volgende en punt voor punt weerleg gende en, nis gewoonlijk, het geheele debat resunieerende. Een ieder stond verbaasd, maar na afloop der zitting, terwijl allen haastig wegstormdcn voiul Arendt de zeer bijziende Kleine Excel lentie rondtastende in de kleedkamer en te vergeefs den uitgang zoekende.Och ja" zuchtte hy, ,het raakt gedaan nul me". In de commissoriale zittingen betreffende de Schoolwet alleen voor de eerste lezing werden er 29 gehouden zat Windlhorst gewoonlijk in elkaar gedoken met liet moede hoofd in de handen, zoodat iiij scheen te slapen. Plotseling echter hoorde men telkens weder hel welbekende llerr President, ich bitte urn 'a Wort, en dan bleek dat de Kleine Excellentie, ofschoon 's mor gens in eene fractie-vergadering, daarna in de Kamer of den Rijksdag verschenen zijnde, ook in de avondzitting der com missie nog klaar wakker was. Toen hij onlangs van de trap ge vallen was en Von Goszier, minister van Onderwijs, Eeredienst en Openbare Gezondheid, hem verbonden had, werd hij bij terugkeer in de commissie harte lijk verwelkomd en gefeliciteerd met zijn spoedig herstel: .Nu, dal zou ook wel dienen," zei Windlhorst, .als men door den hoogsten ambtenaar der Openbare Gezondheid behandeld wordt, dan mag de genezing toch wel snel gaanMaar, zei men, die pleister daar geeft u het voorkomen van geduelleerd te hebben: Welnu moet ik dan niet dagelijks te gen u in het krijt V" Niet minder treffend schrijft de Ber- Ijjnsehe correspondent van liet Hbl: „Ouderwetsch was ook de politiek van Windlhorst en de wijze waarop hij, uil sluitend met de wapenen des geesles den strijd voerde. Niemand dan hij kon meer afkeerig zijn van gewelddadige maat regelen, en vandaar de groole tegenstel ling tusschen Bismarck en Windlhorst. Ouderwetsch was ook zijn geloof, waid hoewel geen dweper, was Windlhorst een vroom en geloovig lid der katholieke Kerk. ,lk zal de overwinning Tan mijne zaak niet meer beleven" zeide Windlhorst mij eens voor drie jaren „maar na mijn dood zal zij zegepralen, want ik geloof aan een goddelijk bestuur der wereld. Ik weet niet, of gij hierover glimlacht, jeugdige vriend, want ik kan uw gezicht niet zien, maar dat doet er niet toe: mijn gelooi' is wel wat ouder wetsch, maar_ik gevoel mij duarby ge lukkig." Het voornemen bestaat om ter van wijlen den gevierden centrumleider te Berlijn een St.-Jozefkerk te stichten. De Germania geeft echter den raud al lereerst voldoening te geven aan den hartenwensch van Windlhorst, door de Maria-kerk van Hannover vrij van schuli te maken en eene pastorie te bouwen tevens een fonds te stichten voor hel onderhoud der geestelijkheid. Op den tweeden Paaschdag zal in verschillende kerken voor dit doel gecollecteerd worden. De H.jVader heeft een brief gezon den aan de hoofden van het Centrum, Ballestrem, Heeremann en Preysmg w; in hij den dood van Windlhorst betreurt. Hij prees diens volharding, en de be langeloosheid, waarmee hy zijn vaderlund beminde, zijn vorsi diende en den gods dienst verdedigde. De H. Vader brengt in herinnering, dat hij Windthorsl bij gelegenheid van den jaardag zijner kro ning tot commandeur van de Orde van den H. Gregorius den Grooten benoemd had. God heeft hem met eene onverganke lijke glorie beloond, schreef da Paus. Volgt zijn spoor, door nauw vereenigd te blijven, en weest overtuigd, dat het beste middel om mede te werken tot den bloei van uw land, is, getrouw te blijven aan God en Zijne Kerk. De president der Fransche republiek zal het