ik eens voor goed zou geplaatst zijn, te •chrjjven en u de znken toe tc lichten, waarover wy vroeger zooveel, maar in het duister gegist, gesproken en geoor deeld hebben. Up deze vraag dan heden ecnig antwoord, Mgr. heelt me benoemd lot Pastoor te Corneron. Uw eerste vraag is onge twijfeld: hoe ziet het er dun duar uil? Ik zul het u zeggen. Corneron cn Cal casieu, twee burgerlijke gemeenten, waren tot nu toe één parochie mol de parochie kerk te Luke Charles in Calcasieu ge legen, een en ander to vinden in den Zuid westelijken hoek van het diocees. Deze parochie, de cenigc eigenlijk ge zegde missie van ons hisdoin, gaat in noordelijke en westelijke richting li uren ver, naar het Uoston en Zuiden ill uren. Mgr. heeft mij geschreven, dat deze twee gemeenten noodzakelijk zouden moeten verdeeld worden in twee paro- chic's, doelt dut Inj lot hiertoe daaraan nog niet kon voldoendat hij overeen komstig de van twee zijden uit Holland ingewonnen inlichtingen injj deze uitge strekte parochie kon cn moost toever trouwen, daar hij my hiervoor berekend achtte om mijne knielden, jaren en werk zaamheid dut hy priesters noodlg had voor andere plaatsen, waar hut hostaal) in den beginne wat aangenamer zou zijn, maar duur gemakkelijker oen ge schikt persoon kan vinden dan hier, en dat ik bij moeilijkheden op zjjne trouwe assistentie kon rekenen. l)us maar be ginnen Corneron ligt lusschcn de golf, die ter lengte van 30 mijlen of 10 uur deze strook van bet Noorden lot het Zuiden bospoelt en Calcasieu, welke zich aan de andere zijde van hol Oosten naar liet Weston uitstrekt ter lengte van 110 uiylen of 20 uur. Een aardig brokje niet waar? Hel is een zoor uitgestrekte vruchtbare vlakte voor het grootste gedeelte wei deland, het overige, waar veel orungcrién voorkomen, waar veel rijst eu katoen wordt geteeld. Het getal katholieken bedraagt :!000. zij zijn zeer eenvoudig, zeer good goloovig, maar weinig ont wikkeld. Dc priester slaat er in zeer hoog aanzien zoowel bij de protestanten, on geveer 15UCI in getal, als bij de katho lieken. Voor dc variatie zal ik er een SOlal zwarten vinden, dc rest is blank of wel vun Iorsohon oorsprong, of wel Creolen in 1780 uit Canada verdreven. Emigranten zijn er bijna geen. De eersten die zullen komen, zullen zooals men my zegt .OU Hollandschc fnmilio's zijn. Of zy katholiek of wel protestant zijn, weet Ik niet, dooh wij zullen zien. Wijl ik dit alles voor het oogenblik slechts als bijzaak beschouw, ga ik over tol ecne andere zaak: over hel ondcr- brokene later meer. Mgr. schreef mij n.l. cenigc dagen ge- leden, dat bij groot gebrok had aai priesters, lly verzocht my eens te schrij ven aan mijne Hollandselie vrienden wellicht zyn er onder hen, die genegen heid gevoelen hier werkzaam te zijn, of wel, die Inj anderen de aandacht kunnen vestigen op Nicuw-Orieuns, vooral by de li. H. Theologanten. Wyl ik reeds uenige maanden hier werkzaam ben, ducht Inj, zou ik wel in sluul zijn, voldoende in lichtingen te geven aangaande du missie alhier. Aan dit verlangen van Mgr. ga ik llmns voldoen, door u voorioopig eene korte beschrijving te geven Vun de missie. Vooraf zij opgemerkt, dut ik my ver antwoordelijk stel voor ulles, wal ik daarover zal mcdcdcclen, cn in niets over drijf. Dc eerste vraag, die zich iemand, van plan missionaris te worden, zul