moordaanslag, op den Czarewitch te Otsu in Japan gepleegd, door zijne tijdige tusschenkomst diens leven gered heeft. De regeeringsmaatregelen tot leniging van den nood ten gevolge van den slechten oogst blijken onvoldoende, zoo dal de particuliere liefdadigheid krachtig begint op te treden om een hongersnood te voorkomen. In de Kazan-kerk, de grootste van St. Petersburg, zijn groote zakken ge plaatst en de kerkbezoekers werpen daar in wat er van hun maaltijden is over geschoten soms stukjes brood niet veel grooter dan een radijs. Die kruimel- kens van de tafels der rijken worden naar de noodlijdende districten gezonden. Groote overslrooiningen teisteren de Spaansche provinciën Toledo, Valencia en Almeria. De stad Consuegra is door het water der Amarguilla totaal verwoest, waarbij nagenoeg de geheele bevolking is omgekomen. Men schat het aantal dooden op ongeveer 3000. De lijken worden door den stroom meegevoerd en het is bijna onmogelijk hulp te brengen, aangezien de geheele omtrek onder water staat en het spoorwegverkeer zoogoed als geheel gestremd is. Het telegraphisch verkeer is zeer be lemmerd. Onder de ingestorte huizen te Con suegra was er een, waar een bruiloft werd gevierd en waar 00 menschen ge zamenlijk omkwamen. De schade Ie Consuegra wordt op 10 millioen peseta's geschatdie in het dorp Madridejos op 2 millioen. Te Al meria zijn 500 huizen vernield. Er is een nationale inschrijving voor de noodlijdenden geopend. De Koningin- Regentes geeft een goed voorbeeld door voor 100,000 peseta's te teekenen. Voorts is vanwege de dagbladen te Madrid Donderdag en Vrijdag in de straten der hoofdstad eene collecte gehouden voor de noodlijdenden door de ramp. In San Salvador heeft eene aardbe ving groote verwoestingen aangericht. Alleen in de hoofdstad werden veertig menschen gedood en zesl ig ernstig gewond. Andere steden hebben nog meer te lij den gehad. De stad Comasagua is geheel vernield, van de 320 huizen zijn slechts 8 blijven staan. De gevangenis stortte in en drie gevangenen kwamen om onder de muren hunner cellen. Men vreest legen den 21 sten September, de dag en nachtevening, voor eene sterkere aardbeving. Een zonderling verschijnsel doet zich voor. Het water van een meer in don omtrek is plotseling heel geworden. Het rijst en daalt gedurig, op ongewone wjj- ze, wat natuurlijk de geheimzinnige vrees niet vermindert. BINNENLAND. De Troonrede. Door H. M. dc Koningin-Regentes Dinsdag in de Vereenigde Vergadering der beide Kamers, tot opening va gewone zitting der Staten-Generaul, de navolgende openingsrede gehouden: Mijne Heeren, Hel dank baarheid zie ik de Staten-Generaal rondom Mö vereenigd, gereed om bunnen arbeid te hervatten. Do algomeene toestand van land en volk «temt in menig opzicht tol tevredenh 'id. De betrekkingen tot alle buitenlandse he mo gendheden zjjn van den meest vriendscbappe- Ijjken aard. Zee- en landmaehl gaan op loffelijke wijze voort, baren plicht te betrachten. Beiden toonden zich, ook waar de blokkade der kust van Atjeh maer dan gewone inspanning van de zeemacht vordert, voor hare laak berekend. De geldmiddelen das Rijks eisehen, wegens raeds vroeger bevolen uitgaven, versterking. Handel en scheepraart breiden zich uit; de volksnijverbeid zijn niet onbe- zal hierop moeten volgen. In afwachting daar kunnen tjjdeljjke maatregelen gelroflen wor- tot ondersteuning van te zwaar belaste gemeenten. Verbetering van hel Fiyks-belastingsteUc! is ;en dringende eiscb der rechtvaardigheid. Wels- Dntwerpen, om hieraan te voldoen, zullen U ipocdig bereiken. Tot eene organisatie der landmacht an tot vorming der levende slrjjdkraclilen, welke, zon- ler Ie groote persoonlijke en geldelijke oltera, le weerbaarheid van ons volk kunnen verzeke ren, worden