.Recht en Orde" te Amsterdam ingevingen, dm xander oonoodige formaliteiten, rechtstreeks op zijn doel afgaat. Is eenmaal een program door de kjesvereeniglngcn vastgesteld en aaogenomen, dan twijfelen wjj geen oogeulililt of ook de een heid onder de Katholieken zal bjj de a. e. ver kiezingen weder in hare volle schoonheid in het licht treden. Wy voor oris zijn van eenzelfde ge voelen, dat hel Bestuur der Kiesver- eenigittg „Recht en Orde" te Amsterdam met zy-t concept-program een voor- treffelyk middel aan de hand geeft, om tot een gemeenschappelijk dool tc komen. Maar dan ook moge dit middel wel met ernst worden aangegrepen, en van de gunstige verandering in de tijdsom standigheden gebruik worden gemaakt, wil men niet tol de treurige ervuring komen, dat het, om zoo iels nog vóór de a. s. verkiezingen te verwezenlijken, onherroepelijk te laat is. In onze benarde omstandigheden dit middel te verzuimen, zou toch meer dan onverantwoordelijk zijn. BUTfEEGAiNO. Sr. Windthorat. Het katholieke Duilschland heol'L een onherstelbaar verlies geleden. De leider van het Duilsche centrum, de onvermoeibare kampioen voor de rechten der kulliolieke Kerk in Duilschland is Zaterdagmorgen overleden. Den dag voor zijn overlijden liet de toestand zich be trekkelijk gunstiger aanzien, zoodal de hoop op zijn behoud begon te herleven. Tegen acht uren des avonds bevonden echter de geneesheeren dat niet enkel de rechter 'muar ook de linkerbuig reeds was ontstoken, en tegen midder nacht werd hel ademen steeds moeilijker. Om 4 uren in den nacht begon luj te ijlen. Treilend moet hel geweest zijn voor de omstanders te vernemen hoede geest van dun edelen man uog ullijil op zijn sterfbed bezig was mei de zaak, waarvoor hij altijd gestreden had. Toen hij bijna niet anders dan onverstaanbare woorden meerseheen te kunnen uitbrengen, verhiel' hij op eens zijn stem met zulk een kracht dat zij zelfs in de aangrenzende kamers duidelyk kon gehoord worden. „Mijne Heeren!" weerklonk het, en de groole redenaar, zich blijkbaar in den Itijks- Ol' Landdag wanende, hield redevoeringen over verschillende politieke vraagstukken, daarby dikwijls zeer treilend zich uitdruk kende. Zyn lautste redevoering was ccn pleidooi voor de terugroepingdei' Jesuielcn. Nu en dun tot bewustzijn torugkeerende en zijne dochter ontwarende, zeldo hij, als hudde hij zich te voren reeds iu eene andere wereld gewaand„Ah, we leven dus nog." Tegen 8 uur in den morgen werd hij kalm, doch nu begon ook liet sterven, De liefdezuster, die hem verpleeg de, begon de gebeden der stervenden, en de zieke antwoordde op helderen, voor alle iu de kamer aanwezigen verstaanbare» toon. Aan de woorden gekomen: „Heer, in uw handen beveel ik mijn geest,hield de adem op. Hij had zijn stryd volstreden, In den loop van den voormiddag kwamen bijna alle leden van het Cen trum in den Rijksdag en het lluis van Afgevaardigden hunne opwaehting in de sterfkamer maken. Het lijk lag daar in een eenvoudig geel ledekanl met een zwarten rozenkrans in de gevouwen handen. De bedsprei was met bloemen bestrooid eu aan hel voeteneinde lag een door de keizerin gezonden krans van violen. Aan het hoofdeinde stond een tafel, met een wit kleed overdekt waarop een crucifix lusschen twee brandende- waskaar sen. In den middag werd door den beeld houwer Pohlmanu een ulgielsel van het gelaat genomen. In liet Pruisische Huis van Afgevaar digden werd door voorzitter Köllcr hulde gebracht aan den overledene in de vol gende toespraak, waarmee hij Zaterdag de zitting opende: „Mijne Heeren! Het Huis van Afge vaardigden wordt getroll'en door een buitengewoon groot en zwaar verlies. De afgevaardigde Windthorsl isoverledcu. Tol nog slechts weinige dagen geleden beeft hij, gelijk altoos, geregeld uun onze zittingen deelgenomen. Daarna werd hy overvallen door eene longontste king, waaraan hij heden ochtend is be