stellen is deze: Hoe is 't dnar gesteld? Kun men er leven zonder gevaar, zonder bezorgdheid? Wanneer gij hier zoudt spreken van levensgevaar, dan zou het volk hartelijk lachen, evengoed uls hij u. Up gcwenschte wyzo kan men hier overvloedig in zijn levensonderhoud voorzien. De levensmiddelen zijn goed koop, terwijl het inkomen voor den priester nuiizieulyk is. De wijn kost hier minder zelfs dun by u liet bier, zocdat hiervan gelijk in Italië een veelvuldig gebruik gcmuukl wordtliet bier is goed maar kost i 3 meer. Melk cn eieren zijn er in overvloed cn voor zeer geringe Crijzen verkrijgbaar. De zwaarste volte oeien worden hier verkocht voor f30, zoodat men zich van keurig vlcesch kan voorzien voor wehiiggeld. Oranje-appelen en oesters zijn hier in zulk éeiie hoe veelheid, dat ze zoowel door arbeider als kapitalist worden gebruikt, üok voor den ouden dag behoeft men geen be zorgdheid te koesteren. Kunt gij niet meer wei ken on niet in eigen onderhoud voorzien, dan bestaat er nog een zeer ounzieulijk fonds, waaruit du geestelijken een genoegzaam pensioen genieten kunnen. Wal betreft zedelijk gevaar, daarvoor behoeft een missionaris, die hier komt tot uitbreiding van hel Godsrijk op aarde niet meer te duchten dan de priester ten uwent. Ook is hij hier geen vreemdelingwnnt hij vindt er 71)80 betclieidon en godsdienstig meisje. Ook de armen van lint stadje juichten die keuie toe, want nok voor hen klopt haar hart nltjjd even warm: kan z(j maar iots aitsparen, dat weet allen even goed als ik, dan is zulks steeds voor de armen bestemd." En rooals Sylvia daar door hare vriendin netjes gepreion werd, xoo was het Inderdaad. (Ver* l/d.J Fransche priesters, hij wie hij als broeder ontvangen wordt, en steeds bereid om alle mogelijke diensten Ic bewijzen. Dc 10 Italianen ken ik nietde Ieren, (i in gi.-lal, zijn wat slyvor in don omgang; de overigen, li Duitsehers en 3 Vlamin gen, komen meer met ons Hollandsch karakter overeen en eindelijk treft men er R Hollanders aan, die algemeen be schouwd worden en zich zelf beschou wen als broeders uit één vaderland en bijgevolg als intieme vrienden, '/.ij zijri ook niet op te verren afstand. Wanneer gij 2 of 8 gemeenten als de liiync uil- zondert, is de afstand 21'3 uur ge middeld van kerk lot kerk. Men kan van de meeste plaatsen elkander per spoor bezoeken, zoo niet, dan wijs ik er op, dut ieder geestelijke, hetzij kapelaan of Pastoor, een pnuril met een nut rijtuig absoluut Ier vrije beschikking heeft, waarvan men hier gebruik moet maken, omdat loopen hier als eene schande geld!. Dc kennis iri de Fransche en Engel- sclio talen is hier noodzakelijk. Doch spoedig hooft men ze voldoende aan geleerd. Ik linn hier vijf intuinden en verricht reeds n! het werk in liet Krnnsi-h cn Engolsch. liet zwaarste offer zal liior zijn het gemis aan Hollnndschc ta bak en sigaren: zij zijn er wel goed, muur driemaal duurder dan bij 1'. Waarlyk, de missionaris voor Nieuw- Urleans heeft liet zwaarste offer ge bracht, wanneer hij Ie «otterdam of te Antwerpen de familie hooft vaarwel gezegd, ölj vin.il hier veel, wat gij hij u missen moot en gij mist hier niets run wat gij bjj u vindt. Daarom roep ik hun tce, die oenige genegenheid mochten gevoelen missionaris tc wor den komt toeli bij my, het volk is zoo goed voor den priester! Gy kunt