voorstellen in gereedheid gebracht Inmiddels zal L' eene -.oordracht worden gedaan t tijdelijke versterking der nationale militie. Het materlêel der zeemacht eischt verbetering. Maatregelen worden beraamd, om daarin te roorzien. Eene wettelijke regeling der administratieve •echtspraak zal met ernst worden voorbereid. De indiening van het ontwerp von een wet- ioek van militair stralreeht mag in deze zitting Van andere doelen onzer wetgeving zal eene herziening worden Ier hand genomen. Wellelijke bepalingen omtrent den leerplicht zullen U worden voorgedragen. Hel vakonderwijs ten behoeve van handel en op Mijnen steun. Aan verbetering van onze maatschappelijke toestanden, ook in verband met de eisehen handel en nijverheid, blijf ik Mjjne aandi Maatregelen in het belang van de veiligheid en gezondheid in fabrieken cn werkplaats tot verzekering Vin het lot van oude ol minkte werklieden zullen, noarmato liet den weigever bevolcu onderzoek vordert, -ache bezittingen eling lilgang o door toenemend^ welvaart der ingezet do Indische finantiön een vasten grondslag le geven, zal Mijn ernstig streven zjjn. De maatregelen van bcdwaug op Noord-Suma- tra zullen, zoolang noodig, met kracht worden gehandhaafd, opdat alle verzet worde gekeerd, rust cn orde verzekerd. In Suriname verwacht ik van eendrachtige samenwerking niet de Koloniale Staten, goede vruchten voor de welvaart en den vooruitgang dier kolonie. Veelomvattend en ernstig is de laak, waar voor ik, tot verzekering der stoffelijke cn zcdc- lerlandsche volk, mei ljjke welvaart v; Duidelijk is bjj de laatste verkiezingen op nieuw de wenseheljjkheid gebleken, dat op or delijke wijze, zonder lange vertraging, in wetge ving en staatsbestuur de hervormingen worden tot stand gebracht, waamn de noodzakelijkheid is erkend en waartoe de Grondwetsherziening den weg heeft geopend. Daarheen zal Mjjn streven zjjn gericht. De indiening van een wetsontwerp lot rege ling van bet kiesrecht, deze noodzakelijke voo. waarde van blijvende verbetering, wordt voor bereid. Herziening der provinciale- en gemeentewetten Met een benauwden zucht keek zjj nu naar hare moeder deze scheen te elapen. Eene bittere, verlwjjfeliogevolle ootroeriog overmeesterde de ziel van Margaretha. De hon ger en de menigvuldige ontberingen, die zij zich tol onderhoud der dierbare moeder getroost bad, hadden allenga haar vroeger zoo krachtigon geest en lichaam verzwakt. Elke bede om red ding eo hulp in de laatste dagen was vergeefs wel is waar, droegzij in baar hart de beste troost in alle levensBtoimen mede, een groot vertrou wen op God, dal hare moeder haar van kinds been af had ingeprentdoch hoe Z|j ook uitkeek, er verscheen geen lichtpunt aan den duisteren hemel eo zoo kwam hel. dat de vertwijfeling e«a oogenblik zegevierde over haar beter inzicht ed hare anders zoo sterke wilskracht. (Wordt eorvotgdj Generaal. Moge Uw arbeid, Mijne Hei-ren, onder Gods zegen strokken tol blijvend welzijn van liet dier baar vaderland. In nnatn der Koningin vorklaar ik de gewone zifting der Staten-Generaal te z(jn geopend. Het is ontegenzeggelijk waar, dal de Raadslieden der Kroon een verba- zenden werklust toonen in al de wets ontwerpen die worden voorbereid, met ernst voorbereid, in gereedheid gebracht, beraamd, te gemoet gezien, ter hand ge nomen enz. enz. Als de helft daarvan tol uitvoering komt, dan gewis zal men ziclt niet over verspilling van nationalen lijd behoeven te beklagen, Van den aard der voorstellen valt nog weinig te zeggen. Ze kunnen ntee- en tegenvallen en daarvan zal het afhan gen of hel nieuweKabinetdoordo katholie ke partij al of niet zal gesteund worden. Slechts één woord hindert ons in de ge heele rede. Dit woord .leerplicht" doet ons terugdenken aan denonzaligenschool- strijd, waarvan