstandig heden het wethouderschap en raadslidmaat schap moest neerleggen. Huldiging van den kant van den burgemeester, en dank betuig van den heer Kam, dien het onge twijfeld zwaar zal zijn gevallen zoo te midden van z'n werk te moeten heengaan. Aan het eind, het groote moment: het afscheid van deü burgemeester. Zichtbaar aangedaan zag de heer Wuytiers terug op z'n 35-jarige burgemeestersloopbaan en meer in het bizonder stond hij stil bij do elf jaren, gedurende welke hij z'n beste krachten aan onze gemeente gewjjd heeft. Achtereenvolgens bracht hij dank aan, wij mogen wel zeggen heel Amersfoort, maar bovenal aan den secretaris, die hoewel steeds aan 's burgemeesters linkerzijde ge zeten, met recht z'n rechterhand mocht heeten. Op zijn beurt werd de burgemeester be wierookt door het oudste raadslid, den heer "Van Kalken, die de voornaamste wer ken, tjjdens het burgemeesterschap van Jhr. Barchman Wuytiers tot stand gebracht de revue liet passeeren (waarom echter de reorganisatie van het onderwijs verge ten P) Zeer juist prees hy de groote on partijdigheid van den scheidenden burge meester. Inderdaad, hierin blonk de heer Wuytiers uit, nimmer liet hij eenige po litieke voorkeur blijken. Hetgeen hem on getwijfeld gemakkelijker viel, omdat hij bij de tegenwoordige partijgroopeering eigen lijk bij geen politieke partij kon ingedeeld worden. De heer Wuytiers was 'n man van den ouden stempel, 'n oprechte en overtuigde conservatief, die zich in onzen vooruitstrevenden lijd niet geheel behage- lijk zal kunnen gevoelen, maar tegelijker tijd terugschrikkend voor aanvaardiDg van de leugen-aDtithese, en het algemeen be lang te hoog stellend, dan dat hij heul zou willen zoeken bij 'n slechts eigen voordeel en baantjes najagende coalitie. De vergadering van onze raadsleden werd ditmaal voor het grootste gedeelte in beslag genomen door 'n openbare zitting; de geheime vergadering zal ternauwernood 'n half uur geduurd hebben. Het is 'n goede middag geweest voor den papier-leverancier van de gemeente. De samenstelling van stombureaui voor Kamer van Arbeid, Statenverkiezing en Raadsverkiezing maakte telkens weer de distributie van de bekende gehectografeerdo vellen noodig. Denk daarbij nog de raads stukken en do .catalogus" van de inge komen stukken en ge zult begrijpen, dat we met een 'n heele collectie huiswaarts keerden. De benoeming van personeel bij het Lager ocderwys, ten gevolge 7an de reorganisatie, nam 'n groot deel van de zitting in beslag. Natuurlyk werd steeds met algomeene stemmen, of op één na, no. 1 van de voordracht benoemd. Eenmaal echter is de Raad hiervan afgeweken en heeft no. 2 verkoreD; voor no. 1 natuur lijk dubbel onaangenaam, maar als zij bedenkt, dat no. 2 toevallig het voorrecht had 'n raadslid tot vader te hebben, be hoeft zy hare passeering niet toe te schrij ven aan mindere geschiktheid. Weinig scheelde het, of do Raad had zich verdiept in het zeer interessante vraag stuk: Wat is kunst? De hee.r van Duinen roerde dit aan en verklaarde,"dat Albrecht Dürer het met hom eens was, dat op de vraag „wat is kunst" geen antwoord te geven is. Aanleiding tot deze kuustbeschouwiDg was het voorstel van B. en W. om geen medaille beschikbaar te stollen voor den solo- en duettenwedstrijd. De heer van Duinen was van oordeel, dat het hier 'n kunstuiting botrof en do raad blyk van waardeering en kunstaan moediging moest toonen door 'o me daille uit te loven. Daarentegen kon de heer Jorissen in den wedstrijd geen kunst uiting