hier zoo nuttig werkzaam zijn! Ik bid u, komt toeh of zendt lien, die genegen mochten zjjnwant hier staan nog zoovele kerken en pastorieën, die geen pastoor hebben; zoovele arme katholieken, die smachtend uitzien naar de komst eens priesters I Er zijn plaatsen met 181)0 katholieken zonder geestelijke, anderen met 50007000 waar sleelils één priester werkzaam is. Tevens verzoek ik u vriendelijk van dit schrijven umdcdoeliiig te doen aan alle belangstellenden, zooals u zuil goed vinden, mij tevens bereid verklarende Imn op alle vragen te antwoorden, die genegenheid mochten ontwaren missio naris in Niouw-Urleutis te worden. Na la-leefde groeten ltev. Father J. ENGBERINK Lake Charles North America. BUITENLAND. Door ile Pruisische regccring is het Slierrytliliryeieli, hel toegezegde wets ontwerp, waarbij de tijdens den Kiillur- kump aan dc geestelijkheid onthouden gelden teruggegeven zouden worden, hij don Landdag ingediend. Hot is ecne teleurstelling. Vooreerst zegt liet ont werp sleelils: do som, die in den loop dor jaren werd ingehouden, is zón groot. Rekening cn verantwoording wordt niet gi-diinn. Men moot op goed geloof afgaan, dut door een lalcr ontdekte vergissing niet versterkt is geworden. Zal de rente ook worden geroslituöord? Volstrekt niet. Do verschuldigde som zelve wordt niet eens evenredig ouder de reclitliobbondon verdeeld. De Slaat behoudt de volle som (ruim lti millioen mark volgens zyno opgaaf): hij maakt er een fonds van, dal door heul beheerd zal worden, en waarvan sleelils de jaar- lijksche rente a pet. ouder de verschillende bisdommen zal worden verdeeld. Daarbij komt, dut de bisschop pen die gelden niet zullen kunnen aanwenden, zooals hun goeddunkt, maar slechts .in overleg met den minister van ecrodienst," hetgeen zooveel wil zeggen alsde Staat moet meester zijn vun de Kerk en bepalen, wat deze met bare eigen gelden zal mogen doen. Een der hatelijkste Meiwellen, sinds lang niet meer toegepast, maar toeh hurdiiekkig gchandhiiafd, is cindclijkdoor den Bondsraad opgeheven. Het Pries- I erawtwoinu nysycuelnamelijk, of de Rijkswet tol verbanning en ïnternooring van priesters, die, na hun zoogenaamde .afzetting" door don Staat, hun priester lijke fuuetiën blijven voortzetten, was op voorstel van Dr. Windthorst reeds 5 a 6 maal door den Rijksdag ter op ruiming aanbevolen, maar toch door den Bondsraad steeds behouden, schoon er van geene toepassing meer spraak kon zijn en do handhaving van zulk een geheel noodelooze voor Pruisen onlee- rende scliandwet enkel kon strekken om de Katholieken te tergen en van de hatelijkheid der Pruisische kerkvervol ging getuigenis af te leggen. Bismarck wilde geen onkel wapen missen; noodig of niet noodig, 't kon vroeg of iaat te pas komen, en dautorn moest het be waard blijven. .Wij leggen dc wapenen neder op den vloer der sc.hermzaal", zeidc hij, maar bergen ze niet op." Caprivi heeft er gelukkig anders over gedacht, en de geheel noodelooze erger- ~:s is aanstonds uit den weg geruimd. Aangaande liet bezoek vun keizer Wilhelm aan het Russische hof wordt gemeld, dat deze Souvorein in dc laat ste dagen van Juli aan boord van het jacht Hohenzollern, dat van twee oor logschepen zal worden vergezeld, naar Kroonstad zal reizen, aldaar door het Uostzee-eskador zal worden begroet en vervolgens met ecregeïvide naar Peterhof zal stevenen. Dc groote manoeuvres zullen tussclien Sint-Pcter.