wij te nauwernood tot verademing zijn gekomen, doch lant ons ook daaromtrent van het doorzicht en de bekwaamheid van het Ministerie ver wachten, dat geen andere voorstellen zullen gedaan worden, dan die tot het wezenlijk algemeen belang zullen strekken. De intrekking der Legerwet. Het bericht, dat de ontworpen leger wet van het vorig Ministerie door het tegenwoordige is ingetrokken, komt zeker niet onverwacht Niettemin is het zeer verblijdend en zal het de ongerustheid verdrijven van zoovele ouders, die met angst en zorg aan de toepassing dachten eener wet, welke hun de vrijheid zou ontnemen de offers te brengen, waartoe het ouder hart bereid is om de ellende te keeren die hunne kinderen in godsdienstig cn zedelijk opzicht bedreigen. Tot verdediging van de burgerlijke vrijheid en de volkswelvaart, tot behoud van godsdienst en zeden, hebben wjj die legerwet bestreden, zooveel wij vermoch ten haar val doet ons juichen, niet in overmoed, maar in dank aan God, die er ons van verlost heeft. Een ander ontwerp zal worden inge diend; 't is mogelijk, maar vooreerst nog niet, en dan, bjj zijne verschijning, zal het blijken, dat geene te groote per soonlijke en geldelijke offers zullen ge vorderd worden; dat belooft ons de Troonrede van Dinsdag 1.1. en dat is eene overwinning die wjj hoog mogen schatten. De achtste algemeene vergadering der Nederlamdsche St. Gregorius-Vereeni- ging zal blijkens de Aug.-Sept.-aflevering van het SI. Gregorius-Blad plaats hebben te Zwolle op aanstaanden Dinsdag 22 September. Aan het uitgebreid programma, het welk in genoemd Blad voorkomt, ont- leenen wij het volgende: Te 0'> uur: plechtige Hoogmis in de O. L. Vr. kerk met feestpredikatie door den Weleerw. lieer J. A. S. van Schaik, kapelaan le Veendarn. Te 12'uur: bijeenkomst in de zaal der Builen-societeit, in de nabijheid van het spoorwegstation. Te 5 ureUilvoering door de beide R. K. zangkoren der stad in de O. L. Vr.-kerk, waarna gezellige bijeenkomst in bovenvermelde Buiten-societcit. Voor die gelegenheid zullen extra treinen loopen, 's morgens van Utrecht 7.15; aankomst te Zwolle 9 uur cn 's avonds van Zwolle 9.10: aankomst te Utrecht 11 uur. Te Amersfoort in aansluiting op den trein, die 10.49 via Hilversum naar Amsterdam vertrekt. Woensdag hield de Eerste Kamer eene zitting, waarin door ile ufdcelingen tot voorzitters zjjn gekozende heeren Van Royen, Cremers, Fransen van de Putte, Eysinga en Storktot leden der commissie van redactie voor hel adres van antwoord: de heeren Van Royen. Van Gennep, Pijnappel, Kappeyne en Vlielandcr Hein. De Tweede Kamer hield mede Woens dag j.l. eene zitting, waarin de bezwa ren ten aanzien der verkiezingen van Breukelen en Wijk-bjj-Duurstede werden behandeld. Wat de bezwaren van Breu- k' len betreft, acht de commissie van onderzoek de briefjes met opgeplakte namen niet ongeldig met het oog op urt, 01 der kieswet, en de le late be zorging der stembussen niet een feil dat vernietiging meebrengt. Wal Wijk bij-Duurstede aangaat, is de coinmissit eenparig van oordeel, dat de bczwarei niet tot vernietiging der verkiezing kun nen leiden, daar wel 17 briefjes ongel dig zijn verklaard, omdat zij het vereischte zegel ntislen, maar geenszins is beweerd noch aangotoond, dat die ongeldigver- klaring ten onrechte is geschied. Daarna werd overgegaan tot het op maken der nominatie voor het voorzit terschap. De uitslag der stemming voor den eersten candidaat was als volgl de heer Glcichman verkreeg 59 stem men, Beelaerts 25, van Houten I, Schimmelpenninck van derOye 1, blan co 1, zoodal de heer Gleichman gekozen Bij de stemming voor den tweeden candidaat werden de volgende stemmen uitgebrachtop don heer van Houten 53 stemmen, Beelaerts 20, van der Sehrieck 23, De