ontdekken, waarop de heer van Duinen vlam vatte en beweerdo, dat hij er zelfs 'n dubbele kunstuiting in zag; im mers van de 7 schoone kunsten gingen er hier 2 samen. Die zet deed het hom en de raad stelde den heer v. Duinen in het gelijk;de me daille zal uitgeloofd worden. De benoeming van n tijdelyken wet houder bracht eenige spanning. Het was natuurlijk goedgeweest, zoo de tydolijke wethouder, die aangewezen moest worden later de blijvende opvolger van don heer Kam had kunnen zijn.Het zon echter minder goed geweest zijn zoo de man, die de op volger van den heer Kam had hunnen zijn, later zou blijken dit niet te mogen zijn. Mocht het immers der regeering behagen aan den wensch der Amersfoorteche burgerij te voldoen en ons 'n liberalen burgemees. ter te geven, dan zou deze wethouders- zetel ongetwijfeld aan rechts toegewezen moeten worden, terwijl omgekeerd bij be noeming van 'n reohtschen burgemeester de linkerzijde dezen zetel behouden moet, wil het Dagelijksch Bestuur in overeen stemming blijven met de meerderheid van don Raad en niet het overwicht in het D. B. verplaatst worden van links naar rechts. Het is daarom 'n zeer goede op lossing geweest, dat thans de heer Tromp van Holst benoemd is, die duidelijk te kennen heeft gegeven, dat hij slechts be reid is het wethouderschap tijdelijk waar te nemen. Tot slot mogen wij met buitengewone blijdschap constatceren, dat volgens mode- deeling van wethouder Rijkens hot Dage lijksch Bestuur zich bezig houdt met het keuringsvraagstak, terwijl 'n melkverorde- niug in bewerking is en de stichting van 'n abattoir overwogon wordt. Du Toestand in Turkije. De toestand in Turkye, ten minste die Ie Konstantmopol, verandert bij het uur. Heette het gister nog in oen Reuterte- legram, dat de voorstelling van het mini sterie aan de Kamer was uitgesteld, tbatiB lezen we dat die voorstelling reeds heeft plaats gehad. Te midden van een diepe stilte las do grootvizier oeno verklaring voor, waarin gezegd wordt, dat haar streven zal zyn den vrede te herstellen. Zij verzoekt den steun van het parlement en de medewerking der pers, ten eiDdc de eendracht onder het vclk terug te doen keeren. De regecring constateert, dal bij de ver kiezingen onregelmatigheden zijn gebeurd en zij verklaart het noodig te achten dat mi litairen en burgerlijke ambtenaren zich bui ten de politiek houden. Verder zegt de verklaring, datderegee- riög er op uit zal zijn goede betrekkingen met alle mogendheden te handhaven en met Italië vrede te sluiten op voorwaarden, waarbij aan de rechten en de eer van Tur kije niet te kort wordt gedaan. De verklaring herinnert wyders aan de moeilijkheden van de vier laatste jaren, verzekert dat de regeering de orde zal wetcD te handhaven, de verkiezingen zal vei ifiee- ron, hot leger beletten zich met politiek te bemoeien, de neutraliteit van de ambtena ren oischen en den partijstrijd zal weten te beletten. Na hulde te hebben gebracht aan de sol daten in Tripolis, vervolgt de verklaring; „Wij zullen voortgaan het vaderland krach tig te verdedigen, tot een vrede io overeen stemming van de waardigheid van Turkije zal kunnen worden gesloten en wy zullen de buitenlandsche staatkunde vau de laatste jaren blijven volgen". Nadat He voorlezing geëindigd was, stel den eenige afgevaardigden voor de beraad slagingen te verdagen tot morgen, opdat zij de verklaring zouden kunnen bestu- deeren. Uit naam der regeering verklaarde toen Hiluti pasja, dat de beraadslagingen be slist binuen eenige uren moesten