zweken. De overledene was sinds 18117 lid van deze vergadering. Aan hare werkzaamheden heeft hij steeds zulk een belangrijk, dikwijls beslissing brengend aandeel gehad, dat de leeinle, door zijn dood teweeggebracht, nog lang en zwaar in de vergadering zal worden gevoeld. Ik verzoek u een bewijs van ecre nun de nagedachtenis van den overledene te geven door van uwe zitplaatsen op tc staan." In den Rijksdag, waar weinig leden opgekomen waren, herdacht Levelzow oaur het harre onherbergzame uoorileanaar alle streken gingen xgne schepen en waar r.jjnn lioden ook aankwamen, overal prezen zij de voortreffelijkheid van hunnen heer. zijn rijkdom, zijne groolo weldadigheid emjjne naastenliefde, zoodat zijn roem doordrong tot in hel verre lndlü. (Worit «erntydj als voorzitter den diep betreurden doode. In warme woorden herinnerde hij ann Windthor3t's buitengewone geest- en werkkracht en aan zijn groole gave om zich persoonlijken invloed te verschaffen en invloed van hein te doen uitgaan. Daardoor werd hij in de ganschc wereld beroemd als een politicus en volksverte genwoordiger van den eersten rang. Zoo dra hij bet woord nam, luisterden alk- leden van den Rijksdag met de grootste oplettendheid en aan zijne opvattingen nopens de polilieke vraagstukken werd ook buiten den Ryksdug groot gewicht gehecht. In de dngelijkschc omgeving wits hij zeer beminnelijk. Noch aan de Rcrhter- noch aan de Linkerzijde van den Rijksdag is er bijna iemand, die zoo zeer gemist zal worden als deze „Kleine Excellentie." Iiij had een leven vol moeite en arbeid van zijne jeugd tot aan destervensure. Hij ruste iu vrede." Terwijl de voorzitter sprak, waren de leden, tereerevan den doode, van hunne zetels opgestaan. Van den Heiligen Vader was nog daags voor Windthorst's dood een vleiende brief met hot grootkruis der Grogorius- orde ontvangen. Alle bladen, onverschillig van welke polilieke richting, brengen hulde ami do verdiensten van den ontslapen leider van het Gen! rum, die met ongCevenaar- iie talenten de zijnen op den weg Ier over winning heeft geleid. Zijn laatste Iriumf nog was hel ontslag van don Pruisische» minister van Eoredienst, Von Goszler, in wiens plaats een man is gekomen, •lie ongetwijfeld wclgcvalliger aan hel centrum wezen zal. Dr. Ludwjg Windt horsl was den I7n Januari 1812 teKal- denhof, in het vorstendom Üsnabrüek, geboren, als zoon van een advocaat. Heeds op IO-jarigen leeftijd, kwam hij uun het Gat-olinuiii te Osnahrück, dal hij iu ISitO verliet met een gunstig getuig- schil'l omtrent gedrag eu studie. Daarna studeerde hij in de rochlcii Ie Göttingen en Heidelberg. Na zijne pronmli.- vestig de bij zich als advocaat in zijne vader stad. In I SlS werd bij lid van liet hor van cussalic te C.elk; en ccn jaar later lid van de tweede kamer van Hannover, in welke twee jaren later 'Ie regeerings- party hom tot haren leider en daarop tol voorzitter der tweede kamer koos. Den 22. November 18.71 benoemde de koning hem lol minister van juslilie in hel kubiucl-Seliele. In IHüdlradliijufulsmitlis- ter, maar bleef lid van .Ie tweede kamer totdat bij ill 1802 weder iu hel ministe rie Plateii-Urandis trad, dat Hannover nauw nau Oostenrijk aansloot. In Octo ber 180 j werd bij benoemd lol eersten udvokaul der kroon, welke betrekking hy na de annexatie iu IStlfincderlcgde. Toon voerde hij tic onderhandelingen met vorst Bismarck als vertegenwoordi ger van den koning van llunnovcr. Hol district Meppen vaardigde hem af naai den eersten Noordduilschon rijksdag en de lichamen hij seder! dien lijd onafge broken lid is geweest, en was sins |S7I de medestichter en aanvoerder van liet Gentrum, dat zonder Windthorsl niet de machtige party zou geworden zijn, die liet in Duitsehlaiul geworden is. In itc St. Hedwigkerk te Berlijn is de lijkdienst voor de ziclorust van dr. Windt horsl zeer indrukwekkend geweest. Reeds Zaterdagavond