-lmrg en Narvu, in de nabijheid van den Fiiilund- sclicn zeeboezem, plaats hebben. De keizer zul op don 3. Augustus in Peter- hof deelnemen aan de feestelijkheden, die ter eere van den verjaardag de keizerin zullen plaats helilien. De llnwb. Xuclir. hebben thans mens Bismarck openbaar gemaakt, dat deze door middel vail de pers, liet nieuwe régime wil bcstryden. onder bij voeging, dul zijne bestrijding cvotiw niet den persoon van Caprivi zal Ireff- Er blijft dus niets anders over, d: een strijd, min af meer vermomd, tegen den persoon des Keizers. Het gerucht, dal Bismarck biniiei ocnigcii lijd naar Berlijn zal terugkeeren houdt, ondanks tegenspraak, aan. De I'uix beval een artikel betreffend- hul verlangen, dal aan keizer Wilhelm toegeschreven wordt, met Frankiyk vrienden te worden. Opmerkelijk is liet in een Fransch blad te lezen dat .Kei zer Wilhelm eene toenadering wcnsi-lil tusscliCN Frankrijk en Duilseliland en liet in vorst Bismarck afkeurt, niet al hel mogelijke voor zulk een rappro chement te hebben gedaan." Volgens Ia-I blad zou de keizer thans bezig zijn plannen voor zulk ecne verzoening uit De ÏVi/ir.t noemt keizer Wilhelm'a bezoek aan koningin Victoria te Darm stadt niet zonder staatkundige bclceke- nis, daar de keizer de vriendschappelijke betrekking, verleden jaar Ie Osborne aangeknoopt, thans hernieuwt. Dat de Engclselie vloutufdeeling aan de oefenin gen der Duitschc vloot zal deelnemen, zul aan de gcheele wereld duidelijk maken, dat thans tusschcii Duitsi-liluml en Engeland eene betere verstandhou ding beslaat dan sinds jaren. In dc koninklijke maatschappij van aardrijkskunde in België hield Stanley eene uitvoerige rede. Hij begon met zijn genoegen uit lo drukken zich op deze indrukwekkende vergadering voor de tweede maal in Antwerpen te bevinden. Sedert de eerste maal in 1878, zijn er groolo gebeurtenissen voorgevallen, liet is nu dc zevende keer dal hij in Afrika geweest is; en telkenmale is hij een slap vooruitgegaan en heeft luj iets gewonnen. Hij ook had altijd Afrika aanschouwd nis .duister, somber en nachtelijk". Maar dat heeft hem niet afgeschrikt, licht te brengen in die duisternis. .Ik kan u Belgen niet genoeg b-nlnukeii, roept hij uil rooi- de schitterende ont vangst, die mij in uw land te beurt vult. Maar die hulde is niets hij do voldoe ning, die ik bezit, een góed werk te hebben gedaan, Ja. ik beschouw hel als liet grootste geluk mijns levens, Leopold 11 te hebben kunnen dienen, door al de streken te gaan onderzoeken, die nog niet waren ontdek! en aan zijn volk be kend te miiken wat rijkdommen er gin der verborgen liggen. Ik ben in die onderneming geslaagd; maar al dc eer komt uwen koning toe, die met lierheid zeggen mug, dut hij aan zijn volk, aan handel cn nijverheid eenen onschatbaron dienst heeft bewezen." Stanley beschrijft do oost- en westkusten van Afrika, do Engelsche, Dorische, Fransche en Por- 11 ig- -i 'si I it In-zillmgi-n. Maar die landen zijn aan de kust gelegen. Wal lag er verder in hel binnenland V Waren hel hosschen, waren het wildernissen? Het zijn deze onbekende streken, die later den Uoiigo-Stnut zouden vormen. .Gij ke»! Congo beter dun ik" roept Stanley glimlachend, .want ik ziehier niets dan de vlag met de rijzende