eindigen, hetzij met een votum van vertrouwen of met een votum van wantrouwen. De zitting werd daarop geschorst. Na hervatting van de zitting nam de Kamer het voorstel der regeering tot sluiting der beraadslagingen aan. De jong-Turken dienden daarop een voor waardelijke motie van verhouwen in. Hil- mi pasja verklaarde echter uit naam van de regeering. dat deze de motie niet kou aan vaarden. „Wij komen aan de regeering," zoo zeide hij, „onder ernstige omstandig heden, wij nemen do geheele verantwoor delijkheid op ons en zullen slechts een motie van absoluut vertrouwen aanvaar den." Met 113 tegen 45 stemmen werd daarop een motie, waarin absoluut vertrouwen in de regeering te kennen word gegeven, aan genomen. Volgens een telegram uit Skoetari zyn te Kranja (in Epirus) 50000 Albaueezen bijeen die de ontbinding der Kamer eisohen, anders zullen zij zich bij de opstandelingen aansluiten. In Albanië zelf blijft de toestand ernstig. De regeeringscommissio is ontvangen door slechts enkele bairakdors (vaandeldragers), waaronder Hassan bey, terwijl de meerder heid der leiders met Riza bey, toebereid selen treft om op te rukken naar Uesk- joeb. De bevolking dier plaats heeft groote hoeveelheden levensmiddelen gezonden in de hoop daardoor een plunderiug te voor komen. De Staking te Londen. Gistermorgen had men in do havenwer ken te Londeu het werk vrijwel algemeen hervat. Waar do stakers terugkeerden, werden bijna overal de ongeorganiseerden weer ontslagen. Men gelooft dat de toe stand weldra weer uormaal zyn zal in do haven. De Ramp van dk Titanic. Het rapport van Engelsche zyde, door lord Mersey Damons de Commissie uitge bracht, omtrent de oorzaken van de ramp van de TitaDic is verschenen. De Commissie kwam tot de uitspraak, dat de botsing met de ijsberg te wijten is geweest aau bovenmatige snelheid, waarmee gevaren werd. Verder wordt verklaard, dat ver schillende omstandigheden de overtuiging hc.bben geschonken, dat het schip, hotwelk door de Californian gezien is, do Titanic is geweest. Dc nacht was helder en d? zee kalm, zoodat wanneer de Californian op het zien der vuurpijlen naar dc plaats dor ramp was gestoomd door het ijs, wat het zonder ernstig gevaar had kunnen doen, nog tal van levens zoo niet alle ge red hadden kunnen wordeD. De Commissie beveelt daarna verbetering van het systeem der waterdichte schotten aan en dringt er op aan dat aan het ministerie vatt Handel de bevoegdheid zal worden gegeven om inzage te cischen van alle plaunen betreffende den bouw en de inrichting van schepeD, zoodra deze op stapel worden gezet. Verder zal do reddings-voorzorg door reddingsbooten en vlotten gebaseerd moeten zijn op hot aantal opvarenden en niet op de toDne- maat van het schip. Ten slotte beveelt de Commissie de samenroeping van een internationale con ferentie, oin gemeenschappelijk te beraad slagen over de uitrusting der schepen, en ook over de reddingtoestellen, het vraag stuk der zoeklichten en over dat van koersverandering in geval ijsbergen dicht bij de gewone route zijn geconstateerd. De Arbeiders in het Lkna-gkbikd. Zooals men zich zal herinneren, is, naar aanleiding van het gruwelijk bloedbad bij de Lena-mijnen ecu onderzoek ingesteld, naar de oorzaak van dat bloedbad niet alleen, maar ook naar de arbeidertoestan den aldaar. En daar zijn treurige dingen aan het licht gekomen. Het grootste deel van hun karig loon moesten de arbeiders nog ontvangen in aanwijzingen, die inwisselbaar waren in

De Eemlander | 1912 | | pagina 1