was hel lijk in stille naai de crypla der Sl-Hedwig overgebracht, en Maandag in de kerk-zclvc in een me talen op de vier hoeken met vergulde engelen versierde kist, vóór hel hoofd altaar op de lijkbaar geplaatst. Aan het hooldeiude werd de krans .les Keizers aan het voeteneinde die van den prins- Regent Van Beieren geplaatst en verder van alle parlementaire fraction, terwijl op twee roode kussens tie Ialrijke orde- leekenen prijkten, den overledene in den loop der jaren door Paus en koning en verschillende vorsten verleend. Om tü uur was de celebrant, Mgr. Kopp. van Broslau, ann het altaar door '30 priesters omgeven, en nam de plech tigheid een aanvang. De keizer was door den adjudant-generaal von Wedell, de Prins-regent van Beieren door den Beier- selien gezant graal' Lerchenfeldt, de Ko ning van Saksen door den gezant graaf llohenllial, dc Grooilu-rlog van B-uien door baron von Gagcrn vertegenwoor digd. Ook waren de leden van den Bonds raad, de rijkskanselier, do tegenwoordi ge en cenige gewezen Pruisische minis ters, verscheidene staatssecretarissen, de presidiale bureaux van den Rijksdag en de Pruisische Kamers, de gezamenlijke leden der centrumpartij in het rijks-en hel Pruisisch parlement, benevens een aantal leden uil de parlementaire con servatieve, vrije conservatieve, nationaal- liberale, vrijzinnige, Poolsche, Duitsch- Hannoverseiie, socialistische en volks partij; verder leden der diplomatie enz. verschenen. Na de 11. Mis hield de prins-bisschop de lijkrede, en nadat vervolgens de ab solutie door Mgr. was gegeven, werd de kist overgebracht naar hel Lchrlerst ition. De lijkwagen was met vier paarden bespannen. De koetsier cn hel bybehoo- rend personeel was in oud-Duitsch cos tume. De wagen werd voorafgegaan door de geestelijkheid, dooi de katholieke ver- eenigingen der hoofdstad, door afgevaar digden, dragende de ordeteekenen van den overledene; achter den lijkwagen volgden de afgevaardigden, deputuliën uil de katholieke sludenten-vereenigin- gc-n tc Berlijn en Breslau, benevens een aantal andere vereerders van den over ledene. Aan het station werd de kist iu den daartoe bestemden wagen geplaatst en onder geleide van graaf Komad Prcy- sing met een aantal andere leden der centrumpartij, naar Hannover overge bracht, alwaar liet lijk in de Maria-kerk moest worden bijgezet. Up bevel des keizers was bepaald, dat bij de aankomst aan het station te Hannover het lijk iu de vorstenkamer en van daar uil naai den lijkwagen moest worden gebracht. Woensdagmorgen op klokslag valt ne genen zette te Hannover de lijkstoet met hel stoffelijk overschot van W'iiiiilliorst zich van het kcizer-perron nau hel sla tion in beweging, liet gchcclc Geoi-gs- gedcolte der stad, door hetwelk He stoel zich voortbeu'oog, was bezel door dui zenden toeschouwers, die eene eerbiedig zwijgende houding aannamen. Al hel verkeer stond dientengevolge stil. Twee muziekkorpsen, die, elkander afwisselend, treurinarschon speelden, openden den stoet. Vervolgens kwuiin ii de geestelijken' onder wie Zich o. a. (Ie bisschop van llildcshcim bevond, die zich door zyiten lijdenden toestand niet had laten weerhouden, persoonlijk den gestorvene bij zijnen iuutstcn tocht te begeleiden. Daarna kwam de lykwagen, getrokken door vier zwarte paarden. Achter dozen liepen graaf Wedell, als vertegenwoordiger van den keizer, en graaf l.crclicnfold, als vertegenwoonligcr vuii den prins-regent Luitpold van Beie ren. Zij werden gevolgd door de leden van het Genlruin en andere volksverte genwoordigers, studentengezelschappen en andere rorporuliën en vereenigingen, alle met banieren eu vaandels, waarvan er i i hel geheel .77 geteld werden. De goddelijke Voorzienigheid heeft alzoo bi-scliikl, dal Duitsehluiids Katho lieken hun aanvoerder in den strijd voor de goede zaak hebben moeten teil grave brengen. Hoe dit veilles, ook vooral dooi de