der Sahara, ,zjj allen hebben mij niet begrepen", en, een vrucht van een boom plukkend, ging hij voort: „zoo op zeke ren dag de vrucht van dezen boom slech ter wordt, wacht u dan wel den boom omver te halen, om de vrucht te ver- beleren verzorgt hem integendeel zorg vuldiger. Zoo de wind een voordeelige rijping in den weg staal, beschermt dan den boom tegen den wind. Zoo de regen ontbreekt, gaat dan uit den vijver water halen, om hem te besproeien. Iels anders heb ik uan de Katholieken van Frankrijk niet gezegd. Ik sprak: Zoo gij wik, dat de Republiek geen slechte vruchten meer drag», beschermt haar dan tegen den wind van het radicalisme, besproeit haar dan met den weldoenden regen van uwen goeden wil, doch roeit den boom niet uit, om de vrucht te verbe teren." Als men de Tribune de Genice ge- looven mag, zou ook Z. H. de Paus tot den Heer Carry, hoofdredacteur var den Moniteur de Home, gezegd hebben .De praclische houding der geestelijk heid in Frankrijk kan en moet worden gewijzigd naar de landstreek. De Fran- 8cheKatholicken zouden verstandig doen, als zjj het voorbeeld volgden van de Belgische Katholieken, die na jaren lan gen strijd de macht hebben verwoi en haar zoo waardig uitoefenen. De Fi sche conservatieven moesten in ieder departement comité's van actie vorn Bij de debatten in den Rijksdag de bescherming van de werklieden toon den de sociaal-democraten zich afkecrig van alle bepalingen, die den werkman ten goede kotnen. Rebel maakte er geen geheim van, dal hij die houding in hel belang zijner partij had aangenomen. Hij en zijne vrienden, zeide hij, wilden de werklieden bewaren voor de bcdriegclijke voorstelling, dat in dc thans bestaande maatschappij hel antagonisme der standen kon ophouden. Verder zeide hij uitdruk kelijk, dat het niet het helnng was der sociaal-democratie, dat de werklieden tevreden waren. Hot is blijkbaar het streven der ciaal-democrateii, alle maatregelen ten gunste der werklieden als geheel onvol doende voor te stellen. De herstemming in het district Gees- temündc, welke den 30 April zal plaats hebben tussclien den eertijds zoo groo- ten Bismarck en den lot dusverre on bekenden socianl-demoeratischcn siga renmaker Schinalfeldt, houdt alle gemoe deren, niet alleen in het district zelf, maar in geheel Duitschland, bezig. Als de Welfen zich van stemming onthou den, waar veel kans op is, onulat zij noch hun onderdrukker, noch een sc cialist zullen willen stemmen, dan ka Bismarck het er met eone kleine meci derheid doorhalendoch hoe ook de uitslag zij, deze verkiezing moet als eene ramp voor hel land beschouwd worden. Duizenden en duizenden exemplaren van een vlugschriflje op rijm, getiteld ,Aan den Keizer", worden in de stra ten van Berlijn verkocht. Daarin wordt een beroep gedaan op Z. M. om zich met zijn ouden dienaar te verzoenen, wijl hij de jongste is en dus het best zijn trots kan terzijde stellen en de ste schrede doen. Te Berlijn is door eene voreeniging van kooplieden en industriêelen eene vergadering gehouden, waarin besloten werd, al hel mogelijke te doen oin in 1895 aldaar eene internationale tentoon stelling tol stand te brengen. Een voorstel, door do sociaal-demo craten in den Duitschen Rijksdag inge diend lot invoering van den normalen arbeidsdag en dien vooreerst te stellen op tien, na 1893 op negen en na 1897 op acht uren, is verworpen na een zeer belangrijk debat, waarin van de zjjde der regeering, zoowel als door en kele Afgevaardigden van verschillende partijen, gezegd is, niet tegen de invoe ring van een maximum te zijn, terwijl zij de zaak vatbaar acht voor discussie. De gevolgen van den buitengewoon stren gen