Beaufort 1 en blanco 1, zoodat de heer Van Houten is gekozen tot tweeden candidaat. Als derde candidaat werd gekozen de heer Van der Schrior.k met 75 slem- men, tegen 22 op Beelaerb en 1 in blanco, De candidatenlijst is der Koningin- Regentes aangeboden door den Voor zitter en de heeren Van Delden, Van der Oye, Michiels, Guyot, G. W. van Dedem, De Ram, Kielstra cn Conrad. lot voorzitler det liberale Kamer- club is gekozen de heer Mr. W. van der Kaaij en tot leden van het bestuur de heeren Mr. W. H. de Beaufort (Amster dam) en Mr. S. van Houten. Bij Koninklijk besluit van 17 Sep tember is, met ingang van 14 October a.s., benoemd lot Burgemeester der ge meente Amsterdam Mr. S. A. Vening Meines/,, met gelijktjjdige toekenning van eervol ontslag als Burgemeester der gemeente Rotterdam en met dankbe tuiging voor de in die betrekking be wezen diensten. Te Deventer is eene R. K. Werk- lieden-Vereeniging opgericht, waartoe aanvankelijk 83 leden zijn toegetreden. Dc Weleerw. heer Dr. Ariëns, kapelaan te Enschede, had, opuitnoodiging van den Zeercerw. heer pastoor v. d. Berg, zijne medewerking verleend en in eene schoone toespraak het nut en de wensclielijkheid der oprichting aangetoond. De bijeen komsten zullen geregeld eiken Zondag avond gehouden worden van half acht lot tien uur. Plaatselijke Berichten. Amersfoort. Dc verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontslaan door het vertrek van jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wjjck, is door burgemeester en wethouders be paald op Dinsdag 6 October aanstaande. Aan G. van de Kamp is door bur gemeester en wethouders vergunning ver leend lot het oprichten van eene slach- lerjj in het perceel, wijk A, nommer 259, aan de Koestraat. In de jaarvergadering der vereeni- ging van grondeigenaren legen kwaad willige huurders is door hst bestuur re kening en verantwoording gedaan over het afgeloopen boekjaar 189091, waar uil bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f719.44, de uitgaven f480.66, en de rekening alzoo sluit met een ba tig saldo van f238.78, dat toereikend was om van den inleg, 1 cent per wo ning en per week bedragende, gedeel te te restitueeren. Het aantal bij de vereeniging ingeschreven woningen be draagt thans 1139, nadat ue eigenaren van te Baarn en Soest gelegen percee- len, met het oog op hel groot bedrag van vervolgingskosten, dat daarvoor moest De miliciens der lichting 1888, be- hoorende lot de 5de en 6de batterij van het le regiment veld-artillerie alhier, die sedert 18 Augustus jl. voor herhalings oefeningen onder de wapens waren, zjjn Dinsdag weder in het genot van on bepaald verlof hersteld. Door den Heer Garnizoenscomman dant te Amersfoort is Woensdag aanbe steed de levering van fourages ten dienste der troepen te paard, aldaar in garni zoen, van 1 Nov. 1891 lot en met 31 Octuber 1892. Hiervoor is ingeschreven door de lleeren: G. Slecnltanier KHkerk "So'' 58 35"'cent H. J. 3clmc.rn.ker UI 60 30 Derenier II. Gerrilsen Amers foort 84 55 33 I)e levering is aan de firma H, Ger ritsen, als het minst ingeschreven heb bende, gegund onder gewoon voorbehoud. Gisteravond half acht werd dc brandklok geluid en stroomde man van nlle kanten naar die zijde der stad, waar men meende dat de brand zou zijn uitgebroken. Buiten dc Kamperpoort had ach eene groote menigte, benevens brandweer en schutterij verzameld, maar wegens den verren afslaml was het niet waarneembaar of hel brandend perceel zich nog in de gemeente of wel daar buiten bevond, zoodat brandweer cn schutterij geen van beiden behoefden uitlerukken, een enkele spuit uitgezon- Laler vernamen wij dat de brand door hooibroci ontstaan is en de boer derij van de R. K. Parochiale Armen alhier, bewoond door P. v. d. Tweel, geheel in