Genlruinfraetie wordt gevoeld, getuide bol volgende doodsbericht, namens die Iruc-lie door den Kreiln-rr Von Heereinuii en graaf Von Bulleslrem omlerteekciid en d (g II. „Kerk en Rijk Irouren aan de lykbuur van dezen lalciitvollon en hoogst ver dienstelijken man, die door onkreukbare trouw aan zyuo overtuiging, door hoog? begaafdheid als staatsman, door de overweldigende kracht van zijn welspre kend woord, en evenzeer door buitenge wone beminnelijkheid en goedhartigheid, een geheel ccnigc plaats zich had „Wat hij voor hel Duilsche Vaderland en als getrouwe zoon der katholieke Kerk, voor deze iu een lange reeks van jaren heeft verricht, leeft voort iu de trouwe herinnering, in dc harten van al zijn lijdgenootcndc geschiedenis zal hel den volgenden geslachten vermelden. „Het katholieke volk van Duilschland verliest in den ontslapene zijn meest vertrouwbaren en ijverigen vertegenwoor diger, zijn meest geliefden en innigst vereerden leider, zijn meest kraciitigen voorvechter. „Eenzaam en verlaten omringen wij, zijne friiclie-genooteii, treurend de ster venssponde van den edelen man, die meer dan 20 jaren iu omzichtige en onvermoeide werkkracht aan onze spits stondwij hcwccncn iu den gestorvene onze trots en onze vreugde. Vertrouwend op God, hevelen wij de ziel van den onlslapon vriend ii, aller aandenken cu Zaterdag heeft keizer Wilhelm de deputatie uil Elzus-Lothnringen ontvan gen. in zijn antwoord verklaarde de keizer, dat iiij gaarne eil niet dank de verzekering der getrouwe gezindheid der bevolking van hel Itijksluud ontvangt en vernoemt, dat ze vreemde inmenging afwijst. Verstandig acht hij het, dat het Rijksiand slechts van hel Duil sche Rijk heil verwacht, maar lot zijn leedwezen kan Z. M. den wensch der bevolking om verlicht ing van den grensdwang nog niet verwezenlijken. Binnen een niet te ver verwijderd tijds bestek echter hoopt hy, dat zulks bet geval zal kunnen wezen. Te Livorno zijn Maandag zeslig per sonen gevangen genomen ten gevolge van eene botsing lusschen de politie eri annrchisten. Andere personen werden Dinsdagochtend gevangengenomen. Allen droegen wapenen. En te Triest is eene vereeniging van werklieden op last van den gouverneur ontbonden, omdat zij hare statuten had overschreden. Volgens de Capilalt, heeft bij de in terpellatie van den heer Barzilai in de ltnliannschc Kamer eene hevige woor denwisseling plaats gehad lusschen den gewezen minister-president Grispi en den irredentist Imbtiani. Deze laatste riep den aanhangers der eersten loc: „Gij zijl de knechts van Oostenrijk!" waarop Gris pi antwoordde: „Knechts? Neen!goede vrienden JuToen de ander liet woord „knechts" herhaalde, replicterdc Grispi met eene grofheid, naar aanleiding waar van de heer Iinhriani graaf Luigi Fer rari opdroeg hem uit te noodigen om de uitdrukking te herroepen, waarop de ze moet geantwoord hebben: „Toen ik minister was, moest ik den lieer Im- briani verdragen, maar thans ben ik in geen opzicht meer gebonden. Ik ben ge woon afgevaardigde en herroep niets. Ik heb 32 jaren ondervinding van hel par lementaire leven. Ik draag een revolver bij mij en zoo de heer lmbriaui mij lus- lig valt, moge hij oppassen." Uil Herbesllial, aan de Belgische grens, wordt aan de Imlfpernlunce brhje geseind, dat het verschil van gevoelen, dal er beslaan heeft lusschen de Frausche schil ders en de uitvoerende commissie der tentoonstelling van kunstvoorwerpen te Berlijn, naar aanleiding van de gebeur tenis te I'arijs, uit den weg geruimd schijnt te zijn. Immers, alle kisten met schilderijen, die verzonden waren ton behoeve der tentoonstelling en die per lelegriuif tiaar Parijs terug ontboden waren, zijn nu opnieuw van daar auli liet station Ie Herhcstha! aangekomen om onverwijld naar Berlijn gezonden te worden. Talryke huisbezoekingen zijn gister bij leden van den putrioUeiibund te Paijs gedaan. Een lijst met