grootkruis van de St. Andreas- orde ontvangen. Deze orde is de hoog ste en oudste in Rusland. Zij is in 1098 gesticht door Peter den Grooten. Tot dusverre was maarschalk Mac Mahon de eenige Franschman, wien de onder scheiding der St. Andreas-orde is te beurt gevallen. De Parijsche gemeenteraad heeft ie weerwil der waarschuwing van den pre fect der Seine, dat de zaak niet tol de bevoegdheid van den Raad behoorde, de volgende motie aangenomen: „De Raad verklaart een voorstander te zijn van eene wetgeving ter bescherming van den arbeid en is van oordeel, dat de manifestatie van 1 Mei die moet eischen" De Algemeene Raad der werklieden partij kwam Woensdag te Brussel bijeen met het comité der progressistischc party, om te beraadslagen over den tegenwoordigen toestand. De heer Janson nam het voorzitterschap waar. Ten einde hel uitbreken van eene algemeene werk staking te vertragen, werd besloten op 5 April a. s. te Brussel eene vergadering te houden van het werkliedencongres, dat dan den politieken toestand zal on derzoeken en een besluit zal nemen ten opzichte van de werkstaking. In de Italiaansche Kamer van Afgevaar digden is Zaterdag, bij den aanvang der beraadslaging over de begrooting voor 1890/91, door den Minister der Schat kist verklaard, dat het tekort 70 millioen lire zal bedragen. De Regeering meent echter, als de ingediende wetsvoorstellen worden aan genomen, hel zoover te kunnen bren gen, dat een klein voordeelig saldo kan verkregen worden. Eene motie van orde, voorgesteld door de hceren Maggione en Ferrari, en inhoudende dat de Kamer, gehoord de verklaringen van de Regoering, haar vertrouwen in het Kabinet uitspreekt, werd aangenomen mei 256 tegen 96 stemmen, terwijl 46 leden zich van stemming onthielden. BINNENLAND. Een verdediger van de legerwet. De afgevaardigde ter Tweede Kamer oor het. kiesdistrict Amersfoort, de heer J. E. N. baron Schimmelpcnninck van der Oye, heeft Vrijdagavond der vorige week in eene vergadering der anti-revo- lutionnaire kiesverceriiging „Nederland en Oranje" te 's Gravenhage eene voor dracht gehouden over de legerwet. Het VIr e ebt ach Dagblad geeft daarvan een verslag, waaraan wy het volgende onl- Nndat Spr. vorder hel slelset Bergansius had ontwikkeld, trachlle hij aan te toonen, dat hol niet zwaarder ral drukken op de bevolking dun de wet van ldttl. Hol betreft een grant natio naal belang 011 een politiek belang nationaal, omdat Spr. overtuigd ia dat door dit stelsel de naiie moer voor hol leger zal gevoelen. Hel ntilitairieine in zijn min goede bcteekcnis zal wegvallen, omdal door den persoonlijken diensl- pliclil en door bel geheele stelsel zelf, de mees ten l»ü bet leger zullen betrokken worden en daardoor ilc onderscheiding lussrhen militairen en nicl-mililairen meer zal wegvallen. Hel juis te militaire inzicht zal bevorderd worden. Voor de ploalsvervaiiging gevoel! Spr. zeer unmigen aangaat. I' .«vervanging ei k den individueelen afkeer van ....luiheid. Wnnderljjk. In. n persoonlijken dienstplicht Ie landen llelgië en Nee 'd - reeds persoonlijke Wat wil men r Weerloos s zün v. ienslplicht, 'l z(j door Frankrijk van n Spr. eindigde met te vort dan wordt dl or üuilschland s opgelegd. Prachtiger verdediging valt de leger wet hebben wij, naar wij ons kunner herinneren, nog niet onder de oogon gehad, als genoemd Kamerlid hier ten beste geeft, Hoe fraai toch klinkt het heioog: „Plaatsvervanging eerbiedigt de individueele vrijheid ongetwijfeld, maar ook den individueelen