winter zijn voor de Spaansche regee ring zeer ernstig. Vooral in het Zuiden is de nood groot. Daar zijn de suikerplantages vernield en vele palm-, oranje- en oljjven- boomen bevroien. De regeering doet niets om dien nood Ie lenigen en de onwentelingsparlijen blijven niet in gebreke, daarmede haar voordcel te doen. BINNENLAND. De debatten over de Legerwet zijn sedert Dinsdag het dagelijksch brood voor de Heeren op het Binnenhof. Wat hel lot dezer wet zal worden valt nog moei lijk te zeggen, doch dit kan men er ge rust uit opmaken, dat de kamp nog lang niet uitgestreden zal zijn, want be halve tal van sprekers, die bijna allen iets, de een meer, de ander minder, in haar hebben aftekeuren, regent het amendementen, die de laak niet zullen vergemakkelijken. Van alle sprekers, die zich tot dus verre hebben laten hooren, is alléén de afgevaardigde voor het distriet Amers foort, de heer S. v. d. Oye onvoorwaar delijk vóór de wet, en kan de liberale heer Seijffardt slechts in vergoelijkenden zin over het ontwerp spreken, terwijl «lts twee Anti-revolutionnairen, de hee ren de Geer en A. van Dedera er zich tegen verklaarden. Bij Koninklijk besluit is krachtens art. 49 der onderwijswet eene buitenge wone subsidie toegekend o. a. aan de gemeenten: Harderwijk f4750. en Tienhoven f300. Hoe ook onder de liberalen over de aanhangige Legerwet wordt gedacht, bewijst hel volgende ln de vorige week werd door den Heer J. C. van den Berg, uil Heerenveen, één der voorbopige candidalen in het di strict Schoterland, op uitnoodiging van hel bestuur der liberale Kiesvereeniging te Joure eene rede gehouden, welke met belangstelling werd aangehoord. Het manifest der Liberale Unie besprekende, werd betreffende de Legerwet door hem gezegd Mogelijk is. als de nieuwe Kamer in September lot wet verheven. Dc persoonlijke dienstplicht is uitlokkend, doch de aanneming van de Leger wet is niet gcwcnschl. Wel hen ik - zegt spr er voor, wannoer vreemd wapengeweld ons lund wil vermeesteren, den grond t« verdedigen, tj op S Jaren te brengen, den actie op 15 lont inden en eenige malen dl Na alloiip vuil deze redo vroeg de Hoor Itis- nilude, president der kiesvereeniging, den spre- van den Berg de Legerwet had. Hji t Het volgende stuk is ons ter plaatsing toegezonden De Provinciale Bond der R, K. Kiesvereenigingen in Noordbrabant, meent, indien de dicnslvcrvanging wordt afgeschaft, nan de Kiesvereenigingen, bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer, de herkiezing te moe ten onl raden van die Kamerleden, die tm de Noordhrabnntsche motie van 17 October 1890, de Rcgccring zijn blijven steunen. W. Pbinzen Fm F. W. M. Manhuis. H. F. van Eiip. W. A. Fick. G. H. SlMONIS. J. Boex. C- J. Verheden. Jac. W. van oen Bibsen. J. Kerstens v. Leeuwen. Door eene onbescheidenheid is voor gaand stuk reeds iu de Noordbrabanter geplaatst geworden. Jac. W. van den Bibsen. Het bestuur der Vereeniging tot verbetering van den volhmng heeft na kennisname van de verschillende wijzi gingen in den tekst, die na den dood van Z. M. den Koning noodzakelijk wer den bevonden, in de beide volksliederen de woorden gekozen van den heer J. W. van Dalfsen te Amsterdam. Het bestuur hoopt, dat zijne keuze ntag nagevolgd worden en stelt, ten einde daardoor meer eenheid te verkrijgen, voor iederen belanghebbende, op franco aanvrage een exemplaar kosteloos be schikbaar. Daartoe richtc men zich tot den secretaris, den lieer J. H. GRnr stroom, Marnixkade SS te Amstcrd, De gewijzigde woorden luiden als volgt: Daarom Oranje boven! 