de namen van 121)0 leden is gevonden. Er is sprake vuii de arrestatie van Roche en Granger, af-e- vaui-digden van Parijs. De huiszoekingen worden lieden voorlgezet. BINNENLAND. Uit Den Haag wordt aan het .V. v. I). geschreven, dat H. H. M. M. de Koningin-Regentes en de Koningin ui April een bezoek zullen brengen aan Arolsen en wuurschynlyk vandaar voor een paar weken naar Zwitserland gaan. Hel overleg lusschen de regcering eu de commissie uil de Tweede Kamer voor de legcrwel is afgeloopen, Zijn wy wel ingelicht, dun zou de regeering van geen toenadering, in hoofd zaken, hebben blijk gegeven. Het verslag wordt nu afgedrukt. (b. p. Z.-H.) Men verwacht, dat de Eerste Kamer kort nu Paschen zal bijeenkomen, o. a. tot afdoening van de Stedenwet. De minister van oorlog heeft be paald, dal uun de lotcliugcn der lichting van dit jaar, die zich ccn plaatsvervanger wenschen te stellen door een militien dor lichting 1884, op hunne aanvrage aan die autoriteit zes weken verlof ral worden verleend, in afwach ting dal de lichting van 1884 gepaspoi- tuerd wordt, indien dit door onvoorziene omstandigheden niet uitgesteld zal wor den, terwijl den chefs der corpsen mach tiging is verleend, aan de miliciens, die zich als plaatsvervanger wenschen te stellen, op hunne aanvrage een bewijs van goed gedrag uil te reiken, zoo luiii dit bij hunne pusporlccring niet zou zijn onthouden. Uit Rotterdam schrijft men aan hel rtr. lhtgb. Het heeft in de kringen der roomsch katholieken zeer de aandacht getrokken, dat dr. Sehaepman bij zijn lezing alhier met geen woord heeft melding gemaukt vuii het vergelijk, op hel Ij! stand ko men waarvan lljj elders uitzicht gaf. Men maakt daaruit op. dat dit ver- gelyk reeds als mislukt kan beschouwd worden, omdat anders juist hier ter sle de, waar de politiek, door dr. Schnep- iiiuii gevolgd, zooveel tegenstanders teil en vanwaar eigenlijk de beweging tegen de legerwcl is uitgegaan, hel den rode- naar van pas gekomen zou zijn om de mogelijkheid van een voor alle partijen bevredigend vergelijk op den voorgrond te stellen, ton einde al dadelijk zijn ge hoor gunstig te stemmen. Het cciilraal-comitè van anli-revo- lulioniinire kiesvereenigingen is tegen Muandag a. s. bijeengeroepen. De Tweede Kamer heeft gister de Poslwet, met enkele kleine redactie wijzigingen, zonder stemming aungeno- Te Heeren veen vergaderde eer gister de centrale anti-revolutionnaire Kiesvereonigmg in het district Seholer- land- Men besloot een eigen candidaat te stellen voor liet lidmaaUrhap der Tweede Kamcri waartoe gekozen werd mr. U. II. Hubcr te Leeuwarden, lid der Kamer, thans afgevaardigd door het kiesdistrict Dokkum. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. De te luit. L. S. Gërard van Sijsen, van liet dépót-escadron van 't le rcg. huzaren alhier in garnizoen, is ingaande I April in zijnen rang bij het le rog. huzaren te Deventer over geplaatst. De voordracht Ier benoeming van een hoofd der school 3. soort aan de Koningstraat bestaat uit de heeren: 1. N. van Veen, te Amersfoort; 2. T. J. Boks. te Eist {U.j3. C. Sorgdrager, te Haarlemen 4. A. van der Zee, te Elburg. Bij de Maandag i.l. door de II. IJ. •S. M. gehouden aanbesteding van het uitvoeren van onderhoudswerken op den spoorweg Dordrecht—Eist—Ressen— Bemmel, Amersfoort—Kesleren en Nij megen—Kleef in 5 perceelen, geraamd op f28,380 waren de navolgende stad- genooteu de minste inschrijvers voor per ceel II. H. Heiligers voor f5999.62'" voor perceel IV J. v. d. Berg voor 3390 en voor het gehoele werk in massa J. v. d. Geest voor f29,300. De exploitatie-rekening van den reinigingsdienst dezer gemeente wijst aan ontvangsten over 1890 een cijfer van f 4,239,24 aan. Daarbij gevoegd de waar de van de op 31 December aanwezige niest- en boerstoffen, ad f1010. maakt f5.249 24. Hiervan afgetrokken de in de tekening over 1889 gebrachte mest