afkeer van dienstplicht enluiheid." De laatste bewering vooral is geheel nieuw. Een man met zulke fris- sehe denkbeelden toegerust, moet dan ook wel verwonderd zyn, dat nog velen worden gevonden, die m niet met de ontworpen legerwet ingenomen. Nog te meer nu wij altijd volgens bewering van deze militaire specialiteit geheel weerloos slaan: de aanneming dier wet is dus noodza kelijk, of de gevolgen zullen ontzettend zijn. Dun zullen wij op een goeden dag, 't zij door Duilschland, 't zij di Frankrijk, eenvoudig worden ingepalmd, en dan wordt persoonlijke dienstplicht toch ingevoerd. Aldus wordt verzekerd door den heer J. E. N. baron Schimmelpenninck der Oye, Afgevaardigde voor het kies district Amersfoort, Wij voor ons zouden intusschen niet gaarne willen verzekeren, dal gi Afgevaardigde na de a. s. verkiezingen nog gelegenheid zal hebben om als Afgevaardigde voor Amersfoort, derge lijk fraai nieuws in de Tweede Kamer ten gehoore te kunnen brengen. Het voornemen bestaat, de Twee de Kamer in de helft van April weer bijeen te roepen om, na gedurende ééne week eenvoudige wetsontwerpen Ie heb ben behandeld, de beraadslaging ovei de legerwet aan de orde te stellen. De minister van oorlog is in de laatste dagen herhaaldelijk aan hel departement van marine geweest, het geen in verband wordt gebracht met een eventueel optreden van genera^l- majoot' Bergansius als minister marine, ad interim. De Eerste Kanier is bijeengeroe pen tegen Maandagavond 6 April. flet Centraal comité van anti-revolution- naire kicsvrreonigingen heeft in zijne op Maan dag jl. gehouden vergadering bestolen. de De- putaten-vergadering tegvn Dinsdag II Mri 1891. verenigingen uit te noódlgen algevaardigden te benoemen, en voorla haai ter overweging toe te zenden dit concept: ..Nog alecd» van oordeel, dat onze staatkun dige toestand niet gezond wordt zonder meer afdoende grondwetsherziening, al het aleehta om de samenstelling der Eers iner Ie verbeteren en de rechten der minder heden duurzaam te waarborgen, spreekt de li-revolutionaaire party b|j de stembus - 1801 als hare overtuiging uit, del 'a lands lang het meest gebaat zal worden, parlemenluire periode Ipolitieke gedragslijn in dezer voege bepaald wordt: L Voortzetting van de poging om een te maken aan de overheersching, wurméehet liberalisme, in zijne onderscheiden schakeeringen. bjjna heel deze eenw lang. ons christenvolk verdrukt heeft, en hjj vernieuwing dreigt te oerdrukken, en zulk» door, in zoover onze he- jinselen dit gedoogen. het thans zittend kahi- ilgeinecnen gronslag van een kiesrecht der ge- inshoofden, opdat do beslaande oterheerscbing an de ééne klasse der maatschappij door de mop; wijziging van d deljjkheid en welvoegeljjk- rechtspraak, ie christelijke vrjlluting der r'betering van liH zedelijk en maatschappelijk Plaatselijke Berichten. Amersfoort. Vergadering van den Raait der gemeente Amersfoort op Woensdag, den 1. April 1891, des na middags ten een ure. Punten van behandoling: 1. Verzoek van eigenaren en huur ders van perceelcn langs den Arnhein- sehen straatweg en de Beekstraat, strek kende tol het aanleggen van een riool-, en voorstel van Burg. en Weth. om. met afwijzing van dat verzoek, hen te machtigen tut het doen aanleggen van eene open goot langs den straatweg. 2. Voorstel vun Burg. en Weth. lol verlichting van de omgeving der wonin gen van gehuwde militairen achter tic kazernes der Cavalerie en Infanterie. 