'L Weerklink uit aller hart. Met krachtig blij geloovau, Dat fier gevaren tart! Met haar de toekomst tegen. Versterkt den ouden band; God stelle haar ten zegen De Maanhode geeft haar oordeel over de amendementen van den heer Schaepman te kennen in de volgende woorden ,Ah, wij, Nedcrlandscher.-katholieken, op ontzettende wijze zijn wij misleid! Met onuitputtelijk geduld, met volleer den list heeft men ons inet macht, met invloed, met een georganiseerde pers, in het publiek en in het geheim bestookt, en men heeft getracht de afschuwiijk» beginselen der militarisleri bij ons ingang te doen vinden, ons te binden aan de ze gekar der Calvinisten, die naar de ze deloosheid der kazerne voert, en wij hebben ons verzet, alle aanvullen afge slagen, ons verdedigd met de' middelen, die liefde voor godsdienst en vrijheid ons aan de hand deden, en ziet, toen wij ten slotte nog durfden hopen, dal wij en onze kinderen zouden gered worden uit het gevaar, dal ons dreigt, daar verheft zich tlr. Sehaepinan in zijn volle lengte, en zich aan hei tioofd onzer bit terste vijanden plaulsend, steil hij in de Tweede Kamer der Stuten-Gencraal voor, den persoonlijken dienstplicht in Neder land in te voeren". Volgens hel blad is dit de korte inhoud der amendementen, de ware bclcckenis van het .vergelijk". Volgens een door liet Vaderland ontvangen bericht uit Suriname, heeft de Gouverneur van Suriname, de heer Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lobman, ontslag aangevraagd. Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht brengen ter kennis van belang hebbenden, dal de inschrijving op een gedeelte groot f 10,000. der leening van ton hoogste f 140.000. in schuld brieven van f 1000. en f500.—tegen eene rente van 3'/< pet. 'sjaars, wordt opengesteld van Dinsdag 90 Mei tol en niet Maandag 1 Juni IS91. Plaatselijke Berichten. Bescherm, o Godbewaak deu grond, Waarop onze adem gaat. De plek, waar onze wieg opstond, Wellicht ons sterfuur slaat. Wjj smeeken ton uw Vaderhand. Met bljjdcn kinderzin. Behoud voor 't liera Vaderland, Voor Land en Koniugin I (bit) Dring' luid van uil ons locstgodruisch Do hoé uw Hemel in Bliiv' ons aloud Oranjehuis Met 'I volk steeds cCn gezin Ja, ook in lijden, droef en Iwng, Weertrlinte aan ellnn tanl Wilhelmus van Nassouwen Gold steeds der vadren lied Zijn volk begaf hij niet! Streed hij den stript niet Spanje. Toen N'ecrlands volk hem riep; Ons Neerland dankt Oranje, Die ons de vrijheid schiep! Oranje'» heldenzoncn, 2ü volgden 's vaders spoor; Nog klinkt in forsche tonen Met God en met Oranje, Zoo werd ons Neerland vrjj, Verbroken 'tjuk van Spanje, Van Frankrjjks heerschappij! In oorlog en gevaren Bleek steeds de hechte band; Doch ook in vredesjaren Verbond hjj Vorst en Land! En scheen dc toekomst duister, Bleef ons geen Willem meer, Toch stras!! d' aloude luister Op Wilholmina neerl Amersfoort. Bij de houden Ie Utrecht, ter verkrijging der acte voor Lager Onderwijs zijn o.a. geslaagd de dames: A. C. Lagerweij en G. H. Zwier en de heeren: J. G. van Gelder, P, Groenhart, D. Klerk en P. W. L. Zee man, allen van Amersfoort en de heer E. Sanders van Bunschoten. Bij Kon. besl. van 17 April benoemd tot adjudant in buitengewoner! dienst van H. M. do Koningin, de gep. ritmeester der cavalerie C. A. baron Bentinck en bij Kon. besluit van 20 April is, met ingang van 7 Mei, opnieuw be noemd tol schoolopziener Amersfoort de heer K. W. van Gorkom. Ie Baarn. De te Luit-Adj. A. J. de Booy, van hel te reg. veld art. alhier, wordt overgeplaatst bij den Generalen Staf te 's Gravenhage. Bij dc inlijving in Mei lichting van 1891 voor dc nationale mili tie, zal de houder vait het nommer G9 buiten oproeping blijven. Het recht tot hel heide op dat gedeelte van de Leusder- heide, hetwelk in gebruik is bij den staat der Nederlanden, is door dei: ontvanger der registratie en domeinen alhier in het openbaar verpacht voor f98. 