ster op azuren veld". Nu begint de redenaar de be schrijving zijner reis. Met hem, zegt het llttiitlehbl. r. .1. wonen wij liet vertrek bij der expeditie. Men bespreekt don wo.vormt een plan voor het bekende gedeelte- en dan. op Gods genade vooruit. Men siddert bij de beseliryving van een bosch, voor hetwelk hij 100 dagen noodig had om het door te trekken. Zoo kon Dunte z.yne hel niet hebben gedroomd, en toch was er geen enkel lid der expe ditie, wien 't .Lasciote ogrii speranza" voor don geest kwam. De tocht door dit woud, in welks diepten nog nooit hel zonnelicht is doorgedrongen en waar geen gebaande weg te vinden is. niets dan de paden der wilde dieren, was eene aaneenschakeling van rampen, jammer en ellende. Soms waadde men dager, cn dagen door moerassen on dikwijls viel de regen onophoudelijk 80 uren lang. Hoevele dragers der expeditie die, aan de koorts bezwijkende, in dit duistere oord een graf vonden I Eindelijk bereikte men weer de vruchtbare vlakten en na zes maanden zag men weer liet maïsolie gras. En nu volgt de beschrij ving van die onvergelijkbaar rijke streken en somt hij al dc producten op die er voor ons te vinden zijn. Daarom mogen wij den vogel niet loslaten, dien wij in de hand houden en dien we noodig hebben om naar andere te grijpen, die in de lucht vliegen. Alleen aan boomsoorten is daar voor ons eene onuitputbare bron van rijkdom. Tot eene andere orde van gedachten overgaande, verhaalt Stanley ons de gruwelen der slavernij en de tooneelen die hij zelf machteloos bijwoonde. Hij brengt ons in kennis met dc dwergen, wier wapens vergiftige punten hebben, waardoor luitenant Stairs bijna werd gedood. Hij schildert ons liet Maan- gehergte af, wiens beslaan thans stellig duor hern is vastgesteld. Up humoristische wijze beschrijft hij ons hoc men sedert Plolcmaous zocht naai de bronnen van den N'ijl, hoe al di reizigers voor hem in een en denzc-lfdcn kring hieven draaien en hoe het hei gulukl is, dit vraagpunt volledig op lossen. Wij wonen de verlossing va Kmiu Pu- ha hij en begroeten met hein den machtigen Ruwenzori, wiens kruin met eeuwigdurende sneeuw is bedekt Wij gaan door liet vruchtbare koninkl ijk Uganda en doen met hem de ontdekking van een veel grooter Victoria Nyauza- iiie.-r dim tot hiertoe bekend was. .En eindelijk begroeien wjj liet eerste krui», ,hel leuken der herleving, liet syiiihollini van beschaving en christendom." .En nil, Indies 'lid geul lemen, besluit Stunti ben ik terug in uw midden en ik lie-lank al de hulde, di irdt." In den Italiiiansclien Senaat i» de ticlmiulcling begonnen der sclianilelyke wet op de kerkelijke liefdadigheids-instel lingen, welker gelden de Regeering zich weiisclri toe te eigenen, om de ellendige gevolgen barer verkwistende anti-clern ale politiek Ie dekken. Het vermogen der genoemde instellingen wordt toeh op niet minder dan I1- milliard lire geschat. De senator Zini he-fl het ontwerp met heftigheid aangevallen, voornamelijk de hepalingen, welke voorschrijven, dat de pastoors van het beheer der instellingen geheel worden uitgesloten en waarbij de bedoelingen der stichters wordei miskend. De lieer Zini sloeg den spijkci op den kop, door tc- verklaren dat di wel niet anders is dan een oorlogsma chine legen hel Valii-aan. Zij is vei aanslag legen den katholieken godsdienst vun