3. Verzoek van de Ned. Bell-Telc- foonmaatschappij om vergunning tot het plaatsen van palen op gemeenti grond, met advies van Burg. en Weth, 4. Ontwerp-besluit lot afschrijving op aanslagen in de plaatselijke directe belasting over 1890, wegens vertrek er overlyden. 5. Kohier van den hoofdelijken om slag dienst 1891. 6. Benoeming van een Hoofd dei openbare sctiool 3e soort in de Koning- sJraal. Tot lid van de hulpbank, in d< plaats, opengevallen door het vertrek var jhr. mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt, c benoemd de heer P. J. Hamers, die als zoodanig in eene jl. Maandag gehouden vergadering is geïnstalleerd, Aan den heer W.Crooekewit W.Azn. is, in antwoord op zijn verzoek om eer vol ontslag uit de betrekking van kapi tein bij de dienstdoende schutterij dezer gemeente, door den minister van binnen- landsche zaken, namens H. M. de Ko ningin-regentes, te kennen gegeven, dat vermits hij den wettelyken acliev diensttijd bij de schullerij nog niet vi vuld heeft, en terwijl niel blijkt v bijzondere omstandigheden, die voor z verzoek zouden pleiten, dit verzoek vc inwilliging niet vatbaar is. C'tr. Dbl. Naar wij vernemen zal door de firma Houtzager Van Veen in loop van den aanst. zomer met tweede stoomboot een geregelde vaart worden geopend op de Zaanstreek. Bij Kon. Besluit is benoemd tot noluris binnen het arrondissement, Utrecht, ter standplaats tie gemeente Amersfoort, de heer A. N. J. Vos, didaat-notaris te Utrecht. Van W. H. Meursing jr. is bij bur gemeester "en wethouders een verzoek ingekomen om vergunning tot de uitbrei ding van de Amersfoorlsche broodfabriek. De herijk der maten en gewichten voor het dienstjaar 1891 zal geschieden in het gebouw de Waag aan de Appel markt van Donderdag den 2 April tot en met Donderdag den 16 April aanslaande, uitgezonderd den Zaterdag en Zondag; Teneinde eene meer orditijke uitvoe ring van den herijk mogelijk te maken en daardoor de belanghebbenden tevens voor tijdverlies te vrijwaren, worden de ijkplichtigen uitgenoodigd zich zooveel mogelyk te gedragen naar de volgende regeling Voor Wijk A Donderdag 2 April, van oorm. 9'- 12, nam, van 12''—2V Voor Wijk B: Maandag 6 April, van •oorm. 9".-12, nam. van 12'—2'.. Voor Wijk f'.Dinsdag 7 April van roorm. 9'--12, nam. van 12'—2Y Voor Wijk D: Woensdag 8 April, van roorm. 9'—12, nam. van 12'.—2'-. Voor Wijk E: Donderdag 9 April, van -12. i t 12'. Wijk F van No. 1 175: Maan dag 13 April, van voorm. 9' 12 nam. van 12'—2'-. Van No. 176—315: Dinsdag 14 April, Voor de Wijken G H en 1: Vrijdag April, van ruim. 11' 2'. uur. en Vrijdag 10 April, van voorm. 9' 12 De ingezetenen worden uitgenoodigd, hij de aanbieding tot den herijk, liet wijknuimner van bun huisoptegeven, en nadrukkelijk aangemaand zich getrouwo- liunne verplichtingen ten deze Ie kwijten, teneinde bewaard te blijven voor oimnngeimuio gevolgen en boete, te gen de nalntigeii vastgesteld. HUverBum, 25 Maart. De aanvoer op de koeienniarkt was heden vrij be langrijk er was uitstekend vee aan de lijn, en de markt door tal van land bouwers en ook door eenige vreemde kooplieden bezocht. De handel was nog al hel goede. ft 30 a r220, voor melkkoeien T80 a f 190, voor vaarzen f70 a f 110, voor pinken I' 40 af 85, voor vaarskoeieri f 75 a f 195. Vel vee was er weinig, doch van uil- stekende hoedanigheid, er werd 76 a 80 •t. per K.G. betaald. Varkens waren iets lager in prijs velte golden 40 a 42 ct. per KG., zcw- f24 a f32, schrammen f 14 a f 17 biggen, 6weeksche f5.25 a f6., lOweok- selie f8.50 a 9.75, Daren. Op l April