'sjaars. Bij burgemeester en wethouders is van den minister van ooriog een ver zoek om vergunning ingekomen tol oprichting van een munitiemagazijn voor de bereden artillerie aan den verbin dingsweg van de Wocslijger- en Leus- derwegen. op het kadastrale perceel sectie B no. 1043, en van den lieer J. Koppen, tot oprichting van een klop- perij van schors in hel perceel wijk A no. 75, ann de Arnhemsche straat. Bij dc aanbesteding van eenige ophoogings-, bestratings- en riolerings werken, ter voltooiing van den verbin dingsweg te N. Amstel, was de heer T. W. Bonte alhier voor de som van (25.640, de laagste van 19 inschrijvers. Ter gister gehouden veemarkt waren zestig runderen aangevoerd. Voor guste koeien besteedde men f120 a f160; voor kalfkoeien f150 a f180; voor kalfvaarzen f 110 a f140: voor pinken f40 a f70 en voor pinkstieren f50 a f70. Bij de Hollandsclte Spoorweg maatschappij is de lieer W. Meijer, thans static nscltef 2. kl. te Winterswijk, be noemd tot adspirant-adjuncl-inspecteur en in dien rang overgeplaatst naar Amersfoort. Ten einde zoo juist en volledig mogelijk de door Zijne Excellentie den minister van justitie verlangde inlichtin gen ten aanzien van het jachtrechl te kunnen verstrekken, zijn de eigenaren van meer dan twee hectaren bouw-, hooi-, wei-, heide- of boschiand onder Amersfoort gelegen, door burgemeester en wethouders dezer gemeente verzocht, Je navolgende vragen te willen beant woorden: 1. Wordt het jachtrechl op uwe gronden onder Amersfoort gelegen, door u verhuurd? 2. Hoe groot is de uitgestrektheid van de jacht? 3. Welke zijn de namen, het beroep en de woon plaats van den huurder? 4. Worden de landerijen door u zeil of door den huurder van hel land bebouwd? 5. Hoeveel hectaren beslaan uit grond die in den regel met land- of tuinbouwgewassen bezet is? 6. Hoeveel bedraagt de jaar- Ijjkschc huur van de jacht? 7. Is de jacht in hel openbaar of ondershands verhuurd? De commissaris des Konings in dc provincie Utrecht heeft voor het jaar 1891 benoemd: n. lot lid en voorzitter der commis sie, belast met hel afnemen van de eind examens voor de Itoopere burgerscholen in de provincie Utrerht, dr. J. W. Doijer Jr., directeur der hoogcre burgerschool Ie Amersfoort b, tot leden dier commissie de heeren ilr. H. F. Jonkman, directeur der rijks liongere burgerschool te Utrechtdr J. L. Hoorweg, P. van Mourik, H. Kolde- wijn, A. Gr oenier, G. de Bruijtte, G. van iler Waals, leeraren aan de rijks hooge- re burgerschool Ie Utrechtdr. H. Eku- ina, G. J. Buijs, J. C. F. Prikken, F. Wesseling, G. C. Hoogewerff, J. C. G. Grasé, leeraren aan de hoogere burger school te AmersfoortG. J. Vos Az., lecraar aan de rijks landbouwschool Ie WageningenC. Knapper Kz, leeraar aan de hoogere burgerschool met 5ja- rigen cursus te Amsterdam. De examens zullen dit jaar worden gehouden te Amersfoort. Soest. Zondag avond hebben eenige socialisten in onze gemeente een geschrift verspreid, waarin de arbeidsdag van acht uren aangeprezen werd en eene opwek king te lezen stond om deel Ie nemen ann de manifestatie op t Mei. Daar dc arbeiders hier ter plaatse evenwel liever 12 uren per dag werk hebben, dan 10 uren, hadden de hee ren zich de moeite kunnen sparen. 