stoffen, ad f281,25, blijft eene hale van f 4.967,99. De uitgaven hebben bedragen I' 5,837,35, en hel waardeverlies der ma terialen bedraagt f552,56, te zanten fC,389.81 zoodal de rekening sluit met ecu nadeelig saldo van f 1,421,92. Doorbel Heemraadschap de rivier de Eem, Beken enz. is 13 dezer aan besteed het graven van nieuwe vakken langs dc Barneveldsche heek tot afsnijding van bochten het dempen van de afge- snedene gedeeltenhet verdiepen en on der profiel brengen van een gedeelte dezer beek, met verdere bijbeboorendc werk zaamheden. Ingekomen waren 12 in- sehrijvingsbiljcttcn. Het minste was van den heer H Velthuizen te Woudenborg voor f5100.— nan wien het werk is gegund. Baant. Een dubbel huis, staande in de Toding van Bcrkhoutstrnat, en too- bchooretitle aan de Vrouwenvereeniging Tessclschadeis dezor dagen in bet Amnliahölel geveild, maar werd opge houden voor de som van 16700. Eemnes. De kiezerslijsten bevatten de namen van 144 personen, die de be voegdheid bezitten om leden te slemnten voor gemeenteraad, Provinciale slaten en Tweede Kamer. Onder dezen behoort een lodger. Er zijn dertien namen ge schrapt van personen, dio de gemeente verlaten hebben, gestorven zijn of door liet Ic weinig belasting betalen de be voegdheid van kiezer verloren hebben. Het dier, dal men dezer dagen in den polder alhier opmerkte en dat men voor een dusvarken hield, blijkt een witte Poolvos geweesl te zijn, die uit „Artis" te Amsterdam was ontvlucht. Laren. De gemeenteraad heeft de gevraagde toelage cn vrij wonen aan den nieuwen veearts, den heer I). Bijl toegestaan, die zich dan ook reeds al hier metterwoon heeft gevestigd. In een onbewaakt ongenblik zijn Vrijdag der vorige weck Ion huize van (i. M. alhier ontvreemd cenige gouden sieraden, als een lialskctling met kruis en dop, ccn hoofdnaald en een ring, welke geborgen waren in een knrtonnen doosje in een lade van ccn ongesloten kast. De schuldige is nog niet ontdekt. I) opening van het pavilloen La- renberg is tol nadere bekendmaking uitgesteld- Busstim Volgens de nu afgesloten kiezerslijsten zijn er dit jaar in de ge meente 366 kiezers voor leden van de 2. kamer 364 der l'rov. Staten 355 van den gemeen teraad. Barneveld. Men beeft liet plan ge vormd, alhier in de maand Juni a. s., bij gelegenheid van eene tentoonstelling der afdeeling Over-Veluwe der Geldersch- Ovorijselsclie Maatschappij van Land bouw. eene tentoonstelling van rundvee te houden. Tot dekking van een eventueel tekort wordt een waarborgfonds in aandeelen bijeengebracht. Eene regelings-conimissie is benoemd, bestaande uit de heeren A. W. J. J. Baron van Nagel, II. M. Ilartog, G. C. van Vnrsendaal, W. Schim mel. E. van Beek. C. J. Schimmel te Voorlhuizen en J. van de Steeg. Ede. De aanvoer van varkens voor de Engelsche stoom varkensslachterij was de laatste «(eken niet groot. Toch wor den uit deze inrichting en door andere handelaren een aantal Varkens geslacht naar Engeland verzonden. Varkens voor Engeland gelden 32 a 36 cis., vette 38 a 42 ets., vette kalveren 50 a 58 ets. per Kg. Veenendaal. 19 Mrt. In 8 dagen tijd zijn hier blijkens aangiften, ter ge meente-secretarie gedaan. 3 gevallen van mazelen met doodelijken afloop voorge komen bedoelde ziekte neemt hier sterk toe. Apeldoorn. Op de hoeve van den landbouwer R. Klumper, in de buurt schap Broekland, is Woensdag met den cursus voor zuivelbereiding, door den heer J. J. van Weijdom Claterbos te geven, een aanvang gemaakt. Ongeveer 20 land bouwersdochters nemen daaraan deel. Naar men zegt, zal de aanbeste ding van de nieuw te bouwen kerk voor de Hervormde Gemeente alhier waar schijnlijk in de volgende maand plaats hebben. 18 Mil. Ter Veemarkt besteedde men de volgende prijzen: neurende Koeien f 100 a f155, guste dito f70 a f 125, drachtige Vaarzen f75 a f 130, guste Pinken f50 a f80, 1-jarige Stie-

De Eembode | 1891 | | pagina 2