a.s. treedt de yoorjaaisdienst der Gooische Stoomtram Het Pavilloen „Larenberg," dat inmiddels is geopend, zal den 24 April a.s. door de Notarissen Lasotider en Lrefkens te Hilversum in veiling worden gebracht. Bussum. De heer A. Verschuren alhier heeft aangenomen te Kuilenburg liet bouwen van liet Hölel Vullo vooi f 12000. Het 2e concert der afd. Toon kunst is vastgesteld op 18 Apri a.s. Als solisten ".uilen optreden mej. Sr- sopraan, mej. B. alt en de heer bariton allen te Amsterdam. Zaterdag, 21 Maart, is door don heet Everts, architect, aanbesteed den heer Klcijn, het bouwen van woonhuis in het Spiegel. Aannemer de lieer M. v. d. Heijde voor f 5300. De geheele uilslag was: W. S.-hipp'-r«. f6200, G. Majoor f6130, G. Teunisse f6080, H. Weiljens f5050, C. van Norren, f5525, M. v. d. Heijde f5300. Kaarden De kapitein J. Meursinge, eerstaanwezend ingenieur alhier wordt als zoodanig overgeplaatst naar Bergen- op-Zoom, en alhier vervangen door den kapitein W, Cool, van den staf der ge nie, te Utrecht. De 2e luitenant Jhr. E. W. van Pan huis, van den staf der genie alhier wordt ingedeeld bij den slaf der genie te Am sterdam. Barneveld. Bij den Raad dezer ge meente is een schrijven ingekomen var de eigenaresse der gasfabriek alhier (ba rones van Xngell, geh. barones van Zuij- len van N'yevell) met de vraag of de gemeenten genegen is de gasfabriek te koopen. Dit voorstel is in handen ge steld van eene commissie bestaande uit de heerenvan Heuven, Broekhuizen, van Vcrsendaa! met de heide Wethouders. In een volgende raadszitting zal rapport worden uitgebracht. De Burg. en Weth. dezer gemeente brengen ter openbare kennis, dat de Tweede Zitting van den MILITIE RAAD zal gehouden worden te Harder wijk op Maandag, den 20 April 1891, te 11 ure. in den voormiddag; Verwittigen wijders belanghebbenden dat in gezegde zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle inde Eerste Zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerver- wisselaar verlangen op te treden. Veenendaal. Een oud-bekende de justitie, zekeren J. V., wist den oen Maart bij zijne overbrenging van Am sterdam te Amersfoort te ontvluchten. De officier van justitie te Amsterdam verzocht daarop zijne aanhouding en Dinsdagavond is het der politie alhier gelukt hem te arresteeren. Qeldersch Veenendaal, 26 Maart. Blijkens aangifte bij het geneeskundig sfaatstoezicht zijn in een week 52 nieu we gevallen van mazelen voorgekomen en 2 personen aan die ziekte overleden. Apeldoorn. In de algemeene verga dering van de verschillende afdeelingen der liberale Kiesvereeniging „Veluwe" zijn op het gros van candidaten voor het lidmaaUchap der Tweede Kamei gebracht de heeren Xlr. Ph. de Kante,r te Haarlem, en E. B. Kielslra, te 's Gravenhage. Zondagmorgen omstreeks 4 uur ontspoorden bij de halte Stroe vier wagens ben goederentrein, waardoor de lijn geheel werd versperd. De reizigers van aar Amsterdam moesten dien ten gevolge overstappen, welke belemmering het verkeer echter in dien middag werd opgeheven. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig daarbij niet plaats. 