de asch is gelegd. Het vee en een groot gedeelte van den inboedel zijn geted. Eemnes. In de raadszitting van Dinsdag onder voorzitterschap van Jhr. mr. B. I'll, de Beaufort, werd de bc- grooling over 1892 vastgesteld. Tevens werd, in plaats van wijlen den heer II. Pen, het raadslid A. van der Wannl, wethouder, tot lid benoemd van het college, belast met het beheer over de Eembrug. Iemand die een paard uit de weide moest halen en gemakshalve daarop ging zitten, werd door hel dier afge worpen en bekwam daarbij eene vrij belangrijke verwonding aan hel hoofd. Hij werd eene boerderij ingedragen, waar hem terstond de noodige hulp werd verleend. Laren. Treffend was de begrafenis hel stoffelijk overschot der Eerw. Moeder van ons Zustersgeslicht op 1.1. Zaterdag. De plechtige lijkdienst werd opgedra gen door haren Zeereerw. broeder, J. P. Gallenkamp, pastoor te Haarlemmer meer, geassisteerd door onze Eerw. hee ren kapelaans. Dat haar overlijden op de gemeente naren een diepen indruk mankte, was te zien, toen het lijk van Amsterdam binnen kwam niet alleen, maar ook door de menigte, die den dienst bijwoonde de H. Communie ontving. Na de H. Mis werd hel lijk der moeder grafwaarts gebracht, voorafgegaan door een statige rij kinderen, bruidj. Ook een talrijke schaar van gcloovigen woonde de ter aarde bestelling bij. Met genoegen kan gemeld worden, dat c.' l St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging spoedig in het bezit zal zijn van eigen huis. Door een geacht inwoner is der Ver eeniging een stuk grond ten geschenke gegeven. £7aarden. Zondag 6 September had hier voor het eerst de plechtige Opdracht plaats van de leden der R. K. Mililairen- Vereeniging. Reeds des morgens waren zij ten getale van vijf en derlig, een vijf tiental waren om verschillende redenen verhinderd, met de meeste stichting en godsvrucht tolde H. Tafel genadei d. En 's avonds ten 6 ure onder het Lof, na eene toespraak van den Zeereerw. pastoor-directeur, werd op gebruikelijke wjjze de akte van Opdracht gedaan. Het was een treffende plechtigheid, niet alleen voor de R. K. Militairen, maar ook voor de geheele gemeente, die door hare talrijke opkomst in hel Lof de grootste belangstelling aan den dag legde, lil godsdienstige opgewektheid werd de geheele dag ger.oegelijk door gebracht. De commissie had gezorgd, dat de nieuwe leden 's morgens na do H. Communie en 's avonds na het Lof in de zaal der Vereeniging feestelijk onthaald werden. Bloeie de R. K. Militairen-Vereeniging van Naarden, die ook hier, even als andere garnizoensplaatsen, zoo heilzaam werkt! Een woord van dank zij hier gebracht aan allen, die door hunne milde bijdragen deze Vereeniging leven hebben geroepen en blijven onder steunen. Een woord van dank aan den ijverigen mededirecteur, den Weleerw. heer G. Muiteman, cn aan de heeren der Commissie, die al het hunne aan wenden om den bloei dezer Vereeniging te bevorderen? Hilversum. Terwijl de tram, die Zondag j.l. om 2,41 van Laren i hier bij onze gemeente de bocht bjj de sigarenfabriek doorreed, waren eenige knapen in hel hakhout verscholen, die op den tram wilden springen om een eind voor niemendal mede te rijden. Van een viertal misten er twee den sprong. De een kwam zonder letsel vrij, maar den ander, een knaap van twaalf jaren werd een been afgereden. Naar men zegt, komt het meer voor, dat jongens daar zulk een waagstuk beproeven. Een nauwlettend toezicht is dus zeer gewenscht. Opcenten op 's rijks dir. belastingen I 863*.55 Aandeel in de personeele belasting - 9488.97 Plaatselijke belastingen - 8751.— Verschillende heffingen (schoolgeld Rijksbijdrage voor liet onderwijs - 4400.— do, voor de verbouwing der school - 1564.50 Uilgaren Huishoudelijk liesluur f 3*76.