Italië, zeide hij. Het is eclitei iingenoeg zeker, dat hel ontwerp za worden aangenomen. Hoogstens zullen daarin oenige wijzigingen worden aange bracht, 111 NXEN I, AND. Omtrent 's Konings gozondli verneemt hel H.bl., dat zich in begin Her vorige week weder e- lichte keelaandoening heeft geopenbaard en dm sedert dien lijd do algemeene toestand iets minder gunstig is gebleven. Z. M. ontvangt intusschen dagelijks achtereenvolgens de verschillende lu-crcn der hofhouding bij zich. De lijst der iioogsl aangoslagoncn in 's Rijks directe belastingen binnen de provincie Utrecht loont, dat er 127 inwoners dier provincie volgons den eensus, verkiesbaar zijn als afgevaardig den ter Eerste Kamer. De hoogste aan slag is die van jlir. mr. W. II. De Bcuulort, to Driebergen, voor f 86b 1.8-1 de laagste die van D. L. de Lours te Utrecht voor f 619.80. Te Leeuwarden zijn op één dag ongeveer IO.ÜOO kievitseieren aange voerd, een betrekkelijk groot aantal, in aanmerking genomen het steeds gure weder. De gemiddelde prijs is 10 cent per stuk, Een groot geilccite dier eieren gaat naar het buitenland, inzonderheid naar Engelandniet onbelangrijke ver zendingen gaan zelfs naar Rome ei Coiistanlinopel. Indien liet weder zachte wordt, verwacht men grooteren aan voer en dan lagere prijzen. Plaatselijke berichten. Amersfoort. De aankomst van hot te bataljon van hel 5e regiment Infanterie, op Woensdag 1.1.werd door schoon weder begunstigd. Aan liet station van den Staatsspoor weg ontving hel een eerste welkomst groet van eene colissie uit de Bur gerij, bij monde van den heer Dr. H. F. Jonkman. De stad ingetrokken zijnde, mar cheerde liet, met muziek, langs de met vlaggen getooide straten naar den Hof, waar het gemeentebestuur tegenwoordig was. De waarnemend Burgemeester, de lieer W. A. Croockewil, hield hier een toespraak. Vertrouwen ir. wederzijdsche welwillendheid en eendrachtige samen leving wns er de grondtoon vunook het antwoord van den luitenant-kolonel, den Heer Wellan, getuigde daarvan en van dank voor de hartelyke ontvangst, hier ondervonden. Muziekuitvoeringen hadden plaats op den Hof en later op hot terrein, waar 'iet vuurwerk, dat omstreeks ',t uren des avonds werd afgestoken. Daar was de toeloop grool. Het vuurwerk, welks knaleffecten door een krachtige echo werden herhaald voldeed alge- Bij het Woensdagmorgen alhier in garnizoen gekomen le bataljon van het 5e regiment zijn ingedeeldluit.-kol. A. E L. Wellan, (commandant), le luit. adjudant B. Gharlé, de kapiteins A. R. Krayenhoff van dc Leur, W. M. H. Anten, D. Ghericx en J. F. B. Bekkers als compagnies commandanten. 2 Mei. Ter heden gehouden vee markt waren ongeveer 130 runderen aangevoerd. Vette koeien golden f 160 it f255: Guste koeien f 130 a f210; Knlfkocien 1150 a f250; Kalfvaarzen f I VO a f220; Pinken f55 a f105; Slieren f60 a f 110. Voor den aankoop van liet grootst aantal runderen op die markt is de premie van flO toegekend aan Jan van Herwaarden te Soest en die van f5 voor liet daaropvolgend grootst aantal aan B. Hartman tc West broek. Pr» Hilversum. Woensdagmorgen te lialllien wilde alhier de trciusmid Ha- mersvcld. nabij het station op den reeds in gang zijluien ledigen zandtrein springen, doch miste zijn sprong waardoor hij viel en door --en der opunstaande luiken gegrepen word. Hij werd aan den