25 Maart. Ter veemarkt besteedde en de volgende prijzen: neurende koeien f100 a f130, guste dito f70 a r 120, drachtige vaarzen f80 a f 115, guste pinken f50 a f80, 1-jarige Stie- Ï25 a f35, kalveren f40 a f50, t om vet le weiden f 100 a f185, allen per stuk. Handel vlug. Zeist. Het bestraten van den toe gangsweg naar de legerplaats bii deze gemeente is door den eerst aan wezen den ingenieur le Utrecht aanbesteed. De minste inschrijving was die van den heer F. Maas te Utrecht voor f 4257. De legerplaats zal den 4en Juli a.s. betrokken worden door het corps genietroepen le Utrecht, wolk corps aldaar ongeveer twee maanden zal ge kampeerd blijven. Utrecht. Op het Vreeburg geraakte Maandagmiddag een der voorpaarden van een voor een rijtuig bespannen vier span door een sprong over de strengen, uit de bespanning, die gedeeltelijk werd vernield. Een persoon, die er dicht bij stond en niel spoedig genoeg uit den weg kon komen, kreeg een slag van het paard, zoodat hij niet meer kon gaan en door twee personen naar huis in de Kerkstraat moest gebracht worden. Maandag is op de paardenmarkt van een boer, wonende te Vuursche, eene som van pl. tn. f200 gerold. De politie is hiermede in kennis gesteld. Op de Maandag alhier gehouden paardenmarkt waren 1204 paarden en veulens aangevoerdde paarden werden verkocht van f 40 lot f 900de veulens van ftOO tot f270. De handel was re delijk en er waren veel binnen- en bui- leniandsche kooplieden. Gemengde berichten. - Het Nederlandsehe tjalkschip Vier Ge- rocdcre, schipper C. van Oirschot, met steen daden en bestemd voor Breda, is met den tuig in de diepte t Hel schip was verzekerd. Het wrak ligt voor de scheepvaart zeer govaarljjk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Haarlem een hevige brand uitgebroken in hel atelier van den beeldhouwer F. L. Stracké, gelegen naast zijne woning aan den Koudcnhorn no. 82, waarvan de oorzaak vooralsnog onbe kend is. De werkplaats is geheel uitgebrand. Hel huis is door de brandweer behouden. De schade is belangrijk daar een aantal model- De schade Is belangrijk, want een aantal mo dellen vo„r beeldhouwwerk zijn verloren gegaan stoel, welke bijna gereed was. De oorzaak van de ramp Is niel aan hel licht gekomen en do voor een gedeelte hel geleden vergoeden. Zutph. CL Men meldt uit Doesburg Een der schaduwzijden van lenleven Is zeker hat betrekken van een wachtpost bij nacht, te meer nog, wanneer die post is gebrandmerkt als een, wsar 's nachts tusschen li en 1 't spookuur verschijnselen zijn waar te neiuen, die nadeelig werken op 's men- Sedert liet mysterieuze voorval in het bekende buis aan de Verspoorlslraat, ongeveer twee jaren geleden, werd niets dergelijks vernomen. Thans echter is weer een geheimzinnig wezen opge doemd, dat zijn jaarfeest houdt en hel bij voorkeur en wel meer in 't bijzonder op hen. die den wachtpost voor het Arsenaal betrekken. In den nacht van Maandag op Dinsdag o. a. ontwaarde de aldaar op schildwacht staande soldaat ten veteraan uit Indiê - een in bet zwart gebuide vrouwengestalte, die op hem afkwam en hem zwevend en suizend en rakelings voorbjj trok. De man ontstelde vreescljjk, zoo zelfs, dat bjj niet by' machte was het geheimzinnig wezen aan le roepen of wel het te acblervolgen, om desnoods met gebruikmaking van zjjn wapenen, te onderzoeken, wie of wat daar in bel nachtelijk duister zich voortbewoog. Dezelfde gestalte moet zich altijd volgens 's mans beweren in dien nacht «ea malen aan hem vertoond hebben, zonder eenigo explicatie van het doel van haar nachleljjken tocht te habben gegeven. De -V. R. Cl. schrijft't Is Woensdag 18 Maart 1801, omstreeks half acht in den morgen. Het terrein der veemarkten, nog niet geheel le overzien, omdat het in den nanacht gemist taeoft, ligt eenzaam daar; er bevinden zich slechts een paar personen, blijkbaar in afwachting van do

De Eembode | 1891 | | pagina 2