- Invordering der belastingen en kwade pasten - 635.— Toezicht op de gemeentewerken en salaris der werklieden - 1617.— Onderhoud van wegen en sliaten - 3*60. - Veiligheid en brandweer - 1375.— Verlichting - 3365.— Openbaar onderwijs - 7*31.— Schoolbouw gedeelte) - 6430.— 3U43Ï75 Renten en aflossingen -ileogewone aanleg van wegen two.— ivoorziene uilgavea - *79.63.' Inkomsten en uilgaven worden in lolaal geraamd op 3*904.38'. Harderwijk. Het lijk van den op 7 dezer van het beurtschip van hier naar Amsterdam varende in de Zuiderzee gevallen en verdronken 16 jarigen knaap is Woensdag aan het strand in de nabjj- heid van Bunschoten aangespoeld, en van daar naar Haarlem overgebracht, om aldaar te worden ter aarde besteld. De Surnumerair der posterijen R. F. C. baron Bentinck van Schoon- heten te Zwolle, wordt met ingang vin 1 Oct. verplaatst naar hel post- en telegraafkantoor alhier. Barneveld. De uilslng der aan besteding van het opbouwen van de hofstede Sclioonhorst is als volgtVoor het metselwerk werd het minst inge schreven door K. van Wagensveld voor f 1445. Voor het timmerwerk door A. van de Flier voor f 1986. en voor het het schilderwerk door C. Guldie voor f125. allen alliier woonachtig. Het werk is dezen inschrijvers gegund. Op de schapenmarkt waren Don derdag 487 hamels, 1081 Ooijen en 1652 lammeren aangevoerd. Ook waren 95 varkens aangebracht. Apeldoorn. Te Wormen, onder de ze gemeente, is Zaterdagochtend om streeks 9 uur, de woning van H. Nijhof door eene onbekende oorzaak afgebrand. De levende have is gered, doch een groot gedeelte der meubelen, benevens 2000 Kilo hooi en ruim 5 vim rogge gingen verloren. Alles was verzekerd. Veenendrol. 16 Sept. Op de na jaarsveemarkt besteedde men voor kalf- koeien f 100 a f 160, graskalveren f 18 a f30. Op de fabriek van den heer D. van Woudenberg is zekere J. W. met den arm tusschen een machine geraakt. Dat lichaamsdeel werd zwaar gewond en gebroken. De ongelukkige is naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Utrecht. Aan het station alhier had Woensdagavond bij het aankomen van den Irein uit Zwolle de werkman v. B. de onvoorzichtigheid om onder de reeds geslolen boomen van den weg door te gaan, zonder er op le letlen, dat de trein reeds in zijne onmiddellijke nabijheid was. Hij werd door de locomotief gegrepen en zoodanig verwond, dat hij kort daarop is overleden. Gemengde berichten. Op den Ideaals poorweg Deventer—Almelo bemerkte <le machinist van den Irein in de na bijheid van Kolmscbate een kind, dat rustig tusschen de rails leg le spelen. Zoo enel moge lijk werd geremd, de locomotiel en een goede renwagen gingen echter over het kind. Toen de Irein stilstond, werd da kleine opgenomen. Het kind was tot ieders groote verbazing e-> vreugde oagenocg ongedeerdbel had slechts enkele schrammen aan het hoofd. Bjj een brand te Heivoort (K.-B.J, bjj zekeren V. aldaar, is gebleken, dat de brand moedwillig was aangestoken. Hel negenjarig zoontje van V. heeft bekend de dader le zjjn, terwijl hij levens bekende in den loop van dit jaar te Heivoort nog eenige malen brand te hebben gesticht jnel lucifers en atroo. Als reden gaf hj) op, cat by zoo graag een vuurtje zag. Zondagmorgen legde le Arnhem een sto ker op de schipbrug met een geweer op een der daar aanwezige brugkncchteo aan. In de meening, dat bet geweer niet geladen was, trok hg den baan over, zoodal hel schot afgiog en de brugtnechl, gelukkig niet gevaarlijk, aan den hals verwond raakte. Kaar men meldt wordt tegen dezen roekeloo- zen schutter eeue strafrechtelijke vervolging in- Een werktuigkundige te Chicago heeft een electriscb toestel uitgevonden, dat bjj de paarden de zweep vervangen kan. Men kan daarmee al en toe den paarden een kleinen schok geven.

De Eembode | 1891 | | pagina 2