rug zwaar gekneusd. Zijn toe-tand geeft echter hoop op horstel. Laren. Devilln .Louisondorf'alhier, I I. Woensdag te Amsterdam in veiling gebracht, is opgehouden op f 11000 en de twee perceolen bouwland rosp. op J1100 cn f 1400. Bussuin. Maandagavond laat had een werkman, in een niet zeer norma len toestand, hel ongeluk met zijn kin op een hekpunt le vallen in -le Veerlaan. Door den rijksveldwachter v. G. werd de ongelukkige in een weinig benijdens waardige» toestand gevonden. De punt was van een weerhaak voorzien, die lol onder dc tong was doorgedrongen. De gemeente-doktor Hel een siniil de punt afvijlen, die nu door den mond verwij derd word. Tegen den gewonde, wiens toestand zeer bevredigend is, werd pro- es-verhaal opgemaakt wegens over treding van de drankwet. - Woensdag 7 Mei a.s. wordt van gemeentewege des middags om 1 uur in de oponb. school kosteloos gelegen heid gegeven tol inenting cn herinenting. Van 5 .Mei lol 15 Juni zal, wegens bestrating van de Vliotlaun en van 5 tot 20 Mei de brug bij de zanderij wegens reparatie voor rij- en voertuigen afge sloten zijn. Do ijverige musicus, de lieer Gunlers. geeft a. s. Dinsdag ecne soiree musicalc met medewerking van de hoeren Rogiiians cn Wedemc-ijcr. Zeist. 1 Mei. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente hebben op de gewone voorwaarde aan J. NV. van Dijk vergunning verleend tot ile oprichting van eene runder- kalver- en varkens- slagerij m liet perceel aan den Iloogc- weg. wijk A. no, 240, Apeldoorn. In den gemeenteraad al hier is behandeld een adres van de hoeren •Steghgers c. s. omtrent de oprichting van een nieuw vrijwillig brandweercorps en verzoek om een nieuwe spuit aan dit corps in bruikleen af te staan. Up voorstel van den voorzitter is liet verzoek aangehouden tot eene volgende vergadering. - Door Z. M. den Koning is met ingang var, 11 Mei a. s., de heer Mr. J. A. van Hasselt herbenoemd tot Bur gemeester der gemeente Apeldoorn. De gemeente Apeldoorn telde op 1 Januari I. I. zooals blijkt, uit de ge houden tienjarige Volkstelling, 19267 zielen, en wel de kadastrale gemeente Apeldoorn 14983 en Beekbergen finet Locncn) 4284. De kom van het dorp Apeldoorn telde 6553, die van Beek bergen 260, cn die van Loenen 332 zielen. Dc Ritmeester Jhr. M. van Rei gersberg Versluis, Directeur van het Remonte-Depot te Milligen, is bevorderd lot Majoor. Ede. Door V.. M. den Koning is her benoemd tol burgemeester alhier Jhr. A. W. van Borsscle. De aanbeveling voor Gemeente ontvanger alhier, beslaat uit de Hoeren Brouwer te Lunteren en A. v. d. Craats te Ede. Zaterdag 3 Mei heef! de benoe ming plaats. Veenendaal. Alhier is een twee-ja rig kindje van den Heer J. de L. door een haan aangevallen. Met niet minder dan twaalf wonden aan hoofd en aan gezicht, waarbij vrij diepe, werd de kleine weggedragen. Utrecht. Aan de Weerdsingel schrok gister een paard voor de fluit van een stoomboot en steigerde, waardoor de berijder er af viel en aan hoofd en schouder bezeerd, in een naburige her berg gebracht moest worden. Het paard liep in het water en werd met veel moeite er uitgehaald. Ecne hardhoorende vrouw werd Donderdagavond op de N'eude door een verhuiswagen aangereden, zoodat zij, aan hoofd en armen bezeerd, naar hare woning in de Hartsleeg gebracht moest worden.

De Eembode | 1890 | | pagina 2