18 April. Namens II. M. de Ko ningin-regentes hebben B. en W. dezer gemeente van Z. E. den minister van W. H. en X, verlenging voor driejaren gekregen van de concessie tot opheffing op den straatweg van Soest naar Soes- lerberg. Aan het verzoek van B. en W. om een tweeden tolboom te mogen plaat sen nabij Soesterherg werd door Z. E. afwijzend beschikt. De bewoners vnn Socsterborg zullen dus voor hunne rij tuigen on vrachtkarren van en naar he slation geen tolrecht behoeven te beta len, in wolk gunstig geval de bewoners vnn Soest niet verkcercn. Dit is een nadeel voor de gemeente, die aan hel onderhoud van dien weg veel ten koste legt. Het schijnt nu toch eindelijk eens ernst te worden met een tramphm van Amersfoort naar Baarn door onze Ge meente, althans door Z. E. de Minister is de verleende voorloo: ige concessie voor don aanleg van eene lijn Soest-sla- tion Baarn ingetrokken. Een ingezetene, de heer P. J. M. Ste vens heeft nu voorloopige concessie ver kregen om eene paardenlramlijn te leg gen van Amersfoort over Soest en Soost- tlijk naar liet sl.ition Baarn. Wij zijn nu op den goeden weg. Reeds vroeger heb ben wij aangetoond hel hooge belang van de verbinding met Amersfoort, een middelpunt van spoorwegen. Thans is de reis naar Amersfoort duur, wijl geen enkel openhaar middel van vervoer be staat. (Het slation Soest ligt zoover Tan de kom der gemeente, dat niemand, daar in den trein stapt, om naar Amers foort te komen). Veel belangen zullen door het tot stand komen dezer lijn gebaat worden en bovendien, de streek waardoor de tram zal loopen, is door natuurschoon zoo bekend, dat het aan reizigers niet ontbreken zal. Van harte hopen wij, dat de verbinding met Baarn en Amersfoort spoedig tot stand komc. Ons schoon dorp zal er wel bij varen. Eemiies. 21 April. Heden werd eene der grootste landverhuringen gehouden, die hier voorvallen. Er waren vele men- schen bijeen en ieder-deed zijn best, orn den voor den landman onontbeerlijken grond machtig te worden, al mag hij daar slechts een jaar hel vruchtgebruik van genieten. De opgewektheid onder de huurders was zeer groot. Men joeg tegen elkaar op, natuurlijk zeer in het voordeel Tan hen, die het land te Ter- pachten hadden. De gevolgen van een en ander waren, dal alles even vlug van de hand ging en verscheidene perceelen van 20 tol 30 gulden per H. A. meer opbrachten dan bij de laatste verpachting. Het hooi, waar den geheelen winter bijna geen handel in was, begint mede te rijzen. Gold het voor een paai maanden geleden f 12 a f 13 per 500 kg., thans is die prijs reeds tot f Jö geklommen. Hilversum. De heer G. Kok zal op 1 Met a. s._ de" dag herdenken, waarop hij vóór .5 jair ais directeur van het postkantoor alhier optrad. Laren. In den nacht van den 16 en 17 dezer zijn alhier bjj den heer A. J. Bakker twee duiven en in den daarop- volgenden nacht bij den heer C. Bok een haan en vijf kippen onlvreemd. Men verneemt, dat de dader, een Duitscher, te Muiden aangehouden, en reeds aan de justitie te Amsterdam is overgeleverd. Die persoon zou ook op zijn geweten hebben de diefstallen van kippen bij de heeren Hulsman en De Neufville aan den Naarderweg. Dinsdag 12 Mei a.s. zal de inlij- •ing der lotelingen plaats hebben. De Vergadering van Stad en Lan de heeft gunstig beschikt op hel verzoek van het R. K. Kerkbestuur alhier, om in koop te verkrijgen een stuk grond, gelegen aan het kerkhof. BuBsum. Burg. en Weth. biengen de ingezetenen in herinnering, dat de belasting op de honden voor 1 Mei moet betaald worden en dat alle losloopende honden uiterlijk van dien datum af moe ten voorzien zijn van een penning, dienst 1891. Dinsdag j.l. vergaderde de Ge meenteraad, waarbij de heer Schutte door ongesteldheid verhinderd was tegenwoor dig te zijn. Als ingekomen stukken werden o.a. gelezen Mededeeling van Ged. St. aangaande de rijksbijdrage in de kosten van het L. O. in deze gemeente; deze bijdrage is door den Min. v. Binnenl. Zaken be paald op f2200. Een adres van den heer J. C. Jager, hoofd der bizondere school mei uitgebreid leerplan, waarin ZEd. den wenseli te kennen geeft, aan het hoofd eener ge- mecntelijkeinrichting van denzelfden aard te worden geplaatst, terwijl ZEd. zich gaar ne bereid verklaart, dienaangaande met den Raad is overleg te treden. Na eenige gedachtewisseling scheen de Raad het over deze punten eens; dat er werkelijk behcefte bestaat aan uitgebreid lager onderwijs voor minder schoolgeld dan waarvoor hel in de Ge meente verkrijgbaar is; dat dit onderwijs van Gemeentewege niet goedkooper kan verschaft worden, dan in vereeniging met de bestaande openbare school, die voor uitbreiding niet alleen vatbaar, maar waar die uit breiding toch reeds noodig is. Op voorstel van den heer Blom worden Burg. en Weth. uitgenoodigd, in overleg met de PI. Schoolcommissie, den Raad van advies in deze te dienen. De Uilvoering der Afd. Toonkunst, Oen 18 j.l. is uitstekend geslaagd, dank zij in de eerste plaits den uitstekenden solisten; de damesS. Spoor en Z. Bak ker van hel conserv. te Amsterdam en de heer Barnasconi: in de tweede plaats aan het uitstekend accompagnement van de begaafde dilettante, die zich daarmede gewoonlijk belast; vervolgens aan de be geleiding door strijkorkest, waarin naast de heeren Tak en Blank verdienstelijke dilettanten zaten; dan aan de uitstekende krachten, die het koor kwamen bijstaan, en vooral aan de uitstekende leiding van den heer Dorper, wien dan ook onder de pauze een hartelijk woord van dank werd toegesproken, waarmee het publiek door luid applaus instemde. De Bilt. Op 28 dezer zal door het Genootschap van Landbouw en Kruid kunde een stierenkeuring worden gehou den, waarvoor een aantal premiên zijn uitgeloofd. Gemengde berichten. Nabjj Zwolle zijn Dinsdagavond twee boe renhuizen, met hooiberg en houten schuur, van R. van de Straat en de wed. van (leerde bui ten de Sassenpoort. verbrand. Door do spoedige werking van vier brandspuiten, waaronder een vnn de werkplaats der Staatsspoorwegen, war den de belendende gebouwen, waaronder een met rieten dak en daar tegenover slaanden hooiberg, behouden. Al bet verbrande was ver zekerd. Dinsdag werd door de politie Ie Gnlpen weder een Pruis aangehouden, die in hel bezit was van een bos sleutels, blijkbaar van een root huis of gesticht. Op de vraag der politie sar de herkomst danrvau weigerde hij aan- ankcljjk te antwoorden, maar bekende ten slotte, deze sleutels in het Karmelietenklooster te Ge leen, waar hjj eenige dagen hnd gewerkt, te ■ebben weggenomen. Hjj was leven» voorzien ran een aantal aanbevelingsbrieven, gericht aan rerscheiden kloosteroversten. Dc politie te Gulpen heeft hem geboeid naar Gcleen doen overbrengen om hem aldaar to confronteeren. - Wegensdc verplaatsing van de afdeeling contröle der Hollandsche IJzeren Spoorweg Moat- schappjj van Amsterdam naar Utrecht zullen ook de leerlingen-schrijvers daarheen moeten "in. De directie van bedoelde maatschappij eft in verband daarmede bepaald, dat aan ben, indien zij zich om dien maatregel uit den dienst willen verwijderen, twee maanden vol on drie maanden haif-lraktement zal worden uitge keerd. Mochten zjj echter in vjjf maanden nog geene andere betrekking hebben bekomen, don kunnen zjj op de vroeger gestelde voorwaarden in den dienst der Holt. IJieren Spoorwegmaat- schappij bij de centrale controle te Utrecht wederom worden ingedeeld. - Onder de lotelingen te 's Hcrtogenboseh as een jongeling uit Oosterwjjk, die de lengte had van 1.08 M. Hjj heeft bet uitcrljjk vaneen ™6i7 J""" en is goed gepropor-

De Eembode | 1891 | | pagina 2